مجموعه : دانستنی
بروزرسانی : 27 اردیبهشت 1401

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟

الکساندر گراهام بل 1 سال بعد از اختراع تلفنش، همرش میبل را از دست داد و چندی بعد با خانم آلساندرا لولتا اوسوالدو نامزد کرد. او نخستین خط تلفن را بـه خانه نامزدش وصل کرد ودر هر تماس تلفنی بـه او اسم نامزدش را یطور کامل بیان میکرد اما مدتی بعد او تصمیم گرفت در پشت تلفن وی را با نام مخفف «آله لول اس» صدا کند.

پس از مدتی بازهم تصمیم گرفت اسم وی را کوتاه تر کند و نتیجه ي این تصمیم شد واژه «الو» کـه امروزه بین همه ی رایج اسـت و بـه محض برداشتن گوشی تلفن از این کلمه استفاده میکنند بدونه آنکه بدانند فلسفه ي الو از کجا آمده اسـت.

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟


برای خواندن بیشتر می توانید اینجا کلیک کنید

سالروز اولین مکالمه تلفنی جهان توسط گراهام بل


زندگینامه الکساندرگراهامبل

الکساندر بل متولد 3 مارس 1847 بودو در اسکاتلند بـه دنیا آمد. او دو برادر بـه نام هاي‌ ملویل جیمز بل و ادوارد چارلز بل داشت. اگر دقت کنید در اسم هاي‌ او و برادرانش فقط او اسم وسط نداشت.

الکساندر از این قضیه بسیار ناراحت بود بـه همین دلیل بالاخره در پدرش در تولد 10 سالگیش برای او اسم میانی گراهام را انتخاب کرد.

پدر، عمو و پدربزرگ الکساندر گراهام بل سخنور بودند ودر کنار شغل سخنوری شغل اصلیشان آموزش بـه ناشنواان و گفتار درمانی بود.

بیماری سل و مهاجرت گراهام بل و خانواده اش

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟

وقتی کـه الکساندر گراهام بل 19 سالش بود برادرش ادوارد بر اثر بیماری سل فوت کرد.ملوین برادر دومش درسال 1876 ازدواج کرد و 3 سال بعد آن هم بـه بیماری سل گرفتار شد و فوت کرد.

در همان سال الکساندر بـه همراه پدر و مادر و همسر برادرش بـه لندن مهاجرت کردند. آن ها در لندن مزرعه اي خریدند کـه الکساندر در گوشه اي ازآن کارگاهی برای اختراعاتش ساخت.

تحصیل الکساندر گراهام بل 

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟

در کالج لندن امتحان ورودی را داد و قبول شد ولی پس از یکسال بـه دلیل توانایی عجیبی کـه در آموزش و ارتباط با ناشنوایان داشت، از دانشگاه بوستون ایالات امریکا دعوتنامه اي برای کار فرستاده شد و از او خواستن کـه بـه ناشنوایان آموزش بدهد و او هم بـه مهاجرت برای اینکار رفت. بـه لیل شغل خانوادگشان و علاقه ي الکساندر بـه مبحث صوت،همیشه در آن زمنه دنبال کشف جدیدی بود.

ازدواج گراهام بل با میبل هوبارده

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟

گراهام بل پس از رفتن بـه آمرکا با مردی بـه نام هوبارد کـه یکی از سرمایه داران ایالات امریکا بود آشنا شد، آن مرد دختری داشت کـه در 5 سالگی بخاطر مخملک شنوایش را از دست داده بود. او از گراهام بل خواست بـه خانه ا بیاید و با دخترش زبان گفتار ناشنوایان را کار کند.

الکساندر 27 ساله در حین آموزش گفتاری ناشنوایان بـه مبیل 17 ساله، عاشقش شد. او بـه بهانهی آموزش مدام بـه خانه شان معاشرت میکرد تا بالاخره موفق شد مبیل را بـه خودش علاقه مند کند. هوبارد پدر میبل بخاطر اختلاف سنی زیادشان و وضعیت دخترش بـه شدت مخالف بود ولی بالاخره رضایت داد و آن ها باهم ازدواج کردند.

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟ 

الکساندر شب قبل از عروسیش نامه اي نوشت و گفت: «آن قدر خوشحال و هجان زده ام کـه می ترسم همه ی ي این ها خواب باشد، برای همین من تا صبح بیدار می مانم تا این رویا یه وقت خراب نشود.»

الکساندر بـه عنوان هده عروسی بـه میبل، 1487 سهم از شرکت تلفن و ارتباطات خودش را انتقال داد و خود فقط 10 سهم را نگه داشت.

الکساندر با این کـه بـه شهرت و ثروت رسید، هیچوت بـه میبل خیانت نکرد و آن ها 45 سال درکنار هم تا آخر عمرشان باهم زندگی کردند. آن ها در طول زندگشان صاحب 4 فرزند شدند، دو دختر و دو پسر ولی متاسفانه هردو پسرهای انها در نوزاد مردند.

اختراعات الکساندر گراهام بل

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟

1-اختراع تلفن

درسته کـه ما گراهام بل را بـه عنوان مخترع تلفن می شناسیم ولی در طول زندگیش روی پروژه هاي‌ بسیاری کار کرد و اختراعات زیادی داشت، اما مهم ترین انها همین تلفن بود کـه وی را معروف و ثروتمند کرد.

2-اختراع زبان اشاره و تاسیس مدرسه ناشنوایان

الکساندر از مادر موسیقی را آموخت اما وقتی گراهام بل 12 سال بود شنوایی مادرش دچار مشکل و کم کم ناشنوا کامل شد. این قضیه بـه شدت روی روحیه گراهام بل اثر منفی گذاشت و کم کم سعی کرد با کمک یک زبان انگشتی و لب خونی با مادرش ارتباط برقرار کند. کـه در آنجا زبان اشاره را اختراع کرد. او سال ها بعد مدرسه اي برای ناشنوایان و همین طور مربوط بـه فیزیولوژی صوت تاسیس کرد.

3-اختراع دسنگاه جدا کننده پوست گندم

الکساندر گراهام بل در نوجوانی دستگاهی اختراع کرد کـه می توانست پوست گندم را از  آن بـه اسانی جدا کند و با این دستگاه کمک شایانی بـه پدرش در کارهای مزرعه کرد.

4-اختراع دستگاهی برای تکرار جملات «نا معلوم»

الکساندر مدرسه را ترک کرد ولی در خانه درس میخواند و آن قدر باهوش و زرنگ بود کـه می توانست بـه تنهایی از پس درس هایش بر بیاید و بـه خوبی بفهمد.او در 19 سالگی بـه همراه برادرش سعی کرد دستگاهی بسازد کـه بتواند جملات آن ها را تکرار کند و تا حدودی هم موفق شد ولی د رهمان زمان برادرش را از دست داد.

5-اختراع محفظه تنفسی

یکیدیگر از اختراعاتش مربوط بود بـه زمانی کـه ادوارد پسر تازه متولد شده اش دچار مشکلات تنفسی شد، الکساندر یک محفظه ي فلزی اي کـه خلاء هوا بود را ساخت، این محفظه تنفس را برای بچه ها راحتتر میکرد. درسته کـه این اختراع پسر خودش را نجات نداد ولی سال 1950 کـه فلج اطفال شیوع پیدا کرد، جون بسیاری از کودکان را نجات داد.

6-اختراع فلزیاب

در هفته هاي‌ بعداز تیر اندازی بـه پرزیدنت جیمز گارفیلد در 2 ژوئیه 1881؛ همین طور وضعیت رئیس جمهور بدتر می شد چرا کـه پزشکان برا پیدا کردن محل یکی از گلوله ها، با انگشتانشان و ابزارهای استریل نشده در بدن رئیس جمهور می گشتند. الکساندر گراهام بل با اعتقاد بـه این کـه «علم باید بتواندد روشی کمتر وحشیانه را برای مکانیابی گلوله کشف کند» یک فلزیاب برای پیدا کردن جای گلوله اختراع کرد.

داستان اختراع تلفن چه بود؟

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟

روزی الکساندر گراهام بل در آزمایشگاه دستش بـه اسیدی می‌خورد و بر لباسش میریزد، سپس با عصبانیت دستیارش، آقای واتسون را صدا می‌زند ودر کمال تعجب آقای واتسونی کـه چند طبقه پایین تر از آزمایشگاه بود صدای وی را می‌شنود و می‌آید.

الکساندر متوجه می‌شود کـه صدایش از طریق سیمی کـه برای تلگراف انتقال داده بود از اتاق خود بـه اتاق واتسون، انتقال پیدا کرد، اینطور شد کـه الکساندر گراهام بل در سن 29 سالگی حق اختراع تلفن را بنام خودش ثبت کرد.

کلمه الو از کجا آمده و یعنی چه؟

الکساندر با اختراع تلفن جوایز زیادی برد و آن قدر ثروتمند شد کـه می توانست تا اخر عمر کار نکند اما او هیچ وقت دست از تحقیق و کاوش برنداشت. او درسال 1915 نخستین تماس راه دور را دریک گردهمای بزرگی در نیویورک انجام داد.

جالب اسـت بدانید شخص دیگری بـه نام الیشاکری در همان روز و تنها یکی دو ساعت بعد از ثبت اختراع، وسیله کاملا مشابه اي را بـه مرکز ثبت اختراعات معرفی کرد.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت