مجموعه : دانستنی
بروزرسانی : 6 مهر 1402

50 واقعیت جالب و ضروری درباره زمین

50 واقعیت جالب و ضروری درباره زمین

حقایق ناشناخته و حیرت آور در مورد زمین برای اینکه فرزندان شما عاشق این سیاره شوند. ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از 50 واقعیت جالب و ضروری درباره زمین را منتشر کرده ام.

50 واقعیت درباره زمین 

سیاره زمین در سومین فاصله از خورشید در منظومه شمسی قرار دارد. این سیاره چگال ترین سیاره منظومه شمسی است و میدان مغناطیسی قدرتمندی دارد. اگر به دنبال حقایقی در مورد زمین برای کودکان هستید، در مکان مناسبی هستید. اعتقاد بر این است که زمین 4.5 میلیارد سال سن دارد (1). جالب اینجاست که این تنها سیاره ای است که به نام خدا نامگذاری نشده است.

همچنین زمین تنها سیاره شناخته شده ای است که از حیات پشتیبانی می کند و حدود 70 درصد سطح آن را آب پوشانده است. این سیاره همچنین دارای دره‌ها، کوه‌ها، دره‌ها، دشت‌ها، رودخانه‌ها و شکل‌های زمین‌های آسمانی است. به خواندن ادامه دهید زیرا ما برخی از حقایق جالب در مورد زمین را ترکیب کرده ایم تا به کودکان شما کمک کنیم تا جغرافیا، محیط زیست و طبیعت سیاره زمین را بهتر درک کنند و آنها را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

اطلاعات درباره زمین برای کودکان

تمام سیارات منظومه شمسی ما، به جز زمین، به نام خدای یونانی یا رومی نامگذاری شده اند. مفروضات زیادی پشت سرچشمه نام زمین وجود دارد. یکی این که می تواند ترکیبی از کلمات قدیمی انگلیسی و آلمانی «eor(th)e» یا «ertha» و «erde» باشد که به معنی «زمین» است. اعتقاد بر این است که این نام حدود 1000 سال قدمت دارد.

در زمان های قدیم، ستاره شناسان معتقد بودند که زمین در مرکز جهان قرار دارد و خورشید، ماه و سایر سیارات به دور آن می چرخند. تا دهه 1500 نیز اعتقاد بر این بود که زمین ساکن است و هرگز حرکت نمی کند. این ریاضیدان و ستاره شناس لهستانی، نیکلاوس کوپرنیک بود که مدل هلیو مرکزی منظومه شمسی را با خورشید در مرکز و زمین و سیارات دیگر که به دور آن می چرخند، ساخت.

دانشمندان بر این باورند که زمین زمانی شکل گرفت که جاذبه زمین شروع به جذب گرد و غبار و گازهای چرخان کرد. زمین هر 23.9 ساعت به دور خورشید می چرخد و در 365.23 روز به دور خورشید می چرخد. محور زمین 23.4 درجه کج شده است. این شیب دلیل فصول مختلفی است که در یک سال تجربه می کنیم.

همانطور که در نظریه زمین گلوله برفی فرض شده است، تقریباً 600 تا 800 میلیون سال پیش، زمین دستخوش تغییرات شدید آب و هوایی شد به طوری که سطح آن تقریباً منجمد شد.

سطح و ساختار زمین

سطح و ساختار زمین

یک سیاره زمینی، زمین از چندین لایه تشکیل شده است. بالاترین لایه سنگی به عنوان پوسته آن شناخته می شود و به دنبال آن گوشته، هسته بیرونی و هسته داخلی قرار دارند (4). هر یک از لایه ها ترکیب شیمیایی و حالت فیزیکی متفاوتی را نشان می دهند. ترکیب پوسته بیرونی به شرح زیر است:

  • اکسیژن 46%
  • سیلیکون 27.7٪
  • آلومینیوم 8.1%
  • آهن 5%
  • کلسیم 3.6٪

در همین حال، هسته مرکزی زمین از آهن و نیکل تشکیل شده است.

حقایق سطح و ساختار زمین

  • شعاع زمین حدود 3959 مایل (6371 کیلومتر) است، در حالی که قطر آن تقریباً 6.73 در 1011 مایل مکعب (1.083 x 1012 کیلومتر مکعب) است.
  • مساحت سطح زمین 1.97×108 مایل مربع (5.1×108 کیلومتر مربع) با حجم 6.73×1011 مایل مکعب (1.083×1012 کیلومتر مکعب) است.
  • جرم زمین 6.6 سکستیلیون تن (5.9722 x 1024 کیلوگرم) است.

50 واقعیت زمین برای کودکان

50 واقعیت زمین برای کودکان

زمین سیاره ای جذاب و پر از رازها و رازهای پنهان است. در ادامه چند حقایق جالب در مورد زمین آورده شده است که می تواند به کودکان کمک کند تا سیاره ما را بهتر درک کنند.

1. منظومه شمسی متشکل از خورشید، سیارات، از جمله زمین، قمرها، و دیگر اجرام آسمانی، در جایی قرار دارد که به راه شیری معروف است.

2. فاصله بین خورشید و زمین حدود 93 میلیون مایل (150 میلیون کیلومتر) است.

3. زمین با چگالی متوسط حدود 5.52 گرم بر سانتی متر مکعب، چگال ترین سیاره در منظومه شمسی است.

4. زمین یک شکل ژئوئیدی دارد، به این معنی که در واقع یک کره کامل نیست. به سمت استوا برآمده می شود و این چرخش زمین است که باعث برآمدگی می شود.

5. چرخش زمین حول محور خود 24 ساعت طول نمی کشد. چرخش دقیقاً در 23 ساعت و 56 دقیقه و چهار ثانیه انجام می شود.

6. یک سال روی زمین دقیقاً در 365 روز کامل نمی شود بلکه در 365.2564 روز کامل می شود. 0.2564 اضافی دلیل سالهای کبیسه است. روز اضافی در فوریه هر چهار سال آن را بر 4 بخش پذیر می کند، یعنی 2004، 2008 و غیره.

دانستنی های جالب درباره زمین برای کودکان

7. زمین تنها 3 درصد آب شیرین دارد در حالی که 97 درصد آن آب شور است. از کل آب شیرین، بیش از 2٪ در صفحات یخی و یخچال های طبیعی یخ زده است.

8. هر زمستان، زمین حدود یک سپتیلیون کریستال برف را می بیند که از آسمان می ریزد.

9. آسیا تنها 30 درصد از مساحت زمین را به خود اختصاص داده است اما 60 درصد از جمعیت جهان را در خود جای داده است.

10. ماه تنها ماهواره طبیعی زمین است.

11. همراه با ماه، زمین دارای دو سیارک اضافی به نام‌های 3753 Cruithne و 2002 AA29 است که در مدارهای هم‌مدار با آن قفل شده‌اند.

12. 3753 Cruithne که به عنوان دومین قمر زمین نیز شناخته می شود، تنها پنج کیلومتر عرض دارد و مداری مشابه مدار زمین، به دور خورشید را دنبال می کند.

13. قله اورست در ارتفاع 29028 فوتی از سطح دریا قرار دارد و آن را به بلندترین کوه روی زمین تبدیل می کند.

14. اداره ملی اقیانوسی و جوی (NOAA) نشان می دهد که کوه چیمبورازو در اکوادور بالاترین نقطه از مرکز زمین است، زیرا در مقایسه با قله اورست 6800 فوت دورتر از فضا قرار دارد. این به دلیل نزدیکی آن به خط استوا است، جایی که برآمدگی زمین بیشترین میزان را دارد.

15. NOAA اعماق چلنجر در سنگر ماریانا در غرب اقیانوس آرام را به عنوان عمیق ترین نقطه روی زمین شناسایی می کند. عمق آن به 36200 فوت زیر سطح دریا می رسد.

50 واقعیت درباره زمین 

نکاتی علمی درباره زمین برای دانش آموزان

16. عطارد، زهره، زمین و مریخ چهار سیاره زمینی منظومه شمسی هستند. یعنی اینها تنها سیاراتی هستند که سطح سنگی دارند.

17. زمین پنجمین سیاره بزرگ منظومه شمسی و بزرگترین سیاره در میان سیارات زمینی است.

18. ماه همچنین شاهد «مهتاب‌لرزه‌هایی» مشابه «زلزله‌ها» است. با این حال، فراوانی و شدت ماه‌لرزه‌ها در مقایسه با زمین‌لرزه‌ها بسیار کمتر است.

19. کویر لوت در ایران “گرم ترین نقطه” روی زمین است. در سال 2005 بالاترین دمای سطح 70.7 درجه سانتیگراد را ثبت کرد.

دمای سطح زمین ممکن است از -88 درجه سانتیگراد تا 58 درجه سانتیگراد متغیر باشد.

20. قطب جنوب سردترین نقطه روی زمین است. دمای این قاره می تواند به زیر 100- درجه فارنهایت (منفی 73 درجه سانتیگراد) برسد.

21. قطب جنوب 70 درصد از آب شیرین زمین و منابع طبیعی مانند انرژی زمین گرمایی، زغال سنگ و نفت را در خود جای داده است.

22. قطب جنوب یکی از بیابان ها در نظر گرفته می شود زیرا مناطق داخلی آن سالانه تنها دو اینچ (50 میلی متر) بارندگی دارند.

23. خلیج هادسون کانادا گرانش کمتری نسبت به سایر مناطق روی زمین دارد.

24. اقیانوس آرام به قدری عظیم است که تمام قاره های جهان در آن جای می گیرند.

اطلاعات علمی درباره کره زمین

25. سطح زمین با سرعتی در حدود 1000 مایل در ساعت در استوا می چرخد.

26. اعتقاد بر این است که در یک نقطه از زمان، زمین دارای دو قمر بوده است. قمر دوم احتمالاً با قمر موجود برخورد کرده و منجر به نابودی آن شده است. این نیز به عنوان دلیل احتمالی تفاوت ظاهری دو طرف ماه در نظر گرفته می شود.

27. دیواره مرجانی بزرگ در سواحل کوئینزلند استرالیا، بزرگترین زیستگاه یا سازه زیر آب زمین است. به قدری برجسته است که برخی از قسمت ها حتی از فضا قابل مشاهده است.

28. دریای مرده در پایین ترین نقطه زمین قرار دارد. سطح و سواحل دریاچه نمک در 1388 فوت (423 متر) زیر سطح دریا قرار دارد.

29. دریاچه نیوس و دریاچه مونون در کامرون و دریاچه کیوو در جمهوری دموکراتیک کنگو و رواندا سه دریاچه مرگبار هستند که در بالای آتشفشان های غیرفعال قرار دارند. ماگمای داغی که در زیر سطح قرار دارد، دی اکسید کربن را در دریاچه ها آزاد می کند. این دی اکسید کربن یک لایه ضخیم بر روی بستر دریاچه تشکیل می دهد. اگر در یک انفجار رها شود، می تواند هر فردی را در اطراف خود خفه کند.

30. به دلیل تأثیر گرمایش جهانی و آلودگی، زمین در حال از دست دادن تدریجی منابع آب شیرین خود است که منجر به افزایش سطح آب دریا در جهان می شود. این عوامل ممکن است به طور قابل توجهی به اکوسیستم ها و پایداری آنها در سراسر جهان آسیب برساند.

31. در دوران باستان اعتقاد بر این بود که زمین مسطح است. با این حال، افلاطون فیلسوف یونانی به درستی نشان داد که زمین در واقع یک کره است.

درباره کره زمین بدانید

32. هسته داخلی زمین بسیار داغ است، تقریباً به اندازه سطح خورشید داغ است.

33. هنگامی که صفحات اقیانوسی با صفحات قاره ای تماس پیدا می کنند، به سمت پایین رانده می شوند. این حرکت باعث اصطکاک و فشار می شود که سپس باعث می شود سنگ های مذاب به سمت بالا به سمت پوسته حرکت کنند و به صورت خاکستر و گدازه فوران کنند.

34. جو زمین لایه ای از گازها است. از آنجایی که به شکل جامد نیست، با پیشروی بالاتر از بین می رود.

35. اتمسفر از نظر حجمی شامل 78 درصد نیتروژن، 21 درصد اکسیژن، 1 درصد آرگون و مخلوطی از گازهای دیگر است. بخار آب موجود در اتمسفر زیر ارتفاع 8 تا 15 کیلومتری (4.9 تا 9 مایلی) وجود دارد.

36. زمین در مقایسه با سیارات دیگر دهانه کمتری دارد زیرا آتشفشان دارد و شاهد زلزله است. این دو پدیده طبیعی بر سطح ناهموار زمین تأثیر می گذارند.

اطلاعات درباره زمین برای کودکان

واقعیت های جالب و ضروری درباره زمین

37. یک کیلوگرم از آب دریای زمین می تواند به طور متوسط حدود 35 گرم نمک داشته باشد.

38. اگر هفت میلیارد نفر روی زمین به طور همزمان بپرند، می تواند زلزله ای به بزرگی 4 تا 8 ریشتر ایجاد کند.

39. تصور می شود اولین زمین لرزه در سال 1769 رخ داده و در کالیفرنیا ثبت شده است.

40. تا 1.3 میلیون زمین به راحتی در خورشید جای می گیرند.

41. اولین تصاویر زمین از فضا توسط یک دوربین فیلمبرداری نصب شده در یک موشک آلمانی V-2 در 24 اکتبر 1946 ثبت شد.

42. هشت دقیقه طول می کشد تا پرتوهای خورشید به زمین برسد.

42. اندازه سیاره مریخ نصف زمین است.

43. اندازه نپتون و اورانوس چهار برابر زمین است.

44. قطر سیاره زحل 9.5 برابر قطر زمین است، در حالی که قطر مشتری 11 برابر قطر زمین است.

45. جو زمین می‌تواند شهاب‌سنگ‌هایی را که به سمت سیاره پیشروی می‌کنند بشکند، بنابراین از سطح در برابر ضربه نهایی محافظت می‌کند.

46. قمر طبیعی زمین، ماه، پنجمین قمر بزرگ منظومه شمسی است.

47. ساختار ماه شبیه به ساختار زمین با پوسته ای است که به دنبال آن یک گوشته، یک هسته بیرونی و یک هسته داخلی آهنی جامد قرار دارد.

48. ماه به صورت جزر و مدی به زمین قفل شده است و از این رو، ما فقط می توانیم یک طرف سطح آن را از زمین ببینیم. باعث جزر و مد می شود و همچنین می تواند تغییرات آب و هوایی یا آب و هوایی دیگری را در زمین ایجاد کند.

49. حدود 300 میلیون سال پیش، زمین تنها یک ابرقاره غول پیکر به نام “پانگایا” داشت.

50. انسان هنوز حدود 80 درصد از اقیانوس های زمین را نقشه برداری نکرده است. این بدان معناست که 65 درصد از زمین ناشناخته باقی می ماند.

نام دیگر سطح زمین چیست؟

1. نام دیگر سطح زمین چیست؟

بیرونی ترین لایه سطح زمین، سطح سیاره ای یا پوسته نیز نامیده می شود. همچنین سطح زمین از یک لایه ضخیم به نام لیتوسفر تشکیل شده است که شامل پوسته و گوشته است.

2. ساختار زمین چگونه کشف شد؟

دانشمندان ساختار زمین (ساختار داخلی) را با استفاده از امواج لرزه ای (امواج P و S)، امواج ضربه ای که در پاسخ به زلزله و انفجار ایجاد می شوند، کشف کردند.

3. نام مستعار زمین چیست و چرا؟

زمین همچنین به عنوان سیاره آبی شناخته می شود زیرا بخش قابل توجهی از زمین پوشیده از آب است (حدود 70٪) و هنگامی که از فضا مشاهده می شود، زمین آبی به نظر می رسد.

در پایان

سیاره زمین ما اسرار بسیاری دارد که هنوز کشف نشده اند و هرگز از شگفتی ما با شگفتی های خود و آنچه که قادر به ایجاد آن است متوقف نمی شود. در واقع، اغلب ما را به تعجب وا می دارد که در مقایسه با زمین چقدر کوچک و ناچیز هستیم.

از این رو، اگر بخواهیم تعداد چیزهای شگفت انگیز روی زمین را بشماریم، فهرست حقایق جالب در مورد زمین ممکن است هرگز به پایان نرسد. ما این لیست از حقایق شگفت انگیز در مورد زمین را برای بچه ها جمع آوری کرده ایم تا علاقه آنها را به این سیاره زیبا و باشکوهی که در آن زندگی می کنیم برانگیزد. چه کسی می داند، فرزند شما ممکن است کشف بزرگ بعدی را به لیست بالا اضافه کند!

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت