مجموعه : اخبار علمی
بروزرسانی : 11 تیر 1397

جنس زن قوی تر و مقاوم تر از مرد است (عکس)

جنس زن قوی تر و مقاوم تر از مرد است (عکس)

نتیجه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که در شرایط بسیار سخت مثل قحطی، بیماری های‌ واگیردار یا حتی اسارت ؛ زنان بیشتر از مردان دوام می آورند !

جنس زن قوی تر و مقاوم تر از مرد است ؟

چرا زن‌ ها قوي هستند؟

مردها يك كروموزوم x و يك كروموزوم y دارند، اما زنان 2 كروموزوم x دارند. اين كروموزوم‌ها رشته‌های ژنتيك «DNA و RNA» دارند كه از اجزاي كوچكي به نام ريبونوكلئيك اسيد تشكيل شده‌اند.

اين رشته‌های ژنتيك به ژن‌ها دستور مي‌دهند چه كاري را بكنند و چه كاري را نكنند. درواقع تمام اعمال و اجزاي بدن توسط همين سيستم شكل مي‌گيرد.

حالا محققان بلژيكي، در تحقيقي كه در دانشگاه گنخ انجام داده‌اند موفق شدند نقشه كامل تمام اجزاي ريبونوكلئيك اسيد انسان و موش را ترسيم كرده سپس رابطه ميان اين ژن‌ها و عملكرد سيستم ايمني بدن را بررسي كنند.

اين گروه به اين نتيجه رسيدند كه بيشتر ژن‌های موثر در عملكرد سيستم ايمني بدن در روي كروموزوم X است و براي همين است كه زنان سيستم ايمني بهتري در مقايسه با مردان دارند.

جنس زن قوی تر و مقاوم تر از مرد است (عکس)

دلیل قوی تر بودن زنان نسبت به مردان

هورمون‌هاي زنانه هم مهم هستند

دكتر ديويد پيستسكي، فوق تخصص روماتولوژي در دانشگاه دوك در دورهام در آمريكا مي‌گويد: «به‌طور متوسط طول عمر زنان بيشتر از مردان است و به‌طور كل ان‌ها كمتر به برخي بيماري‌های عفوني مبتلا مي‌شوند.

شايد علت برخي مشكلات مردان اين است كه ان‌ها از خيلي از ژن‌ها فقط يك نسخه دارند و ژن حمايت‌كننده از ان را ندارند اما در عوض زنان 2 نسخه از اين ژن‌ها دارند؛ اگر يك ژن موجود در كروموزوم X دچار مشكل باشد ان يكي كروموزوم ان را جبران مي‌كند اما در مردان اين امكان وجود ندارد.»

 اما اين يك نكته يادتان باشد كه درست است كه زنان بيشتر از مردان عمر مي‌كنند و كمتر به برخي بيماري‌های عفوني دچار مي‌شوند اما درعوض احتمال برخي بيماري‌های موسوم به اتوايمون «بيماري هايي كه در ان بدن عليه خود وارد عمل مي‌شود» مثل بيماري‌های آرترين روماتوئيد و لوپوس در ان‌ها بيشتر است.

دو تا بهتر از يكي است

دكتر ايريس پينهرو، محقق ارشد گروه بلژيكي مي‌گويد: «نمي‌شود گفت تمام فرق ميان سلامت زنان و مردان ناشي از يك يا 2 شماره بودن كروموزوم‌های X در بدن ان‌هاست، اما كروموزوم X دراين تفاوت‌ها نقش بسيار مهمي ايفا مي‌كند، بسياري از بيماريها ناشي از ژنتيك ما هستند و حتي اگر شيوه زندگي مناسبي هم داشته باشيم به ان‌ها مبتلا مي‌شويم. در ابتلا شدن يا نشدن به اين بيمار‌ی‌ها جنسيت نقش دارد و اين ناشي از كروموزوم‌های X يا Y است.»

جنس زن قوی تر و مقاوم تر از مرد است (عکس)

قدرت زنان در زندگی بیشتر است

همه عوامل موثر در سلامت شما

اما جدا از 2 كروموزوم X، هورمون‌های جنسي استروژن و پروژسترون نقش مهم ديگر را در سلامت نسبي زنان نسبت به مردان بازي مي‌كنند. دكتر صبرا كلاين، پروفسور ميكروب‌شناسي و ژنتيك در دانشگاه گنخ مي‌گويد:‌

«برخي مطالعات نشان داده هورمون‌های زنانه احتمال ابتلا به عفونت‌های ويروسي را پايين مي‌آورند، برعكس هورمون مردانه تستوسترون احتمال ابتلا به برخي بيماري‌های عفوني را افزايش مي‌دهد البته مسئله به اين سادگي‌ها نيست كه بگوييم به خاطر يك كروموزوم X اضافه و هورمون‌های زنانه، زنان بدني سالم‌تر از مردان دارند، اما درمجموع مي‌توان گفت كه اين عوامل در كنار برخي مسائل ديگر مثلاً محيطي كه فرد در ان رشد مي‌كند و رژيم غذايي و شيوه زندگي، سلامت كلي فرد را رقم مي‌زند.

زنان در شرایط سخت بهتر عمل خواهند کرد نتیجه خلاصه مطالعه علمی در این زمینه میباشد.

نتیجه : پاشید برید سربازی ببینم !!!

برچسب‌ها: ,
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت