معرفی دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

مجموعه : اخبار علمی
معرفی دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

ایرانیان کنش گر نه تنها به لحاظ آکادمیک، بلکه به علت تجاری ساختن اندیشه هاي خود نیز از قابلیت هاي بالایی برخوردار بوده اند. روزگاری، گزاره «دهکده کوچک جهانی» گزافه می نمود اما در پی روند جهانی شدن – Globalization، کشورها در تمامی پهنه گیتی چون اعضای یک خانواده بزرگ از توانمندی هاي یکدیگر به برترین شکل ممکن بهره برداری میکنند. کوچ نخبگان یکی از جلوه هاي بهره برداری از توانایی هاي میهمان در سرزمین میزبان هست.

 

دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

ایرانیان کوچ کرده، به علت توانایی هاي بالای آکادمیک و تجارب ارزشمند، یکی از برجسته ترین نمادهای این گفته میباشند. در گزارش پیش رو بر آنیم تا نشان دهیم که هموطنان مان با اعتنا به دانش و تجربه خود چگونه در رده هاي بالای مدیریتی، دانشگاهی و نیز عرصه هاي فناوری کشور های میزبان حضور یافته اند.

 

به گزارش تالاب :پیوند ضعیف صنعت و دانشگاه و نیز گسستگی دانش و فناوری در ایران و پیشگامان این دو عرصه به ویژه در حوزه پژوهش هاي نظری و صنعتی کشور، از دیرباز بعنوان یکی از مهمترین کاستی هاي بنیادی اقتصاد و صنعت ایران بوده که نه فقط به مهاجرت سرمایه انسان هاي توانای کشور منجر شده، بلکه به رشد منفی اقتصادی کشور نیز دامن زده هست.

 

ما نخبگان و دانشمندان مطرحی در عرصه هاي مختلف علمی، پژوهشی، اقتصادی و سیاسی، در رده هاي بالای سازمان ها و شرکت هاي بزرگ کشور های پیشرفته دنیا داریم. نخبگانی که هر یک به گونه اي،در شیوه زندگی اهالی این کره خاکی تاثیر داشته و دارند و هر کدام موجب ایجاد دگرگونی هایي شگرف در زندگی مردم دنیا شده اند.

 

ولی از آنجا که کنش هاي این اشخاص شاخص، کمتر در عرصه سرزمینی ملی مطرح شده، حتی ممکن هست نام آن ها را هم ندانیم، چه رسد به آگاهی در خصوص دگردیسی هایي که این هم میهنان در عرصه دانش و فناوری و … آفرینده اند. در این کوتاه مجال، نام تنی چند از این افراد را به همراه شما مرور می‌کنیم. شاید این رویه، آغازی باشد برای پیوند اکثر با این افراد؛ هر چند که بخش بزرگی از این آگاهی ها از راه پیوند مستقیم با این عزیزان به دست ما رسیده هست.

 

علی اصغر خدادوست

علی اصغر خدادوست در سال 1314 در شیراز زاده شد. دبستان و دبیرستان را در زادگاه خود پشت سر گذاشت و بعنوان آموزگار در دبستان داوری داراب مشغول به کار شد. در سال 1333 در آزمون ورودی دانشکده پزشکی شیراز شرکت نمود و با رتبه ممتاز در بین داوطلبان پذیرفته شد و در این دانشکده مشغول به تحصیل شد. دوره شش ساله پزشکی را با درجه ممتاز پشت سر گذاشت و پس از یک سال گذراندن دوره دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز در سال 1341، از طرف دولت وقت برای گذراندن دوره تخصصی در ایالات متحده برگزیده شد.

 

معرفی دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

در همان سال «1963»، وی بعنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز «Johns Hopkins» پذیرفته شد و طی دوران سه ساله رزیدنتی، بعنوان برترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر شناخته شد.

 

در سال 1347، با وجود توصیه و خواست دانشگاه جانز هاپکینز، عازم ایران و در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز بعنوان استاد مشغول فعالیت شد. یک سال پس از ورود وی به شیراز، رئیس بخش چشم پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز به شیراز آمد و قرارداد مبادله دستیار میان بخش هاي چشم پزشکی این دو دانشگاه به امضا رسید.

 

پروفسور خدادوست در سال 1359 عازم ایالات امریکا شد و بعنوان استاد در بخش چشم دانشگاه جانز هاپکینز مشغول به کار شد. وی در سال 1361 بعنوان استاد و رئیس بخش چشم دانشگاه سیسیل برگزیده شد و در سال 1371 مرکز چشم پزشکی کنتیتکت در شهر نیوهیون را بنیاد گذاشت و بعنوان سرپرست آن مشغول به کار شد. از سال 1359، به طور پیاپی، سالی دو بار به میهن بازگشته و در فعالیت هاي بالینی و آموزشی در بیمارستان هاي مختلف تهران و شیراز شرکت کرده هست.

 

پروفسور بیژن داوری

متولد تهران و دکترای مهندسی الکترونیک از دانشگاه پلی تکنیک رنسلیر «Rensselaer Polytechnic Institute» در سال 1984. ابتدا بعنوان محقق در شرکت IBM مشغول به فعالیت شد. وی در سال 1996 بعنوان یکی از برجسته ترین افراد شاغل در شرکت IBM شهرت یافت و در سال 1998 بعنوان معاون ارشد کمپانی IBM شناخته شد. در سال 2003 از وی بعنوان معاون ارشد نسل آینده تکنولوژی یاد شد. شرکت IBM بزرگترین شرکت رایانه اي دنیا هست و بزرگترین خط ساخت رایانه و سخت افزارهای رایانه اي در دنیا را دارد.

 

معرفی دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

عضو ارشد شرکت IBM یک جایگاه انتصابی هست که از سوی مدیرعامل این شرکت به افرادی با شرایط خاص داده می‌شود. این سمت معمولا هر سال در ماه مه یا ژوئن به 4 تا 9 نفر داده میشود و بالاترین افتخاری هست که یک دانشمند یا مهندس یا برنامه نویس در این شرکت میتواند کسب کند. برنامه تعیین عضو ارشد را از سال 1962 توماس واتسون پسر، بعنوان راهی برای تشویق خلاقیت در بین متخصصان فنی استثنایی شرکت بنیان گذاری کرد. اولین انتصاب ها در سال 1963 صورت گرفت.

 

شرایط احراز این سمت بسیار سختگیرانه هست و در آن موفقیت هاي فنی بزرگ در نظر گرفته می‌شود. نامزدهای احراز این سمت نه تنها باید پیشینه اي از موفقیت هاي بزرگ داشته باشند بلکه ظرفیت ادامه حرکت در این مسیر نیز در آن ها دیده شود. به کسانی که در این گروه قرار گیرند امکان تحقیق در حوزه هاي تخصصی خود داده میشود. پروفسور بیژن داوری دارای این جایگاه هست.

 

ماریا خرسند

وی متولد سال 1336 در شهر ساری هست. در پانزده سالگی به لس آنجلس کشور آمریکا رفت. فوق لیسانس مهندسی کامپیوتر را از دانشگاه دولتی فولرتون کالیفرنیا «California State University, Fullerton» گرفت و در هنگام تحصیل در این دانشگاه با همسر سوئدی خود آشنا شد و پس از ازدواج با او، در سال 1987، به سوئد مهاجرت کرد. او مدت زیادی در شرکت سونی اریکسون مشغول به کار بود.

 

معرفی دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

ماریا یکی از مدیران سرشناس صنعت فناوری اطلاعات دنیا هست. هر چند ایرانی ها در بین مدیران رده بالای صنعت فناوری اطلاعات، چندان میباشند، اما وی یکی از بلندپایه ترین و در عین حال معدود زنان ایرانی فعال در این رشته هست.

 

مدیرعاملی شرکت سرشناس ساخت سخت افزار دل «Dell» در سوئد، تنها یکی از مناصب رده بالای این بانوی ایرانی بوده هست؛ چرا که وی پیش از این، مناصب بالاتری در صنعت فناوری اطلاعات دنیا را نیز در اختیار داشته هست.

 

این بانوی نخبه، مدیرعامل شرکت تحقیقات فناوری SP هست و از سال 2004، رئیس بازارهای مالی در شرکت فناوری OMX هست. او همینطور از سال 2001 رئیس بخش لایسنس تکنولوژی «License Tech» اریکسون بوده هست.

 

امروز دیگر همۀ با تکنولوژی بلوتوث آشنا میباشند و کمتر موبایل تلفن همراه یا ابزار دیجیتالی دیگری در دنیا ساخته میشود که به این فناوری مجهز نباشد. خرسند در زمان مدیریت خود در شرکت اریکسون سوئد، ریاست این پروژه بزرگ را بر عهده داشت و در واقع بنیان گذار تکنولوژی بلوتوث محسوب میشود. خرسند در پاسخ به اینکه چه چیزی باعث شد او به مدیریت پروژه بلوتوث برسد، میگوید: «کسی چیزی در این مورد به من نگفت، اما گمان می‌کنم بلندپروازی و اشتیاق من به دست و پنجه نرم کردن با مشکلات در این میان نقش داشته هست.»

 

نادر انقطاع

زاده تهران، دانشمند ایرانی – آمریکایی، دانش آموخته فنی و دانشمند پیشرو دنیا در اساس الکترومغناطیس و پیشگام تحقیقات اپتیک در مقیاس نانو هست که مفتخر به دریافت جایزه الکترومغناطیس IEEE در سال 2012 شد.

 

معرفی دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

 

پزشک انقطاع از سوی مجله آمریکن ساینتفیک «American Scientific» بعنوان یکی از 50 پژوهشگر تاثیرگذار برتر در عرصه علم و فناوری معرفی شده هست. فعالیت هاي او در اساس الکترومغناطیس، آثار شگرفی بر این رشته و رشته هاي منشعب از جمله نانواپتیک و متامتریال «مواد مرکب مهندسی شده اي که ویژگی هاي خاصی از خود نشان میدهند و در طبیعتی افت نمیشوند»، داشته هست.

 

از جمله افتخارات دیگر پزشک انقطاع، جایزه «جرج هیلمیر» برای تحقیق برتر در سال 2008 و جایزه «محقق جوان» بنیاد علوم ملی ایالات متحده در سال 1989 هست. پزشک انقطاع، استاد مهندسی برق، سیستم ها و مهندسی زیستی دانشگاه پنسیلوانیا هست که پس از اخذ مدرک لیسانس از دانشکده فنی دانشگاه تهران، مدرک فوق لیسانس و دکتری خود را از انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا «Caltech» اخذ نمود.

 

وی همینطور عضو انجمن فیزیک ایالات امریکا، انجمن اپتیک ایالات امریکا، جامعه آمریکایی علوم پیشرفته و انجمن بین المللی مهندسی اپتیک هست.

 

شهریار صدیق افشار

پروفسور شهریار صدیق افشار «زاده تهران – 1350» فیزیکدان و کارآفرین ایرانی – آمریکایی هست. وی دانش آموخته دبیرستان صالح تهران هست و تحصیلات خود را در دانشگاه هاروارد ادامه داد. او برای نوآوری و انجام «آزمایش افشار» در دانشگاه هاروارد در سال 2004 شناخته شده هست.

 

معرفی دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

دانشمند ایرانی پیشرو در جهان

این استاد دانشگاه روئن کشور آمریکا با ارائه نظریه اي درمورد ماهیت دوگانه نور، نظریه «بوهر» «از پذیرفته شده ترین نظریه هاي فیزیک کوانتوم» را پس از هشتاد سال با قاطعیت رد کرد.

 

افشار همینطور استاد میهمان در دانشکده فیزیک و ستاره شناسی دانشگاه «روان» نیوجرسی هست. «آزمایش افشار» یک آزمایش نوری هست که ادعا شده نشان دهنده تناقضی در اصل مکملی «مکانیک کوانتومی» هست. در نتیجه جنجال هاي پیرامون این ادعا به افشار درمورد دین و ملیتش نیز حمله شد. این حملات شخصی در یکی از سرمقاله هاي مجله نیوساینتیست «New Scientist» نقد شد که وی انها را افراطی خوانده بود.

 

اخیرا افشار بر کارهای تجاری خود، بعنوان رئیس و مدیرعامل شرکت ایمرز «Immerz» در کمبریج ماساچوست «شرکتی در اساس بازی هاي کامپیوتری»، تمرکز نموده هست.

 

جدیدترین مطالب سایت