مجموعه : اخبار علمی
بروزرسانی : 27 اسفند 1394

بالا رفتن از پله شما را جوان تر میکند

بالا رفتن از پله شما را جوان تر میکند
قبل از این فقط از مضرات پله شنیده بودیم ولی حال محققان به فواید زیاد پله برای جوان ماندن مغز پی برده اند.
مجله تالاب: بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، بالا رفتن از پله می‌تواند مغز را به مدت طولانی جوان‌تر نگه دارد.

محققان دانشگاه کونکوردیا دریافتند که رابطه مشخصی بین تعداد پله‌هایی که یک فرد به طور روزانه طی می‌کند و سال‌های آموزشی که پشت سر می‌گذارد و همچنین سن مغز وی وجود دارد.

این مطالعه با بررسی سلامت مغزی ۳۳۱ فرد بزرگسال ۱۹ تا ۷۹ ساله نشان داد که هر سال آموزش، سن مغز را ۰.۹۵ سال و بالا رفتن هر روزه از پله بین دو طبقه، سن مغز را ۰.۵۸ سالانه کم می‌کند. بالارفتن از چهار پله در هر روز می‌تواند در نهایت مغز را دو سال جوان‌تر کند و پنج سال آموزش می‌تواند پنج سال از سن مغز بکاهد.

نتایج این مطالعه نشان داد که آموزش و فعالیت فیزیکی، تفاوت بین سن فیزیولوژیکی و سن زمانی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و به این ترتیب افراد می‌توانند به طور فعالانه کارهایی برای جوان نگه داشتن مغزشان انجام دهند.

این گروه تحقیقاتی با انجام آزمایش‌هایی بر روی تعدادی فرد بزرگسال، از تصویربرداری MRI برای اندازه‌گیری میزان ماده خاکستری در مغز استفاده کردند. ماده خاکستری شاخص خوبی برای مشاهده فرآیند پیر شدن مغز محسوب می‌شود. مقایسه‌ها نشان داد افرادی که به طور روزانه از پله‌های بیشتری بالا می‌روند و بیشتر با فرآیندهای آموزشی سروکار دارند، میزان ماده خاکستری مغزشان بیشتر است و لذا مغزشان جوان‌تر می‌ماند.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت