خرید و فروش در اینترنت

کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

مجموعه : اخبار علمی
کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

کاهش مصرف آب

در ایران متاسفانه کاهش باران باعث خشک سالی شدید در بیشتر مناطق ایران شده است. کاهش باران شدید و کاهش منابع آب زیر زمینی میطلبد بیشتر از قبل به فکر کاهش و صرفه جویی در مصرف آب تلاش کنیم.

 

در اینجا تمامی روش های مفید جهت کاهش مصرف آب را آموزش خواهیم داد. امیدواریم در صنعت و کشاورزی هم که بیشترین مصرف آب در آن بخش هست هم جهت کاهش مصرف آب تلاش شود.

 

از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچگاه بدلیل این که فرد دیگر مسئول پرداخت آب بهاء است، آب را هدر ندهید.

 

* زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گلهای منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در، بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید وبعد به آن ها پاسخ دهید.

 

* تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیر آب پیشگیري شود.

 

* نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و پیشگیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می‌شود.

 

* زمانی که به مسافرت می‌روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید.تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

 

کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

کاهش مصرف آب

 

* لازم است گاهی اوقات از لوله کشی ساختمان خود امتحانی به عمل آورید. توصیه می‌شود تمام شیرهای آب را ببندید و سپس کنتور را بازرسی کنید. کار کردن کنتور در زمانی که همه ی شیرهای آب بسته است دلیل تلف آب از لوله هاي‌ داخل ساختمان می باشد که در نتیجه آن مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.

 

* گروه هاي‌ فرهنگی، غیردولتی رابه ایجاد و ارتقاء فرهنگ حفاظت از آب در بین کودکان و بزرگسالان تشویق کنید.

 

* موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.    

 

* موقع شامپو و چنگ زدن مو هاي سر در هنگام استحمام، شیر آب را ببندید.

 

* سعی کنید مدت استحمامتان کوتاه باشد. آب پخش کن دوش حمام رابا نوع جدید آن «سردوش کاهنده مصرف» تعویض کنید.

 

* برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گل ها از آبیاری قطره اي صرفه جویی کننده آب استفاده کنید.

 

* برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن را به کمتر از ۵ دقیقه برسانید، چون دراین صورت ماهیانه حدود ۴۰۰۰ لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.

 

* بهتر است برای شستن سبزیجات ابتدا انها را در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید.

 

کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

کاهش مصرف آب

 

* از جریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید؛ و برای آب شدن یخ مواد خوراکی منجمد، انرا در هوای آزاد قرار دهید.

 

* فرزندانتان را در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه سازید. از خرید اسباب بازیها و سرگرمیهایی که به جریان ثابت آب نیاز دارند، اجتناب کنید.

 

* هنگام استفاده از دستشویی شیر آب را به طور مداوم باز نگذارید چون جریان دائم آب موجب تلف آن میشود.

 

* اگر دوش حمام شما بتواند در طی کمتر از ۲۰ ثانیه یک ظرف چهارلیتری را پر از آب کند در آنصورت حتما آن را با یک سر دوش کاهنده مصرف تعویض نمایید.

 

* برای نظافت حیاط به جای مصرف آب، بهتر است از جاروب استفاده شود.

 

* در باغچه خانه، درختان، بوته ها و چمن هاي‌ بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیاز دارند و تحمل ماههای گرم تابستان را دارند؛ بکارید. اینگونه ها هنگام کاشت، نیازی به آبیاری مرتب ندارند و طبق معمولً یک دوره خشکی را بدون آبیاری، به خوبی تحمل میکنند دریک منطقه گیاهانی را درکنار هم بکارید که نیازی مشابه داشته باشند. بهتر است از روش آبیاری قطره اي استفاده شود. از کاشت گیاهانی مانند چمن و شمشاد که هرروز نیاز به آبیاری فراوان دارند؛ خودداری کنیم.

 

* تمام شیلنگها، اتصالات و شیرها را به طور مرتب نظارت کنید تا از نشتی آب پیش گیری شود.    

 

* ضروری است برای خاطرجمعی از سلامت لوله ها و شیرهای آب؛ آن ها مرتبا بازرسی شوند.

 

* در مواقع جایگزینی یا افزودن گل و گیاه در باغچه خانه، گیاهی را انتخاب کنید که آب کمتری را مصرف کند. به این طریق سالیانه تا ۲۲۰۰ لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه جویی خواهد بود.

 

* از نصب سیستم هاي‌ آب تزیینی «مثل فواره ها» اجتناب کنید. مگر این که آب در سیستم بازیافت شود. همچنین سیستم را درجایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.

کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

 

روش های کاهش مصرف آب

 

* لوله هاي‌ آب منزلتان را عایق بندی کنید، عایق کاری لوله هاي‌ گرم، روشی است که هدر رفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش میدهد.

 

* لوله هاي‌ آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیر آب لازم نباشد آن را بی جهت باز بگذارید.

 

* هرگز آبی راکه میتوان به مصارفی نظیر آبیاری و یا شستشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.

 

* ماشینهای لباسشویی طبق معمولً مقداری زیادی آب مصرف میکنند. بنابر این اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباسشوئی بکاهید، عملاً در مصرف آب صرفه جویی کرده‌اید.

 

* نیازی نیست که از میزان شست و شوی لباسها بکاهید بلکه فقط صبر کنید تا مقدار لباس هاي کثیف باندازه ظرفیت کامل ماشین برسد.

 

* یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پر از شن و کاملاً در بسته را در مخزن آب دستشويي فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بار کشیدن سیفون کاهش دهید. «لازم است این وسایل را در جایی از مخزن قرار دهید که با کار وسایل و اجزای عمل کننده درون مخزن تداخل نداشته باشد».

 

* آب خنک مورد مصرفتان را همواره در یخچال نگهدارید تا هر گاه که یک لیوان آب خنک می‌خواهید، وادار نباشید شیر آب را برای مدتی باز بگذارید تا آب خنک شود.

برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب رابه مدت زیادی باز بگذارید، بهتر است ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را باز کنید.

کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

آموزش های کاهش مصرف آب

 

* به کودکان آموزش دهیم تا با بستن به موقع شیر، آب را هدر ندهند.

 

* میتوان از آبی که برای شستن سبزیها و دست و صورت استفاده می‌شود به وسیله لوله کشی آن را به سمت فلاش تانک هدایت کرد تا ازآن بعنوان فلاش تانک در دستشويي استفاده شود.

 

* نشت احتمالی فلاش تانک دستشويي رابا افزودن مواد رنگی به آب آن بیابید. اگر فلاش تانک دارای نشت باشد، ماده رنگی ظرف مدت ۳۰ ثانیه از محل نشت پدیدار می‌شود. به محض این که آزمایش انجام شد، فلاش تانک را بکشید چون ممکن است ماده رنگی به مخزن آب آن آسیب برساند. فلاش تانکهایی که نشتی دارند آب رابه داخل کاسه دستشويي هدر میدهند.

 

* به جای شستن ماشین با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می‌توان استفاده کرد.

 

* در حالی‌که کمبود آب در شهر احساس میشود لزومی به شست و شوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.

 

* هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.

 

* هر گونه تلف قابل توجه آب را «شکستگی لوله ها، باز بودن لوله ها، هدر روی آب در هر نقطه» به مرکز ارتباطات مردمی آب و فاضلاب تهران «تلفن ۱۲۲» اطلاع دهید.

 


حتما بخوانید:  راهنمایی جامع و کامل در مورد صرفه جویی در مصرف آب


 

کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

روش های جلوگیری از هدر رفتن آب

 

40 روش برای کاهش مصرف آب

1- از کلیه قوانین و محدودیتهای حفاظت آب که ممکن است در محل زندگی شما اعمال شود، آگاه شوید و ازآن تبعیت کنید.
2- از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچگاه بدلیل این که فرد دیگری مسوول پرداخت آب بها است، آب را هدر ندهید.
3- موقع مسواک زدن شیر آب تصفیه شده را باز نگذارید.

 

4- هنگام استحمام در فاصله بین شستن بدن و سرشویی، لزومی ندارد که شیرآب به طور پیوسته باز باشد.
5- برای آب دادن به درختان، درختچه ها، بوته ها و گلها، از روش آبیاری قطره اي استفاده کنید.
6- برای دوش گرفتن در حمام، زمان بگیرید و آن رابه کمتر از 5 دقیقه برسانید، با این روش ماهیانه حدود 4000 لیتر آب صرفه جویی خواهد شد.

 

7- بهتر است ابتدا مواد باقمانده، از ظرف غذاجدا و بلافاصله شسته شوند. سبزی ها را نیز ابتدا در ظرفی بخیسانید و سپس آب بکشید. آبش هم برای گلها.
8- ازجریان آب به منظور آب شدن یخ گوشت یا دیگر مواد غذایی منجمد استفاده نکنید.
9- فرزندان خودرا در مورد نیاز به حفاظت از آب آگاه کنید. از خرید اسباب بازی ها و سرگرمی هایي که به یک جریان ثابت آب نیازدارند، خودداری نمایید.

 

10- هنگام استفاده از دستشویی شیر آب رابا حداقل فشار باز کنید و همان را هم به طور مداوم باز نگذارید. چون جریان دایم آب موجب هدر روی آن می‌شود.
11- اگر دوش حمام شما در طی کمتر از 20 ثانیه یک ظرف چهار لیتری را بتواند پر از آب کند در آنصورت حتما آن را با یک سر دوش کاهنده مصرف تعویض کنید.
12- برای نظافت محیط مورد نظر خوداز جمله پارکینک و حیاط، به جای مصرف آب بهتر است از جاروب استفاده شود.

 

13- در باغچه خانه، درختان، بوته ها و چمن هاي‌ بومی و مقاوم به خشکی که به آب کمتری نیازدارند و تحمل ماههای گرم تابستان را دارند، بکارید.
14- تمام شیلنگ ها، اتصالات و شیرها رابه طور مرتب بازرسی کنید تا از نشتی آب پیش گیری شود.
15- ضروری است برای خاطرجمعی از سلامت لوله ها و شیرهای آب؛ آن ها را مرتباً بازرسی شوند.

 

16- درمواقع جایگزینی یا افزودن گل و گیاه در باغچه خانه، گیاهی را انتخاب کنید که آب کمتری مصرف کند. به این طریق سالانه 2200 لیتر آب برای هر گیاه قابل صرفه جویی خواهد بود.
17- ازنصب سیستم هاي‌ آب تزیینی «مثل فواره ها» اجتناب کنید. مگر این که آب در سیستم بازیافت شود.همچنین سیستم را درجایی نصب کنید که تلفات کمی در اثر تبخیر و باد داشته باشیم.
18- لوله هاي‌ آب منزل خودرا عایق بندی کنید. عایق کاری لوله هاي‌ اب گرم، روشی است که هدررفتن آب را قبل از خروج آب گرم کاهش میدهد.

 

کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

صرفه جویی در مصرف آب

19- لوله هاي‌ آب گرم را عایق بندی کنید تا برای رسیدن آب گرم به شیرآب، لازم نباشد آن را بی جهت بازبگذارید.20- هرگز آبی راکه می‌توان به مصارفی نظیر آبیاری و یا شستشو رسانید، فاضلاب حساب نکنید.
21- ماشین هاي‌ لباس شویی طبق معمولً مقدار زیادی آب مصرف می‌کنند. بنابر این اگر از تعداد دفعات کاربرد ماشین لباس شویی بکاهید، عملاً در مصرف اب صرفه جویی کرده‌اید.
22- اگر امکان تنظیم وجود ندارد، یک بطری پر از آب یا یک کیسه نایلونی پراز شن و کاملاً در بسته را در مخزن دستشويي فرنگی و یا فلاش تانک قرار دهید تا مصرف آب را در هر بارکشیدن سیفون، کاهش دهید.

 

23- آب خنک مورد مصرف خودرا همواره دریخچال نگهدارید تا وادار نباشید شیر آب را برای مدتی بازبگذارید تا آب خنک شود.
24- برای نوشیدن آب به جای آنکه شیر آب را مدت زیادی باز بگذارید، بهتراست ابتدا چند قطعه یخ در لیوان قرار دهید و سپس شیر آب را بازکنید.
25- به کودکان آموزش دهیم تا با بستن بموقع شیر، از هدر رفتن آب جلوگیري نمایند.
26- می‌توان از آبی که برای شستن سبزی ها و دست و صورت استفاده میشود، به وسیله لوله کشی و هدایت آن به سمت فلاش تانک، در دستشويي استفاده نمود.

 

27- فلاش تانک هایي که نشتی دارند، آب رابه داخل کاسه دستشويي هدر میدهند.
28- به جای شستن خودرو با شیلنگ آب، از یک سطل آب هم می‌توان استفاده کرد.
29- درحالی که کمبود آب در شهر احساس میشود، لزومی به شست و شوی پیاده روی مقابل مغازه و منزل نیست.
30- هنگام احداث ساختمان از کارگران ساختمانی بخواهید از آب تصفیه شده استفاده نکنند.

 

31- زمانی که سرگرم آب دادن باغچه و گلهای منزل هستید با شنیدن صدای زنگ تلفن یا زنگ در بهتر است ابتدا شیر آب را ببندید و بعد به آن ها پاسخ دهید.
32- تا حد امکان از آب شرب برای فضای سبز استفاده نشود. باغچه را در شب یا صبح زود آبیاری کنید تا از تبخیرآب جلوگیري شود.
33- نصب کولر در سایه و با استفاده از پوشش مناسب و پیش گیری از نشت آب کولرهای آبی، باعث صرفه جویی زیادی در مصرف آب می‌شود.
34- زمانی که به مسافرت می‌روید، ضروری است شیر فلکه بعد از کنتور آب را ببندید. تا از وقوع هر گونه حادثه پیشگیری شود.

کاهش مصرف آب | روش های صحیح صرفه جویی در مصرف آب

خشکسالی در ایران

35- در مراکز آموزشی و مدارس به اطفال و دانش آموزان محدودیت منابع آب و روش هاي‌ صرفه جویی آن را آموزش دهیم.
36- کارکرد کنتور در زمانی که همه ی شیرهای آب بسته است، دلیل تلف آب از لوله هاي‌ داخل ساختمان می باشد که در نتیجه آن، مقدار زیادی آب به هدر رفته و هزینه گزاف آن را شما خواهید پرداخت.
37- درمحل کار، کارکنان رابه صرفه جویی در مصرف آب تشویق نمایید. همچنین پیشنهاد کنید گرایش به حفاظت از آب در فعالیت هاي‌ عملی و دوره هاي‌ آموزشی آن ها گنجانده شود.

 

38- گروه هاي‌ فرهنگی، غیر دولتی رابه ایجاد و ارتقای فرهنگ حفاظت از آب در بین کودکان و بزرگسالان تشویق کنید.
39- هر گونه تلف قابل توجه آب، شکستگی لوله ها و هدر رفتن آب در هر نقطه رابه مرکز ارتباطات مردمی «تلفن 122» اطلاع دهید.
40- تعویض واشر شیر آب برای جلوگیري از چکه کردن آب کار دشواری نیست.

روش های علمی جهت کاهش مصرف آب و صرفه جویی در مصرف آب

 

گروه آموزشی تالاب

برچسب‌ها: