کشف فسیلی از یک گونه‌ی ناشناخته‌ی خزنده‌

مجموعه : اخبار علمی
کشف فسیلی از یک گونه‌ی ناشناخته‌ی خزنده‌

پیدا شدن فسیل این جانور عظیم الجثه در روسیه

 

در زمان دایناسورها و در دوره‌ي ژوراسیک در بین درندگان سرشناس و قدرتمند ماقبل تاریخ، زندگی می‌کرده‌اند.با ما در سایت تالاب باشید پلیوسورها در حدود 135 میلیون سال گذشته می‌زیسته‌اند، یعنی پس از یک رخداد انقراض بزرگ در 145 میلیون سال پیش اما این موجودات، مدت‌ها گذشته از انقراض گسترده دایناسورها در 66 میلیون سال پیش از بین رفتند.

 

  فسیلی از یک گونه‌ي ناشناخته‌ي خزنده‌ي آبزی با جثه‌اي به اندازه‌ي یک اتوبوس توسط دانشمندان در روسیه کشف شده هست.

 

این جانور عظیم الجثه، گونه‌اي از پلیوسور می‌باشد که دارای سری به طول حدود 1.5 متر هست. اکثر سر این جانور را ساختاری شبیه به یک منقار بلند و باریک تشکیل می دهد. این ساختار، چیزی شبیه به دلفین‌هاي رودخانه‌اي امروزی هست.

 

این فسیل در سال 2002 میلادی در سواحل رود ولگا در نزدیکی شهر اولیانوفسک روسیه پیدا شده بود اما به تازگی بعنوان یک گونه‌ي اخیر شناسایی شده هست. این جانور به نام «Luskhan itilensis» نامگذاری شده که به معنای «روح حاکم ولگا» هست.

 

کشف فسیلی از یک گونه‌ی ناشناخته‌ی خزنده‌

به گزارش تالاب :پلیوسورها متعلق به خانواده‌ي پلسیوسورها میباشند که در حقیقت، دایناسور نبوده‌اند اما در زمان دایناسورها و در دوره‌ي ژوراسیک در بین درندگان سرشناس و قدرتمند ماقبل تاریخ، زندگی می‌کرده‌اند. این موجودات، شکل بدنی غیر معمولی داشتند. پلیوسورها دارای چهار باله، یک نیم تنه‌ي سفت و گردنی در اندازه‌هاي گوناگون بودند.

 

باریکی منقار یا نوک اینگونه‌ي اخیر، درک دانشمندان را نسبت به سیر تکاملی پلیوسورها تغییر میدهد. پزشک والنتین فیشر «Valentin Fischer»، مدرس دانشگاه لي‌یژ «Liège» بلژیک و نویسنده‌ي اصلی مطلب‌اي در این مورد در مجله‌ي «کارنت بیولوژی» «Current Biology» گفت: «این یک ویژگی چشمگیر و قابل دقت هست، همانگونه که بررسی‌ها نشان میدهند، پلیوسورها در شرایط اقلیمی وسیع‌تری از انچه که قبلاً فرض می‌شد، سکونت داشتند.»

 

پلیوسورها در حدود 135 میلیون سال گذشته می‌زیسته‌اند، یعنی پس از یک رخداد انقراض بزرگ در 145 میلیون سال پیش اما این موجودات، مدت‌ها گذشته از انقراض گسترده دایناسورها در 66 میلیون سال پیش از بین رفتند.

 

اینگونه‌ي اخیر، بزرگ ترین پلیوسور در بین سایر پلیوسورها نبود. فسیلی از یک پلیوساروس کِوانی «Pliosaurus kevani» که سری به طول دو متر داشت، توسط یک صاحب رستوران به نام کوان شیهان «Kevan Sheehan» در پای یک صخره در ساحل ژوارسیکی دورست «Dorset» به تدریج از زیر خاک بیرون آورده شده بود و در سال 2009 میلادی رونمایی شد. حدس زده می شود که طول کامل این حیوان حدود 15 متر بوده هست.

 

پلیوسور دیگری نیز در سال 2008 میلادی در جزیره شمالگان سوالبارد «Svalbard» یافت شد. برآورد می‌شد که آرواره‌هاي این حیوان بتوانند فشاری حدود 15 هزار کیوگرم در هر 2.5 سانتی‌متر را وارد کنند. این نیرو برابر با 11 برابر قدرت آرواره‌هاي تیرانوسوروس رکس «Tyrannosaurus rex» و 13 برابر نیروی حاصل از گاز گرفتن یک کروکودیل امروزی هست.

 

جدیدترین مطالب سایت