20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا که تعداد کشته و زحمی بسیار بالایی داشت و هواپیما به بدترین شکل سقوط کرده است را در سایت تالاب برای شما آماده کرده ایم.

 

گاهی نقص فنی و گاهی اشتباهات خلبان و همچنین باند فرودگاه باعث اینچنین حوادث وحشتناکی در آسمان میشوند. البته طبق آمار تعداد حوادق هوایی دنیا رو به کاهش می‌باشد و هرروز این ناوگان بزرگ حمل و نقل مجهز تر از قبل شده است.

 

1 – سانحه هوایی و تراژدی در تنریف

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

درسال 1977 یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 خطوط هوایی «پان آمریکن ورلد‌» با یک هواپیمائی بوئینگ 747 خطوط هوایی KLM هلند در باند پروازی با یک دیگر برخورد کردند در حالیکه 300 کیلومتر بر ساعت سرعت داشتند.

 

از این سانحه تنها 69 مسافر جان سالم به در بردند و 583 نفر جان باختند . علت اصلی این سانحه خلبان هواپیمای هلندی بود که بدون اجازه برج مراقبت پرواز کرده بود.

 

سقوط هواپیما در خطوط هوایی ژاپن ؛‌ درسال 1985 ، هواپیمای بوئینگ 747 اندکی پس از برخاستن از زمین سقوط کرد . خلبان این پرواز نتوانست مانع این فاجعه شود زیرا اعلام کرده بود که نظارت هواپیما را از دست داده و فشار هوا در داخل کابین در حال کاهش است.

 

درنهایت هواپیما به کوه برخورد کرد. بررسی ها نشان داد که برخی قسمت هاي هواپیما نقص فنی داشته به همین دلیل در هنگام برخاستن غیرقابل نظارت بوده است . تلفات این سانحه هوایی 520 نفر بوده است.

 

2- سانحه در دهلی نو

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

 

بر فراز آسمان دهلی نو درسال 1996 یک هواپیمای بوئینگ 747 سعودی در هنگام فرود با یک هواپیمای خطوط هوایی قزاقستان از قسمت جلو برخورد کرد . همه ی 39 مسافر هواپیمای عربستان کشته شدند. در مجموع 349 نفر دراین حادثه جان باختند. علت این حادثه نقص در تکنولوژی امنیتی هواپیما و مسلط نبودن خلبان قزاقستان به زبان انگلیسی گزارش شده است .

 

3 . سقوط هواپیما در پاریس

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

درسال 1974 یک فروند هواپیمای مک دونل داگلاس متعلق به خطوط هوایی ترکیه در نزدیکی پاریس سقوط کرد و 346 نفر کشته شدند. علت این حادثه که یکی از بزرگ ترین سانحه هاي هوایی دنیا را رقم زد باز بودن در عقب هواپیما در حین پرواز بوده است.

 

4 . بمب گذاری بر فراز آتلانتیک

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

درسال 1985 یک فروند هواپیمای بوئینگ 747 خطوط هوایی هند در مسیر تورنتو به دهلی نو اندکی قبل از فرود در لندن بدلیل انفجار بمب سقوط کرد و 329 مسافر آن کشته شدند. این بمب درون یک دستگاه ضبط رادیوئی در قسمت بار جاسازی شده بود. پلیس هیچگاه نتوانست بمب گذار اصلی این سانحه را پیدا کند.

 

5 . آتش سوزی در هواپیما

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

خلبان یک فروند هواپیمای خطوط هوایی عربستان پس از برخاستن از زمین اعلام کرد که کابین هواپیما دچار آتش سوزی شده است . گرچه وی بلافاصله به فرودگاه ریاض بازگشت اما خاموش کردن کل هواپیما درحدود 12 دقیقه زمان نیاز داشت ودر این مدت مسافران بدلیل کمبود اکسیژن و مسمومیت در دقایق اولیه جان باختند. علت این آتش سوزی اقدام یک مسافر در گرم کردن غذایش توسط اجاق سفری بوده که باعث شده 301 نفر جان خودرا از دست بدهند.

 
 

6 . سقوط یک ایرباس در ایران

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

درسال 1988 یک فروند ایرباس خطوط هوایی ایران عازم دوبی بود . یک ناو جنگی کشور آمریکا این هواپیمای مسافری رابا هواپیمای جنگی اشتباه گرفت و آن رابا موشک هاي زمین به هوا ساقط ساخت و همه ی 300 مسافر آن جان باختند.

 

7 . حادثه هواپیمای آنتونوف

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

درسال 1996 یک فروند هواپیمای باری روسی از نوع آنتونوف در فرودگاه از باند خارج شد و روی یک مرکز خرید در مرکز کنگو سقوط کرد . باک بنزین این هواپیما آتش گرفت و تنها 2 نفر توانستند جان سالم به در برند. در مجموع 290 نفر دراین حادثه جان باختند که بیشتر آنها کودکان و زنان بودند. علت این حادثه بار زدن بیش از حد هواپیما اعلام شد.

 

8 . سقوط هواپیمای نظامی در ایران

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

درسال 2003 یک فروند هواپیمای نظامی ایلوشین در ایران که از زاهدان عازم کرمان بود در نزدیکی فرودگاه سقوط کرد . هیچ کدام از مسافران آن زنده نماندند و 276 سرنشین آن کشته شدند . علت این حادثه هوایی شرایط نامساعد آب و هوایی اعلام شد.

 

9. جدا شدن موتور

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

درسال 1979 یک هواپیمای مک دونل داگلاس خطوط هوایی ایالات امریکا اندکی پس از برخاستن از فرودگاه شیکاگو ، بدلیل جدا شدن موتور آن دریک پارکینگ مملو از اتومبیل سقوط کرد و همه ی 273 مسافر آن کشته شدند.

 
 
10. رخرود بر فراز گرند کنیون
همه ی چیز از صبح یک روز نیمه ابری بر فراز دره «گرند کنیون» واقع در آریزونای ایالات امریکا شروع شد، وقتی که پرواز هواپیمای «لاکهید L-1049» شرکت «ترسن ورد» «Trans World» که با تاخیری نیم ساعته از لس آنجلس به سوی کانزاس در حال پرواز بود، از برج مراقبت برای تغ ییر ارتفاع اجراه گرفت.
 
در همین زمان، پرواز 718 شرکت «یونایتد ایرلاینز» «United Airlines» هم که یک هواپیمای «داگلاس DC-7» با 53 نفر مسافر بود از لس آنجلس به شیکاگو می رفت، برای اجتناب از ورود به یک توده فشرده ابر، از بازرسی ترافیک هوایی اجازه صعود به ارتفاع بیست و یک هزار پایی بر فراز گرند کنیون را گرفت.
 
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
خلبان هاي هردو هواپیما خیلی دیر متوجه شدند که در مسیر برخورد باهم قراردارند. هیچکس از سانحه برخورد این دو هواپیما بر فراز گرند کنیون جان سالم به در نبرد.
این حادثه، دولت ایالات امریکا را واردار کرد تا با هزینه کردن 250 میلیون دلار- که در 1978 «1357» سرمایه بسیار سنگینی بود- سیستم و چهارچوب نظارت ترافیک هوایی خودرا اصلاح کند. این سرمایه گذاری نتیجه داد و ازآن زمان تا امروز، سانحه مشابهی دراین کشور رخ نداده است. ضمنا همین حادثه بود که جرقه پیدایش «اداره هوانوردی فدرال» «FAA» رابا وظیفه نظارت و قانون گذاری بر پروازهای غیرنظامی در ایالات امریکا روشن کرد.
نتیجه: اصلاح بازرسی ترافیک هوایی و پیدایش FAA
 
 
 
11 . وقتی خلبان فراموش کرد سوخت ندارد
 
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
در 1978 «1357» وقتی که یک هواپیمای «DC8» شرکت آمریکایی یونایتد، خودش را برای فرود در فرودگاه پورتلند آماده میکرد، خلبان متوجه شد که ارابه هاي فرود کامل باز نمیشوند. در طول یک ساعت بعد هواپیما همان‌ گونه در حال چرخیدن بر فراز شهر بود، در حالی‌که خلبان ،کمک خلبان و مهنس پرواز تلاش می‌کردند تا مشکل ارابه ها را بفهمند و همچنین مسافرین را برای فرود اضطراری آماده کنند.
خدمه پرواز آنقدر سرگرم پیدا کردن مشکل شدند که خیلی دیر فهمیدند سوخت هواپیما تقریباً تمام شده است. این موضوع موجب شد تا هواپیما هنگام فرود سوخت تمام کند و روی قسمت جنگلی در حاشیه شهر دچار سانحه شود. از 189 سرنشین هواپیما 10 نفر در جریان سانحه جان خودرا از دست دادند. این سانحه منجر به تغییراتی اساسی در رویه هاي آموزشی خدمه هواپیما و پیدایش مفهوم «مدیریت کابین» «CRM» شد.
به این ترتیب با ترک رویکرد سنتی که می‌گفت کاپیتان خداست، تاکید روی کار تیمی و ارتباط موثر میان خدمه بعنوان الگوی رفتار حرفه اي افزایش پیدا کرد این الگوی آموزشی و رفتاری جدید ازآن زمان نقش بسیار موثری در پیش گیری از تعداد زیادی از سوانح هوایی داشته است.
 
نتیجه: آموزش مبتنی بر کار تیمی.
 
 
12. هواپیمایی که از درون سوخت
 

20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس

نخستین نشانه هاي دردسر برای پرواز 797 شرکت «ایر کانادا» «Air Canada» وقتی ظاهر شد که هواپیما در ارتفاع سی و سه هزار پایی در حال پرواز بود. دود غلیظ سیاهی که از سمت دستشویی هواپیما منتشر می شد، به سرعت فضای کابین را فراگرفت. آتش سوزی خیلی زود گسترش پیدا کرد و ضمن سوزاندن بخش قابل توجهی از بدنه داخلی هواپیما، سیم کشی هاي الکترونیکی درون دیواره هواپیما و هم چنین پشت کابین خلبان را سوزاند و بیشتر نظارت هاي الکترونیکی را از کار انداخت.
 
 
خلبان که به خاطر دود به سختی نمایشگرهای وضعیت هواپیما و جلوی خودرا می‌دید، به سختی هواپیمایی خودرا در فرودی اضطراری نشاند. با این حال وقتی سرانجام درهای هواپیما باز شدند، دشت حرارت ناشی از آتش سوزی 23 نفر از 46 نفر سرنشین هواپیما شامل هر پنج خدمه پرواز رابه کشتن داده بود. این موضوع موجب شد تا براساس مقررات، دستشویی هاي هواپیما مجهز به حسگر شناسایی دود و آتش خاموش کن خودکار شوند.
ظرف کمتر از پنج سال تمامی هواپیماهای مسافربری در دستشویی هاي خود به سیستم هاي شناسایی و اطفای حریق مجهز شدند. همچنین ضمن افزوده شدن روکش ضداحتراق درون پوسته کابین، علائم اخطار داخل هواپیما به گونه اي اصلاح شد که در شرایط اضطراری در کوتاه ترین زمان ممکن مسافرین به بیرون از هواپیما هدایت شوند. این حادثه در عین حال موجب شد تا تمامی هواپیماهایی که پس از 1988 «1367» ساخته شده اند مقاومت بیشتری در برابر آتش سوزی داخلی داشته باشند.
نتیجه: مقابله بهینه با آتش سوزی درون کابین
 
 
 
13. وقتی باد هم ناسازگار میشود
 
 
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
در حالی‌که هواپیمای «لاکهید L-110» پرواز 191 شرکت «دلتای»ي کشور آمریکا، خودرا برای فرود روی باند فرودگاه «فورت ورث» «Fort Worth» آماده می‌کرد، صاعقه اي به نزدیکی باند اصابت کرد. نور ناشی از صاعقه در اطراف هواپیما در ارتفاع هشتصدپایی پخش شد و انفجار کوچک «microburst» ناشی ازآن به تغییر ناگهانی سرعت و جهت باد- چیزی که در اصطلاح به آن قیچی باد گفته میشود- انجامید.
 
این موضوع موجب شد تا هواپیما ناگهان 54 نات از سرعت خودرا در کمتر از چند ثانیه از دست بدهد. هواپیما با از دست دادن سرعت لازم برای حفظ تعادل خود، هنگام کاهش ارتفاع کمی پیش از باند فرودگاه در اتوبان کنار آن به زمین خورد و ضمن زیرگرفتن یک ماشین با مخازن بزرگ آب حاشیه فرودگاه برخرود کرد.
 
از 163 سرنشین هواپیما 134 نفر جان خودرا از دست دادند. این حادثه موجب هفت سال تحقیق گسترده توسط اداره هوانوردی فدرال «FAA» و «ناسا» شد. در نتیجه این تحقیقات حسگرهای شناسایی و اخطار قیچی باد به جزء استانداردی از هواپیماهای مسافربری تبدیل شدند. ازآن زمان تا امروز تنها یک حادثه هوایی جدی مرتبط با قیچی باد هنگام فرود رخ داده است.
 
نتیجه: توسعه سیستم هاي شناسایی قیچی باد
 
 
14. تصادف در آسمان
حادثه گرند کنیون که در ابتدای همین گزارش هم به آن اشاره شده است، تاثیر قابل توجهی در توسعه نظارت ترافیک هوایی و جلوگیري از بروز سوانحی مثل برخورد دو هواپیما باهم بعلت قرارگیری دریک مسیر داشت. با این حال ATC «بازرسی ترافیک هوایی» تا سال‌ها همان‌ گونه با پرواز هواپیماهای شخصی در مسیر هواپیماهای مسافربری مشکل داشت.
 
در 1986 «1365» یک هواپیمای شخصی «Piper» که توسط رادار نظارت ترافیک هوایی شناسایی نشده بود، ناخواسته خودرا در مسیر فرود یک هواپیمای مسافربری «DC-9» شرکت «آئرومکزیکو» «Aeromexico» قرار دارد. هواپیمای Piper به دم DC-9 برخورد کرد و بخشی از سکان آنرا کند.
 
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
هردو هواپیما در فاصله چند کیلومتری فرودگاه روی منطقه مسکونی به زمین خوردند و تمام سرنشینان آنها به علاوه 15 نفر روی زمینه کشته شدند. این حادثه موجب شد تا FAA «اداره هوانوردی فدرال» هواپیماهای شخصی را موظف کند تا به «ترنسپاندر» «فرستنده اطلاعات موقعیت و ارتفاع برای بازرسی ترافیک هوایی» مجهز شوند. به علاوه از این زمان به بعد هواپیماهای مسافربری هم مظوف شدند تا به سیستم هاي جلوگیري از برخورد مجهز شوند. این سیستم ها ضمن شناسایی احتمال برخورد با هواپیماهای دیگری که به ترنسپاندر مجهز هستند، به خلبان اخطار می‌دهد تا با افزایش ارتفاع یا کاهش آن از تصادف احتمالی دوری کند.
نتیجه: تجهیز به سیستم هاي پیش گیری از برخورد
 

 

15. دری که هواپیما رابه باد داد
 
 
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
در سوم مارس 1974 «12 اسفند 1352» پرواز 981 خطوط هوایی ترکیه که از استانبول عازم لندن بود، در میان راه طبق رویه معمول، توقف کوتاهی هم در پاریس داشت. بیشتر ظرفیت این پرواز طبق معمول خالی بود، اما به خاطر اعتصاب کارکنان شرکت هوایی «برتیش ایرویز» تقاضا برای پرواز از پاریس به لندن ناگهان افزایش چشمگیر پیدا کرده بودو در نتیجه پرواز 981 اینبار با ظرفیتی بر پاریس رابه قصد لندن ترک کرد.
 
کمی پس از برخاستن در عقبی محفظه بار هواپیما ناگهان کنده شد و تفاوت فشار میان محفظه بار و مسافر موجب شد تا بخشی از کف کابین به همراه شش مسافر که روی صندلی هاي خود نشسته بودند ،کنده و از هواپیما جدا شود.
 
 
سپس هواپیما به سرعت بازرسی خودرا از دست داد و سقوط کرد. این حادثه موجب تحقیقات گسترده اي شد که طراحی و ارتقای قفل درهای هواپیما را در پی داشت. به علاوه محدودیت هاي طراحی در شرایط احتمالی از دست رفتن فشار کابین در نتیجه بروز حوادث پیشبینی نشده هم تغییراتی اساسی پیدا کرد.
نتیجه: اصلاح قفل درها و محدودیت هاي طراحی کابین هاي تحت فشار
 

 

16 . پرواز بدون سقف
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
در 28 آوریل 1988 «8 اردیبهشت 1367» وقتی که یک «بویینگ 737» پیر- نوزده ساله- شرکت «آلوها» «Aloha» در ارتفاع 24 هزار پا در پرواز بود، قطعات بزرگی از بدنه آن جدا شد. قطعه جداشده از بدنه به قدری بزرگ بود که مسافرین بخش جلویی هواپیما به ناگاه خودرا درون هواپیمایی بدون سقف دیدند. دراین ارتفاع هوا به قدری منجمد کننده بود که هیچ کدام از مسافرین فرصتی برای نفس تازه کردن نداشتند. در کمال تعجب هواپیما خیلی معجزه آسا، سلامت به زمین نشست.
تنها قربانی حادثه یکی از مهمانداران پرواز بود که در زمان جداشدن سقف در حال راه رفتن بین راهروی جلویی هواپیما بود. این حادثه موجب شد تحقیقات گسترده اي توسط «انجمن ایمنی حمل و نقل ملی ایالات متحده» «NTSB» شد که در نتیجه آن پوسیدگی بدنه و ترک هاي گسترده در سطح آن بعنوان دلیل سانحه شناخته شد.
 
براین اساس در نتیجه فرسایش بدنه هواپیما ناشی از پر شدن سیکل پروازی مجاز- سیکل پروازی به هر چرخه پروازی از برخاستن تا فورد گفته میشود- بود. این حادثه موجب شد تا FAA درسال 1991 «1370» تحقیقاتی را روی افزایش سن هواپیماهای مسافربری انجام دهد. این تحقیقات موجب سختگیری بیشتر در قوانین مرتبط با تعمیر و نگه‌داری هواپیماهایی که سن و سالی از انها گذشته است، شد.
نتیجه: سختگیری روی نگه داری از هواپیماهای مسن
 
17. انفجار در کرانه هاي دور
 
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
بدترین نوع سوانح هوایی زمانی است که یک هواپیما بدون علتی مشخص وسط آسمان منفجر شود. این دقیقا حادثه اي بود که برای بویینگ 747 شرکت «ترنس ورد» در 1996 «1375» رخ داد. این هواپیما با 212 نفر مسافر از «فرودگاه جان اف کندی» نیویورک عازم «فرودگاه لئوناردو داوینچی» رم در ایتالیا بودو تا پیش از حادثه، هیچ نشانه مشکوکی در پرواز به چشم نمی‌خورد.
 
تحقیقات گسترده اي روی این سانحه انجام شد و حتی در ابتدا، احتمال وقوع حمله اي تروریستی یا هدف قرار گرفتن با موشک هم مطرح بود. با این حال تحقیقات بعدی نشان داد که احتمالا به دنبال بروز اتصال کوتاهی در مسیر سیم کشی هاي الکترونیکی داخلی هواپیما، آتش از مخزن هاي خالی بال ها شروع شده است و گسترش آن به سوی تانک اصلی سوخت درون بدنه به انفجار انجامیده است.
 
 
این موضوع موجب شد تا قوانین سفت و سختی برای کاهش احتمال وقوع اتصال کوتاه درون مدارهای داخلی هواپیما شکل بگیرد. ضمن آن که بویینگ هم یک سیستم سوخت رسانی جدید را توسعه داد که در آن با تزریق نیتروژن به باک هاي سوخت، احتمال بروز انفجار کاهش داده می‌شود. این سیستم از سال 2008 «1387» روی تمامی هواپیماهای تولیدی بویینگ وجوددارد.
نتیجه: اصلاح سیستم سوخت رسانی
 
 
18. تابوت سوزان
 
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
بویینگ 737 شرکت «بریتیش ایرتورز» در 22 آگوست 1985 «31 مرداد 1364» خود رابه آرامی برای برخاستن از «فرودگاه منچستر» آماده می‌کرد. دراین هنگام خلبان که به خاطر شنیدن چندین صدای ناهنجار از زیر هواپیما نگران احتمال آتش گرفتن چرخ هاي خود شده بود، سریع با معکوس کردن موتروها از سرعت خود کم کرد و با لغو پرواز خود شرایط اضطراری اعلام کرد.
با روشن شدن اخطار آتش سوزی درون کابین، خلبان به سرعت دستور تخلیه هواپیما را داد. با وجودی که خلبان طبق دستورالعمل هاي ایمنی از پیش مشخص شده و به سرعت عمل کرده بود، آرایش صندلی هاي هواپیما بیش از حد نزدیک به هم بودو این موضوع موجب شد تا عملیات تخلیه با سرعت لازم انجام نشود، در نتیجه فرار برای بسیاری غیرممکن شد.
 
 
از 131 نفر مسافر و شش خدمه هواپیما، 54 نفر جان خودرا پیش از تخلیه کامل از دست دادند. پس از این حادثه، گفت و گوهای جدی اي در زمینه اصلاح چینش داخلی هواپیماها اتفاق افتاد که نتیجه آن اصلاحاتی اساسی در طراحی داخلی کابین بود تا تخلیه مسافرین با سرعت و اسانی بیشتری امکانپذیر باشد.
نتیجه: تغییر چینش داخل کابین.
 
 
19. چرخش به سوی مرگ
 
20 نمونه از بدترین سوانح و حوادث هوایی دنیا + عکس
زمانی که پرواز 427 شرکت «یو اس ایر» تازه وارد فاز نهایی فرود خود در فرودگاه پیتزبورگ شده بود، هواپیما ناگهان به سمت چپ چرخید و با شیرجه اي ناگهانی به زمین خورد. دراین سانحه تمامی سرنشینان هواپیما جان خودرا از دست دادند.
 
 
گشودن جعبه سیاه این هواپیما مشخص کرد که حرکت ناگهانی سکان هواپیما منجر به غلتیدن آن به سمت چپ و سانحه شده است.
 
شرکت یو اس ایر، این هواپیما راکه یک بویینگ 737 بود، برای سانحه ملامت کرد. تحقیقاتی که در طول پنج سال بعد توسط انجمن ایمنی حمل و نقل ملی ایالات متحده انجام شد، مشخص کرد که گیرکردن یک شیر درون سیستم نظارت سکان موجب این حادثه شده است.
 
ازآن جا که خلبان در تلاش بود تا سکان را سمت راست بچرخاند، این نقص فنی موجب شده تا سکان کاملا در جهت عکس بچرخد و موجب چرخش به سمت چپ شود. نتیجه این شد که بویینگ 500 میلیون دلار خرج کرد تا 2800 فروند از محبوب ترین هواپیماهای مسافربری جهان را برای حل این مشکل اصلاح کند.
 
 
منابع:
asriran.com
sadkhabar.ir
جدیدترین مطالب سایت