بروزرسانی : 2 شهریور 1402

آشنایی با ماهی نایف – چاقو ماهی

آشنایی با ماهی نایف – چاقو ماهی

آشنایی با ماهی نایف – چاقو ماهی

چاقو ماهی دلقک یا همان چاقو ماهی( Clown Knife )یکی از ترسناک ترین ماهیان آب های گرم است. سر کشیده ،فک پائینی (متحرک) بزرگ .

پشت قوز دار ،قیافه ی عجیب و غریب این ماهی را شکل می دهد.شنا کردن آنها شب هنگام به عقب و جلو بسیار جالب است .این ماهی بومی تایلند ،مالزی ،هند و سوماترا است.

اغلب چاقو ماهیان بیشتر فعالیتشان را در شب هنگام انجام می دهند ماهیان بسیار انعطاف پذیری بوده و قادر به شنا کردن به جلو و عقب بصورت یکسان هستند .

آشنایی با ماهی نایف – چاقو ماهی

وقتی تغییر جهت می دهند می توانند در طول بدنشان بپیچند به طوری که ممکن است تصور شود این ماهیان فاقد استخوان پشتی هستند . با وجود طول زیاد و جثه ی بزرگ عرض بسیار کمی دارند .

چنین حالتی به آنها این اجازه را می دهد که در جاها و فضاها ی بسیار کوچکی جا شوند که حتی صاحبان ماهی هم تصور کنند که چاقو ماهیشان همچون کرم خزیده و بدان جا رسیده است .

ماهیان کمرو و خجالتی هستند که ترسو و چموش نیز می باشند و به سادگی دچار استرس و وحشت می شوند .به دلیل بینایی ضعیفشان بخصوص در روز این ماهیان به خطوط پهلویی خود که به تغییرات اطراف فوق العاده حساس است ،وابسته اند و از این خطوط در شکار هدف خود نیز استفاده می کنند.
اولین چیزی که قبل از نگهداری این ماهی باید مد نظر قرار دهید این است که در آینده به ماهی عظیم الجثه و بزرگی تبدیل خواهد شد حتی این ماهیها د رآکواریوم های کوچک نیز به نسبت بزرگ می شوند البته چیزی که باید به خاطر داشت این است که این ماهی می تواند تا حدود۱۰۰cm رشد کند.
آشنایی با ماهی نایف – چاقو ماهی
با توجه به عادات و طبیعت شبانه این ماهی دکوراسیون آکواریوم باید به گونه ای باشد که لزوماً مکانهای برای مخفی شدن و استراحت آنها در طول روز فراهم کند . بدون چنین مکانهایی شما دارای ماهی مضطرب و فوق العاده ترسو و هراسانی خواهید بود.
برای نمایان شدن حداکثر پتانسیل آنها باید فضای کافی در اختیار شان قرار گیرد اما در صورت فقدان نیز آنها خود را به تانکشان وفق می دهند و با موانع سر راه همجون سنگ ها و صخره ها کنار آیند .
برای ایجاد مخفیگاه برای آنها می توان از تکه ای لوله پولیکا استفاده شود.
آشنایی با ماهی نایف – چاقو ماهی 
در طبیعت چاقو ماهیها د ررودخانه ها و مکان هایی با جریان آهسته ای از آب و یا در دریاچه ها و بر که ها یمناطق ذکر شده در آسیا زندگی می کنند و اگر چنین مکان هایی برای آنها بازسازی شود شاداب تر و سر حال تر خواهند بود .چاقو ماهی آبی خنثی (ph بین ۷-۶) و بسبتاً سبک را ترجیح می دهدو ولی اگر اندازه ی چاقو ماهی بزرگ باشد می تواند آب سخت تر و اسیدی تر را نیز تحمل کند. دمای مناسب برای این ماهی ۳۰-۲۳ درجه است.
چاقو ماهی ،ماهی ای فوق العاده وسواس و ناخنک زن است و نسبت به غذای خود وسواس شدیدی دارد این مسئله تبدیل به مشکلی برای نگهدارنده ی آن خواهد شد . البته اگر سایز ماهی شما کوچک باشد.می توان با تعلیم دادن و حتی با گرسنگی آن ها را به خوردن غذای مورد نظرتان رهنمود کنید .
ولی باز هم چیزی تضمین شده نیست . بنابر این همیشه تدارک دیدن و داشتن مقداری غذای زنده لازم است و این آذوقه می تواند شامل اغلب چیزها و حتی ماهیانی که در داخل چاقو ماهی جا میشوند اعم از زنده یا یخ زده باشد.
آشنایی با ماهی نایف – چاقو ماهی
به علاوه می توان از غذاهای گوشتی همچون دل گاو و جگر نیز استفاده کرد ولی استفاده از گوشت گاو و …. جز در مواقع اجباری توصیه نمی شود.
این ماهی ها ،ماهی های دیگر و حتی چاقو ماهی دیگری را در تانک خود تحمل نمی کنند. چاقو ماهیان جوان ترجیح می دهند که گروهی باشند ولی وقتی ماهی ها بزرگتر شدند این خواسته ی آنها بر عکس می شود. آنها را نمی توان با ماهیان کوچک تر از اندازه ی دهانشان نگهداری کرد .
گاهی این ماهی به ماهیان بزرگتر نیز ترحم نکرده آنها را نیز گاز خواهند گرفت که ممکن است موجب زخمی شدن آنها شوند.
اغلب نزاع آنها با سیچلاید های جاه طلب در مورد تکثیر آنها در آکواریوم های کوچک خانگی اطلاعاتی در دسترس نمی باشد و این احتمالاً بدین دلیل است که در تانک های معمولی به اندازه ی طبیعی خود نمی رسند.
برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت