دانستنی های جالب درباره خفاش + 17 مورد

دانستنی های جالب درباره خفاش + 17 مورد

آیا می خواهید با حقایق جالب در مورد خفاش ها شما را شگفت زده کنیم ؟ ما در اين قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز بـه مناسبت روز خفاش لیستی از دانستنی های جالب درباره خفاش را منتشر کرده ایم.

 

۱۷ آوریل روزجهانی خفاش است. در واقع این روز به ما یادآوری می‌کند که خفاش‌ها چقدر در زندگی روزمره ما دارای نقش هستند.  به گزارش نشنال دیلی کلندر، ۱۷ آوریل، روز جهانی قدردانی از خفاش‌ها است. آوریل همچنین بهترین زمان برای مشاهده خفاش‌ها است.

 

حقایق جالب در مورد خفاش ها

خفاش ها موجودات جذابی هستند کـه برای قرن ها کنجکاوی و تخیل انسانها را بـه خود جلب کرده اند. این پستانداران منحصر بـه فرد متعلق بـه راسته Chiroptera هستند و تنها پستاندارانی هستند کـه قادر بـه پرواز پایدار هستند. با بیش از 1400 گونه موجود در سراسر جهان، خفاش ها در اشکال و اندازه هاي‌ مختلف، از خفاش زنبور کوچک تا روباه پرنده چشمگیر وجود دارند.

 

خفاش‌ها علیرغم تصویری کـه در فرهنگ عامه بـه‌عنوان وحشتناک یا مرموز بـه تصویر می کشند، نقش مهمی در اکوسیستم ما دارند. آن ها بـه عنوان گرده افشان، پخش کننده بذر و نظارت کننده آفات طبیعی عمل می کنند و انها را برای محیط زیست ما ارزشمند می کنند. علاوه بر این، خفاش‌ها مدت‌ها مورد مطالعه علمی بوده‌اند و بینش‌هاي‌ ارزشمندی را در زمینه‌هایي مانند اکولوکاسیون، جنین‌شناسی و انتقال بیماری ارائه میدهند.

 

1. خفاش ها تنها پستاندار پرنده هستند.

خفاش ها تنها پستاندار پرنده هستند.

خفاش ها تنها پستاندارانی هستند کـه می توانند بـه صورت پایدار پرواز کنند. البته همه ی در مورد سنجاب هاي‌ پرنده شنیده اند، اما آن ها فقط می توانند GLIDE کنند. و پرواز با هواپیما بـه عنوان پرواز بـه حساب نمی‌آید.

 


✅ مطالب مشابه: 13 دانستنی جالب در مورد خفاش ها


 

2. خفاش ها شب زنده داری هستند.

خفاش ها شب زنده داری هستند

خفاش ها موجودات شب هستند! اگر در طول روز یکی را مشاهده کردید، طبق معمولً بـه این معنی اسـت کـه مشکلی وجوددارد. ممکن اسـت خفاش بیمار باشد یا محل استراحت ان توسط یک شکارچی مختل شده باشد. در طول روز، خفاش ها هر جا کـه بتوانند پناهگاه امنی پیدا کنند میخوابند. انها ممکن اسـت دریک غار، ساختمان، دودکش، درخت توخالی، خانه خفاش یا حتی شکافی دریک منطقه صخره اي بخوابند.

 

وقتی آن ها هنگام غروب بیرون می‌آیند، نخستین کاری کـه طبق معمول انجام می دهند این اسـت کـه برای نوشیدن آب بـه یک چاله آب می روند. بعد، وقت ان اسـت کـه غذا پیدا کنید و بـه دنبال حشرات، میوه یا خون بگردید «بـه واقعیت شماره 17 مراجعه کنید».

 

3. خفاش ها در اندازه های مختلف هستند.

خفاش ها در اندازه های مختلف هستند.

دانستنی های جالب درباره خفاش

کوچک‌ترین نمونه خفاش کامل خفاش دماغ گراز کیتی نام دارد. اینگونه تنها 29 تا 33 میلی متر «1.1 تا 1.3 اینچ» طول و 2 گرم «0.071 اونس» وزن دارد! جای تعجب نیست کـه از ان بـه عنوان “خفاش زنبور عسل” نیز یاد میشود. این موجود نه تنها کوچک‌ترین خفاش اسـت، بلکه یکی از ریزترین پستانداران جهان اسـت!

 

بزرگ ترین خفاش ها بسیار حجیم تر هستند. بـه عنوان مثال، روباه پرنده با تاج طلایی غول پیکر، کـه گونه اي از خفاش میوه اسـت، وزنی معادل 1.4 کیلو گرم دارد و طول بال هاي‌ ان تقریبا 5 فوت اسـت! تقریبا 700 برابر تفاوت اندازه بین این دو گونه وجوددارد!

 

4. خفاش ها مستقل از پرندگان تکامل یافته اند.

اگر چه پرندگان و خفاش ها هردو برای حکومت بر آسمان تکامل یافته اند، اما مهارت پرواز را بـه روش هاي‌ کاملاً متفاوتی بـه دست آورده اند! بـه عنوان مثال، در این جا برخی از تفاوت هاي‌ فیزیولوژیکی بین پرندگان و خفاش ها آورده شده اسـت:

 

بال خفاش

بال خفاش کاملاً بر خلاف بال پرندگان اسـت. نسخه هاي‌ پرنده در واقع “استخوان هاي‌ بازو” در امتداد خط الراس جلویی هستند کـه از یک لبه عقبی بزرگ متشکل از پرها پشتیبانی می کنند. از طرف دیگر بال هاي‌ خفاش «بدون جناس» دست هاي‌ واقعی هستند. آن ها انگشتان بسیار بلندی دارند کـه از جلوی بال بـه عقب می روند. انها با یک غشای پوستی نازک بـه نام پاتاگیوم [pah-ta-gee-um] پوشیده شده اند.

 

سیستم قلبی عروقی

خفاش ها بـه طرز مسخره اي قلب هاي‌ بیش از حد نیرومند دارند. انها بـه این نیروی اضافی برای تامین اکسیژن کافی برای پرواز نیاز دارند، اما سیستم قلبی عروقی آن ها همچنین قادر اسـت خون را حتی در حالت وارونه در حرکت نگه دارد.

 

سیستم ریوی

خفاش ها قلب هاي‌ شبه وریدی دارند. این بدان معنی اسـت کـه وقتی انها بال هاي‌ خودرا بـه شدت و سریع میزنند، اثر گریز از مرکز خون را در لبه بیرونی بـه دام می اندازد. انها حتی دارای نواحی عضلانی در نزدیکی نوک بال هستند کـه می توانند خون را بـه سمت داخل فشار دهند تا خون دوباره بـه گردش درآید. همچنین، انها شنت‌هاي‌ عجیبی بین شریان‌ها و سیاهرگ‌ها دارند کـه می توانند خون را قبل از این کـه تا نوک بال برود، بـه عقب برگردانند.

حقایق جالب درباره خفاش

5. آنها در هوا “شنا” می کنند.

خفاش‌ها بـه‌جای انجام «پرزدن» در هوا «شنا میکنند». از این نظر، انها بیشتر شبیه ماهی هایي هستند کـه از نیروی محرکه در آب استفاده می کنند. این یک تکنیک بسیار مؤثر اسـت کـه بـه خفاش‌ها اجازه می دهد تا بـه خوبی «بالپ بزنند و سر بخورند».

 

6. خفاش ها حشرات زیادی می خورند!

مقدار حشراتی کـه خفاش ها می توانند بخورند قابل توجه اسـت. تخمین زده شده اسـت کـه برخی از گونه ها دریک ساعت بیش از 6000 حشره را مصرف می کنند! از آنجایی کـه خفاش ها یک حشره کش طبیعی عالی می سازند، بسیاری از مردم سعی می کنند آن ها را بـه حیاط خلوت خود جذب کنند تا بـه نظارت پشه ها کمک کنند.

 

علاوه بر این، بیشتر کشاورزان بـه خاطر تعداد حشراتی کـه این پستانداران پرنده میخورند، خفاش ها را دوست دارند! فقط در مورد ان فکر کنید، خفاش ها برای بازرسی آفات عالی هستند. مزیت کشاورزان این اسـت کـه می توانند از آفت کش هاي‌ کمتری در محصولات خود استفاده کنند ودر هزینه و زمان صرفه جویی کنند.

 

7. همانطور که باگ ها پیش می روند، خفاش ها نیز ادامه می دهند.

همانطور که باگ ها پیش می روند، خفاش ها نیز ادامه می دهند.

برای خفاش هایي کـه در آب و هوای سرد زندگی می کنند، در ماه هاي‌ زمستان یا بـه خواب زمستانی می روند یا بـه سمت جنوب مهاجرت می کنند. این بـه این دلیل اسـت کـه هیچ حشره اي برای خوردن وجود ندارد! برخی از گونه‌ها انتخاب می کنند کـه حشرات را در آب‌وهوای گرم‌تر دنبال کنند، در حالی کـه برخی دیگر فقط در زمستان یک چرت طولانی می گیرند و بـه خواب زمستانی میروند!

 

8. آنها طیف وسیعی از ضربان قلب دارند.

در طول خواب زمستانی، خفاش ها بـه انرژی کمی نیاز دارند کـه ضربان قلب آن ها میتواند بـه تنها چهار ضربه در دقیقه «bpm» کاهش یابد. اما زمانی کـه خفاش در حال پرواز، شکار یا دریک سفر طولانی اسـت، سرعت انها بین 400 تا 1100 ضربه در دقیقه اسـت. این محدوده رابا یک انسان معمولی مقایسه کنید کـه ممکن اسـت 70 تا 150 ضربه در دقیقه داشته باشد!

 

9. خفاش ها طوری طراحی شده اند که وارونه آویزان شوند.

خفاش ها طوری طراحی شده اند که وارونه آویزان شوند.

همانگونه کـه میدانید، خفاش ها با آویزان شدن بـه صورت وارونه بـه خواب می روند! پس چگونه از سرازیر شدن تمام خون بـه مغزشان جلوگیری می کنند؟ خب، خفاش ها دریچه هاي‌ یک طرفه را در جریان خون وریدی خود ایجاد کرده اند تا سر و مغزشان در خون غرق نشود. همچنین کمک می‌کند کـه خفاش ها مغز کوچکی داشته باشند و بـه هرحال فشار ان زیاد نیست.

 

آویزان کردن بـه صورت وارونه ایمنی زیادی را برای خفاش ها فراهم میکند زیرا دسترسی و یافتن حیوانات شکار را دشوار میکند. علاوه بر این، تقریبا هیچ رقابتی از سوی دیگر موجودات برای فضا وجود ندارد، زیرا حلق آویز کردن یک روش رایج خواب نیست – خفاش‌ها مکان‌هایي را انتخاب میکنند کـه دسترسی بـه آن ها دشوار اسـت.

 

10. پاهای آنها عجیب است.

پاهای آنها عجیب است.

دانستنی های جالب درباره خفاش

 

خفاش ها پاهای عجیب‌وغریب دارند. ازت میخوام یه لحظه بـه دستات فکر کنی وقتی آن ها را آرام میکنید، انها در حالت باز مینشینند. برای بستن دستها دریک مشت، باید از عضلات خود استفاده کنید. اما چنگال هاي‌ خفاش دقیقا برعکس عمل می کنند. پنجه هاي‌ انها در حالت بسته شل میشود!

 

در واقع تاندون هایي کـه پنجه ها را می بندند اصلا بـه ماهیچه ها متصل نیستند. آن ها بر اساس این واقعیت کـه وزن بدن آن ها را محکم میکشد، سفت و بسته می شوند. خفاش ها در واقع باید از ماهیچه ها برای باز کردن پنجه هاي‌ خود استفاده کنند، بنابر این آویزان کردن هیچ تلاشی برای آن ها ندارد. جاذبه همه ی کارها را برای آن ها انجام می دهد.

 


✅ مطالب مشابه: زندگی عجیب و مسالمت آمیز خفاش با گیاه گوشت خار + عکس


 

11.  آنها به سرعت نیاز دارند!

آنها به سرعت نیاز دارند!

یکیدیگر از دلایلی کـه خفاش ها در هوا وارونه و بلند مینشینند این اسـت کـه هنگام سقوط، سرعت کافی برای پرواز دارند. پاهای کوچک عقب آن ها بـه انها اجازه دویدن نمیدهد تا برای برخاستن از زمین سرعت بگیرند، بنابر این برای شروع باید از جایی بالا بروند و پایین بیایند.

 

خفاش‌ها نمیتوانند برای پرواز «از روی زمین» پرتاب شوند، زیرا بال‌هاي‌ ان‌ها بـه اندازه کافی بالا نمی آیند و نمیتوانند مانند یک پرنده برای شروع «جهش» کنند. اگر در نهایت روی زمین قرار بگیرند، باید از چیزی بالا بروند تا بتوانند با استفاده از گرانش شروع بـه حرکت با سرعت کافی برای پرواز موفقیت آمیز کنند.

 

12. تعداد خفاش ها بسیار بیشتر از آن چیزی است که فکر می کنید.

دانستنی های جالب درباره خفاش

دانستنی های جالب درباره خفاش

 

بیش از 1300 گونه خفاش وجوددارد کـه آن ها را بـه دومین گونه پستاندار پرجمعیت پس از جوندگان تبدیل میکند. اکثر خفاش ها در اطراف استوا یافت می شوند، اما انها در همه ی جای جهان بـه جز قطب جنوب قراردارند. 

 

اخیراً؛ من و دوستان در ارتفاع بیش از 10000 فوتی دریک دریاچه کوهستانی در کلرادو کمپ زدیم. آن قدر ارتفاع داشتیم کـه حتی در اواسط مرداد ماه در نقاط مختلف برف باریده بود. شب کـه چراغ‌هاي‌ جلو را روشن میکردیم، ده‌ها و ده‌ها خفاش بر فراز دریاچه پرواز میکردند. باورم نمی شد کـه خفاش ها در ان ارتفاع بالا زندگی می کنند!

 

13. بسیاری از موجودات خفاش می خورند.

خفاش ها توسط حیوانات مختلف از جمله جغد، شاهین، عقاب، مار، راسو و راکون شکار می شوند. حتی گربه هاي‌ خانگی هم وارد عمل می شوند. این گربه سانان اهلی در هنگام خروج از شب برای شکار، محل اقامتی را پیدا می کنند و آن ها را بـه دام می‌اندازند. غم انگیزترین بخش این اسـت کـه بسیاری از گربه ها فقط می کشند زیرا غریزه آن ها را هدایت میکند، بدون نیاز بـه خوردن یا غذا دادن.

 

بسیاری از انواع خفاش‌ها، بـه‌ویژه بزرگ‌ترین گونه‌هاي‌ ان؛ در خطر انقراض هستند، زیرا برخی فرهنگ‌ها ان‌ها را بـه‌عنوان یک غذای لذیذ می دانند و چندین نوع ان را تا نزدیک انقراض شکار کرده‌اند. بـه طور جدی؟ من نمی‌توانم باور کنم کـه مردم واقعاً میخواهند خفاش بخورند؟ بله، مطمئناً انجام می دهند. می‌رن سراغ اون سوپ خفاش!

 

همچنین خفاش ها ناقل بسیاری از بیماری‌ها هستند. خوردن خفاش قطعا یکی از بدترین کارهایی اسـت کـه میتوانید انجام دهید.

 

دانستنی های جالب درباره خفاش

خفاش

14. “کور مثل خفاش” درست نیست.

خفاش ها خوب میبینند، اما بیشتر گونه ها از پژواک برای شکار و ناوبری استفاده می کنند. این سیستم بسیار توسعه‌یافته بـه ان‌ها اجازه می دهد طعمه را بیابند و هرچه نزدیک‌تر میشوند، صداهای بیشتری را منتشر میکنند تا بـه یک تعمیر دقیق دست پیدا کنند.

 

پژواک یابی فرآیندی اسـت کـه طی ان حیوانات صداهایی را بـه محیط خود ساطع می کنند و سپس بـه پژواک ان صداها در حین جهش از اجسام مجاور و بازگشت بـه انها گوش می دهند. خفاش ها می توانند اندازه، شکل، جهت حرکت یک جسم «درصورت وجود»؛ و فاصله هدفشان رابا استفاده از مکان یابی پژواک تشخیص دهند.

 

بسیاری از گونه‌هاي‌ خفاش‌ها از اکولوکاسیون استفاده می کنند، و این روشی اسـت کـه می توانند در تاریکی کامل ببینند!

 

اگر تا بـه حال دریک شب گرم تابستان بیرون رفته اید و پشه ها آن ها را نیش می‌زنند، میدانید کـه با غروب خورشید چند حشره بیرون می‌آیند. برای حشرات خوارانی مانند خفاش ها، شب بهترین زمان برای ردیابی حشرات اسـت. پژواک بـه خفاش‌ها اجازه می دهد در شب، زمانی کـه منبع غذایی اصلی آن ها فراوان اسـت، شکار کنند.

 

وادار نیستید با حیوانات دیگر مانند پرندگان رقابت کنید. اما همه ی خفاش ها از اکولوکاسیون استفاده نمیکنند. بـه عنوان مثال، خفاش هاي‌ میوه برای یافتن غذا بـه بینایی خود متکی هستند.

 

فقط در مورد ان فکر کنید، یک میوه گواوا برای فرار از خفاش، روی اندام درختان راک نمی زند. بـه نظر می‌رسد گیرکردن بـه شاخه، امکان رقابت برای آزادی را از بین می‌برد، بنابر این خفاش هایي کـه میوه می‌خورند برای یافتن غذای خود نیازی بـه پژواک ندارند.

برخی از خفاش ها واقعا خون می نوشند

15. برخی از خفاش ها واقعا خون می نوشند!

بله، برخی از گونه هاي‌ خفاش طبق معمول از گاو، خوک، اسب و حیوانات مشابه خون می‌نوشند. جالب اینجاست کـه این نوع خفاش ها بـه درستی “خفاش خون آشام” نامیده می شوند.

 

بخش جالب این اسـت کـه بیشتر اوقات، حیوان بزرگی کـه خونش را مکیده می‌کند، حتی متوجه نمی‌شود کـه چه اتفاقی دارد میوفتد. دندان هاي‌ این خفاش ها آن قدر تیز اسـت کـه نمی‌توانید آن ها را حس کنید. قربانیان کاملاً بی اطلاع هستند کـه شام را تهیه کرده اند.

 

فقط سه نوع خفاش تغذیه کننده فقط خون هستند:

خفاش خون آشام معمولی

خفاش خون آشام با پاهای مودار

خفاش خون آشام بال سفید

 

جالب توجه اسـت کـه اینگونه‌ها سهم قابل توجهی در دکتری دارند، بـه ویژه برای انسان‌هایي کـه مشکلات لخته شدن خون دارند. ضد انعقاد موجود در بزاق انها بـه محققان کمک کرده اسـت تا داروهایی برای تصلب شرایین «سخت شدن شریان ها» و بیماری هاي‌ قلبی عروقی را بررسی و توسعه دهند.

 

16. برخی از خفاش ها میوه یا شهد می خورند.

برخی از خفاش ها میوه یا شهد می خورند

دانستنی های جالب درباره خفاش

 

خفاش هاي‌ میوه خوار دانه ها را پخش می کنند و تنوع زیستی را در مناطق استوایی حفظ می کنند. ان‌ها نقش مهمی در بازیابی بخش‌هایي از جنگل دارند کـه توسط انسان‌ها مشخص شده اسـت. خفاش ها همچنین دوست دارند گل ها را برای بدست آوردن شهد لیس بزنند، بنابر این برخی از گونه ها بـه عنوان گرده افشان اولیه برای انواع خاصی از گیاهان عمل می کنند.

 

17. برخی از خفاش ها شرکت را دوست دارند، برخی دیگر نه.

برخی از خفاش ها تنها زندگی می کنند و فقط برای جفت گیری دور هم جمع می شوند. اما اکثر گونه‌ها در مستعمره‌هاي‌ بیش از 100 گونه دور هم جمع میشوند، و همچنین دیدن آن ها درکنار هم در هزاران نفر رایج اسـت!

 


✅ مطالب مشابه: تعبیر خواب خفاش | گرفتن خفاش | خفاش مرده


 

در پایان

این پستانداران پرنده فوق العاده منحصر بـه فرد هستند. اگر چه انها تقریبا در سراسر سیاره رایج هستند، مردم بـه ندرت آن ها را می‌بینند زیرا بیشتر گونه ها شبگرد هستند.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت
کلیپ جالب از تفاوت مسافرت رفتنای الان با قدیم
کلیپ جالب از تفاوت مسافرت رفتنای الان با قدیم