16 حقیقت جالب در مورد پرنده توکو توکان

16 حقیقت جالب در مورد پرنده توکو توکان

توکان ها حیواناتی محبوب و غیر قابل انکار هستند. این پرندگان باهوش با اندازه هاي‌ بزرگ و رنگارنگ در جنگل هاي‌ بارانی آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می‌شوند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از حقایقی جالب در مورد این پرنده زیبا را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی در مورد توکو توکان

توکو توکان بزرگ ترین و شناخته شده ترین گونه توکان اسـت کـه در جنگل هاي‌ استوایی آمریکای جنوبی یافت میشود. یکی از پرطرفدارترین پرندگان جهان اسـت و شهرت خودرا مدیون منقار رنگارنگ چشمگیرش اسـت. برای مردم آمریکای جنوبی، توکو توکان اهمیت زیادی دارد. تصاویر آن ها بر روی توتم هاي‌ قبیله اي قرار داده شده اسـت و برخی از بومیان معتقدند کـه انها بـه ارواح مردگان کمک میکنند تا بـه زندگی پس از مرگ پرواز کنند.

 

1. توکو توکان بزرگترین و احتمالاً شناخته شده ترین عضو خانواده توکان «Ramphastidae» است.

توکو توکان بزرگترین و احتمالاً شناخته شده ترین عضو خانواده توکان «Ramphastidae» است.

بـه ان توکان غول پیکر و توکان معمولی نیز می‌گویند.

 


مطالب مشابه: تصاویر دیدنی از پرندگان عاشق و خوشبخت


 

2. در منطقه وسیعی از مرکز و شرق آمریکای جنوبی یافت می شود.

در منطقه وسیعی از مرکز و شرق آمریکای جنوبی یافت می شود.

در مناطق نیمه باز گویان فرانسه، سورینام، گویان، برزیل، بولیوی، پاراگوئه، اروگوئه و شمال آرژانتین زندگی می‌کند. برخلاف سایر اعضای جنس Ramphastos، اساساً یک گونه غیر جنگلی اسـت. می‌توان ان را در انواع زیستگاه ها یافت. این ها عمدتاً جنگلهای تنک هستند «از جنگلهای انبوه اجتناب میکند»؛ ساوانا و استپ. این در درجه اول یک گونه دشت اسـت، اما بـه ارتفاع 1750 متر در نزدیکی رشته کوه آند در بولیوی یافت می‌شود.

 

3. دو زیرگونه از توکو توکان شناخته شده است.

دو زیرگونه از توکو توکان شناخته شده است.

نخستین مورد Ramphastos toco toco اسـت کـه در گویان، گویان فرانسه، سورینام، شمال و شمال شرقی برزیل و جنوب شرقی پرو یافت می‌شود. زیرگونه دوم Ramphastos toco albogularis اسـت کـه در شرق و جنوب برزیل، شمال بولیوی، پاراگوئه و شمال آرژانتین یافت میشود.

 

4. توکو توکان پرنده ای است که به راحتی قابل تشخیص است، عمدتاً به دلیل منقارش که بارزترین ویژگی این گونه است. دیمورفیسم جنسی تلفظ نمی شود. ماده ها کمی کوچکتر از نرها هستند.

توکو توکان پرنده ای است که به راحتی قابل تشخیص است، عمدتاً به دلیل منقارش که بارزترین ویژگی این گونه است. دیمورفیسم جنسی تلفظ نمی شود. ماده ها کمی کوچکتر از نرها هستند.

دارای پرهای متضاد، عمدتا سیاه اسـت. گلو، قسمت بالایی سینه و کفل سفید و قسمت زیرین ان قرمز اسـت. دم توکو توکان گرد و پاها خاکستری اسـت. توکو توکان یک حفره چشم آبی دارد کـه با حلقه دیگری از پوست نارنجی احاطه شده اسـت. عنبیه مایل بـه قهوه اي اسـت.

 

طول بدن آن ها درحدود 55-63 سانتی متر و وزن ان حدود 592-760 گرم اسـت. نوجوانان دارای یک صورتک کوتاه تر و زرد رنگ بدون نقطه تیره در انتهای ان هستند.. اینگونه برای نخستین بار توسط جانورشناس آلمانی فیلیپ لودویگ استاتیوس مولر درسال 1776 توصیف شد.

 

5. ویژگی متمایز این پرنده، منقار بزرگ آن است. با این حال همه ظاهر آن را دوست نداشتند. ژرژ لوئیس لکلرک دو بوفون، طبیعت شناس فرانسوی، منقار توکو توکان را یک افزودنی “هیولایی بزرگ” نامید.

ویژگی متمایز این پرنده، منقار بزرگ آن است. با این حال همه ظاهر آن را دوست نداشتند. ژرژ لوئیس لکلرک دو بوفون، طبیعت شناس فرانسوی، منقار توکو توکان را یک افزودنی "هیولایی بزرگ" نامید.

منقار بـه رنگ زرد مایل بـه نارنجی اسـت کـه در قسمت‌هاي‌ پایینتر بـه رنگ نارنجی مایل بـه قرمز متمایل اسـت، با پایه سیاه و لکه‌اي بزرگ در نوک. اندازه این اسکناس 15.8 تا 23 سانتی متر «6 تا 9 اینچ» اسـت و تقریبا یک سوم طول پرنده را تشکیل می دهد. 30 تا 50 درصد از سطح بدنش را تشکیل می دهد، اگر چه مرغ مگس خوار نوک شمشیری «Ensifera ensifera» نسبت بـه طول بدنش منقار بلند تری دارد «تنها پرنده اي کـه منقارش از بقیه بدن بلندتر اسـت، بـه استثنای دم».

 

منقار سنگین بـه نظر میرسد، اما مانند سایر توکان ها، نسبتاً سبک اسـت زیرا قسمت داخلی ان تا حد زیادی توخالی اسـت. ساختاری روباز دارد کـه از شبکه اي از تیرهای استخوانی تشکیل شده اسـت.

 

6. منقار عظیم آن برای تنظیم حرارت استفاده می شود.

منقار عظیم آن برای تنظیم حرارت استفاده می شود.

عملکردهای مختلفی از منقار پیشنهاد شده اسـت. چارلز داروین معتقد بود کـه این یک زینت جنسی اسـت. پیشنهادات دیگر شامل کمک بـه پوست کندن میوه ها، ترساندن پرندگان دیگری کـه لانه آن ها را غارت می‌کنند یا از قلمرو خود دفاع می‌کنند، یا بـه عنوان یک هشدار بصری برای یک دشمن بالفعل اسـت.

 

با این حال، تحقیقات نشان داده اسـت کـه تنها عملکرد تبادل حرارت اسـت. با شبکه اي از رگ هاي‌ خونی سطحی کـه از یک غلاف نازک کراتینه شده بر روی منقار خود حمایت می‌کنند، این توانایی را دارد کـه جریان خون را تغییر دهد ودر نتیجه توزیع گرما را در بدن تنظیم کند – میتوان از ان بـه عنوان رادیاتور استفاده کرد.

 

منقار توکو توکان از نظر توانایی اش در تابش گرما با گوش فیل مقایسه شده اسـت. توانایی تابش گرما بـه سرعت هوا بستگی دارد. اگر کم باشد، تنها 25 درصد از گرمای استراحت یک پرنده بالغ تشعشع میشود. اگر زیاد باشد، انتشار چهار برابر بیشتر اسـت. عمل توکو توکان بـه این صورت اسـت کـه منقار خودرا زیر بال قرار می‌دهند کـه می‌تواند برای عایق کاری منقار و کاهش تلف گرما در هنگام خواب مفید باشد.

 


مطالب مشابه: عکس های دیدنی از عشق پرندگان به یکدیگر


 

7. توکو توکان ها همه چیزخوار هستند و از غذاهای گیاهی و حیوانی تغذیه می کنند.

توکو توکان ها همه چیزخوار هستند و از غذاهای گیاهی و حیوانی تغذیه می کنند.

اندازه بزرگ صورتحساب آن ها بـه انها اجازه می دهد دانه هاي‌ بزرگ‌تر را بشکنند و بـه اسانی میوه ها، سبزیجات، حشرات، تخم مرغ و پرندگان کوچک را بگیرند. منقار بلندتر همچنین بـه آن ها اجازه می دهد تا میوه ها را از بالای شاخه ها بچینند بدون این کـه موقعیت ثابتی روی شاخه دیگر بگذارند. منقار توکان مجهز بـه «دندان‌هاي‌» چاقویی اسـت کـه بـه ان اجازه میدهد بـه اسانی غذا را پاره کند و پوست میوه را بکند.

 

8. توکو توکان ها معمولا به صورت جفت یا گروه های کوچک یافت می شوند.

توکو توکان ها معمولا به صورت جفت یا گروه های کوچک یافت می شوند.

انها بـه صورت فصلی لانه می سازند. لانه طبق معمولً در ارتفاعات درخت قرار دارد و از حفره اي تشکیل شده اسـت کـه حداقل بخشی از ان توسط پرندگان مورد نظر توخالی شده اسـت «انها طبق معمولً از حفره هایي استفاده میکنند کـه توسط پرندگان دیگر رها شده اسـت». لانه سازی در سوراخ هاي‌ روی زمین ودر تپه هاي‌ موریانه نیز گزارش شده اسـت.

 

9. توکان ها در طول روز فعال هستند.

توکان ها در طول روز فعال هستند.

وقتی بـه خواب میروند، سرشان را می چرخانند تا منقارشان روی پشت باشد، سپس با دم بلند خودرا می پوشانند – انها مانند توپ هاي‌ پر بـه نظر می‌رسند. این اجازه می دهد تا 5-6 پرنده بالغ در گود قرار گیرند.

 

10. توکو توکان یک چرخه تولید مثل سالانه دارد.

توکو توکان یک چرخه تولید مثل سالانه دارد.

قبل از تخم گذاری دوره اي از معاشقه اسـت کـه در ان میوه ها بـه طرف یک دیگر پرتاب میشوند. ماده طبق معمولً چند روز پس از جفت گیری دو تا چهار تخم میگذارد.

 

11. تخم ها توسط هر دو والد انکوبه می شوند و پس از 17-18 روز از تخم خارج می شوند. جوجه ها برهنه و کور بیرون می آیند.

تخم ها توسط هر دو والد انکوبه می شوند و پس از 17-18 روز از تخم خارج می شوند. جوجه ها برهنه و کور بیرون می آیند.

انها تا سه هفتگی چشمان خودرا باز نمیکنند. جوجه ها دارای پدهای مخصوصی در پایین پای خود هستند تا از زمین ناهموار لانه محافظت کنند. این‌ها وقتی بـه بلوغ میرسند از بین می‌روند. توکو توکان ها از بچه هاي‌ خود بسیار محافظت می‌کنند. جوجه ها پس از 46-50 روز لانه را ترک میکنند. آن ها بین سال سوم و چهارم خود بـه بلوغ جنسی می‌رسند.

 

12. آنها حدود 20 سال عمر می کنند و بیشترین طول عمر ثبت شده 26 سال است.

آنها حدود 20 سال عمر می کنند و بیشترین طول عمر ثبت شده 26 سال است.

در اسارت، توکو توکان ها عمر کوتاه تری دارند، حدود 18 سال، و اغلب از هموکروماتوز «اختلال متابولیسم آهن» رنج میبرند.

 

13. توکو توکان به عنوان نماد تبلیغاتی کارخانه آبجوسازی گینس معروف شد.

توکو توکان به عنوان نماد تبلیغاتی کارخانه آبجوسازی گینس معروف شد.

تصویر گرافیست جان گیلروی از یک توکان متعادل کننده روی یک لیوان از محصول کارخانه آبجوسازی برای نخستین بار دریک تبلیغ درسال 1935 استفاده شد.

 

14. توکو توکان یک گونه نسبتاً رایج در نظر گرفته می شود.

توکو توکان یک گونه نسبتاً رایج در نظر گرفته می شود.

اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت آن ها را بـه عنوان گونه اي با کمترین نگرانی «LC» بـه طور مداوم از سال 1988 بـه رسمیت می شناسد.

 

15. توکو توکان پرنده ای بسیار باهوش است.

توکو توکان پرنده ای بسیار باهوش است.

تقریبا هر باغ وحش بزرگ در جهان توکو توکان دارد. انها یک جاذبه عالی برای باغ وحش ها هستند و پرندگان خاصی نیستند. آن ها همچنین اغلب در اختیار پرورش دهندگان خصوصی هستند. توکان کـه از جوجه بزرگ شده اسـت، بـه سرعت اهلی میشود و با هوش گونه هاي‌ طوطی بزرگ رقابت می‌کند. تماشای خوردن توکان می‌تواند بسیار جالب باشد، زیرا این پرندگان عادت دارند غذا را در هوا پرتاب کنند و با منقار قدرتمند خود ان را در حال پرواز بگیرند.

 

16. توکو توکان برای مردم بومی بسیار مهم است.

توکو توکان برای مردم بومی بسیار مهم است.

آن ها معتقدند توکان بـه ارواح مردگان کمک میکند تا وارد زندگی پس از مرگ شوند. همچنین این باور وجوددارد کـه این پرندگان با قدرت هاي‌ شیطانی مرتبط هستند، بنابر این پدر یک کودک تازه متولد شده نباید گوشت توکان بخورد، زیرا می‌تواند باعث نفرین فرزندان شود.

 


مطالب مشابه: عکس های دیدنی از پرندگان زیبا


 

در پایان

توکو توکان «Ramphastos toco» بزرگ ترین و احتمالاً شناخته شده ترین گونه درخانواده توکان اسـت. این در زیستگاه هاي‌ نیمه باز در سراسر بخش بزرگی از مرکز و شرق آمریکای جنوبی یافت می‌شود. این یک جاذبه رایج در باغ وحش ها اسـت.