بروزرسانی : 10 مرداد 1398

کاکتوس سِفالوسِرِئوس

کاکتوس سِفالوسِرِئوس

نام سفالوسرئوس اشاره است به سفالیوم یا سر که گل ها از آن خارج می شوند. این کاکتوس بومی شمال آرژانتین و جنوب برزیل است و در برزیل مرکزی و خاوری نیز گسترش دارد.

یکی از زیباترین گونه های آن، سفالوسرئوس سنیلیس (C. senilis) است که به خاطر کرک های سفید فراوان آن که شباهت زیادی به موی پیرمردان دارد به این نام معروف شده است.  آشفتگی این کرک ها زیبایی خاصی به این کاکتوس می دهد.

برای تمیز ماندن و زیبایی کرک های آن باید بسیار دقت نمود. زیرا آبیاری و گرد و غبار هوا باعث تیرگی رنگ سفید آن می شود.

باید دانست تفاوت طول موها در سفالوسرئوس سنیلیس، ناشی از اختلالات گونه ها نیست بلکه عوامل محیطی، سازگاری با شرایط آب و هوایی و محیط بیرونی، نقش سازنده ای در شکل ظاهری آنها خواهند داشت. همچنین بقیه گونه ها هم کمابیش دارای کرک هستند.

ساقه سفالوسرئوس طویل و ستون مانند به رنگ سبز روشن که با افزایش سن خاکستری می شود.

گل های قیفی شکل به رنگ سفید و زرد به درازای ۱۰ سانتیمتر و قطر ۷٫۵ سانتیمتر دارای اندام زایشی لوله ای صورتی رنگ به طول ۵ سانتیمتر می باشد.

فصل گلدهی آن در شب های تابستان است و در انتهای ساقه شکوفا می شوند. سفالوسرئوس ها محیط آفتابی و نیمه سایه را می پسندند و در روزهای گرم به آبیاری مناسبی نیاز دارند و زمستان محیط خشک برایشان توصیه می شود.

اغلب گونه ها به آسانی به وسیله کشت بذر و قلمه تکثیر می گردند. در برابر سرمای هوا نیز تا چند درجه سانتیگراد تاب می آورند.

گونه های معروف و نامی آنها عبارتند از :

C.chrysacanthus_ C.graessnerii_ C.fulviceps_ C.hasellbergii_ C.palmeri_ C.senilis

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت