بروزرسانی : 10 مرداد 1398

کاکتوس هاگِئوسِرِئوس

کاکتوس هاگِئوسِرِئوس

این کاکتوس بومی کشور پرو بوده و از کرانه های اقیانوس آرام تا دامنه رشته کوه های آند پراکندگی دارد. هاگئوسرئوس بیش از ۵۰ گونه واریته های گوناگون دارد. هاگئو (Haageo) نام کسی بود که زندگی خود را در راه مطالعه، بررسی و چگونگی پرورش کاکتوس ها گزارده است.

پیکر کاکتوس ها ستونی و نیمه راست بوده و بلندی آنها گاهی به ۱ تا ۲ متر و قطر آنها نیز به ۴ تا ۶ سانتیمتر می رسد.

در درازای بدنه نزدیک به ۱۵ تا ۲۵ شیار مستقیم ولی کم عمق به چشم می خورد. آرئول ها از دیدگاه اندازه بسیار متفاوتند، همچنین نزدیک به ۲۰ تا ۶۰ خار در هر آرئول خودنمایی می کند. کاکتوس هاگئوسرئوس گاهی پوشیده از کرک است.

خارها به ۲ حالت کانونی و دایره ای (مرکزی و شعاعی) دیده می شوند؛ درازای خارهای شعاعی به ۰٫۵ تا۲ سانتیمتر و درازای خارهای مرکزی به ۲ تا ۶ سانتیمتر می رسد.

رنگ خارها نیز در گونه های مختلف رنگارنگ و از رنگ کرم تا زرد طلایی، قرمز قهوه ای و گاه سیاه به چشم می خورند. گل های قیفی شکل هاگئوسرئوس نیز در رنگهای سفید،

صورتی و سرخ رنگ به درازای ۴ تا ۱۰ سانتیمتر و قطر ۵ تا ۷ سانتیمتر می رسد و همچنین میوه کروی و مسطح آن به قطر ۲ تا ۶ سانتیمتر می رسد که هنگام رسیدن سرخ رنگ می شوند. فراهم کردن شرایط محیطی برای گیاه آسان بوده و رشد سریعی بر روی ریشه های خود نشان می دهد.

روش تکثیر آنها با بذر انجام می گیرد و ممکن است سال ها به گل بنشیند. البته روش تقسیم ساقه و قلمه زدن نیز به آسانی زیاد می گردند.

در دوره فصل بهار تا آغاز پاییز به اندازه متعادلی از آب نیازمندند ولی در زمستان خاک بیشتر باید خشک بوده و آبیاری اندکی برای آنها کافی است. این کاکتوس در فصل زمستان به دمایی تا نزدیک به صفر پایداری نشان می دهد.

گونه های معروف و شناخته شده  هاگئوسرئوس در بین کلکسیونرها عبارتند از:

H.aeanthicladus-H.aureispinus-H.chrysacanthus-H.clavispinus-H.decumbens-H.dichromus-H.icosagonoides-H.multangularis-H.multicolorispinus-H.okersii- H.platinospinum-H.pseudomelanostele-H.rubrospinus-H.salmonoideus-H.versicolor-H.viridiflorus

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت