گیاه آپارتمانی عبایی

گیاه آپارتمانی عبایی

برگ عبائی، سپرگرده

 

مقاوم ترین گیاه آپارتمانی و قابل سازش با شرایط آپارتمان به طوری که گیاه فولادی نام گرفته است، از خانواده «لیلیاسه» و زادگاهش ژاپن است، برگ ها بلند و کشیده به شکل برگ ذرت، الیاف مقاوم و به رنگ سبز تیره است، برگ ها مستقیماً از ساقه زیر زمین خارج می شوند، به طوریکه به نظر می رسد برگ ها از زیر خاک روئیده اند، واریته های ابلق آن با برگ هایی به رنگ سبز و کرمی در گلفروشی ها موجود است ولی مقاومت آن کمتر از برگ سبز است، گل های بنفش رنگ و گرد در سطح خاک گلدان ظاهر می شوند که جنبه تزئینی ندارد.

 

نیازها عبایی :

 

نور :نیم سایه نیم آفتاب را ترجیح می دهد، نور کامل آفتاب باعث ایجاد لکه هایی سوخته در برگ می شود.

 

دما: بهترین دما، درجه حرارت مناسب برای زندگی در اتاق است.

 

آبیاری: در زمستان هفته ای یکبار (اگر درجه حرارت پائین ۱۰ درجه باشد هر ده روز یکبار)، در تابستان هفته ای دو بار، اجازه دهید بین دو آبیاری سطح خاک گلدان خشک شود.

 

رطوبت :در زمستان غبارپاشی لازم نیست، ولی تابستان جهت تأمین رطوبت هفته ای یکبار غبارپاشی کنید.

 

تغذیه: در بهار و تابستان هر ماه یکبار با کودهای مایع و جامد محلول در آب های مخصوص گل های زینتی گلدان را تغذیه مصنوعی کنید. تغذیه مصنوعی بیش از اندازه باعث شکاف برداشتن برگ ها می شود. واریته های ابلق را تغذیه نکنید.

 

خاک مناسب:  خاک های لیمونی برای نژاد های برگ سبز و کمپوست بدون کود برای واریته های ابلق توصیه می شود.

 

تعویض گلدان :ریشه ها دوست دارند در هم بروند، هر ۳ یا ۴ سال یکبار گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض کنید.

 

تمیز نمودن برگ ها: با پارچه یا اسفنج مرطوب هفته ای یکبار برگ ها را تمیز کنید، از مواد براق کننده شیمایی استفاده نکنید.

 

تکثیر :تقسیم ساقه های زیر زمینی در موقع تعویض گلدان در بهار.

 

عوارض و درمان عبایی :

 

 زخم های سفید پنبه ای در سطح زیرین برگ ها به وجود آمده اند: حمله حشره مخصوص باعث این عارضه است، هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم از بین بروند، با پنبه آغشته به سم هم میتوانید لکه ها را خیس کنید.

 

برگ ها رو به زردی می روند و سقوط می نمایند: آبیاری بیش از اندازه است، اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری سطح خاک خشک شود، زهکش را بازدید کنید.

 

برگ ها شکاف برمی دارند: تغذیه زیاد است، آن را تا تابستان آینده متوقف کنید، تغذیه را هر ماه فقط یکبار و با نصف میزان توصیه شده انجام دهید.

 

برگ ها نرم و آبکی و سبز تیره هستند: هوای خیلی سرد یا یخ زدگی موجب آن است،گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.

 

در طول رگبرگ ها نقاط زرد رنگ مشاهده می شود و لکه های قهوه ای روی ساقه و سطح زیرین برگ ها ظاهر شده اند: حشره آفت عامل آن است، با سم حشره کش نفوذی هر ماه یکبار طبق دستور سمپاشی کنید تا علائم بر طرف شوند.

 

لکه های سوخته و قهوه ای روی برگ ها مشاهده می شود: گیاه را از اشعه مستقیم آفتاب در امان نگه دارید، برگ های صدمه دیده را از قاعده قطع کنید.

 

برگ ها دارای نقاط ریز قهوه ای هستند: ضایعه مربوط به استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است، از آنها استفاده نکنید. پارچه و اسفنج مرطوب را به کار ببرید.

 

برگ ها رنگ پریده هستند: هوا خشک و خاک گلدان ضعیف است، گلدان را تعویض کنید و گیاه را آبیاری نمایید.

 

برگ ها رنگ خود را از دست داده اند و در سطح زیرین آنها تار های عنکبوت مشاهده می شود: عامل آن کنه قرمز ریز است، هر ۱۴ روز یکبار با سم کنه کش طبق دستور سمپاشی کنید. غبارپاشی در کاهش آفت مؤثر است.

 

 *تقسیم ریشه:

 الف) زمانی فرا میرسد که گلدان تکافوی حجم ریشه را نمی نماید و در حال ترکیدن است، در بهار گیاه را از گلدان خارج کرده و به نرمی خاک های اطراف ریشه ها را کنار بزنید.

 

ب) وضعیت ریشه ها و چگونگی  تولید ساقه های زیر زمینی به شما می گوید که از گیاه مادری چند گلدان تهیه و تکثیر نمایید، با کارد تیز گیاه را تقسیم و در گلدان های کوچکتر جدید کاشت کنید. برای مدت دو روز آبیاری نکنید.

 

 نام این گیاه به زبان های مختلف معنی متفاوتی دارد، “سپر گرده” در فارسی اصیل و اشاره به کلاله گرد آن در گل ها، در فارسی رایج با توجه به پهن بودن برگ ها، “عبائی” و بالاخره “فولاد” در انگلیسی و به معنای مقاوم بودن این گیاه است، به طوری که سم هم قادر به خشکاندن آن نیست.

 

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت