10 گربه بزرگ جهان (عکس)

10 گربه بزرگ جهان (عکس)

شیر بـه عنوان پادشاه جنگل شناخته می‌شود، اما انها در واقع بزرگ ترین گربه در جهان نیستند. چند نفر از خانواده گربه سانان شیر را برای پولش دویدن می کنند. بـه خواندن این مقاله از مجله تفریحی تالاب ادامه دهید تا ببینید گربه وحشی مورد علاقه شـما چگونه با رقابت مطابقت دارد. این بسیار ایمن تر از تلاش برای اندازه گیری آن ها اسـت!

 

بزرگ ترین گربه های وحشی سراسر دنیا

هنگامی کـه بـه گربه ها فکر میکنیم، اغلب همراهان گربه سانان خانگی مورد علاقه خودرا بـه تصویر می‌کشیم. با این حال، فراتر از خانه هاي‌ دنج ما و حیوانات خانگی در حال خرخر کردن، دنیایی از گربه هاي‌ وحشی وجوددارد کـه شـما را شگفت زده می کند. این موجودات باشکوه در اندازه‌هاي‌ مختلفی وجود دارند، اما امروز، ما بـه دنیای 10 گربه بزرگ جهان، از بزرگ تا فوق‌العاده بزرگ می پردازیم. آماده باشید تا از جثه و عظمت این گربه سانان شگفت زده شوید.

 

10. سیاهگوش اوراسیا

سیاهگوش اوراسیا

 • وزن: تا 65 پوند
 • طول: تا 4.5 فوت
 • ارتفاع: تا 28 اینچ

 

بزرگ ترین گونه سیاهگوش بزرگ ترین گربه در جهان نیست، اما بـه اندازه کافی بزرگ اسـت کـه جوراب را از هر گربه خانگی بترساند. گوش‌هاي‌ نوک تیز، کت خال‌دار و پاپوش‌هاي‌ پهن و خزدار دارد کـه برای راه رفتن روی برف ساخته شده‌اند.

 

سیاهگوش اوراسیا یکی از وسیع‌ترین گستره‌هاي‌ قلمرو در بین گونه‌هاي‌ گربه را دارد کـه در همه ی جا از دامنه‌هاي‌ شمالی هیمالیا تا جنگل‌هاي‌ اروپا و روسیه زندگی میکند. انها در روسیه با جمعیتی درحدود 30000 تا 50000 حیوان گسترده هستند.

 


مطالب مشابه: بهترین نژاد گربه برای نگهداری + «25 نژاد گربه»


 

9. یوزپلنگ

یوزپلنگ

 • وزن: تا 160 پوند
 • طول: تا 6.5 فوت
 • ارتفاع: تا 35 اینچ

 

پنج زیرگونه یوزپلنگ وجوددارد و همگی شکارچیان چابک و لاغر هستند کـه بـه سرعت نیاز دارند. آن ها دونده مسافت هاي‌ طولانی نیستند، اما می‌توانند رکورد دوی سرعت یوسین بولت را بـه اسانی شکست دهند. تنها در سه ثانیه، آن ها میتوانند بـه سرعت 64 مایل در ساعت در مقایسه با 27 مایل در ساعت بولت دست پیدا کنند.

 

بخشی از سرعت یوزپلنگ بـه دلیل ساختار سبک وزن ان اسـت. این بسیار کوچک تر از یک شیر یا ببر اسـت اما بسیار سریع تر نیز هست. یوزپلنگ تاکتیک هاي‌ مختلف شکار نیز دارد. آن ها هرگز پاک‌سازی نمی‌کنند مگر این کـه ناامید باشند.

 

در عوض، آن ها طعمه هاي‌ بزرگ را شکار می کنند، ان را می بلعند و هنگامی کـه شکارچیان بزرگتر ظاهر می شوند، ان را رها می کنند. آن ها طبق معمولً در اواسط روز کـه سایر گربه هاي‌ بزرگ فعالیت کمتری دارند شکار می کنند.

 

8. پلنگ برفی

پلنگ برفی

 • وزن: تا 165 پوند
 • طول: تا 7.5 فوت
 • ارتفاع: تا 24 اینچ

 

پلنگ هاي‌ برفی بـه اسانی از سایر گربه هاي‌ بزرگ با خز سفید مایل بـه خاکستری قابل تشخیص هستند. آن قدر ضخیم اسـت کـه بـه انها ظاهری بزرگتر از انچه واقعا هستند میدهد. آن ها همچنین دم هاي‌ بلند تری نسبت بـه اکثر گربه ها دارند تا بـه انها کمک کند در شیب هاي‌ ناهموار و برفی کـه ترجیح می‌دهند تعادل برقرار کنند.

 

جالب اینجاست کـه آن ها بیشتر از پلنگ با ببرها مرتبط هستند و نمی‌توانند مانند بیشتر گربه هاي‌ بزرگ غرش کنند. آن ها همچنین در سفر های طولانی مدت بسیار بهتر از یوزپلنگ هستند و بـه اسانی 25 مایل را دریک شب طی می کنند.

 

7. پلنگ

پلنگ

 • وزن: تا 200 پوند
 • طول: تا 8.5 فوت
 • ارتفاع: تا 28 اینچ

 

پلنگ از نظر اندازه و از جهاتی در ورزش نیز یک پله بالاتر اسـت. پلنگ ها با یک جهش میتوانند حدود 18 فوت را بپوشانند کـه تقریبا سه برابر طول بدن آن ها اسـت. بـه ما یادآوری کنید کـه اگر در طبیعت بـه یکی از آن ها برخورد کردیم فاصله خودرا حفظ کنیم زیرا پلنگ میتواند در عرض چند ثانیه از این سر زمین فوتبال بـه ان سر دیگر بپرد. بالا رفتن از درخت نیز کمکی بـه فرار از پلنگ نمیکند زیرا پلنگ در بالا رفتن ماهر اسـت.

 

پلنگ ها دارای لکه هایي بـه نام روزت هستند و حتی پلنگ هاي‌ سیاه نیز دارای لکه هایي هستند – دیدن آن ها بـه دلیل تیره بودن پوشش انها بسیار دشوار اسـت. پلنگ ها بسیار منزوی هستند، اما قلمرو انها گسترده اسـت، از جنوب صحرای آفریقا تا چین.

 

6. پماد

پماد

 • وزن: تا 220 پوند
 • طول: تا 9 فوت
 • ارتفاع: تا 30 اینچ

 

کوگار نام‌هاي‌ زیادی دارد، بنابر این اگر نام پوما یا شیر کوهی را شنیده‌اید، کوگار همان چیزی اسـت. گربه‌هاي‌ گربه‌ها دارای تیپ‌هاي‌ بدنی مشابه گربه‌هاي‌ خانگی هستند، فقط بسیار بزرگتر. تصور کنید کـه یک گربه 150 پوندی در حال خرخر کردن اسـت، میتوانید تصور خوبی از چماق زن چغاله دار داشته باشید.

 

کوگوها از اکوسیستم هاي‌ مختلف از کوه گرفته تا بیابان عبور می کنند. انها بسیار سازگار هستند ودر هر جایی کـه بتوانند پناه و طعمه پیدا کنند زندگی می کنند.

 

آهوها طعمه مورد علاقه آن ها هستند، اما با خوشحالی از دام ها و حیوانات اهلی میخورند. هنگامی کـه طعمه انها صید شد، انها وعده غذایی و میان وعده خودرا برای روزها پنهان می کنند. در حالی کـه آن ها بزرگ ترین گربه در جهان نیستند، انها بـه اسانی در بالای زنجیره غذایی در مناطقی کـه در انها زندگی می کنند، استراحت می کنند، جدا از این کـه گهگاه با خرس ها و گرگ ها رقابت می کنند.

 

5. جگوار

جگوار

 • وزن: تا 325 پوند
 • طول: تا 8.5 فوت
 • ارتفاع: تا 30 اینچ

 

نام جگوار از کلمه بومی “یاگوار” گرفته شده اسـت کـه بـه معنای “کسی اسـت کـه با یک پرش می‌کشد.” این اصلاً وحشتناک نیست. جگوارها در همه ی جا از جنوب غربی ایالات متحده تا آمریکای جنوبی یافت می‌شدند. اکنون تنها حدود 173000 جگوار باقیمانده اسـت و بیشتر آن ها در جنگل هاي‌ بارانی آمازون و پانتانال، یک تالاب بزرگ گرمسیری زندگی می کنند.

 

جگوارها علیرغم کوچک شدن قلمروشان، شکارچیان ترسناکی هستند. انها بـه اسانی در بین پنج گربه بزرگ جهان، بـه ویژه در منطقه پانتانال قراردارند. این بـه این دلیل اسـت کـه انها حیوانات بزرگتر را در آنجا شکار می کنند، از جمله کایمان غول پیکر و تمساح مانند، بنابر این آن ها بـه ماهیچه اضافی نیاز دارند. برای تمایز بین پلنگ و جگوار، بـه نقاط انها دقت کنید.

 

انها نقاط کوچکتری در دایره هاي‌ بزرگتر دارند، در حالی کـه پلنگ ها اینطور نیستند. گربه ها طبق معمولً بـه دلیل بیزاری از آب شهرت دارند، اما جگوار نه. جگوارها عاشق شنا هستند و با خاطرجمعی از رودخانه هاي‌ بزرگ عبور می کنند تا طعمه را بگیرند.

 


مطالب مشابه: 23 نژاد گربه که عاشق آب هستند + عکس


 

4. شیر

شیر

 • وزن: تا 600 پوند
 • طول: تا 10 فوت
 • ارتفاع: تا 43 اینچ

 

بیشتر شیرها در آفریقا زندگی می کنند، بـه غیر از جمعیت کوچکی از شیرهای آسیایی در غرب هند. همه ی شیرها حجیم هستند، اما شیرهای نر بزرگ‌ترین آن ها هستند. بـه عنوان توله، همه ی شیرها دارای روزت و لکه هستند، اما با افزایش سن بـه رنگ ماسه اي یکنواخت محو می شوند.

 

شیرهای نر نیز یال هاي‌ ضخیم رشد می کنند کـه هر سال طولانی تر و تیره می شوند. هر چه یال بزرگتر باشد، شیر تسلط بیشتری دارد. همچنین بـه محافظت از گردن انها در هنگام دعوا کمک می کند.

 

شیرها بسیار سازگار هستند. در مواقع خشکسالی، آن ها میتوانند با آب آشامیدنی کم زنده بمانند و H2O خودرا صرفاً از طعمه و مواد گیاهی موجود دریافت کنند. همه ی شکارهای انها موفقیت آمیز نیست، اما وقتی شکار می کنند، جشن می گیرند. انها می‌توانند تا یک چهارم وزن بدن خودرا دریک جلسه بخورند.

 

آن ها همچنین در هنگام طوفان ها بـه طور استراتژیک شکار می کنند، زمانی کـه آسمان تاریک و باد باعث میشود طعمه ها متوجه آمدن آن ها سخت تر شوند.

 

3. ببر بنگال

ببر بنگال

 • وزن: تا 860 پوند
 • طول: تا 12 فوت
 • ارتفاع: تا 43 اینچ

 

ببرهای بنگال یکی از بزرگ ترین اعضای خانواده گربه ها هستند. حتی ماده هاي‌ کوچک تر میتوانند 300 پوند وزن داشته باشند. ببرهای بنگال و ببرهای سیبری شبیه بـه هم هستند، اما بنگال ها کمی کوچک تر از این دو هستند. انها طبق معمولً بـه رنگ زرد روشن تا نارنجی هستند ودر شرق آسیا زندگی می کنند.

 

سخت اسـت بگوییم کـه بزرگ ترین ببر بنگال تاکنون از زمان شکار بی رویه و کمبود طعمه تعداد آن ها را کاهش داده اسـت، اما حتی نمونه هاي‌ کوچک تر نیز بسیار بزرگ هستند. انها عملاً هیچ شکارچی طبیعی ندارند و میتوانند بـه اندازه 88 پوند گوشت دریک وعده بخورند. متاسفانه امروزه کمتر از 3000 ببر بنگال در طبیعت زندگی می کنند.

 

2. ببر سیبری

ببر سیبری

 • وزن: تا 1000 پوند
 • طول: تا 12 فوت
 • ارتفاع: تا 43 اینچ

 

ببرهای بنگال و سیبری هردو بزرگ هستند، اما ببر سیبری رکورد بزرگ ترین نمونه ببر ثبت شده را دارد. ببرهای سیبری رنگ روشن‌تری دارند، پوشش انها ضخیم تر اسـت و بومی روسیه هستند. آن ها تنها گونه ببرهایی هستند کـه میتوانند در ارتفاعات بالا ودر شرایط برفی رشد کنند، اما تجاوز بـه زیستگاه هاي‌ طبیعی آن ها تعداد انها را بـه سطح خطرناکی کاهش داده اسـت.

 

ببرهای سیبری بـه اسانی می‌توانند نصف یک پیانوی بزرگ را داشته باشند و بزرگ ترین گونه گربه طبیعی روی زمین هستند. از آنجایی کـه آن ها در چنین آب و هوای سردی زندگی می کنند، حفظ انرژی آن ها ضروری اسـت. انها بیشتر وقت خودرا بـه شکار می گذرانند، حتی اگر از هر 10 شکار فقط یک مورد موفقیت آمیز باشد.

 

انها باید حداقل 20 پوند گوشت در روز بخورند تا وزن و قدرت بدن خودرا حفظ کنند، بنابر این کمبود طعمه یک نگرانی عمده اسـت. تعداد ببرهای سیبری از دهه 1930 زمانی کـه تعداد ببرهای سیبری بـه 20 عدد کاهش یافت، بازگشت کرده اسـت، اما هنوز در دسترس خطر هستند.

 

1. لایگر

لایگر

 • وزن: تا 1600 پوند
 • طول: تا 12 فوت
 • ارتفاع: تا 65 اینچ

 

لایگرها در طبیعت وجود ندارند. انها ترکیبی از شیر و ببر هستند. در حالی کـه این دو گونه از نظر تئوری می‌توانند در طبیعت باهم آمیخته شوند، قلمروهای طبیعی آن ها باهم همپوشانی ندارند و تلاقی طبیعی را بعید می سازد. لایگرها یک شیر نر و یک ببر ماده را ترکیب می کنند، در حالی کـه تیگون ها یک ببر نر رابا یک شیر ماده ترکیب می کنند. تیگون ها طبق معمولً بسیار کوچک تر از لایگرها هستند.

 

Liger ها بیشتر شبیه شیر هستند تا ببر. نرها طبق معمولً خطوط اصلی کوتاه دارند و هردو جنس اغلب نوارهای ببر ضعیفی دارند. آن ها مانند ببرها از شنا کردن لذت می‌برند اما مانند شیرها اجتماعی تر هستند. هیبرید بین دو گربه بزرگ در جهان حتی بزرگتر میشود زیرا شیرهای ماده حامل ژن برای توقف رشد هستند.

 

یک لایگر نر بـه نام هرکول درسال 2013 با 922 پوند بـه عنوان بزرگ ترین گربه زنده فعلی روی زمین تاج و تخت را بـه دست گرفت. بـه همان اندازه کـه این موجودات جذاب هستند، تلاقی شیر و ببر یک مسئله اخلاقی اسـت. دانشمندان حفظ محیط زیست استدلال میکنند کـه اگر می خواهند بـه گربه‌هاي‌ بزرگ بزرگ احترام بگذارند، تلاش‌هاي‌ باغ‌وحش‌ها باید بر حفاظت از حیات وحش متمرکز شود.

 


مطالب مشابه: 30 افسانه در مورد گربه سیاه که هرگز نمی دانستید


 

در پایان

گربه‌هاي‌ بزرگ در سرتاسر کره زمین یافت می شوند و هرگونه منحصربه‌فرد اسـت، از پلنگ‌هاي‌ برفی گریزان کـه در کوه‌هاي‌ افغانستان از گوسفندان وحشی ساقه می گیرند تا شیرهایی کـه در جنوب صحرای آفریقا با حیوانات وحشی روبه‌رو میشوند. رقبای قوی زیادی برای تاج گربه غول پیکر وجوددارد، اما دو گربه وحشی سر و شانه بالاتر از بقیه قراردارند.

جدیدترین مطالب سایت