20 واقعیت سرگرم کننده در مورد عقرب ها

20 واقعیت سرگرم کننده در مورد عقرب ها

یادگیری این حقایق بـه فرزندان شـما کمک می کند تا فاصله ایمن با عقرب ها را حفظ کنند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 20 واقعیت سرگرم کننده در مورد عقرب ها را منتشر کرده ایم.

 

20 واقعیت سرگرم کننده و جالب عقرب برای بچه ها

عقرب ها موجودات ترسناکی هستند کـه شبیه خرچنگ دریایی هستند. این شکارچیان وحشی با گیره هاي‌ بلند در تمام قاره ها بـه جز قطب جنوب یافت می‌شوند. این حقایق جذاب عقرب را بخوانید تا بچه ها درباره این بند پایان جذاب بیشتر بدانند. این حقایق اطلاعاتی را در مورد بدن، رژیم غذایی، زیستگاه، تولید مثل و چرخه زندگی عقرب بـه اشتراک میگذارد.

 

آیا عقرب یک حشره است؟

آیا عقرب یک حشره است؟

نه، در واقع انها حشرات را شکار می کنند. موجوداتی کـه در دسته حشرات قرار میگیرند باید ساختارهای تشریحی خاصی از جمله شش پا، یک یا دو جفت بال و بدنی کـه بـه سه قسمت یعنی سر، قفسه سینه و شکم تقسیم میشود، داشته باشند.

 

عقرب ها موجوداتی هشت پا و بدون بال هستند و بدن آن ها بـه دو قسمت تقسیم میشود، یعنی سفالوتوراکس یا پروزوما و شکم یا اپیستوزوم «در ادامه دراین مورد بیشتر توضیح می‌دهیم». از آنجایی کـه انها هشت پا دارند، بـه عنوان بندپایان طبقه بندی میشوند، و از آنجایی کـه دارای پاهای متعدد هستند، بـه عنوان یک بی شمار نیز طبقه بندی میشوند.

 


مطالب مشابه: چگونگی تنفس عقربها «دانستنیها»


 

عقرب ها چه می خورند؟

عقرب ها با غریزه بقا متولد میشوند و برای زنده ماندن در آب و هوای سخت طراحی شده اند. رژیم غذایی انها در درجه اول از حشرات تشکیل شده اسـت. انها در زیست شناسی در طبقه عنکبوتیان قرار میگیرند.

 

در مقایسه با سایر عنکبوت‌ها «عنکبوت، کنه، کنه و غیره»؛ عقرب‌ها توانایی منحصربه‌فردی دارند کـه متابولیسم و دریافت اکسیژن را کاهش می دهند، بـه طوری کـه می توانند تنها با یک حشره درسال زنده بمانند. همچنین قادرند هر زمان کـه نیاز باشد بـه سرعت بـه طعمه خود حمله کرده و شکار کنند.

 

عقرب چه شکلی است؟

عقرب چه شکلی است؟

آناتومی عقرب در زیر بـه تفصیل توضیح داده شده اسـت.

 

1. عقرب ها دارای اسکلت بیرونی سختی هستند کـه از کیتین ساخته شده اسـت – ماده اي سخت، محافظ و انعطاف پذیر متشکل از پلی ساکارید و نیتروژن.

 

2. بدن عقرب بـه دو جزء اصلی تقسیم میشود – سفالوتوراکس و اپیستوزوم.

 

3. سفالوتوراکس یک سر و قفسه سینه در هم آمیخته اسـت کـه شامل چشم ها، دهان و سینه می‌باشد. این شامل یک جفت چشم در بالا اسـت کـه بـه نام چشم هاي‌ میانی و دو تا پنج جفت چشم در طرفین بـه نام چشم هاي‌ جانبی می‌باشد.

 

4. یک سوم جلویی بدن ان با ماده سختی بـه نام کاراپاس پوشیده شده اسـت.

 

5. اپیستوزوما قسمت خلفی بدن اسـت کـه بـه سفالوتوراکس متصل اسـت. این شامل شکم و اندام هاي‌ تنفسی عقرب ها اسـت. بخشی از اپیستوزوم کـه پاها را تحمل می کند، مزوزوم نامیده می‌شود.

 

6. تلسون پیازی اسـت کـه در انتهای بدن عقرب قرار دارد و از دو غده سم تشکیل شده اسـت. از بیرون با مو هاي حسی پوشیده شده اسـت. این قسمت پیازی بدن عقرب با نیش یا آکولئوس خود مسئول سوراخ کردن طعمه انتخابی و انتقال سم قوی اسـت کـه طعمه را می‌کشد.

 

7. دم منحنی تقسیم‌بندی شده و نیش بدن عقرب متاسوما – بخش خلفی اپیستوزوما را تشکیل می دهند.

 

8. chelicerae ساختارهای آرواره مانند درست در خارج از دهان عقرب اسـت. آن ها بـه عقرب کمک می کنند تا طعمه را قبل از بلعیدن نگه دارد و له کند.

 

عقرب ها کجا زندگی می کنند؟

عقرب ها کجا زندگی می کنند؟

این عنکبوتیه شکارچی برای زنده ماندن در سخت ترین محیط هاي‌ جهان ساخته شده اسـت. عقرب ها حتی زمانی کـه در دسترس آب و هوای سخت و دما قرار می‌گیرند، می توانند سازگار شوند و زنده بمانند. با این حال، تنها چیزی کـه این موجودات حفاری نمی‌توانند بدون ان زندگی کنند، خاک اسـت. طبق معمولً انها را در هر جایی کـه خاک پیدا کنید پیدا خواهید کرد – در بیابان ها، جنگل ها و مناطق کوهستانی.

 

اگر چه عقرب ها در حال حاضر در خشکی زندگی می کنند، فسیل عقرب هاي‌ دریایی باستانی در چندین بخش از جهان یافت شده اسـت. این موجود Eurypterid نام داشت ودر دوران پالئوزوئیک زنده بود. شبیه عقرب و سایر عنکبوتیان اسـت. عقرب ها بیشتر در مناطق جنوبی و جنوب غربی ایالات متحده یافت میشوند.

 

عقرب ها چند پا دارند؟

عقرب ها عنکبوتیان هشت پا هستند. پدیپالپ آن ها را میتوان با پاهایشان اشتباه گرفت. پدیپالپ ها یک جفت زائده هستند کـه در انتهای قدامی سفالوتوراکس متصل شده اند. هر پدیپالپ با ساختاری شبیه بـه پنجه یا انبر بـه نام چلا خاتمه مییابد کـه ظاهری متمایز بـه عقرب میدهد. Pedipalps اهداف مختلفی از جمله شکار طعمه، دفاع شخصی، معاشقه و حفاری در گودال را انجام می دهد.

 

تولید مثل و چرخه زندگی عقرب

تولید مثل و چرخه زندگی عقرب

عقرب ها تولید مثل جنسی را مشاهده می کنند، یعنی تولید مثل از طریق جفت گیری بین عقرب نر و عقرب ماده صورت میگیرد. ابتدا ماده‌ها رایحه‌اي جذاب یا شیمیایی بـه نام فرومونسی آزاد میکنند کـه مردانی را کـه در جستجوی جفت هستند جذب میکند.

 

هنگامی کـه نر ماده را ردیابی می کند، از پدیپالپ خود برای گرفتن پاهای ماده استفاده می کند. انها بـه یک دیگر چنگ میزنند و بـه نوعی رقص می‌پردازند. سپس مرد از طریق انتقال اسپرماتوفور کـه یک کپسول یا توده حاوی اسپرم اسـت، اسپرم را در داخل ماده قرار می دهد.

 

در تماس با این ساختار، زن اسپرم ها را برای لقاح بـه داخل منافذ تناسلی خود میکشد. تخم هاي‌ بارور شده در داخل بدن ماده باقی می‌مانند و بـه جنین تبدیل می‌شوند. این ها بین چند ماه تا یکسال در داخل بدن تغذیه میشوند. پس از پایان دوره بارداری، مادر نوزاد عقرب یا پوره را بـه دنیا می آورد. پوره ها بلافاصله پس از زایمان، تا نخستین پوست اندازی «ریزش پوست» بـه پشت مادر خود می‌روند.

 

پس از گذراندن یکسری مراحل پوست اندازی، پوره ها بـه اندازه کافی بالغ می‌شوند تا بتوانند خودرا حفظ کنند.
شـما میتوانید چرخه زندگی عقرب را بـه طور کلی بـه موارد زیر تقسیم کنید:

 

  1. تخم مرغ
  2. پوره ها
  3. بزرگسالان

 


مطالب مشابه: آشنایی با خطرناک‌ترین حیوانات جهان «+ عکس»


 

20 حقیقت در مورد عقرب برای بچه ها

20 حقیقت در مورد عقرب برای بچه ها

1. عقرب ها متعلق بـه راسته علمی بـه نام Scorpiones هستند کـه از کلمه لاتین Scorpius گرفته شده اسـت.

 

2. عقرب ها بی مهرگان هستند، یعنی هیچ مهره یا استخوانی در بدن خود ندارند.

 

3. عقرب ها متعلق بـه کلاس عنکبوتیان یا بی مهرگان پا مفاصل هستند و با عنکبوت هاي‌ شتر، کنه ها، سولیفوگ ها و کنه ها ارتباط نزدیکی دارند.

 

4. میانگین طول عمر عقرب حدود 3 تا 8 سال اسـت.

 

5. طول یک عقرب بالغ با اندازه کامل بین 2.5 تا 8 اینچ اسـت.

 

عقرب

 

6 عقرب ها گوشتخوار هستند و بنابر این حشرات، عنکبوتیان، خزندگان و حتی پستانداران کوچک را میخورند.

 

7. فصل جفت گیری عقرب ها طبق معمول از بهار تا اوایل پاییز اسـت.

 

8. اندازه متوسط نوزادان عقرب ماده 25 اسـت، اگر چه برخی از گونه ها ممکن اسـت 100 تخم داشته باشند.

 

9. بیش از 2000 گونه عقرب در جهان وجوددارد.

 

10. فقط حدود 30 تا 40 گونه از عقرب ها سمی دارند کـه بـه اندازه کافی قوی اسـت کـه انسان را بکشد. عقرب هاي‌ شلاقی بدون دم غیر سمی هستند. از این رو، انها ممکن اسـت هیچ آسیبی بـه انسان وارد نکنند.

 

11. آیا میدانستید کـه اکثر عقرب ها زیر نور فرابنفش می درخشند؟ این پدیده بـه دلیل وجود برخی مواد شیمیایی در اسکلت بیرونی عقرب اسـت کـه بـه ان کوتیکول می‌گویند.

 

12. در موارد نادر، مراسم جفت گیری عقرب میتواند منجر بـه نیش زدن یا آدم خواری جنسی شود. بـه همین دلیل، نرها طبق معمولً بـه محض اتمام فرآیند جفت گیری از محل خارج می‌شوند.

 

13. بر خلاف اکثر عنکبوت ها، عقرب ها تخم زا نیستند، بـه این معنی کـه تخم خودرا نمی گذارند. عقرب ها زنده زا هستند، بـه این معنی کـه آن ها جوان هاي‌ زنده بـه دنیا می آورند.

 

عقرب

14. عقرب ها شبگرد هستند و طبق معمولً در شب شکار می کنند.

 

15. بچه هاي‌ عقرب اغلب با لارو اشتباه گرفته میشوند، اما اینطور نیست. آن ها نسخه هاي‌ مینیاتوری بزرگسالان هستند.

 

16. بچه عقرب ها یا عقرب ها هنگام تولد بسیار حساس و آسیب پذیر هستند و حداقل تا نخستین پوست اندازی نیاز بـه توجه و مراقبت والدین دارند.

 

17. بچه عقرب ها قبل از بالغ شدن بـه طور متوسط 6 بار پوست اندازی می کنند.

 

18. فرآیند جفت گیری در عقرب ها تقریبا یک روز کامل طول میکشد.

 

19. عقرب ها طبق معمولً در زمستان بـه خواب زمستانی میروند زیرا هوای گرم تری را ترجیح می دهند.

 

20. اعتقاد بر این اسـت کـه عقرب ها قبل از عصر دایناسورها وجود داشته اند.

 

اگر چه نام و شباهت ظاهری آن ها با عقرب هاي‌ زمینی مشترک اسـت، عقرب هاي‌ آبی عقرب واقعی نیستند.

 

عقرب

1. آیا عقرب ها می توانند پرواز کنند؟

عقرب ها بال ندارند و نمی‌توانند پرواز کنند. با این حال عقرب پرنده اي بـه نام عقرب حشره اي اسـت با بال و می‌تواند برای مدت کوتاهی پرواز کند. اغلب با عقرب اشتباه گرفته می‌شود.

 

2. عقرب ها چقدر می توانند بدون آب بمانند؟

عقرب ها می توانند بدون آب یا غذا بیش از یکسال زنده بمانند. برای خنک ماندن و صرفه جویی در انرژی، انها در زیر کنده ها و سنگ ها زندگی می کنند. آن ها بیشتر در بین جانوران مناطق گرمسیری، بیابانی، علفزار و زیستگاه هاي‌ کوهستانی یافت میشوند.

 

3. سمی ترین عقرب دنیا کدام است؟

سارق مرگ را سمی ترین عقرب جهان میدانند.

 

4. دوران بارداری عقرب ها چقدر است؟

دوره بارداری عقرب ها بسته بـه گونه متفاوت اسـت و ممکن اسـت حدود هفت تا هشت ماه باشد.

 


مطالب مشابه: مرگبارترین حشرات دنیا بر روی کره زمین را بشناسید «عکس»


 

در پایان

این حقایق عقرب برای بچه ها میتواند کنجکاوی کوچولوی شـما را برآورده کند و بـه آن ها کمک کند تا درباره این موجود شگفت انگیز بیشتر بیاموزند. عقرب ها بی مهرگان محسوب می‌شوند زیرا مهره یا استخوانی در بدن خود ندارند. انها برای زنده ماندن در سخت ترین شرایط طراحی شده اند و شبگرد هستند.

 

بنابر این، این حقایق در مورد عقرب ها رابا جانورشناس در حال جوانه زدن خود در بین بگذارید تا همه ی آن ها گوش شوند. با این حال، کودک خودرا از نزدیک شدن یا لمس کردن موجودی کـه سمی و خطرناک اسـت، هشدار دهید.