بروزرسانی : 10 مهر 1402

25 واقعیت جالب در مورد طوطی ها

25 واقعیت جالب در مورد طوطی ها

طوطی ها پرندگانی باهوش و زیبایی هستند . ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از 25 واقعیت جالب در مورد طوطی ها را منتشر کرده ایم.

واقعیت های جالب در مورد طوطی برای بچه ها

گرفتن طوطی برای بچه ها یک گزینه محبوب برای حیوانات خانگی است. نه تنها دیدن آنها حیرت آور است، بلکه همراهان بازی را نیز سرگرم می کند. علاوه بر این، طوطی ها به دلیل استعداد منحصر به فرد خود در تقلید صداهای مختلف شناخته شده اند. این یک کیفیت کاملاً بی نظیر و دوست داشتنی است که آنها را از سایر پرندگان متمایز می کند. علاوه بر این، آنها باهوش هستند و می توانند دستورالعمل ها را دنبال کنند و در صورت درخواست پاسخ دهند.

حقایقی در مورد طوطی ها وجود دارد که ممکن است شما را شگفت زده کند. پس در ادامه مطلب در مورد حقایق جالب در مورد طوطی صحبت می کنیم که می توانید با فرزندان خود به اشتراک بگذارید.

اطلاعات جالب در مورد طوطی برای بچه ها

وقتی فرزند خود را با یک طوطی آشنا می کنید، احتمالاً با انبوهی از سؤالات در مورد این دوست پردار جذاب مواجه خواهید شد. شما ممکن است پاسخ همه سوالات را بدانید یا ندانید. در اینجا چند قطعه اطلاعات اساسی اما مهم در مورد طوطی هایی وجود دارد که فرزند شما دوست دارد یاد بگیرد.


مطالب مشابه: همه چیز در مورد طوطی سبز


1. بدن: طوطی بدنی باریک با سر نسبتا بزرگ و گردنی کوچک دارد. منقار خمیده آن کوتاه است اما آنقدر قوی است که پوسته سخت گردو را بشکند. همچنین با منقار قوی خود می جنگد و از خود دفاع می کند. زبان آن بزرگ است و به گرفتن دانه ها و میوه ها کمک می کند. طوطی ها دارای پاهای قوی با پای زیگوداکتیل هستند. پاهای آنها چهار انگشت دارد که یک جفت آن رو به جلو و جفت دیگر رو به عقب است.

علاوه بر این، چنگال هر انگشت پا تیز است و به طوطی ها در گرفتن اشیاء و بالا رفتن بدون زحمت کمک می کند. این ساختار پاهای آنها به آنها یک چنگال محکم می دهد و به آنها اجازه می دهد تا به طور ایمن روی شاخه های درخت بنشینند و حتی در هوای بادی پایدار بمانند.

اندازه و وزن بدن با توجه به گونه ای که به آن تعلق دارد متفاوت است. طوطی پیگمی، کوچکترین گونه طوطی، کمتر از چهار اینچ اندازه دارد و می تواند تا ده گرم وزن داشته باشد، در حالی که سنبل ماکائو، بزرگترین گونه طوطی، می تواند تا 40 اینچ کشیده شود.

اطلاعات جالب در مورد طوطی برای بچه ها

2. گونه ها: طوطی ها اساساً به یکی از این گونه های اصلی خانواده طوطی تعلق دارند.

  • طوطی واقعی: اینها طوطی های رنگارنگی هستند که گیاهخوار هستند و بخشی از Psittacoideai هستند.
  • کاکادوها: این طوطی‌ها از ابرخانواده Cacatuoidesi می‌آیند و عمدتاً سفید، سیاه یا خاکستری هستند.
  • طوطی های نیوزلندی: این طوطی ها به ابرخانواده Strigopoidea تعلق دارند و شامل سه نوع طوطی – Nestor، Strigops و فسیل Nelepsittacus هستند.

3. رفتار: طوطی ها معمولا بیشتر وقت خود را به نظافت خود و سایر طوطی ها می گذرانند. وقتی آرایش نمی کنند، مشغول جستجوی غذا هستند. آنها تمایل خاصی به جیغ زدن با صدای بلند دارند، مخصوصاً در صبح و اواخر عصر، به گونه ای که انگار می خواهند پیامی به طوطی های دیگر بفرستند.

4. رژیم غذایی: طوطی ها همه چیزخوار هستند و عادات غذایی آنها از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است. آنها به خوردن دانه ها، مغزها، گرده ها، جوانه ها، میوه ها و گوشت علاقه دارند. به عنوان مثال، لوریکیت گیاهخوار عاشق خوردن شهد گل های خاص است، در حالی که طوطی طلایی گوشتخوار از حلزون های آبی لذت می برد.

5. زیستگاه طبیعی: طوطی های وحشی می توانند در انواع مختلف آب و هوا از جمله مناطق گرمسیری رشد کنند. آنها را می توان در زیستگاه های متنوعی مانند جنگل های انبوه، جنگل های نخل، جنگل ها و ساواناها یافت. طوطی ها چه لبه های خشک بیابان، چه علفزارها یا حتی بوته زارها باشند، تقریباً در هر جایی می توانند زنده بمانند. برخی از گونه های طوطی حتی در آب و هوای سرد و برفی زندگی می کنند.

25 واقعیت جالب در مورد طوطی برای بچه ها

6. پرورش: طوطی ها تک همسر هستند و می توانند برای مدت طولانی به یک شریک جفت گیری وفادار بمانند. آنها سرزمینی نیستند و در حفره های درختان زندگی می کنند یا روی شاخه های درختان لانه می سازند. گاهی اوقات آنها لانه های خالی موریانه ها را نیز تصرف می کنند. طوطی ماده تخم های سفید می گذارد و بیشتر مسئولیت جوجه کشی را بر عهده می گیرد.

در کاکادوها، طوطی‌های آویزان بهاری، و لوریکت‌های آبی، طوطی‌های نر نیز در جوجه‌کشی مشترک هستند. دوره کمون می تواند بین 17 تا 35 روز طول بکشد. برای طوطی های بزرگتر، تعداد روزهای انکوباسیون بیشتر است. جوجه ها بسته به گونه، سه هفته اول تا چهار ماه یا حتی بیشتر در لانه زندگی می کنند.

بیش از 360 گونه متمایز از طوطی ها وجود دارد که از این تعداد نزدیک به 100 گونه با انقراض روبرو هستند، عمدتاً به دلیل تخریب زیستگاه و دستگیری برای نگهداری از حیوانات خانگی.


مطالب مشابه: آشنایی با طوطی کانور خورشیدی یا سان کانور


25 واقعیت جالب در مورد طوطی برای بچه ها

طوطی کاسکو

واقعیت های خواندنی درباره طوطی ها

طوطی ها پرنده های جذابی هستند. در اینجا چند واقعیت جالب در مورد آنها وجود دارد که کودک شما دوست دارد بداند.

1. طوطی ها در تقلید عالی هستند. آنها به راحتی می توانند صداها، کلمات و حتی اعمال خاص انسان را تقلید کنند. آنها به قدری با استعداد هستند که برخی از طوطی ها حتی می توانند سخنان انسان را بی عیب و نقص تقلید کنند و مانند متخصصان چهچهه بزنند.

2. فقدان تارهای صوتی طوطی ها را از تولید صدا باز نمی دارد. آنها از عضلات گلوی خود برای هدایت هوا بر روی نای یا نای خود استفاده می کنند تا صدای مورد نظر را تولید کنند.

3. طوطی ها معمولاً در گروه هایی به نام “گله” یا “هیجان” زندگی می کنند که از حدود 20 تا 30 پرنده تشکیل شده است.

4. طوطی نر و ماده شبیه هم هستند و تشخیص جنسیت طوطی با نگاه کردن به آن بسیار دشوار است.

5. فقدان یک رژیم غذایی متعادل و عادات غذایی نامناسب می تواند باعث چاقی در طوطی ها شود.

6. طوطی‌ها که پاهای قوی دارند، دوست دارند مهارت‌های آکروباتیک خود را به رخ بکشند، مانند آویزان کردن وارونه از شاخه درخت در حالی که تعادل کامل برای خوردن غذای خود را حفظ می‌کنند. آنها تنها پرندگانی هستند که می توانند غذای خود را با پاهای خود نگه دارند و به دهان بیاورند.

7. خودآرایی یا خودآرایی سرگرمی مورد علاقه آنهاست و این کار را برای جذب یک شریک خوب انجام می دهند.

8. چند طوطی مانند کاکاپو روز می خوابند و شب شکار می کنند.

9. طول عمر طوطی ها به گونه های آن بستگی دارد و برخی از آنها حتی می توانند از یک انسان بیشتر زنده بمانند. یک طوطی کوچک می تواند 15 تا 20 سال عمر کند، در حالی که یک طوطی بزرگتر می تواند به راحتی حدود 30 سال زندگی کند. طوطی های بزرگ مانند کاکاپو می توانند تا 95 سال عمر کنند.

طوطی سخنگو

25 واقعیت جالب در مورد طوطی ها

10. کاکاپوها تنها طوطی های دنیا هستند که نمی توانند پرواز کنند. آنها از بال های کوتاه خود برای حمایت و تعادل استفاده می کنند.

11. طوطی ها موجوداتی بسیار دوست داشتنی هستند و اغلب با بوسیدن آنها نسبت به پرندگان دیگر یا حتی انسان ها ابراز محبت می کنند. آنها این ویژگی را از مادرانی انتخاب می کنند که هنگام تغذیه به آنها تماس منقاری با منقار برقرار می کنند.

12. طوطی ماده را مانند جوجه ها «مرغ» و به طوطی نر «خروس» می گویند. به نسل آن ها «جوجه» می گویند.

13. بر اساس مطالعه ای، پرهای طوطی حاوی رنگدانه هایی به نام Psittacofulvins است که از پرها در برابر آسیب محافظت می کند و همچنین به آنها رنگ های زنده می بخشد.

کوچکترین طوطی ها که به عنوان طوطی شناخته می شوند، می توانند در کف دست شما جای بگیرند.

14. درست مانند انسان ها، طوطی ها نیز احساساتی هستند و می توانند هیجان زده، شاد و حتی غمگین باشند.

15. گوش های طوطی در دو طرف سرش قرار دارد و زیر پرهایش پنهان است.

16. طوطی ها بیش از 400 جوانه چشایی دارند که بیشتر روی سقف دهان آنها قرار دارد.

17. متأسفانه به دلیل تخریب گسترده درختان و شکار، بسیاری از گونه های طوطی در آستانه انقراض قرار دارند.

18. برای حفاظت و حفاظت از آنها، کنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در معرض خطر (CITES) تجارت طوطی وحشی را ممنوع کرده است.

19. طوطی ها بیشتر توسط مارها، پرندگان گوشتخوار بزرگ، میمون ها و انسان ها شکار می شوند.

20. بینایی حاد طوطی به او این امکان را می دهد که رنگ ها را با وضوح بیشتری نسبت به انسان ببیند. می تواند اشعه های فرابنفش را ببیند که انسان نمی تواند.

طوطی رنگی

دانستنی های جالب درباره طوطی ها

21. زمانی که طوطی رام شده و سخنگو در طبیعت رها می‌شود، طوطی‌های دیگر اطراف آن می‌توانند کلمات و عبارات آن را بدون هیچ آموزشی بردارند.

22. یک طوطی خاکستری آفریقایی به نام الکس به خاطر داشتن واژگان غنی از حدود 100 کلمه مشهور بود.

23. دومینیکا، کشوری در دریای کارائیب، طوطی سیسرو را بر روی پرچم ملی خود دارد. طوطی به عنوان پرنده ملی آن نیز شناخته می شود.

24. طوطی ها یکی از معدود پرندگانی هستند که موسیقی را درک می کنند و حتی می توانند به سمت آن حرکت کنند، گویی با آهنگ می رقصند.

طوطی های خاکستری آفریقایی می توانند تا 10 کیلومتر در روز را در محیط طبیعی خود طی کنند.

25. یک کاکادو دارای یک تاج پر در بالای سر خود است که می توان آن را برای ایستادن یا استراحت هر زمان که بخواهد ساخت. کاکادو گوفین در اندونزی به حل معماهای مکانیکی پیچیده معروف بود.

1. آیا طوطی ها بچه پسند هستند؟

طوطی ها اساساً حیوانات وحشی هستند. آنها پنجه های تیز و منقاری قوی دارند که می تواند به کودک شما آسیب جدی وارد کند. برخی از طوطی ها ممکن است بچه پسند باشند، اما باید مراقب باشید که آنها را به عنوان حیوان خانگی در اطراف کودک خود نگه دارید. قبل از اینکه اجازه دهید فرزندتان خیلی به طوطی نزدیک شود، باید بلوغ و سطح مسئولیت او را در نظر بگیرید.

2. طوطی ها چگونه می خوابند؟

طوطی ها معمولاً 12 ساعت در حالت ایستاده می خوابند. آنها ممکن است یک پا را در بدن خود فرو کنند و پای دیگر را در اطراف شاخه قفل کنند تا پایدار باشد و از شاخه نیفتد. آنها همچنین ممکن است هنگام خواب بچرخند و سر خود را در پرها فرو کنند.

3. اگر طوطی شما را گاز بگیرد چه اتفاقی می افتد؟

اگر طوطی شما را گاز بگیرد، ممکن است مستعد ابتلا به عفونتی به نام پسیتاکوزیس (Psittacosis) شوید که به عنوان کلامیدیوز، تب طوطی و اورنیتوز نیز شناخته می شود. عفونت ممکن است منجر به پنومونی آتیپیک، ضعف سیستمیک و سایر عواقب طولانی مدت مانند مننژوانسفالیت و میوکاردیت شود.


مطالب مشابه: اشنایی با طوطی ماکائو


در پایان

طوطی ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند و به دلیل توانایی آنها در تقلید کلمات و جملاتی که دیگران می شنوند معروف هستند. طوطی ها بسیار تأثیر پذیر و باهوش هستند. ما این لیست از حقایق جالب در مورد طوطی ها را برای بچه ها جمع آوری کرده ایم که می توانید با آنها به اشتراک بگذارید. وقتی فرزندتان این حقایق جالب را با او در میان بگذارید شگفت زده می شود.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت