بروزرسانی : 1 مهر 1402

30 حقیقت جالب درباره مورچه ها

30 حقیقت جالب درباره مورچه ها

30 حقیقت جالب درباره مورچه ها : این موجودات کوچک ودر عین حال قدرتمند در همه ی جا پیدا میشوند. ما دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از حقایق جالب در مورد مورچه ها را منتشر کرده ایم.

حقایق جالب درباره مورچه ها 

 این پست را برای دانستن حقایق جالب در مورد مورچه ها بخوانید و آن ها رابا بچه هاي‌ خود بـه اشتراک بگذارید.

آناتومی مورچه

آناتومی مورچه

هر موجود زنده اي در سیاره ما ساختار بدن منحصر بـه فردی دارد کـه بـه سازگاری ان با محیط خود کمک میکند. بـه طور مشابه، بدن مورچه را می‌توان بـه سه قسمت اصلی تقسیم کرد، یعنی سر، قفسه سینه و شکم.


مطالب مشابه: تصاویری دیدنی از زندگی مورچه ها


سر مورچه:

سر مورچه شامل اندام هاي‌ حسی ان اسـت. مورچه ها بینایی عالی دارند زیرا چشم هاي‌ مرکب دارند، بـه این معنی کـه بـه هر چشم چندین عدسی متصل هستند. دهان ان دارای قسمت دیگری اسـت کـه بـه نام “فک پایین” مشهور اسـت کـه بـه ان کمک می‌کند اشیا را نگه دارد، برش دهد و گاز بگیرد. گوش یا بینی ندارد بلکه دو آنتن در بالای سر دارد کـه بـه لمس، احساس، بو کردن و چشیدن ان کمک می‌کند. مغزی دارد کـه بـه پردازش سیگنال هاي‌ ارسال شده از طریق این اندام هاي‌ حسی کمک می‌کند.

برخی از گونه هاي‌ مورچه مانند مورچه راننده چشم ندارند و برای ارتباط از آنتن استفاده می کنند. مورچه ها بـه دلیل داشتن چشم هاي‌ مرکب دید عالی دارند.

قفسه سینه مورچه:

قسمت میانی مورچه بـه قفسه سینه یا مزوزوم مشهور اسـت. تمام شش پایه ان بـه این قسمت متصل اسـت. هر پا دارای دو چنگال قلاب دار اسـت کـه بـه ان امکان می دهد اشیا را بگیرد و نگه دارد. برخی از مورچه ها و نرهای ملکه ممکن اسـت حتی یک جفت بال داشته باشند. با این حال، بیشتر در طول یا بعد از جفت گیری ریخته می شود.

دمبرگ مورچه:

دمبرگ قسمتی اسـت کـه بین سینه و شکم مورچه قرار دارد. می‌توان ان رابا کمر انسان مقایسه کرد. این یک عملکرد لولا مانند دارد کـه بـه مورچه انعطاف پذیری برای چرخاندن و چرخاندن بدنش را می دهد.

شکم مورچه:

شکم مورچه قلب، دستگاه گوارش و اندام هاي‌ تناسلی ان را نگه می دارد. گونه هاي‌ خاصی از مورچه ها روی شکم خود نیش دارند کـه سم را بـه سمت دشمنانشان پرتاب می‌کند.

اسکلت بیرونی مورچه:

از ماده فیبری بـه نام کیتین ساخته شده اسـت، اسکلت بیرونی مورچه، پوشش سخت و ضد آب بدن مورچه اسـت. این پوشش از عضلات و بافت هاي‌ نرم بدن محافظت میکند. مورچه ها می توانند ارتعاشات زمین را از طریق پاهای خود احساس کنند. اینگونه اسـت کـه انها بدون گوش «گوش می کنند».

مورچه ها چگونه زندگی می کنند؟

مورچه ها چگونه زندگی می کنند؟

مورچه ها در گروه هاي‌ بزرگ جمعی بـه نام مستعمرات زندگی می کنند. هر مستعمره از یک ملکه، هواپیماهای بدون سرنشین و مورچه هاي‌ کارگر یا سرباز تشکیل شده اسـت. ملکه بزرگ ترین مورچه کلنی اسـت. او مادر مورچه هاي‌ دیگر اسـت و کل کلنی را بازرسی می‌کند و برای تولید نسل تخم می‌گذارد. پهپادها تنها مورچه هاي‌ نر بارور هستند کـه بـه ملکه در تولید تخم کمک می کنند.

در نهایت، مورچه هاي‌ کارگر کسانی هستند کـه غذا را گرد آوری می کنند، حفاری می کنند و لانه می سازند و از کلنی محافظت می کنند. اکثر مورچه هاي‌ یک کلنی این مورچه هاي‌ سرباز هستند.

مورچه ها کجا زندگی می کنند؟

کلونی مورچه ها را می‌توان در داخل درختان یا گیاهان خاص در فضای باز ایجاد کرد. آن ها می توانند مستعمرات را در چوب و حتی زیر زمین بسازند. روی زمین، انها تپه‌هاي‌ کوچک مورچه‌اي خودرا می‌سازند. آن ها اساساً می توانند در هر جایی زندگی کنند، بـه جز در مناطق بسیار سرد، مانند قطب جنوب یا یک کوه یخی.

مورچه ها چه می خورند؟

مورچه ها بـه دنبال غذای همه ی چیزخوار هستند، یعنی می توانند هم گیاهان و هم حیوانات را بخورند. لشکری از مورچه ها بـه اسانی می توانند حشره مرده اي را چندین برابر بزرگ‌تر از خود حمل کنند و برای گرد آوری بـه لانه خود ببرند. آن ها همچنین در بین برترین شکارچیان بندپایان کـه یکی از گونه هاي‌ اصلی در اکوسیستم هاي‌ استوایی محسوب می‌شوند، لیست شده اند.

30 حقیقت درباره مورچه ها برای بچه ها

30 حقیقت درباره مورچه ها برای بچه ها

برای کودکانی کـه برای دریافت اطلاعات روزانه از حیوانات و حشرات بـه کانال نشنال جئوگرافیک چسبیده اند، در این جا حقایق جالبی در مورد این حشره کوچک اما قدرتمند و وحشتناک آورده شده اسـت.

1. مورچه ها از نوادگان گروه حشرات Hymenoptera هستند، دسته اي از حشرات کـه شامل زنبورها، مگس اره و زنبورها می شود.

2. مورچه ها تقریبا در تمام نقاط جهان بـه جز مناطق بسیار سرد مانند قطب جنوب، گرینلند و ایسلند مستعمره شده اند. انها همچنین از مناطق آتشفشانی مانند هاوایی و پلینزی اجتناب می کنند.

3. اندازه یک کلونی مورچه از چند ده مورچه تا میلیون ها مورچه متفاوت اسـت.

4. مورچه ها لانه هاي‌ خودرا با دانه هاي‌ گرد و غبار و شن می سازند. این لانه ها دارای اتاقک هاي‌ متعددی اسـت کـه برای اهداف مختلف مانند نگه‌داری غذا و تخم مرغ و استراحت استفاده می شود.

5. یک مورچه متوسط بـه اسانی می تواند ده تا 50 برابر وزن بدن خودرا حمل کند.

6. مفصل گردن یک مورچه معمولی آمریکایی می تواند فشاری تا 5000 برابر وزن خودرا تحمل کند و یک زره مهیب را تشکیل می دهد.

7. محققان نشان داده اند که حدود 12000 گونه مختلف مورچه در جهان وجود دارد.

8. مورچه‌ها وقتی بـه دنبال غذا میگردند، دنباله‌اي فرومونی «مسیرهای بو» از خود بـه جای میگذارند کـه بـه مورچه‌هاي‌ دیگر اجازه میدهد انها را دنبال کنند و همچنین با دنبال کردن همان مسیر بـه لانه خود بازگردند.

9. مورچه ها بینی و ریه ندارند. آن ها دهانه هاي‌ کوچکی بـه نام مارپیچ در سرتاسر بدن دارند کـه بـه آن ها اجازه می دهد تا اکسیژن دریافت کنند و دی اکسید کربن خارج کنند.

10. تد شولتز، حشره شناس، اظهار داشت کـه حضور مورچه ها در سرتاسر جهان «مسلماً بزرگ ترین داستان موفقیت در تاریخ متازوآی هاي‌ زمینی اسـت».

11. مورچه ها بـه طور کلی جای گزین مورچه ملکه خود نمی‌شوند. در صورتی کـه ملکه بمیرد، بقیه کلنی ظرف چند ماه پس از او می میرد.

12. در گونه‌اي از مورچه‌هاي‌ آتشین، نرها و ماده‌ها میتوانند خودرا شبیه‌سازی کنند تا یک مخزن ژن کاملاً جدید نر و ماده ایجاد کنند.

13. مورچه ها تنها موجوداتی هستند کـه علاوه بر انسانها کشاورزی می کنند. آن ها شته ها را در لانه خود پرورش می‌دهند و از آن ها محافظت می کنند تا بتوانند شیره قندی ترشح شده این حشرات کوچک را بدست آورند.

14. نسبت عضله بـه بدن مورچه ها بزرگ تر از انسان اسـت.

15. مورچه ها می توانند مورچه ها را از مستعمرات دیگر بگیرند و بـه نشانه تسلط انها را وادار بـه انجام کار خود کنند.


مطالب مشابه: چگونه از شر مورچه ها خلاص شویم؟


16. گونه‌اي از مورچه‌ها کـه بـه نام «فیدول هریسونفوردی» شناخته میشود، بـه افتخار هریسون فورد هنرپیشه هالیوودی نامگذاری شده اسـت تا بـه تلاش‌هاي‌ او برای حفاظت از مناطق استوایی احترام بگذارد.

17. کارگران یک کلونی مورچه ها همگی ماده هاي‌ عقیم هستند.

درباره مورچه ها

حقایق باورنکردنی درباره مورچه ها

18. مورچه هاي‌ نر فقط برای جفت گیری مورد نیاز هستند. وقتی هدفشان برآورده شد، می میرند.

19. مورچه ها بـه دلیل انعطاف پذیری خود شناخته شده اند و حتی از عصر یخبندان نیز جان سالم بـه در برده اند.

20. رکورد های جهانی رکورد های گینس مورچه بولداگ استرالیایی «Myrmecia pyriformis» را بـه عنوان خطرناک ترین مورچه جهان معرفی کرده اسـت. این بـه دلیل استفاده از آرواره هاي‌ قوی و نیش هم زمان در حمله شناخته شده اسـت. از سال 1936 تا کنون حداقل سه نفر کشته شده اند.

21. در جنگل‌هاي‌ بارانی آمازون، کلنی‌هاي‌ مورچه‌هاي‌ آتشین با پیوند دادن پاهایشان بـه هم، یک قایق با بدن خود ایجاد می کنند. این امکان کاوش در جنگل را در حین حرکت بـه سمت پایین رودخانه فراهم میکند.

22. یک مورچه ملکه می تواند حدود دو تا 20 سال زندگی کند. یک مورچه ملکه از گونه Lasius niger شناخته شده اسـت کـه بیش از 28 سال در اسارت زندگی کرده اسـت کـه طولانی ترین تاریخ ثبت شده برای یک مورچه ملکه اسـت.

23. برخی از مورچه هاي‌ سرباز تخم مورچه ها را از کلنی هاي‌ دیگر می دزدند. هنگامی کـه تخم ها از تخم بیرون می‌آیند، از این مورچه هاي‌ تازه متولد شده بـه عنوان مورچه هاي‌ برده استفاده می شود.

24. مورچه هاي‌ نجار نام خودرا بـه دلیل توانایی انها در حفر چوب برای ساختن لانه بـه خود گرفته اند.

25. مورچه گلوله ای نیش بسیار قوی دارد که حتی می تواند رتیل را فلج کند.

26. مورچه ها نه یک شکم بلکه دو شکم دارند. معده دیگر غذا دادن بـه دیگران اسـت.

27. وقتی میلیونها مورچه دریک کلنی زندگی میکنند، بـه ان «ابر کلنی» میگویند. یک ابرکلنی می تواند تا 300 میلیون مورچه را در خود جای دهد.

28. محققان نشان داده اند کـه مغز مورچه حاوی حدود 250000 سلول مغزی اسـت.

برخی از دانشمندان بر این باورند کـه مورچه ها بزرگ ترین مغز را در بین تمام حشرات شناخته شده برای بشر دارند.

29. مورچه ها خون ندارند اما مایعی بـه نام «همولنف» دارند کـه حرکت مواد مغذی را در بدن تسهیل میکند.

30. مطالعات اخیر نشان داده‌اند کـه مورچه‌هاي‌ قارچ‌زا روابط همزیستی با عسلک شته‌ها و میکروب‌هایي مانند باکتری‌ها ایجاد کرده‌اند.

30 حقیقت جالب درباره مورچه ها

1. آیا مورچه ها می خوابند؟

نه. اگرچه مورچه ها نمیخوابند اما چرت هاي‌ قدرتمندی می‌زنند. یک کارگر متوسط روزانه تقریبا 250 چرت میزند کـه هر کدام کمی بیشتر از یک دقیقه طول میکشد.

2. آیا مورچه ها دندان دارند؟

آره. مورچه ها طبق معمولً دارای دو دندان فک پایین هستند کـه بـه قسمت بیرونی دهانشان متصل اسـت. مورچه ها از این دندان ها برای دفاع شخصی، حمل اشیاء و یا حتی نظافت خود استفاده می کنند.

3. آیا مورچه ها ادرار می کنند؟

نه. مورچه ها، مانند بسیاری از حشرات ریز دیگر، ادرار نمیکنند. در عوض، تمام مایع را بـه شکل اسید اوریک دفع می کنند.

4. آیا مورچه ها به نور خورشید نیاز دارند؟

اکثر گونه هاي‌ مورچه ها بـه نور خورشید نیاز ندارند و غارهای آن ها گاهی در تاریکی کامل قراردارند. با این حال، انها ممکن اسـت از نور خورشید بـه عنوان گیرنده نوری برای تشخیص غذا استفاده کنند.

5. مورچه ها با چه سرعتی می توانند پرواز کنند؟

هر مستعمره مورچه ها دارای تعدادی مورچه در حال پرواز اسـت کـه تنها هدف آن ها یافتن یک خانه جدید اسـت. شناخته شده اسـت کـه مورچه هاي‌ نقره اي صحرا با سرعت حرکتی 3.1 کیلومتر در ساعت سریع ترین هستند.

6. مورچه ها چند رنگ را می توانند ببینند؟

مورچه ها می توانند رنگ هاي‌ فرابنفش، آبی، زرد و سبز را ببینند. تحت شرایط خاص، آن ها همچنین می توانند فرکانس رنگ قرمز را تشخیص دهند.

7. آیا مورچه ها می توانند در تاریکی ببینند؟

آره. دید در شب در همه ی حشرات از جمله مورچه ها وجوددارد. آن ها سلول هاي‌ گیرنده نوری در چشمان خود دارند کـه بـه انها کمک می‌کند فرکانس هاي‌ نور را در شب تشخیص دهند.

8. آیا مورچه ها می توانند شنا کنند؟

مورچه ها نمیتوانند شنا کنند اما آب را دفع می کنند تا در بالای ان شناور شوند. بنابر این بـه آن ها علوفه خوار می گویند.


مطالب مشابه: با این روش مورچه ها را فراری دهید


در پایان

مورچه ها موجودات اجتماعی هستند کـه بـه دلیل ماهیت سخت کوش، نظم و قدرت خود شناخته می‌شوند. همکاری از طریق تقسیم کار یکی از ویژگی هاي‌ کلونی مورچه ها اسـت کـه در ان هر نوع مورچه نقش و مسئولیت خاصی دارد. علاوه بر این، انها با تغذیه و طعمه شدن حیوانات دیگر، نقش مهمی در ایجاد تعادل در اکوسیستم ما دارند.

از این رو، دفعه بعد کـه فرزندتان بـه مورچه اشاره کرد، وی را با این حقایق جالب درباره مورچه ها برای بچه ها مجذوب کنید. آموزش آناتومی، الگوهای غذا خوردن و استقامت مورچه ها می تواند علاقه کودک شـما را برانگیزد و وی را تشویق کند تا درباره این حشرات بیشتر بیاموزد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت