بروزرسانی : 24 مهر 1402

50 حقیقت جالب درباره دلفین ها

50 حقیقت جالب درباره دلفین ها

پستاندار دریایی یک دونده سریع است که حتی می تواند ناله کند، جیغ بزند، جیرجیر کند و ناله کند! ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی 50 حقیقت جالب درباره دلفین ها را منتشر کرده ایم.

50 حقیقت جالب درباره دلفین برای بچه ها

دومین موجود باهوش روی زمین بعد از انسان کیست؟ خوب، این دلفین ها هستند. حقایق دلفین برای بچه ها اغلب آنها را مجذوب خود می کند. این پستاندار آبی دوستانه، سرگرم کننده و در میان باهوش ترین موجودات روی کره زمین است.

حرکات برازنده و چهره های بامزه و در عین حال زیبا موجودات دریایی توجه کودکان و بزرگسالان را به خود جلب می کند. انسان‌ها به راحتی می‌توانند با دلفین‌ها پیوند برقرار کنند، آنها را به حقه‌بازی وادار کنند و نمایشی به نمایش بگذارند.

اما حقایق هیجان انگیز تری در مورد آنها وجود دارد که می تواند فرزندان شما را به سمت این موجودات مهربان بکشاند. یادگیری حقایق در مورد دلفین ها فرزند شما را مسحور می کند، حس کنجکاوی او را تغذیه می کند و او را ترغیب می کند تا در مورد موجودات دریایی بیشتر کشف کند. برای کشف حقایق جالب به پایین بروید.

50 واقعیت جالب دلفین برای بچه ها

این حقایق جالب درباره دلفین ها را برای فرزندان خود بخوانید و ببینید که دفعه بعد که این حیوان آبزی دوست داشتنی را در تلویزیون یا تلفن می بینند هیجان زده می شوند.


مطالب مشابه: دلفینی که رنگش صورتی است + عکس


1. 36 گونه دلفین در سراسر جهان در محیط‌های آبی مختلف مانند اقیانوس‌ها، ساحلی، آب‌های شیرین و دهانه رودخانه یافت می‌شوند. آنها در زیر ردیف حیوانات آبزی به نام cetaceans قرار می گیرند.

2. دلفین ها در گروه های اجتماعی به نام غلاف زندگی می کنند. تعداد دلفین ها در یک غلاف از 2 تا 15 متغیر است.

3. رایج ترین گونه دلفین، دلفین پوزه بطری است. آنها در بسیاری از نمایش های آکواریومی در سراسر جهان اجرا می کنند.

50 واقعیت جالب دلفین برای بچه ها

حقیقت های علمی درباره دلفین

4. طول متوسط دلفین های بالغ 2.59 متر یا 8.5 فوت است. با این حال، دلفین‌های دماغ بطری بزرگ در اقیانوس آرام می‌توانند تا 3.7 متر یا 12 فوت طول و 1000 پوند وزن داشته باشند. در دریای مدیترانه، دلفین های پوزه بطری می توانند 3.7 متر یا 12 فوت ارتفاع داشته باشند و برخی می توانند حتی بیشتر از آن رشد کنند.

5. پوست دلفین مو یا غدد عرق ندارد. لایه بیرونی پوست حدود 15 تا 20 برابر ضخیم تر از اپیدرم انسان است. پوست دلفین همچنان پوسته پوسته می شود زیرا سلول های جدید پوست جایگزین سلول های قدیمی می شوند. خارجی ترین لایه پوست دلفین بینی بطری ممکن است با فاصله دو ساعت تعویض شود.

6. هر دلفین یک سوت منحصر به فرد دارد که بلافاصله پس از تولد ایجاد می شود. مانند نام انسان ها برای شناسایی استفاده می شود. دلفین ها همچنین با فرکانس بالا کلیک می کنند و به عنوان یک سیستم سونار به نام echolocation (5) عمل می کنند.

7. دلفین های پوزه بطری به آرامی و معمولی شنا می کنند و حدود دو مایل در ساعت حرکت می کنند. با این حال، آنها همچنین می توانند دونده های سریع باشند و می توانند برای دوره های کوتاه به سرعت بیش از 30 مایل در ساعت دست یابند!

8. دلفین ها مانند انسان ها آب نمی نوشند. در عوض، آنها آب شیرین مورد نیاز خود را از ماهی هایی که مصرف می کنند دریافت می کنند.

9. دلفین ها از سونار خود برای گرفتن اشکال پیچیده و شناسایی بصری آنها استفاده می کنند. قدرت بینایی و قابلیت های سونار آنها باعث می شود که اشیاء مختلف در محیط خود را به راحتی ارزیابی کنند.

10. به دلفین ماده “گاو” می گویند در حالی که دلفین نر به عنوان “گاو نر” شناخته می شود.

50 حقیقت جالب درباره دلفین برای بچه ها

زندگی جالب دلفین ها

11. دلفین های بزرگ به راحتی می توانند روزانه صدها پوند ماهی بخورند. آنها هرگز طولانی نمی خوابند، بنابراین برای سیر ماندن به کالری بیشتری نیاز دارند.

12. دلفین ها از ماهی، ماهی مرکب و میگو تغذیه می کنند. گروه دلفین ها ماهی ها را با ایجاد یک حلقه گلی به دام می اندازند، بیرون حلقه منتظر می مانند و ماهی را به عقب می بلعند.

13. بارداری دلفین بینی بطری حدود 12 ماه طول می کشد، فقط کمی بیشتر از بارداری انسان. بچه دلفین یا گوساله معمولاً ابتدا دم به دنیا می آید تا از خطر غرق شدن جلوگیری شود. تولد آنها در عرض چند ساعت اتفاق می افتد.

14. در طول جفت گیری، دلفین های نر بالغ می توانند تهاجمی و رقابتی شوند. آنها با نرهای دیگر مبارزه می کنند یا ماده را دور می زنند تا از آغشته شدن آنها به نرهای دیگر جلوگیری کنند.

سطح مغز دلفین بینی بطری 1400 سانتی متر مربع از مغز انسان بزرگتر است.

15. ترافیک دریایی، بررسی های لرزه نگاری و ساخت و سازهای زیر آب در اطراف جزایر بریتانیا باعث آلودگی صوتی و استرس دلفین ها می شود و توانایی ارتباط و تولید مثل آنها را به شدت مختل می کند.

16. دلفین های بینی بطری ممکن است 72 تا 104 دندان داشته باشند. این پستانداران از دندان های خود برای جویدن استفاده نمی کنند. در عوض، دندان ها غذا را می گیرند و آن را به طور کامل می بلعند.

17. دلفین های بینی بطری هر بار نیمی از مغز را می خوابند. آنها یکی از چشمان خود را باز نگه می دارند، احتمالاً به این دلیل که می خواهند به گروه خود نزدیک شوند.

18. دلفین ها از اجداد پستانداران چهارپا زمینی بیش از 50 میلیون سال پیش تکامل یافته اند. یکی از تغییرات مهم در تکامل آنها، موقعیت سوراخ بینی در بالای سر آنها است. به آن سوراخ دمنده می گویند و آنها را قادر می سازد تا هنگام خروج از آب، هوای تنفسی خود را مبادله کنند.

19. این پستانداران دریایی عاشق موج‌سواری در امواج قایق‌ها هستند و در حلقه‌های حباب‌هایی که می‌سازند شنا می‌کنند.

20. دلفین‌های پوزه بطری معمولاً توسط تورهای آبششی، توری‌های رانشی، ماهی‌گیرها، ترال‌ها، طناب‌های دراز و وسایل قلاب و لاین مورد استفاده در ماهیگیری دچار مشکل می‌شوند و کشته می‌شوند.

21. دلفین ها می توانند در زباله هایی که انسان ها در ساحل می گذارند به دام بیفتند. زباله هایی مانند شیلنگ های پلاستیکی دوش می توانند به داخل بدن آن ها نفوذ کرده و آن ها را بکشند.

22. دلفین‌های هکتور و ماوی از نادرترین انواع دلفین‌ها هستند. طول دلفین های مائویی تنها چهار فوت است، درست به اندازه یک کودک انسان!

23. دلفین های مائویی و هکتور فقط تا اواسط دهه 20 زندگی می کنند. طول عمر آنها بسیار کمتر از دلفین ها و نهنگ های دیگر است.

درمورد دلفین ها

آشنایی با دلفین ها

24. دلفین های معمولی منقار کوتاه یکی از آشناترین دلفین ها هستند. این گونه در آبهای گرمسیری تا خنک معتدل، عمدتاً در آبهای ساحلی یافت می شود.

25. دلفین رودخانه آمازون که به آن دلفین رودخانه صورتی نیز می گویند، در آب های شیرین زندگی می کند. این شبیه مجسمه غذای گربه است و زیبایی کمتری نسبت به سایر گونه های دلفین دارد.

26. دلفین رودخانه گنگ یک گونه نادر از دلفین است که به ویژه در هند و پاکستان یافت می شود. در حال حاضر اطلاعات زیادی در مورد زیستگاه آنها در دست نیست.

27. دلفین های ماده رودخانه گنگ بزرگتر از نر هستند. حداکثر اندازه یک ماده 2.67 متر است در حالی که دلفین نر 2.12 متر طول دارد.

28. دلفین های کامرسون سیاه و سفید هستند. طول آنها فقط 3.9 تا 5.6 فوت است .

29. دلفین های کامرسون دو گروه جمعیتی دارند، یکی در سواحل جنوب آمریکای جنوبی و دیگری در اطراف جزایر کرگولن. این جمعیت به عنوان یک زیرگونه متمایز در نظر گرفته می شود.

30. یکی دیگر از گونه های دلفین، دلفین دندان زبر است. برخلاف دلفین های دیگر، پیشانی قابل توجهی ندارد.


مطالب مشابه: تکامل دلفین ها تعادل شان را به هم میزند


31. دلفین های دندانه دار می توانند تا 15 دقیقه زیر آب بمانند. ویژگی بارز آنها این است که می توانند با اسارت سازگار شوند.

32. دلفین ریسو یک دلفین بزرگ با پوست خاکستری است. این پوست با افزایش سن روشن می شود و جای زخم روی آن وجود دارد.

33. نهنگ قاتل بزرگترین گونه دلفین است.

34. نهنگ های قاتل تنها گونه دلفین هایی هستند که به کوسه ها، نهنگ ها و حیوانات بزرگ دریایی حمله می کنند.

تحقیقات نشان داده است که دلفین های شیرخوار هنگامی که نزدیک مادرشان شنا می کنند، اسفنج های ریزی را روی پوزه خود می پوشند.

35. نهنگ قاتل که با نام اورکاس نیز شناخته می شود، یکی از طولانی ترین گونه های دلفین است. اورکاهای ماده ممکن است بیش از 90 سال عمر کنند.

36. دلفین ایراوادی که به آن دلفین رودخانه مکونگ یا ماهاکام نیز می گویند، 2-2.75 متر طول دارد.

37. دلفین ها معمولا بیش از 60 سال عمر می کنند. دلفین های تا 48 سال نیز می توانند زایمان کنند.

38. دلفین رودخانه یانگ تسه یا دلفین بایجی یک دلفین رودخانه اجباری در زهکشی رودخانه یانگ تسه و رودخانه همسایه Qiantang در شرق چین است. جمعیت آنها در اواخر قرن بیستم کاهش یافت.

39. دلفین ها می توانند خود را در آینه تشخیص دهند. این یکی از ظرفیت های نادری است که این پستانداران به نمایش می گذارند.

40. دلفین‌ها می‌توانند از ابزارهای مختلفی مانند چیدن اسفنج‌ها برای محافظت از پوزه‌های خود در حالی که در زیر آب به دنبال غذا هستند، استفاده کنند.

دلفین

دانستنی های جالب درباره دلفین ها

41. دست زدن یا غذا دادن به دلفین های وحشی در آب های ایالات متحده غیرقانونی است. 

42. برخی از دلفین‌ها گردن‌های جوش‌ نخورده‌ای دارند و می‌توانند سر خود را تا 90 درجه بچرخانند.

43. طبق بررسی سال 2019 توسط NOAA، 11 گونه از 13 گونه دلفین کوچک به شدت در معرض خطر انقراض توسط صید جانبی در ماهیگیری تور آبششی در معرض خطر هستند و نیاز مبرمی به حفاظت دارند.

44. برخی از دلفین ها کور هستند. به عنوان مثال، دلفین رودخانه گنگ برای برقراری ارتباط به شدت به صدا متکی است.

45. گوساله های دلفین برای چند سال قبل از مستقل شدن به مادر خود نزدیک می مانند. اما برخی از گوساله ها یک عمر با مادر خود می مانند.

46. برنامه های نظامی از قابلیت های سونار زیر آب دلفین ها برای یافتن انسان و شناسایی مواد منفجره در زیر آب استفاده کرده اند.

47. دلفین ساعت شنی یک گونه دلفین خجالتی و گریزان است. این الگوی رنگی سیاه و سفید مشابه نهنگ های قاتل دارد.

نهنگ آبی

48. فلیپر، دلفین پوزه بطری، مشهورترین دلفین جهان بود که به دلیل هوشش شناخته شده بود.

49. حوادث ماهیگیری و افزایش آلودگی و تجمع زباله در دریای مدیترانه، دلفین معمولی منقار کوتاه را به خطر می اندازد.

50. دلفین های بینی بطری می توانند حدود 20 دقیقه نفس خود را حبس کنند.

1. چرا دلفین ها دو معده دارند؟

دلفین ها دو معده دارند، زیرا نمی توانند غذای خود را بجوند. در حالی که اولی غذا را نگه می دارد، معده دوم است که در آن هضم انجام می شود. دلفین های یک معده به سه قسمت تقسیم می شوند.

2. آیا دلفین ها دوست دارند که آنها را لمس کنند؟

اگر دلفین ها بخواهند با مردم تماس فیزیکی داشته باشند، آن را آغاز می کنند. انسان هایی که ناخوانده دلفین ها را لمس می کنند ممکن است رفتار دلفین ها را مختل کنند و آنها را مجبور به ترک محل کنند.

3. برخی از افسانه ها یا تصورات نادرست رایج در مورد دلفین ها چیست و حقیقت پشت آنها چیست؟

یک افسانه این است که دلفین ها همیشه شاد و دوستانه هستند، اما می توانند احساسات و رفتارهای متفاوتی داشته باشند. افسانه دیگر این است که دلفین ها مانند انسان ها هستند، اما آنها متفاوت هستند و روش های خاص خود را دارند.

برخی فکر می کنند شنا کردن با دلفین ها همیشه بی خطر است، اما مهم است که مراقب باشید و قوانین را برای محافظت از آنها دنبال کنید. حقیقت این است که دلفین ها موجودات شگفت انگیزی هستند و ما باید در مورد آنها یاد بگیریم و در خانه های طبیعی آنها با مراقبت و احترام رفتار کنیم.

4. دلفین ها چگونه برای غذا شکار می کنند و برخی از تکنیک های شکار منحصر به فرد آنها چیست؟

دلفین ها از راه های مختلفی برای گرفتن غذای خود استفاده می کنند. گاهی اوقات آنها برای احاطه و صید ماهی با یکدیگر همکاری می کنند و در برخی مواقع از توانایی خاصی به نام پژواک برای یافتن طعمه خود استفاده می کنند. هنگامی که غذای خود را پیدا می کنند، سریع و ماهرانه برای گرفتن آن شنا می کنند.

5. آیا دلفین ها دندان دارند؟

بله، دلفین ها دندان دارند. آنها از دندان های خود برای گرفتن و خوردن ماهی و دیگر موجودات دریایی استفاده می کنند.


مطالب مشابه: عکس گرفتن از بچه دلفین باعث مرگ او شد + عکس


در پایان

دلفین ها یکی از دوست داشتنی ترین موجودات روی زمین هستند. آنها باهوش هستند و دوست دارند با انسان ها بازی کنند. این حقایق جالب دلفین برای بچه ها به پرورش عشق به حیوانات در کودکان کمک می کند. آنها بیشتر با این پستانداران دوست آشنا می شوند و آنها را در مورد این موجودات دریایی بیشتر می شناسند. می‌توانید این حقایق را با نمایش ویدیوها بگویید و سپس بعداً آنها را امتحان کنید. این حافظه آنها را تقویت می کند و آنها را درگیر می کند.

برچسب‌ها: , ,
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت