مجموعه : هوا و فضا

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

علاقه مندان به هوا و فضا اگر مایل هستید در سال جدید 2018 چه رخدادهای در هوا و فضا و منظومه شمسی رخ می دهد این مطلب را از دست ندهید. در تقویم سال 2018 میلادی، مانند هر سال شاهد رویداهای نجومی و فضایی متعددی هستیم.

اتفاقات نوجمی و فضایی در ماه ژانویه

اول ژانویه «۱۱ دی»: آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی با پدیده ابر ماه «supermoon» همراه است.

سوم ژانویه «۱۳ دی»: بارش شهابی ربعی یا کوادرانت «Quadrantids meteor shower» از عصر این روز آغاز شده و تا روزبعد ادامه خواهد داشت.

سی و یکم ژانویه «۱۱ بهمن»: خسوف یا ماه گرفتگی کامل «total lunar eclipse» در آمریکای شمالی پیش از غروب خورشید قابل رویت خواهد بود.

دراین تاریخ همچنین شاهد دومین ابر ماه خواهیم بود که به نام ماه آبی «blue moon» شناخته میشود. منظور از ماه آبی، دومین قرص کامل قمر زمین در طول یک ماه است. این پدیده تقریباً هر ۳۰ ماه یک بار رخ می‌دهد.

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نوجمی و فضایی در ماه مارس

بیستم مارس «۲۹ اسفند»: اعتدال بهاری،«vernal equinox» ، اولین روز از فصل بهار در نیمکره شمالی و اعتدال پاییزی «autumnal equinox»، اولین روز از پاییز در نیمکره جنوبی زمین است. همچنین طبق برنامه ریزی ناسا، فضاپیمای تس «TESS spacecraft» راهی فضا می‌شود.

این تلسکوپ فضایی، جای گزین تلسکوپ فضایی کپلر شده و کهکشان راه شیری را برای یافتن سیارات در مدار ستارگان مختلف، مورد بررسی قرار خواهد داد. تس قادر است وسعت بیشتری از فضا را رصد و علاوه بر بررسی ۲۰۰ هزار ستاره،دستکم ۲ هزار سیاره بالفعل را لیست بندی کند.

سی و یکم مارس «۱۱ فروردین ۹۷»: این تاریخ، آخرین مهلت شرکت در رقابت ایکس پرایز گوگل «Google Lunar X Prize» است.تا کنون شرکت هاي Florida’s Moon Express و India’s TeamIndus برنده جایزه ۲۰ میلیون دلاری برای پرتاب فرودگر ماه شده اند.

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نوجمی و فضایی در ماه آوریل

بیست و دوم آوریل «۲ اردیبهشت ۹۷»: بارش شهابی شلیاقی «Lyrids Meteor Shower»از عصر این روز آغاز شده و تا غروب روزبعد ادامه خواهد داشت.

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نوجمی و فضایی در مه

پنجم مه «۱۵ اردیبهشت ۹۷»: ناسا قصد دارد فضاپیمای مریخ InSight رابه فضا پرتاب کند. پیشبینی می‌شود که این فضاپیما در اواخر نوامبر ۲۰۱۸ به مریخ رسیده و مأموریت خودرا آغاز کند.

ششم مه «۱۶ اردیبهشت ۹۷»: بارش شهابی اتای دلوی «Eta Aquarids Meteor Shower» از عصر این روز آغاز و تا غروب روزبعد ادامه خواهد داشت. نرخ بارش بالاتر از حد متوسط و با نرخ ساعتی سرسویی حدود ۶۰ در اوج بارش است.

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نوجمی و فضایی در ماه ژوئن

یکم ژوئن «۱۱ خرداد ۹۷»: آژانس فضایی ژاپن «JAXA» در دسامبر ۲۰۱۴، فضاپیمای Hayabusa-2 را راهی سیارک نزدیک به زمین Ryugu کرد.

این فضاپیما طبق برنامه، دراین تاریخ به سیارک رسیده و به مدت ۱۸ ماه آنرا مورد بررسی قرار خواهد داد. گرد آوری نمونه از سطح سیارک پیش از بازگشت به زمین درسال ۲۰۲۰، از مهم‌ترین برنامه هاي فضاپیمای Hayabusa-2 است.

بیست و یکم ژوئن «۳۱ خرداد ۹۷»: انقلاب تابستانی«summer solstice» ، اولین روز از فصل تابستان در نیمکره شمالی و انقلاب زمستانی«winter solstice» ، اولین روز از فصل زمستان در نیمکره جنوبی زمین است.

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نوجمی و فضایی در ماه ژوئیه

بیست و دوم ژوئیه «۳۱ تیر ۹۷»: دومین خسوف یا ماه گرفتگی کامل «total lunar eclipse» درسال ۲۰۱۸ در آمریکای جنوبی، اروپا، آفریقا، آسیا و استرالیا قابل رویت خواهد بود.

سی ام ژوئیه «۸ مرداد ۹۷»: بارش شهابی دلتا- دلوی جنوبی «Southern Delta Aquarids Meteor Shower» یک بارش شهابی متوسط با نرخ ساعتی سرسویی حدود ۲۰ در اوج بارش است که عصر این روز آغاز و تا غروب روزبعد ادامه خواهد داشت.

سی و یکم ژوئیه «۹ مرداد ۹۷»: فضاپیمای پارکر «Parker Solar Probe» ناسا برای بررسی تاج و باد خورشیدی، به فضا پرتاب خواهد شد. این فضاپیما تا سال ۲۰۲۴ به فاصله ۴ میلیون مایلی خورشید رسیده و سطح این ستاره را مورد بررسی قرار میدهد.

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نوجمی و فضایی در ماه اوت

یازدهم اوت «۲۰ مرداد ۹۷»: کسوف یا خورشیدگرفتگی جزئی«Partial Solar Eclipse» روی میدهد. دراین کسوف، روی تاریک ماه تنها قسمتی از خورشید را می ‌پوشاند. ساکنان بخش هایي زیادی از اروپا و آسیا شاهد این خورشیدگرفتگی جزئی خواهند بود.

دوازدهم اوت «۲۱ مرداد ۹۷»: بارش شهابی برساوشی «Perseid Meteor Shower» با نرخ ساعتی سرسویی حدود ۶۰ در اوج بارش، تا غروب روزبعد ادامه خواهد داشت.

هفدهم اوت «۲۶ مرداد ۹۷»: فضاپیمای Osiris-rex ناسا در سپتامبر ۲۰۱۶ به فضا پرتاب شد. این فضاپیما به‌ دنبال گرد آوری نمونه از سیارک Bennu و برگرداندن نمونه به زمین است.

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نوجمی و فضایی در ماه سپتامبر

بیست و دوم سپتامبر «۳۱ شهریور ۹۷»: اعتدال پاییزی«autumnal equinox» ،اولین روز از پاییز در نیمکره شمالی و اعتدال بهاری«vernal equinox» ، اولین روز از فصل بهار در جنوبی زمین است.

مهم ترین اتفاقات هیجان انگیز نجومی و فضایی سال ۲۰۱۸

اتفاقات نوجمی و فضایی در ماه اکتبر

یکم اکتبر «۹ مهر ۹۷»: آژانس فضایی ژاپن و سازمان فضایی اروپا «ESA» در همکاری مشترک با یک دیگر، فضاپیمای BepiColombo را برای بررسی سیاره عطارد راهی فضا خواهند کرد.

این فضاپیما سال ۲۰۲۵ به عطارد رسیده و دو کاوشگر آن از یک دیگر جدا میشوند تا هرکدام، اطلاعات جداگانه اي از این سیاره گرد آوری کنند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت