کاشت گل و گیاه در فضا

مجموعه : هوا و فضا
کاشت گل و گیاه در فضا

اقدام به کاشت گیاه در فضا

مشکل اینجاست به علت نداشتن خاک وآب کافی در فضا بتوانند گیاهان مورد نیاز خود را پرورش دهند پرورش سبزیجات تازه در ایستگاه بین ­المللی فضایی برای تقویت روحیه مناسب هست اما وقت زیادی از خدمه می­ گیرد. به منظور کمتر کردن زمان مورد نیاز برای باغبانی در فضا، ناسا با همکاری شرکت تاپرور و شرکت تک­شات قصد بهبود شرایط سیستم آزمایشی آبکشتی در ایستگاه فضایی را دارد.

 

پرورش سبزیجات تازه در ایستگاه بین ­المللی فضایی برای تقویت روحیه مناسب هست

به گزارش تالاب:سیستم ساخت گیاه «که با نام تجهیزات گیاهی نیز شناخته می­ شود» که در سال ۲۰۱۴ میلادی به ایستگاه فضایی پرتاب شد، آزمایشی برای پرورش گیاهان درون گلخانه­ اي پلاستیکی در جاذبۀ ناچیز می ­باشد. این آزمایش شامل یک چادر پلاستیکی تاشو هست که جو قابل کنترلی داشته و به منظور افزایش رشد سبزیجات، با چراغ ­هاي LED به رنگ قرمز، آبی و سبز مجهز شده هست. از آنجایی که خاک با سفر فضایی همخوانی ندارد، بذر گیاهان در “بالشتک”هایي قرار دارند که در نقش خاک، آب را حفظ کرده و محل مورد نیاز برای رشد ریشه گیاهان را فراهم می ­کند.

 

اقدام به کاشت گیاه در فضا

مشکل اینجاست که بالشت­ک ها به خوبی آب را در خود نگه نمی­ دارند و باعث خشکی سیستم آبکشتی می ­شوند و باید به صورت مداوم تحت نظر باشند. با دقت به هزینه نگه­داری یک فضانورد در فضا و زمان صرف ­شده برای آبیاری کاهو، می­ توان گفت که اینکار همانند استخدام کردن یک جراح مغز برای چیدن علف در یک علفزار می­ باشد؛ به همین علت تیمی در مرکز فضایی کندی به رهبری هاوارد لوین مشغول تحقیق بر روی ارتقای این سیستم می ­باشند.

 

می­ توان از سیستم نیمه آبکشتی پوند «سیستم ماده مغذی رسان منفعل مداری» شرکت تاپرور بعنوان یک مثال کلیدی یاد کرد. شرکت تاپرور با بیش از ۷۵ سال سابقه فعالیت در صنعت ظروف پلاستیکی غذا و قالب­گیری تزریقی و دیگر فرایندهای ساخت پلاستیک، اقدام به ساخت یک بالشتک اخیر از جنس تور پلاستیکی کرده که از نیروی مویینگی و اشکال هندسی غیرمعمول بجای جاذبه بهرهگیری کرده و آب را همانند اسفنجی که در جاذبۀ ناچیز قرار دارد، نگه داشته و امکان رشد ریشه را فراهم می­ کند.

 

همزمان، شرکت تک­ شات در زمنیه­ هاي مدیریت، مواد لازم، امنیت، تاییدیه، هماهنگی ­ها و همینطور متخصصان سیالات در جاذبه کم و دیگر اساس­ ها کمک می­ کند. ابزارهای سیستم پوند قرار هست در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ میلادی با فضاپیماهای دراگون شرکت اسپیس ایکس، در دو مرحله به ایستگاه فضایی پرتاب شود که هر کدام ۶ عدد از بالشتک­ هاي مذکور را برای نصب در ایستگاه به همراه دارند.

 

جدیدترین مطالب سایت