مجموعه : هوا و فضا
بروزرسانی : 5 مهر 1402

مریخ : 26 حقیقت جالب درباره مریخ

مریخ : 26 حقیقت جالب درباره مریخ

برخی از حقایق در مورد مریخ را بـه اشتراک بگذارید و علاقه آن ها را بـه شناخت سیارات افزایش دهید. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از حقایقی در مورد مریخ را منتشر کرده ایم.

حقایقی جالب درباره مریخ 

اگر چه اطلاعات زیادی در مورد مریخ در اینترنت وجوددارد، ممکن اسـت بخواهید حقایق جالبی درباره مریخ برای کودکان بدانید. مریخ سیاره اي اسـت با هسته اي از نیکل، گوگرد و آهن در منظومه شمسی کـه اغلب برای مشاهده امکان حیات فراتر از زمین مورد مطالعه قرار میگیرد زیرا چشم انداز ان شبیه زمین اسـت.

گالیله برای نخستین بار سیاره چهارم را از طریق تلسکوپ درسال 1610 مشاهده کرد. اعتبار کشف مریخ بـه یک نفر دشوار اسـت زیرا این سیاره بیش از 4000 سال اسـت کـه مشاهده و مطالعه شده اسـت. برای یادگیری حقایق جالب و سرگرم کننده در مورد مریخ برای کودکان کـه ممکن اسـت ذهن کنجکاو انها را مجذوب کند، ادامه این پست را بخوانید.

حقایق علمی مریخ برای کودکان

حقایق جالب مریخ برای بچه ها

1. پرش سه برابر بالاتر:

گرانش دراین سیاره ضعیف اسـت، بنابر این این نیرو بـه فرد اجازه می دهد سه برابر بیشتر از انچه می‌تواند روی زمین بپرد، بپرد. تعجب می‌کنید کـه چه احساسی دارد؟ فیلم جان کارتر با تصاویری از پریدن مردی روی مریخ میتواند ایده اي بـه شـما بدهد.


مطالب مشابه: سفرهای مریخی ناسا با بشقاب پرنده


2. روز در مریخ:

این سیاره برای کامل کردن یک چرخش بـه دور خورشید زمان بیشتری نیاز دارد. یک روز در سیاره سرخ 24 ساعت و 37 دقیقه اسـت – کمی بیشتر از یک روز در زمین ما. یکسال در مریخ 687 روز زمینی اسـت کـه دو برابر طول یکسال روی زمین اسـت!

3. اولین فضاپیمای مریخ:

وایکینگ لندرز نخستین فضاپیمایی بود کـه روی مریخ فرود آمد. درسال 1976 سطح سیاره را لمس کرد.

پرهزینه ترین و چالش برانگیزترین اکسپدیشنی کـه تا کنون بـه مریخ فرستاده شده اسـت، پروژه وایکینگ بود. تا اواخر دهه 1990؛ اکسپدیشن وایکینگ منبع اصلی اطلاعات درباره مریخ بود.

4. خدای جنگ رومی:

نامگذاری مریخ پیوندی اسطوره اي دارد. این سیاره بـه دلیل ظاهر قرمز آتشین خود نام خودرا از خدای جنگ رومی گرفته اسـت. این سیاره بـه دلیل سطح قرمز مایل بـه قهوه اي ان کـه از فاصله دور قابل مشاهده اسـت، سیاره سرخ نامیده میشود.

5. سیاره چهارم منظومه شمسی:

سیارات دریک دنباله مغناطیسی قرار گرفته اند کـه بـه انها اجازه می دهد بـه دور خورشید بچرخند. زمین در جایگاه سوم قرار دارد و مریخ در جایگاه چهارم قرار دارد. دانشمندان بر این باورند کـه اگر فاصله مریخ و خورشید اندکی کاهش یابد، احتمال وجود حیات در مریخ افزایش خواهد یافت.

6. سیاره سرخ:

مریخ وقتی از طریق تلسکوپ از زمین رصد شود قرمز بـه نظر میرسد. این رنگ بـه دلیل وجود مقدار زیادی اکسید آهن یا زنگ در خاک و سنگ خود می‌شود. رنگ این سیاره در طول ماه گرفتگی بـه قرمز روشن تغییر می کند. کاتالوگ عکس رسمی ناسا شامل چندین عکس برجسته از مریخ اسـت.

7. دومین سیاره کوچک منظومه شمسی:

مریخ با قطر 6791 کیلومتر تقریبا نصف زمین اسـت. این بدان معناست کـه اگر تصمیم بگیریم بـه آنجا نقل مکان کنیم، فقط نیمی از جمعیت زمین را در خود جای می دهد!

8. تاریخچه زمین شناسی مریخ:

بر اساس Space Science Reviews، تاریخ زمین شناسی مریخ بـه سه دوره تقسیم میشود: دوره نوآش «4.5 میلیارد سال پیش»؛ دوره هسپرین «3.3 میلیارد سال پیش» و دوره آمازون «2.9 میلیارد سال قبل». سال ها پیش». این دوره ها شکل‌گیری سیاره و تغییرات زمین شناسی ان را در ان زمان توصیف می کنند.

9. آب در مریخ:

آب در حال حاضر فقط بـه صورت جامد در مریخ وجوددارد. این بـه دلیل فشار اتمسفر ان اسـت کـه 1٪ کمتر از زمین اسـت. دو کلاهک قطبی منبع آب دراین سیاره هستند و چشم انداز عظیمی از CO2 منجمد در مناطق قطبی ظاهر می‌شود.

10. چرخه کسوف:

مریخ گرفتگی جزئی یا حلقوی را تجربه می کند. دو قمر دارد کـه کوچک هستند و فقط می‌توانند تا حدی خورشید را مسدود کنند. کنجکاوی رووری ناسا عکس هایي از کسوف در مریخ گرفته اسـت. شگفت‌ انگیزترین انها، “فوبوس قمر مریخی” در 26 مارس 2019 رخ داد. متأسفانه، هیچ‌کس نمی تواند خورشیدگرفتگی را از مریخ ببیند.

مریخ چند ساله است؟

دانستنی های جالب درباره مریخ

11. شرایط آب و هوایی مریخ:

بـه دلیل کج‌هاي‌ مشابه در محورهای چرخشی، فصل‌هاي‌ زمین و مریخ می‌توانست شبیه هم باشند، اما فاصله تا خورشید و تفاوت در مدار سیارات این اجازه را نمیدهد. طبق مطالعات، نخستین جو ان برخلاف دی اکسید کربن نازکی کـه در جو امروزی خود دارد، از مولکول هاي‌ هیدروژن غلیظ تشکیل شده بود.

12. زندگی در مریخ:

درسال 2018؛ مریخ نورد کنجکاوی ناسا با هدف اکتشاف و کشف ترکیبات ردیابی حیات در سنگ‌هاي‌ رسوبی بر روی مریخ فرود آمد. این مطالعه نمونه دیدگاه نسبت بـه حیات در مریخ را تغییر داد. دانشمندان ادعا می کنند کـه احتمال وجود حیات در سطح مریخ میلیاردها سال پیش وجوددارد. تحقیقات و مطالعات در مورد ان در حال انجام اسـت. این سیاره همچنین دارای تعداد زیادی ماهواره مصنوعی فعال و غیرفعال اسـت کـه توسط کشور های مختلف کاشته شده اسـت.

13. صاحب دو قمر:

فوبوس و دیموس دو قمر هستند کـه بـه دور سیاره سرخ میچرخند. هردو قمر کوچک هستند ودر یک حلقه غبار پوشیده می‌شوند.

14. آینده در مریخ:

در 30 ژوئیه 2020؛ ناسا مریخ نورد Perseverance را برای گرد آوری نمونه هایي از حیات میکروبی باستانی روی این سیاره پرتاب کرد. آژانس فضایی اروپا «ESA» برنامه‌هایي برای پرتاب ExoMars Roveri درسال 2022 دارد. ناسا و ESA پروژه مشترکی برای پرتاب ماموریت بازگشت نمونه مریخ درسال 2026 دارند کـه چندین راز را در مورد سیاره سرخ فاش میکند.

15. مریخ و تبلیغات رسانه ای:

آیا میدانستید کـه هالیوود بیش از 40 فیلم با مفهوم مریخی تولید کرده اسـت؟ نخستین فیلم کوتاه بـه نام “سفر بـه مریخ” درسال 1910 اکران شد و پس از ان؛ بشر هرگز برای کشف و کشف حقایق جدید در مورد سیاره متوقف نشد. جان کارتر، مریخی، ماموریت بـه مریخ، فرار از مریخ، و فضای بین ما چند فیلم هستند کـه در مریخ اتفاق می‌افتند.

16. بزرگترین طوفان های گرد و غبار در منظومه شمسی:

دریک روز طوفانی در مریخ، باد با سرعت 160 کیلومتر در ساعت همراه با ذرات گرد و غبار اکسید آهن می وزد. مریخ بزرگ ترین طوفان هاي‌ گرد و غبار را در کل منظومه شمسی تجربه می کند. شرایط طوفان در آنجا رایج اسـت ودر مواقعی تمام سیاره را می پوشاند.

حقایقی جالب درباره مریخ 

17. سرمای یخبندان:

سردی ان دو برابر قله اورست در مریخ اسـت. فاصله ان از خورشید ان را بـه سیاره اي سرد تبدیل می کند. منطقه استوای مریخ دمایی درحدود 20 درجه سانتیگراد را تجربه می کند، اما در قطبها تا 140 درجه سانتیگراد پایین باقی می‌ماند. شرایط آب و هوایی ممکن اسـت در 25000 سال آینده تغییر کند و شاید این سیاره با جوی مناسب برای زندگی مانند جوی با میکروب ها، گیاهان، حیوانات و غیره سازگار شود.


مطالب مشابه: وجود یک خرس در مریخ ؟! «عکس»


18. بلندترین کوه منظومه شمسی:

المپوس مونس در مریخ بلندترین قله کشف شده در منظومه شمسی اسـت. اندازه این کوه آتشفشانی سه برابر قله اورست اسـت ودر سرتاسر زمین مریخ گسترده شده اسـت. این یک محدوده آتشفشانی فعال اسـت کـه ممکن اسـت در آینده، شاید پس از چند میلیون سال فوران کند.

یکی از دلایلی کـه چرا آتشفشان هاي‌ مریخ بزرگ‌تر و پر جرم تر هستند این اسـت کـه پوسته مریخ بـه اندازه زمین تغییر نمیکند. مکان هاي‌ داغ روی زمین ثابت هستند، اما صفحات پوسته در بالای انها جابه‌جا می‌شوند.

19. شهاب های سیاره سرخ:

بارش سیارک ها و شهاب هاي‌ زمین یک پدیده طبیعی اسـت. گاهی اوقات، این سیارک ها ابتدا بـه سطح مریخ برخورد می کنند و بعدا بـه سمت زمین منحرف میشوند. بقایای اینگونه سیارک ها و بارش هاي‌ شهابی در سراسر سیاره پراکنده شده اسـت. بنابر این، سطح ان دارای چندین دهانه اسـت.

20. معرفی مریخی ها:

در حالی کـه ما هیچ مدرکی دال بر وجود حیات در مریخ پیدا نکردیم، چه رسد بـه موجودات بیگانه یا گونه هاي‌ انسان مانند، ما نامی برای ساکنان مریخ داریم – مریخی ها. اصطلاح مریخی از هالیوود آمده اسـت، جایی کـه شخصیت هاي‌ بیگانه جادوی فضا را بـه صفحه نمایش بزرگ می آورند.

همین حقایق ساده برای تحریک کنجکاوی کودک در مورد سیاره سرخ کافی اسـت. تمام سیارات منظومه شمسی ما دارای نیروهای گرانشی متفاوتی هستند. نمودار زیر تمام سیارات و نیروهای گرانشی انها را نشان می دهد.

حقایق جالب مریخ برای بچه ها

حقایق جالب مریخ برای بچه ها

1. Mars-One پروژه رویایی دانشمندان برای استعمار سیاره سرخ تا سال 2022 اسـت.

2. زمین از نظر حجم میتواند در شش سیاره مریخ قرار گیرد. مریخ در مقایسه با خورشید بسیار کوچک اسـت. اگر خورشید یک درب ورودی معمولی بود، مریخ بـه اندازه آسپرین بود.

3. دانشمندان نمونه هاي‌ سنگی از سطح مریخ را بر روی زمین پیدا کردند.

4. مریخ شاید محبوب ترین سیاره منظومه شمسی باشد کـه توجه رسانه هاي‌ بین المللی را بـه خود جلب کرده اسـت.

5. این نزدیکترین سیاره زمینی درکنار زمین اسـت.

6. میانگین فاصله زمین تا مریخ 225 میلیون کیلومتر / 140 میلیون مایل اسـت.

چرا مریخ آب از دست می دهد؟

1. مریخ چند ساله است؟

سیاره سرخ تقریبا هم زمان با تشکیل سایر سیارات منظومه شمسی شکل گرفت. اعتقاد بر این اسـت کـه مریخ می‌تواند 4.6 میلیارد سال سن داشته باشد «6».

2. چرا مریخ آب از دست می دهد؟

روزی روزگاری مریخ مملو از آب با توده هاي‌ آبی وسیعی مانند استخرها، دریاچه ها و اقیانوس ها بود. در حال حاضر، آب کمی دراین سیاره وجوددارد. متخصصان Caltechi تخمین میزنند کـه مریخ آب خودرا تا حدی در جو از دست داده اسـت. باقی مانده بخشی از پوسته سیاره شد.

3. آموزش حقایق در مورد مریخ به کودکان چه مزایای آموزشی دارد؟

آموزش حقایق در مورد مریخ بـه بچه ها دانش آن ها را در مورد فضا، سیارات و جهان ما گسترش می دهد. این جرقه کنجکاوی انها را برمی انگیزد، تفکر علمی را تشویق می کند، و درک جهان فراتر از زمین را ترویج می کند، و الهام بخش اکتشاف و یادگیری آینده اسـت.

4. چه منابعی برای کمک به آموزش کودکان در مورد مریخ در دسترس است؟

منابع آنلاین و آفلاین متعددی برای آموزش کودکان در مورد مریخ وجوددارد. بـه عنوان مثال، وب‌سایت ناسا بخش‌هاي‌ اختصاصی با مواد آموزشی، ویدیوهای جذاب و ابزارهای تعاملی را ارائه می دهد کـه اطلاعات زیادی درباره سیاره سرخ ارائه می دهد. علاوه بر این، کتاب‌ها، فیلم‌ها و کانال‌هاي‌ آموزشی YouTube با مضمون فضایی راه‌هاي‌ هیجان‌انگیزی برای یادگیری این سیاره جذاب ارائه میدهند. بازدید از افلاک نماها، موزه ها و کارگاه هاي‌ علمی محلی از دیگر راه هاي‌ آشنایی کودکان با سیاره زرشکی اسـت.

5. آموزش حقایق نادرست درباره مریخ به بچه ها چه خطراتی دارد؟

بـه اشتراک گذاشتن حقایق نادرست در مورد مریخ یا هر موضوعی می‌تواند منجر بـه تصورات نادرست و فرضیات نادرست در مورد علوم سیاره اي و فضایی شود. همچنین می‌تواند مانع سواد علمی شود و علاقه و کنجکاوی کودک را نسبت بـه موضوع خفه کند. مهمتر از همه ی، هنگامی کـه کودک اطلاعات نادرست را درونی کرد، یادگیری مجدد و یادگیری مجدد میتواند بسیار چالش برانگیز باشد.

6. چه نوع فعالیت هایی را می توان انجام داد تا آموزش حقایق درباره مریخ برای بچه ها سرگرم کننده و جذاب شود؟

ساخت آثار هنری با الهام از مریخ، ساخت مریخ نوردهای مدل، انجام آزمایش‌هاي‌ آسان مربوط بـه شرایط مریخ، تماشای ویدیوهای مربوط بـه مریخ، و استفاده از برنامه‌ها یا بازی‌هاي‌ تعاملی کـه کاوش مریخ را شبیه‌سازی میکنند، برخی از فعالیت‌هایي هستند کـه آموزش حقایق در مورد مریخ را سرگرم‌کننده‌تر، جذاب‌تر و تعاملی‌تر میکنند.


مطالب مشابه: زندگی فرازمینی ها در سیاره سرخ «سیاره مریخ»


در پایان

این حقایق جالب درباره مریخ برای بچه ها باعث میشود کـه آن ها بـه نجوم و یادگیری بیشتر در مورد سیاره همسایه ما علاقه مند شوند. مریخ کـه بـه عنوان سیاره سرخ نیز شناخته میشود، نام خودرا از خدای جنگ رومی گرفته اسـت، بـه دلیل رنگ مایل بـه قرمز ان کـه ممکن اسـت با خون ریزی همراه باشد.

شواهدی از آب در مریخ وجوددارد و مریخ نورد کنجکاوی ناسا کـه درسال 2018 روی این سیاره فرود آمد، همچنین ترکیبات ردیابی حیات را دراین سیاره کشف کرد. این و دیگر حقایق موزون کننده در مورد مریخ رابا فرزندتان بـه اشتراک بگذارید و کنجکاوی وی را برطرف کنید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
×