آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

مجموعه : هوا و فضا
آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

نکات خواندنی در مورد وجود موجودات فضایی

موجودات فضایی موجوداتی میباشند که اضافه بر انسان ها تغییر هایي را در بر می گیرند و هنوز ما انسان ها علم مشاهده موجودات فضایی را نداریم و نمیدانیم که آیا وجود دارند یا خیر .

 

استفن هاوکینگ، دانشمند بسیار پرآوازه ومشهور فیزیک نجومی در سال 2010 به طور رسمی اعلام نمود که موجودات فضایی به طور حتم وجود دارند. او به سخنانش در این حد بسنده نکرد وهمچنین اخطار داد که ارتباط با آن ها میتواند ایده بسیار بدی باشد.

 

اما چطور ممکن هست؟

از کجا میدانیم که موجودات فضایی ممکن هست وجود داشته باشند و بر چه اساسی ارتباط با آن ها خطرناک هست؟

 

هاوکینگ در برنامه اي که از کانال دیسکاوری اکران گردید، اعلام کرد که وجود زندگی هوشمند فرازمینی کاملاً منطقی و ممکن هست.

 

این خبر در تعداد زیادی از رسانه هاي معتبر دنیا انتشار یافت به طوریکه واکنش هاي گسترده اي نیز در بر داشت.

 

هاوکینگ هشدار داد که در صورت شناسایی زمین توسط موجودات فضایی، این امکان وجود دارد که انها در جهت بهرهگیری از منابع و اقامت در زمین، ما را مورد حمله قرار دهند. همینطور در ادمه بیان میکند که چالش اصلی ما این هست که دریابیم این بیگانگان فرازمینی چگونه خواهند بود.

آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

«عکس گرافیکی و تخیلی از شکل دیگری از حیات در خارج از زمین»

 

در واقع بخش زیاد استدلال هاوکینگ و فرضیه وجود موجودات فضایی بر پایه محاسبات ریاضی می باشد. تاکنون هیچ مدرکی دال بر وجود “زندگی” در هر سیاره دیگری به غیر از زمین یافت نشده هست.

 

اما با این حال ، این امر امکان وجود حیات فرازمینی بر سایر سیارات ناشناخته را از بین نمیبرد. در واقع ثابت عدم وجود موجودات فضایی غیرممکن هست. بنابراین در ادامه این مطلب با علل، دیدگاه ها و جنبه هاي مرتبط با وجود حیات در سایر سیارات آشنا خواهید شد.

 

همین حالا و بر اساس یافته هاي فعلی، شاید تنها پاسخ به واقع درست برای این سوال همان گزینش ” بله ، به نظر میرسد که وجود دارند ” باشد.اما هنوز نمی‌دانیم و برای ثابت نهایی این فرضیات، نیاز هست تا انها را بیابیم، و یا منتظر باشیم تا با زمین ارتباط برقرار نمایند.

آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

سندهایی برای وجود موجودات فضایی

 

انسان برای کشف بیگانگان فضایی بسیار کنجکاو است؟

اما آیا ممکن هست در پایان، این کنجکاوی به نابودی زمین و مرگ ما بی انجامد؟ و اگر انها وجود دارند، آیا دنیا آماده رویارویی با آن ها می باشد؟»

 

حیات فرازمینی :

«مطالبی که در ادامه می‌خوانید بر اساس دیدگاه ها و نظریات محققین و اخترشناسان گوناگون در رابطه با احتمال وجود حیات فرازمینی می باشد. »

 

– اول آنکه، زمانی که میگوییم ” موجودات فضایی” منظور آن دسته از تمدن هاي پیشرفته فضایی موجود در فیلمهای علمی-تخیلی نیست.

 

اگرچه احتمال وجود چنین تمدن هایي نیز وجود دارد، اما تاکنون هیچگونه مدرکی دال بر ثابت آن یافت نشده و فعلاً در محدوده فیلمهای علمی-تخیلی باقی خواهند ماند.

 

پس آن چه که مد نظر ما می باشد، به مبحث کلی “حیات خارج از زمین” اشاره دارد. بر همین اساس آن گونه به نظر میرسد که عدم وجود حیات فرازمینی غیر ممکن می باشد.

 

مهم نیست اگر تاکنون با آن روبرو نشده ایم، احتمالات چنین بیان می‌کنند که این حیات وجود دارد. به این اعداد نگاهی بیاندازید و لحضه اي به آن بی اندیشید:

آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

آیا یک هوش فرازمینی پیشرفته، برای تجاوز بر زمین از یک کرم چاله بهرهگیری خواهد نمود. چه کسی می‌داند؟ «Discovery channel»

فقط در کهکشان راه شیری در حدود 300 میلیارد ستاره وجود دارد. «هر ستاره میتواند دارای صدها و هزاران جرم آسمانی، سیاره و قمر در منظومه خود باشد.

بعنوان مثال کل منظومه شمسی ما و اجرام آن را فقط در محدوده یکی از این ستارگان/یعنی خورشید در نظر بگیرید» انتظار می‌رود که بخش وسیعی از این ستارگان دارای سیاراتی باشند که قادر به میزبانی حیات هست.

حال در نظر بگیرید که عدد گفته شده تنها در یک کهکشان بود. در حدود 100 تا 300 میلیارد کهکشان در کیهان شناخته شده، وجود دارد. هر کهکشان شامل میلیاردها و بعضی شامل تریلیون ها ستاره هست.

به راستی چطور می‌توانید باور کنید که هیچ شانسی برای رویداد زندگی در هیچ یک از این ترلیون ها ترلیون سیاره که به دور این ستارگان در حال گردشند وجود ندارد؟

 

حتی اگر بر این باور باشید که خداوند حیات را مستقیماً بر زمین آفریده، باور آفرینش کیهانی با این اندازه تنها برای ما، تاحدی غیرمنطقی و متکبرانه به نظر می‌رسد.

– پاسخ مثبت هست. چه از لحاظ علمی، و چه از لحاظ فلسفی، تنها با نگاهی به عظمت آفرینش،عدم وجود حیات فرازمینی امری غیرممکن به نظر می‌رسد.

اگرچه “بیگانگان فضایی” که از زمان پس از جنگ جهانی دوم با عنوان UFOدر بین مردم شناخته می‌شوند، یک مبحث پیچیده جداگانه هست.

« اگر از علاقه مندان به این مبحث هستید میتوانید با مطالعه موضوعات پیرامون UFOها «اجسام پرنده ناشناخته» نوشته پزشک Jacques Valleeو پزشک Allen Hynekاطلاعات ارزشمندی در این رابطه بدست آورید.»

کهکشان قرمزی که در وسط این عکس دیده می‌شود، SXDF-NB1006-2نامیده شده و دوردست ترین کهکشانی هست که تا به امروز شناسایی شده هست.این کهکشان در فاصله 12.91 میلیارد سال نوری دورتر از زمین قرار دارد.

 

بخش سمت چپ عکس یه کلوزاپ از آن را نمایش میدهد. «این عکس توسط فضاپیمای XMM-newtonگرفته شده هست. / کپی رایت عکس : NAOJ»

– میدانیم که نور با سرعتی در حدود 300هزار کیلومتر بر ثانیه «دقیقاً 299 792 458 m / s» در کیهان در حال حرکت می باشند. حال با چند ضرب ساده به نتایج جالبی میرسیم.

به این اعداد دقت کنید. نور در 1 دقیقه مسافتی معادل با 18 میلیون کیلومتر را می پیماید. در یک ساعت مسافتی در حدود 1 میلیارد و 80 میلیون کیلومتر را می پیماید.

 

در یک روز مسافتی در حدود 25 تریلیون و 920 میلیارد کیلومتر را می پیماید. عدد بدست آمده را در 365 ضرب نمایید. این فاصله عجیب و غریب مسافتی هست که نور در یک سال می پیماید! در واقع این همان “یک سال نوری” هست.

اما نکته اینجاست. بر اساس آخرین یافته ها، خوشه کهکشانی در فاصله 12.91 میلیارد سال نوری دورتر از زمین شناسایی شده هست. آیا می‌توانید وسعت کیهان را تصور کنید؟

 

یعنی اگر روزگاری انسان به تکنولوژی فوق پیشرفته اي دست یابد که بواسطه آن بتواند با سرعت نور «یعنی حد نهایی سرعت در کیهان» حرکت نماید، باز هم زمانی نزدیک به 13 میلیارد سال طول خواهد کشید تا به این کهکشان برسیم.

 

آیا براستی فکر میکنید که در کیهانی با این عظمت، زمین تنها نقطه حیات هست؟!

– امکان وجود موجودات فرازمینی وجود دارد. شمار بی نهایتی از سیارات، منظومه هاي خورشیدی و شاید کائنات وجود دارد که بایستی میزبان هوش فرازمینی باشد. اگرچه هنوز مدرکی دال بر وجود «و گرچه عدم وجود» انها نداریم. همینطور من معتقدم ممکن هست آن ها دارای نوعی برتری به ما باشند.

اگر انها قادر به مسافرت میلیون‌ها سال نوری و پیدا کردن ما باشند، بدون شک بایستی از تکنولوژی برتری نسبت به ما برخوردار باشند. اما شاید بر اساس خودپسندی و نادانی انسان، تعداد زیادی از ما چنین حیاتی را پست تر از خود بدانیم.

 

فراموش نکنید، همانگونه که ما حیات فرازمینی را با عنوان “بیگانگان فضایی” میخوانیم، آن ها نیز ما را آن گونه خواهند خواند.

گرچه بعضی انسان ها آن قدر هوشمند خواهند بود تا حیات فرازمینی را نیز بعنوان یک موجودیت طبیعی، متفکر و زنده بدانند. چه کسی می‌داند؟ ممکن هست کاملاً شبیه به ما باشند.

 

و یا شاید شبیه به همان موجودات ترسناکی که از داستان هاي علمی-تخیلی می شناسیم. هیچ کس هنوز چنین حقایقی را نمی‌داند، اما حداقل این احتمال بسیار بسیار قوی وجود دارد که اشکال دیگری از زندگی نیز در دنیا هستی هست.

آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

«تا امروز. هیچ چیز «Ian O’Neill»»

 

– استدلال معمول پیرامون عدم وجود موجودات فضایی از آنجا سرچشمه می‌گیرد که تاکنون هیچیک از انها، آشکارا و به طور مستقیم، با ما بر روی زمین تماسی برقرار نکرده هست. تمدن هاي پیشرفته فضایی شاید دلایل خوبی برای انجام اینکار داشته باشند.

و یا شاید همان طور که می‌تواند برای ما اتفاق بی افتد، به نقطه اي رسیده باشند که از اکشافات فضایی نا امید گشته اند. اگر آن گونه باشد، آنگاه که ستاره مادر منظومه آن ها درچرخه تکاملی خود به سوی مرگ می‌رود «زنجیره اصلی بیشتر ستارگان» منجر به نابودی و توقف حیات آن ها خواهد شد.

 

در چنین شرایطی، بسته به جرم نخست سیاره شان، انها نیز به ستاره کوتوله سفید، ستاره غول قرمز و یا ابرنواختر تبدیل خواهند گشت.

 

– بدون دقت به اظهارات شاهدان عینی UFOها، هیچی مدرک مسلم و قطعی که زمین توسط بیگانگان هوشمند فرازمینی ملاقات گشته هست «چه در حال و چه در قبل» وجود ندارد. این موضوع معمولاً در داستانهای علمی-تخیلی آمده هست، چراکه زندگی در هرجای دیگر از دنیا هستی به شدت محتمل هست.

آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

آیا ممکن هست بیگانگان فضایی ما را تنها به چشم آلودگی که باعث ویرانی زمین گشته و بایستی از آن پاک گردد ببینند؟ «ناسا»

 

– به احتمال بسیار چندان گونه هاي بسیار متفاوتی از جانداران در دنیا وجود دارد. از دیدگاه من، عدم وجود حیات در بیش از 200 میلیون کهکشان موضوعی عجیب و کاملاً غیرمنطقی به نظر می‌رسد.

 

از این رو احتمال وجود حیات در خارج از کره زمین بسیار بالاست و شاید پاسخ سوال “آیا ما در دنیا تنها هستیم؟ ” را بتوان با قطعیت “خیر” اعلام نمود.

– یکی از نکات بسیار مهم که باید در نظر داشت فاصله بسیار چندان بین ستارگان هست. حتی اگر تمدن هاي فنی و هوشمندی از سایر موجودات زنده در کهکشان راه شیری ما وجود داشته باشد، برای چنین تمدن هایي با پیشرفته ترین تکنولوژی ها، و حتی سفینه هایي با توانایی حرکت با سرعت نور، سال‌ها به طول خواهد انجامید تا به ما برسند. زمانی که آن ها وارد زمین گردند، سیاره مادر آن ها آن قدر سالخورده خواهد بود که در بازگشت به سیاره شان هیچ خویشاوندی نخواهند یافت.

 

– من فکر می‌کنم، تنها راه ممکن برای ملاقات ما توسط موجودات فرازمینی از طریق فیزیک کوانتوم بوده و این امر تنها زمانی روی خواهد داد که این موجودات توانایی دستکاری زمان و فضا را داشته باشند.

 

پس از آن، شاید دنیا 3بعدی ما قابل یافتن در میان میلیون‌ها دنیا بوده و امکان ورود به آن از میان دیگر ابعاد میسر باشد. نظریه ابر ریسمان فعلی توصیه میدهد که اضافه بر بعد زمان، به 10 بعد دیگر نیز برای وقوع چنین پیشامدی نیاز هست. «نظریه بعد یازدهم»

آیا موجودات فضایی وجود دارند ؟

«عکس گرافیکی و خیالی از گونه اي از موجودات فضایی»

 

– اگر منظور شما این هست که ” آیا موجودات فضایی واقعیت دارند؟” ممکن هست تابحال شواهدی دال بر وجود چنین موجوداتی، بعضی کوچکتر از 2 اینچ و بعضی به بزرگی 20 پا دیده باشید.

اگرچه، ممکن هست تعداد زیادی از این شواهد اشتباه و دروغین باشد، اما زمانی که به عظمت دنیا می اندیشیم، و تمام آن میلیاردها کهکشان شناخته شده برای بشر، و تمام ناشناخته هاي دیگر هستی، در واقع باور این موضوع که که ما تنها فرم حیات در دنیا هستیم غیرممکن به نظر میرسد.

 

اگرچه بر اساس مدارک فعلی مجبوریم جواب “خیر” را انتخاب کنیم اما من اعتقاد دارم دیر یا زود با این جانداران روبرو خواهیم گشت.

 

– فکر می‌کنم، همین حالا، انها باید جایی در حال زندگی باشند.

«استیفن هاوکینگ در مستندی که در رابطه با انواع اشکال احتمالی حیات و موجودات فرازمینی ساخته به برسی بعضی از اینگونه ها میپردازد. او در بخشی از این مستند توضیح میدهد که چگونه پاها میتوانند برای هرگونه اي از شکل حیات که بر پوسته سخت سایر سیارات وجود دارد سودمند باشد.

 

پاها و چشمان برای بهرهگیری در سیاره ما بهینه گشته اند، بنابراین شاید در بعضی اشکال زندگی در دنیا هاي دوردست چنین اعضایی به یکدیگر پیوسته اند.»

– زمانی که سخن از موجودات فضایی به میان می‌آید، در این زمان، هنوز هیچ گونه اي از آن ها یافت نشده و یا با زمین ارتباط برقرار ننموده هست. با این حال با دقت به ابعاد بینهایت دنیا، احتمالات فراوانی بر حیات موجودات فرازمینی در سایر کهکشان ها، مثل کهکشان کوتوله قوس وجود دارد.

 

اگرچه تاکنون وجود انها ثابت نشده اما دانشمندان امیدوارند در آینده نزدیک چنین اتفاقی خواهد افتاد و در این اساس تلاش هاي گوناگونی در حال انجام هست.

جدیدترین مطالب سایت