30 واقعیت جالب درباره فضا برای دانش آموزان

مجموعه : هوا و فضا
30 واقعیت جالب درباره فضا برای دانش آموزان

با به اشتراک گذاشتن حقایق در مورد پوچی وسیع، ذهن فرزندتان را مجذوب خود کنید. ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از 30 واقعیت جالب درباره فضا برای دانش آموزان را منتشر کرده ایم.

 

واقعیت های سرگرم کننده درباره فضا 

بیشتر اوقات، حقایق در مورد فضا برای کودکان مانند قرار گرفتن در یک سرزمین عجایب رویایی است. انسان‌ها در تمام گروه‌های سنی به سوی ستارگان کشیده شده‌اند و مجذوب اجرام موجود در فضای بیرونی هستند. خیره شدن به آسمان شب می تواند به شما کمک کند ستاره های درخشان، ماه نقره ای، سیارات درخشان و احتمالاً حتی نوار ستاره ای کهکشان ما، کهکشان راه شیری را ببینید.

 

علاقه انسان به مطالعه و کاوش در فضا تنها به شناخت ناشناخته ها محدود نمی شود بلکه به کشف جهان و کهکشان ها نیز می پردازد. علاقه انسان به فضا، دانش علمی را گسترش داده است. پرتاب ایستگاه بین المللی فضایی بین المللی، اولین فرود ماه، مریخ کاوش روورسی و تلسکوپ هابل از دستاوردهای اولیه بشر در اکتشافات فضایی هستند. این پست را بخوانید زیرا ما به سوالات متداول بچه‌ها پاسخ می‌دهیم – فضا چیست؟ چقدر بزرگ است؟ اجسام مختلف در فضا کدامند؟ و خیلی بیشتر.

 

اطلاعاتی درباره فضا

اطلاعاتی درباره فضا

30 واقعیت جالب درباره فضا برای دانش آموزان

زمین ما توسط جو احاطه شده است، که چیزی نیست جز لایه هایی از گازهای اطراف سیاره. منطقه ای که در آن پوسته هوای اطراف زمین ناپدید می شود، فضای بیرونی نامیده می شود. فضای بیرونی تقریباً 100 کیلومتر بالاتر از سطح زمین است. از آنجایی که در فضا هوا وجود ندارد، نور خورشید پراکنده نمی شود تا رنگی به آن بدهد. بنابراین فضا تاریک به نظر می رسد.

 

برخلاف تصور عموم، فضا خالی نیست. فضای بین سیارات و ستارگان مملو از مقدار زیادی مولکول گاز و غبار است. فضا پر است از انواع پرتوها، از جمله پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز، پرتوهای کیهانی، پرتوهای پرانرژی ایکس و پرتوهای گاما که از خورشید و سایر منظومه های ستاره ای ساطع می شوند.

 


مطالب مشابه: 25 اکتشاف فضایی شگفت انگیز که تا به حال نشنیده اید


 

30 واقعیت فضایی برای کودکان

30 واقعیت فضایی برای کودکان

بیایید چند واقعیت جالب در مورد فضا یاد بگیریم. 

 

1. فضانوردان کاوشگر فضا هستند. کلمه فضانورد از کلمه لاتین Astron به معنای ستاره گرفته شده است. روس ها فضانوردان را فضانورد می نامند. Cosmonaut از کلمه یونانی cosmos به معنای جهان بیرون گرفته شده است.

 

بسته به مشخصات سفینه و ماموریت، سفر به ایستگاه فضایی بین‌المللی ممکن است از شش ساعت تا سه روز طول بکشد.

 

2. ستارگان به دلیل سوختن گازهای موجود در جو، نور ساطع می کنند. ستاره هایی که در آسمان صاف بزرگ به نظر می رسند لزوما بزرگتر از سایر ستارگان نیستند. آنها به ما نزدیک ترند.

 

3. فضانوردان در ماموریت های فضایی خود غذای مایع مصرف می کنند.

 

4. از آنجایی که فضانوردان نمی توانند یخچال را به فضا ببرند، از فرآیند خشک کردن انجمادی استفاده می کنند. غذا را تا دمای پایین منجمد کرده و در ظرف خلاء خشک می کنند تا رطوبت از بین برود.

 

5. ستاره ها نزدیک به نظر می رسند، اینطور نیست؟ اگر با یک شاتل فضایی با سرعت 12500 مایل در ساعت سفر می کردید، هنوز 165000 سال طول می کشد تا به نزدیک ترین ستاره در کهکشان ما برسید.

 

6. زمانی پلوتون را آخرین سیاره منظومه شمسی می دانستند. این سیاره به دلیل کوچک بودن آن از لیست حذف شد. از این رو، آن را یک سیاره کوتوله نامیدند.

 

7. در سال 1957، روسیه اولین ماهواره مصنوعی جهان، اسپوتنیک را به فضا پرتاب کرد.

 

8. دنباله دار هالی هر 75 سال یک بار ظاهر می شود. آخرین بار در سال 1986 ظاهر شد و انتظار می رود دوباره در سال 2061 ظاهر شود. دو دنباله دنباله دار را تشکیل می دهد، یکی درخشان از گاز یونیزه شده و دیگری ضعیف از ذرات غبار.

 

9. سیاهچاله ها توده های متراکم هستند که در یک منطقه کوچک انباشته شده اند. آنها می توانند هر چیزی را که در دسترسشان است بکشند – حتی یک ستاره یا یک فوتون نور – به دلیل کشش گرانشی زیادشان.

 

10. آیا جدیدترین عکس های سیاهچاله ها را دیده اید؟ آنها دقیقاً عکس سیاهچاله ها نیستند، بلکه محیط اطراف آنها هستند زیرا هیچ چیز نمی تواند از سیاهچاله ها فرار کند.

 

2. فضا چقدر سرد است؟

اطلاعات جالب درباره فضا

 

11. فضا آرام به نظر می رسد، اینطور نیست؟ ابرنواخترها و ابرنواخترها سکون و آرامش در فضا را بر هم می زنند. ابرنواختر شکست یک ستاره بسیار قدیمی است که باعث انفجاری با شدت بالا می شود. هایپرنووا یک نوع بسیار فعال از ابرنواختر است که تصور می شود از یک فروپاشی شدید هسته در فضا ناشی می شود. انفجارهای هایپرنوا قوی ترین انفجارهای جهان ما هستند. اولین هایپرنووا در سال 1998 شناسایی شد.

 

12. فضانوردان در فضا با استفاده از امواج رادیویی با مردم زمین ارتباط برقرار می کنند. امواج رادیویی برای حرکت به هیچ وسیله ای نیاز ندارند.

 

13. یک لباس فضایی کامل ناسا 12000000 دلار قیمت دارد. لباس‌های فضایی سفید هستند زیرا سفید می‌تواند هر حرارتی را که به آن تابش می‌کند منعکس کند.

 

14. یک سال در زهره برابر با 225 روز زمینی است، در حالی که یک سال در نپتون برابر با 164.8 سال زمینی است.

 

15. نام کهکشان راه شیری ما از واژه لاتین Via Lactea به معنای دایره شیری گرفته شده است.

 

16. بیش از 200 میلیارد ستاره در کهکشان ما و میلیاردها کهکشان مانند کهکشان راه شیری در جهان ما وجود دارد. خوشه های کهکشانی حاوی هزاران کهکشان و مقادیر زیادی پلاسمای داغ و ماده تاریک هستند.

 

داستانی یونانی در مورد هرا، الهه شیرپاش، الهام‌بخش عبارت “راه شیری” بود. در چین، به عنوان “رودخانه نقره” شناخته می‌شود و در صحرای کالاهاری در جنوب آفریقا، “ستون پشتی شب” است. “

 


مطالب مشابه: تصاویر جالب یک فضانورد از سوژه های فضایی مختلف


 

17. المپوس مونس در مریخ بلندترین آتشفشان منظومه شمسی است. سه برابر بلندتر از قله اورست است.

 

18. سیارک های کوچک هر ساله به زمین برخورد می کنند، اما هیچ آسیبی به سیاره ما وارد نمی کنند.

 

19. جزر و مد بالا و پایین در زمین به دلیل کشش گرانشی خورشید و ماه ایجاد می شود.

 

20. هیچ کس تا به حال حلقه های سیاره نپتون را ندیده است، زیرا آنها به دلیل نور کم خورشید نامرئی هستند. این حلقه ها با استفاده از محاسبات علمی کشف شده اند.

 

30 واقعیت جالب درباره فضا برای دانش آموزان

30 واقعیت جالب درباره فضا

21. سیارک سدنا ویژگی هایی مشابه زمین دارد. سه برابر تا نپتون فاصله دارد.

 

22. آپولو 11 اولین ماموریتی بود که انسان را روی ماه قرار داد. این ماموریت در سال 1969 انجام شد.

 

23. این جمله معروف نیل آرمسترانگ پس از فرود بر ماه است: «این یک قدم کوچک برای انسان، یک جهش عظیم برای بشریت است».

 

24. تقریباً 20 درصد از جمعیت انسانی پخش تلویزیونی مأموریت آپولو 11 را مشاهده کردند. هنوز هم در میان پربازدیدترین رویدادهای زنده تاریخ رتبه بالایی دارد!

 

25. صورت فلکی مجموعه ای از ستارگان است که به شکلی خیالی در یک راستا قرار گرفته اند. نام اکثر صورت های فلکی از فرهنگ های خاورمیانه باستان، یونانی و رومی گرفته شده است.

 

26. دانشمندان اولین عکس از یک سیاهچاله را در سال 2019 ثبت کردند. گفته می شود این سیاهچاله سه میلیون برابر بزرگتر از زمین است.

 

27. “Crux” یکی از صور فلکی به راحتی قابل تشخیص است که از زمین دیده می شود. همچنین کوچکترین صورت فلکی از 88 صورت فلکی مدرن است.

 

28. ماه در سطح خود دهانه های بیشتری نسبت به زمین دارد. این به این دلیل است که زمین حداقل فعالیت های طبیعی را تجربه می کند.

 

29. اگرچه عطارد در نزدیکترین فاصله به خورشید قرار دارد، اما گرمترین آن نیست. زهره دمای بالاتری نسبت به عطارد مشاهده می کند. دما می تواند به 465 درجه سانتیگراد برسد که برای ذوب شدن سرب کافی است.

 

30. محققان بر این باورند که مشتری 79 قمر دارد. از این تعداد، 53 مورد قبلاً نامگذاری شده بودند و 26 مورد هنوز نامگذاری نشده اند.

 

30 واقعیت جالب درباره فضا برای دانش آموزان

 واقعیت های جالب درباره فضا برای دانش آموزان

 

1. فضا چه بویی دارد؟

فضانوردان گزارش کرده اند که بوی فضا شبیه باروت، تمشک، رام و استیک سرخ شده است. این بو زمانی که آنها در لباس فضایی خود هستند مشخص نمی شود، اما زمانی که لباس های خود را در شاتل فضایی در می آورند، بو می دهد. ذرات ممکن است به کت و شلوار بچسبند و بوی مشخصی ظاهر شود. فضانورد سابق کریست هادفیلد بیان می کند که فضا بو نمی دهد، اما ذرات موجود در فضا ممکن است با هوا در شاتل فضایی ترکیب شوند و بو ایجاد کنند.

 

2. فضا چقدر سرد است؟

فضا دما ندارد زیرا جرمی در خود ندارد. دما تابعی از انرژی گرمایی است و از آنجایی که فضا ماده ای ندارد، انتقال گرما امکان پذیر نیست. بنابراین دما 0K یا صفر مطلق است. به عبارت دیگر، 2.73 کلوین (-454.75 فارنهایت / -270.42 سانتیگراد) است که به عنوان تابش پس زمینه مایکروویو کیهانی (CMB) شناخته می شود که در سراسر جهان پخش می شود.

 

3. آیا می توانم در فضا بشنوم؟

صدا در فضا وجود ندارد و شما نمی توانید هیچ صدایی را بشنوید. به این دلیل است که صدا از طریق ارتعاش ذرات حرکت می کند و از آنجایی که فضا ذره ای ندارد و فقط خلاء است، هیچ راهی وجود ندارد که صدا بتواند حرکت کند یا شما بتوانید بشنوید.

 


مطالب مشابه: تصاویر جدید الهام بخش تلسکوپ فضایی جیمز وب از کیهان


 

در پایان

اکثر کودکان کاملا مجذوب این فضا هستند و علاقه مند به دانستن بیشتر در مورد آن هستند. اگر به نظر می رسد کودک شما با این دسته بندی مناسب است، این حقایق را در مورد فضا برای بچه ها به اشتراک بگذارید تا کنجکاوی آنها را برانگیزد. این حقایق چگونگی زنده ماندن فضانوردان در فضای بیرونی، ویژگی های جذاب سیارات مختلف، چیزهای بی اهمیت در مورد ماموریت های فضایی مختلف و موارد دیگر را توضیح می دهد.

 

فرزند شما می تواند فضانورد بعدی در حال ساخت باشد، پس چرا کنجکاوی او را با حقایقی در مورد فضای بیرونی تغذیه نکنید. نگاهی اجمالی به کودکان از این پدیده هیجان انگیز ممکن است آنها را ترغیب کند تا درباره فضا بیشتر بیاموزند.

جدیدترین مطالب سایت