تعداد 8 کهکشان دوکی شکل کشف شد !

مجموعه : هوا و فضا
تعداد 8 کهکشان دوکی شکل کشف شد !

کهکشان دوکی شکل کشف شد 

فیزیکدانان و دانشمندان توانستد در طی چند وز 8 کهکشان به شکل دوکی را پیدا و کشف کنند . 

 

به گزارش تالاب محققان موسسه “ماکس پلانک” در کشور آلمان در بررسی‌هاي خود متوجه شدند تعداد کهکشان‌هاي دوکی‌شکل بیشتر از تصورات پیشین دانشمندان هست.

 

در ذهن تعداد زیادی از افراد کهکشان‌ها صرفا شبیه به کهکشان راه شیری میباشند که به صفحه‌هاي بسیار بزرگی محدود میشوند که در حال گردش به دور بنگاه صفحه میباشند. اما این کهکشان‌هاي مارپیچی دیسکی تنها نوع کهکشان‌ها نیستند و اشکال متنوعی از کهکشان‌ها در دنیا وجود دارند.

 

محققان موسسه ماکس پلانک کشور آلمان در بررسی‌هاي خود متوجه شدند که یکی از کهکشان‌هایي که تعداد انها بسیار بیشتر از تصورات دانشمندان هست، کهکشان‌هاي دوکی‌شکل میباشند.

 

این کهکشان‌ها همانند یک سیگار برگ به دور محور مرکزی خود میچرخند و شکل دوک نخ‌ریسی بخود میگیرند.

 

تیم تحقیقاتی موسسه ماکس پلانک به سرپرستی “آتانسیا تساتسی”« Athanasia Tsatsi» با بهرهگیری از داده‌هاي نقشه‌ بیش از 600 کهکشان که به نقشه “کالیفا”«CALIFA» سرشناس هست، پیروز شدند هشت کهکشان دوکی‌شکل اخیر را شناسایی کنند و تعداد این کهکشان‌ها را از 12 مورد شناخته شده به 20 مورد برسانند.

 

با بهرهگیری از داده‌هاي با کیفیت این تیم محققان نحوه شکل گیری این کهکشان‌ها را مشخص کردند.

 

در حالت کلی کهکشان‌ها با ادغام شدن در یک دیگر بزرگ می شوند و برای آنکه یک کهکشان دوکی شکل بگیرد باید دو کهکشان دیسکی بزرگ با زاویه مناسب در هم ادغام شوند.

 

در پی جاذبه ایجاد شده بین دو کهکشان و ادغام آن ها یک کهکشان همچون محور مرکزی قرار گرفته و کهکشان دیگر به دور آن همانند دوک چرخش میکند.

 

محققان نیت دارند در آینده با بررسی‌هاي گسترده‌تر به کشف نظیر‌هاي بیشتری از این کهکشان‌ها بپردازند.

 

نتایج این پژوهش در ژورنال‌هاي Astronomy و Astrophysics توزیع شده هست.

جدیدترین مطالب سایت