بروزرسانی : 31 مرداد 1396

جایگزینی باتری گوشی با ظرفیت 2 برابر

جایگزینی باتری گوشی با ظرفیت 2 برابر

ورود باتری گوشی با ظرفیت 2 برابر به بازار

با ورود تلفن همراه های دارای امکانات بالا و نیز ظرفیت دو برابر به بازار دستگاه‌های آینده از دوربین‌ها گرفته تا گوشی‌های هوشمند می توانند دو برابر بیشتر انرژی داشته باشند.به عبارت دیگر اندازه باتری‌های آنها میتواند نصف شود. فارغ‌التحصیلان دانشگاه MIT می خواهند باتری‌های لیتیوم فلز قابل شارژ را به بازار مصرفی بیاورند.

در ماه نوامبر، شرکت SolidEnergy Systems اولین باتری لیتیوم فلز قابل شارژشان را عرضه می‌کنند. در ابتدا این باتری‌ها برای پهپادها بهره گیری خواهد شد، اما این شرکت می گوید می توان از این باتری در چند دستگاه مصرفی مختلف مثل دوربین، تلفن همراه‌های هوشمند و خودروهای برقی بهره گیری کرد.

سال‌هاست که باتری‌های لیتیوم فلز به خاطر ظرفیت بیشترشان موضوع تحقیقات گسترده‌ای هستند. اما انها سابقه داغی بیش از حد دارند و با شارژ شدن چرخه‌ی زندگی انها به شدت کاهش می‌یابد.

اما یکی از دانشجویان دانشگاه MIT راهی پیدا کرده تا به جای آند باتری‌ها از یک ورقه فلزی نازک بهره گیری کند. این ماده نازک کمک میکند که اندازه‌ی باتری تقریبا نصف شود. با اینکه هنوز چند مشکل وجود داشت که باید حل می‌شدند، اما این پروژه در نهایت به تاسیس شرکت SolidEnergy Systems منجر شد.

این ورقه فلزی، علاوه بر ضخامت کمترش، میتواند یون‌های بیشتری را در خود نگه دارد و در نتیجه ظرفیت آن بر خلاف اندازه کوچکش، بیشتر شود. این شرکت نمونه اولیه این باتری را در اکتبر ۲۰۱۵ به نمایش گذاشت و توانست ۱۲ میلیون دلار بودجه جمع‌آوری کند. نمونه اولیه این باتری نصف باتری آیفون ۶ است اما ظرفیت بیشتری دارد.

با اینکه بهره گیری از ورقه‌ی فلزی در همان ابتدا جواب داد، اما باتری فقط در دمای ۸۰ درجه یا بالاتر کار کرد. برای حل این مشکل یک محلول الکترولیت به ورقه اضافه شد که از داغ شدن باتری پیشگیری میکند.

سال ها تحقیق و توسعه به یک باتری لیتیوم فلز قابل شارژ منجر شد که اشتعال‌پذیر نیست و میتواند در دماهای مختلفی عمل کند. طبق گفته SolidEnergy Systems این باتری‌ها را می توان با بهره گیری از همان تجهیزاتی که برای باتری‌های لیتیوم یون به کار می روند، تولید کرد.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت