خوب و بد هوش مصنوعی برای شغل ها در آینده !

خوب و بد هوش مصنوعی برای شغل ها در آینده !

کارشناسان معتقدند بـه‌صورت کلی، مشاغلی کـه از ان‌ها با عنوان «کارگران کلاس لپ‌تاپ» یاد می شود، پتانسیل بالایی دارند کـه با هوش مصنوعی جایگزین شوند. ما دراین قسمت از مجله تالاب از تاثیرات هوش مصنوعی بر روی مشاغل خواهیم گفت.

 

هوش مصنوع بر روی مشاغل چه تاثیری می گذارد؟

«انقلاب اقتصادی» هوش مصنوعی آینده، شوک بزرگی برای جهان خواهد بود. این احتمال بـه صورت جدی وجوددارد کـه در دهه آینده، شاهد تغییرات اجتماعی و اقتصادی بزرگی، مشابه تحولات مربوط بـه انقلاب صنعتی و ظهور اینترنت باشیم. این انقلاب اقتصادی همچنین تأثیر شگرفی روی مشاغل مختلف و روند انجام کار‌ها خواهد داشت.

 

بـه‌باور بسیاری از کارشناسان، با توسعه بیشتر هوش مصنوعی در دهه آینده، مشاغل مختلفی مانند نویسندگان، کارشناسان منابع انسانی، وکلا، نویسندگان و تولید کنندگان محتوا، هنرمندان و حتی کدنویسان میتوانند با هوش مصنوعی جای گزین شوند.

 

هوش مصنوعی جایگزین چه مشاغلی نمی‌شود؟

هوش مصنوعی یا AI بـه‌سرعت در حال پیشرفت و تکامل اسـت و جای گزین شدن ان با انسان‌ امری اجتناب‌ناپذیر اسـت. اما ربات‌ها چند ضعف بزرگ دارند. ربات‌ها ذره‌اي خلاقیت ندارند و همین ویژگی منجر شده تا آن ها کاری با شغل‌هاي‌ نیازمند خلاقیت نداشته باشند. علاوه‌بر این، موقعیت‌هاي‌ اجتماعی مختلف نیاز بـه درایت و قضاوت دارند و فقط انسان‌ها از پس اینکار برمی‌آیند. در نتیجه ربات‌ها با این مشاغل نیز کاری نخواهند داشت.

 


مطالب مشابه: هوش مصنوعی خیره کننده مرسدس بنز سری A «+تصاویر»


 

1. مدیران عامل

مدیران عامل

مدیران ارشد اجرایی «مدیران عامل» نقشی دارند کـه ربات‌ها یا هوش مصنوعی قادر بـه انجام ان نیستند. وظیفه انها مدیریت کل یک سازمان، ایجاد انگیزه در کارکنان، آموزش دیگران و قدم زدن در مسیر رسیدن بـه اهداف شرکت اسـت. ربات‌ها بـه هیچ‌ وجه قادر بـه انجام این وظایف نیستند. نقش یک مدیرعامل در وهله اول مبتنی بر مهارت‌هاي‌ رهبری اسـت و هوش مصنوعی قادر بـه انجام اینکار نیست.

 

2. آموزگاران

آموزگاران

با پیشرفت روزافزون فناوری، ایده جایگزینی آموزگاران با هوش مصنوعی جذاب‌ و جذاب‌تر میشود اما هوش مصنوعی قادر بـه جای گزین شدن با معلمان و آموزگاران نیست.

 

ماشین‌ها و ربات‌ها قادر بـه برقراری ارتباط شخصی با دانش آموزان نیستند. معلمان با دانش آموزانِ خود ارتباط برقرار کرده، انها را فردبه‌فرد می‌شناسند و قادر بـه تطابق روش تدریس بر اساس نیازهای دانش آموزان هستند. هیچ رباتی قادر بـه انجام چنین کاری و درک احساسات افراد نیست.

 

درنهایت هیچ سیستم یا الگوریتمی قادر بـه برقراری ارتباط منحصربه‌فرد معلم و دانش‌آموز نبوده و هوش مصنوعی تهدیدی برای معلمان و دبیران نخواهد بود.

 

3. برنامه‌ریزان رویدادها «ایونت پلنر»

برنامه‌ریزان رویدادها «ایونت پلنر»

برنامه‌ریزی رویدادها نیازمند سطح بالایی از خلاقیت و مهارت‌هاي‌ سازماندهی بر اساس نیازهای مشتریان اسـت. هیچ رباتی ظرفیت انجام اینکار را ندارد. برنامه‌ریزان رویدادها فعالیت‌ها و افراد مختلف را هماهنگ می کنند تا یک رویداد بـه موفقیت برسد.

 

4. طراحان گرافیک

طراحان گرافیک

طراحان گرافیک در نخستین گام باید درک و تفسیر درستی از نیازها و خواسته‌هاي‌ مشتریان خود داشته باشند. در دومین مورد، خلاقیت و هنرِ ترکیب تکنیک‌هاي‌ مختلف برای خلق اثری دلخواه یکی‌دیگر از مهمترین مهارت‌هاي‌ موردنیاز طراحان گرافیک اسـت.

 

همین چند ویژگی منجر شده تا ربات‌ها جای گزین طراحان گرافیک نشوند. در واقع کلیه طرح‌هایي کـه ربات‌هاي‌ هوش مصنوعی در چند ثانیه خلق می کنند عاری از خلاقیت بوده و شباهت‌ زیادی بـه یک دیگر دارند.

 

5. وکلا

وکلا

وکلا توانایی شگفت‌انگیزی در جمع‌آوری و ارائه استدلال‌هاي‌ قوی دارند. در واقع انها بـه نحوری با جزئیات بازی میکنند تا درنهایت قانون بـه نفع انها کار کند. ربات‌ها قادر بـه یادگیری چنین مهارتی نیستند. علاوه‌بر این، وکلا برای متقاعد کردن هیئت منصفه و قضاوت در دادگاه بـه مهارت‌هاي‌ مختلفی نیاز دارند. ربات‌ها قادر بـه استدلال نبوده و حتی تلاش برای پیاده‌سازی هوش مصنوعی دراین حِرفه ارزشی ندارد.

 

6. مدیران مارکتینگ

مدیران مارکتینگ

در حالی کـه ربات‌ها قادر بـه انجام بسیاری از نقش‌هاي‌ مارکتینگ یا بازاریابی هستند اما نیاز بـه یک مدیر انسان از بین نخواهد رفت. مدیران مارکتینگ، محتوا تولید کرده، بر روندها بازرسی میکنند، داده‌ها را تفسیر کرده، بر کمپین‌ها کنترل میکنند و وظیفه تجزیه‌ و تحلیل بازخوردهای مشتریان با آنهاست.

 

نرم‌افزارهای مجهز بـه هوش مصنوعی قادر بـه پاسخگویی بـه تغییرات نبوده و همگی این ویژگی‌ها منجر شده تا مدیران مارکتینگ چالشی با هوش مصنوعی نداشته باشند.

 

7. دانشمندان

دانشمندان

اگر چه ربات‌ها بسیاری از شغل‌هاي‌ مرتبط با صنعت را از انِ خود می کنند اما نقش‌هایي هم چون دانشمندان و مخترعان باید تحت رهبری انسان‌ها باقی بمانند. علم مانند یک اقیانوس اسـت و پایانی بر ان نیست و ماشین‌ها حتی قادر بـه انجام تحقیقات نیستند. هوش مصنوعی توانایی مناسبی در تجزیه‌وتحلیل داده‌ها دارد اما خلاقیت لازم برای مواجه شدن با مشکلات و چالش‌ها را ندارد.

 

8. نویسندگان

نویسندگان

نویسندگان نقش بسیار مهمی در جامعه ایفا کرده و متنِ نمایشنامه‌ها، فیلم، بلاگ‌ها، کتاب، موزیک‌ها و … از سوی آن ها تولید می شود. آن ها برای تولیدِ محتوای خود از خلاقیت و تخیل استفاده کرده و مطالب انها اصیل هستند. در حال حاضر هوش مصنوعی قادر اسـت تا مقاله بنویسد اما خلاقیت لازم برای تولید یک محتوای درجه یک را ندارد.

 

9. مهندسان

مهندسان

بهترین مشاغل برای هوش مصنوعی

 

مهندسان خالق و توسعه‌دهنده‌ي هوش مصنوعی هستند و بدون آن ها AI معنایی ندارد. شغل مهندسان یکی از سخت‌‎ترین کارهای ممکن اسـت و ربات‌ها قادر بـه انجام ان نیستند. بـه‌عنوان‌مثال، هر مشتری نیازهای خاص خودرا دارد و هوش مصنوعی قادر نیست تا نیازهای آن ها را درک کند.

 

10. روان‌شناسان

روان‌شناسان

از آنجایی کـه ربات‌ها قادر بـه ابراز و درک احساسات یا همدلی نیستند، شغل روانپزشکی از جنگ با هوش مصنوعی در امان اسـت. روانپزشکان باید بتوانند با مردم ارتباط برقرار کرده و رفتارهای مراجعان خودرا درک کنند. درک رفتارهای هر فرد اقدامی پیچیده اسـت و هرگز یک ربات قادر بـه انجام ان نخواهد بود.

 

11. مدیران روابط عمومی

مدیران روابط عمومی

تمامی نقش‌هاي‌ نیازمندِ شبکه‌سازی و روابط داشتن با هوش مصنوعی جای گزین نخواهد شد و مدیران روابط عمومی دراین دسته قرار میگیرند. این افراد با مردم در ارتباط بوده ودر برخی موارد، افراد را برای مشارکت در فعالیت‌هاي‌ شرکت ترغیب می کنند، ربات‌ها چنین مهارتی ندارند.

 

12. تریدرها

تریدرها

هوش مصنوعی هرگز جای گزین تفکر و مهارت یک تریدر نخواهد شد. تریدرها برای ترید از مهارت‌هاي‌ بی‌نظیری برخوردار بوده ودر عین نیاز بـه تصمیم‌گیری در لحظه، باید سرمایه و سبد خودرا مدیریت کنند. با این حال هوش مصنوعی در ترید کمک کرده و در صورت استفاده درست، سود بیشتری برای شـما بـه ارمغان می‌آورد.

 

اگر شـما هم نگران از دست رفتن شغل خود هستید، میتوانید بـه تریدر شدن فکر کرده و از امکانات توکن باز برای یادگیری ترید، آربیتراژ، شناسایی بهترین قیمت خریدوفروش ارزهای دیجیتال و بررسی صرافی‌ها استفاده کنید.

 


مطالب مشابه: آشنایی با چند شغلی که وجود ربات ها در آنها وجود ندارد


 

مشاغلی که با هوش مصنوعی از بین می روند

در رابطه بـه این‌که هوش مصنوعی چه مشاغلی را نابود میکند باید این مسئله را از ابعاد گوناگونی مورد بررسی تخصصی قرار دارد و قضاوت در مورد این‌که این فناوری چه مشاغلی را نابود میکند کمی سخت اسـت ولی با این حال برخی از مشاغل وجود دارند کـه خطرات نابودی ان‌ها وجوددارد.

 

در ادامه مشاغلی کـه با هوش مصنوعی از بین می‌روند را مورد بررسی قرار میدهیم و بـه این سؤال کـه با پیشرفت هوش مصنوعی چه مشاغلی از بین خواهد رفت پاسخی نسبتاً کامل ارائه خواهیم داد.

 

1. نمایندگان خدمات مشتری

نمایندگان خدمات مشتری

نقش نمایندگان خدمات مشتری ممکن اسـت توسط هوش مصنوعی برای پاسخ بـه سؤالات مشتریان تکراری و خودکار تغییر کند. سؤالات متداول مثل وضعیت سفارش، تأیید پرداخت، لغو سفارش یا وضعیت بازپرداخت میتوانند توسط پاسخ‌هاي‌ خودکار التیام یابند. در مواقعی کـه روبات هوش مصنوعی نتواند بـه تقاضای مشتری پاسخ دهد، میتواند ان را بـه نماینده خدمات مشتری انسانی منتقل کند.

 

2. مسئولین پذیرش

مسئولین پذیرش

مسئولین پذیرشی در دسته مشاغلی کـه با هوش مصنوعی از بین میرود قرار میگیرد. شرکت‌هاي‌ چندملیتی بـه طور روزافزون از روبات‌ها برای نقش پذیرش در خدمات خود استفاده میکنند و هوش مصنوعی نیز تماس‌هاي‌ دریافتی را مدیریت میکند.

 

این تغییر در صنایع مختلف واضح اسـت، بـه عنوان مثال رستوران‌هایي کـه سیستم‌هاي‌ آنلاینجایگزین تعامل مستقیم با نمایندگان میکنند. روبات‌هاي‌ پیشرفته هوش مصنوعی توانایی درک بصری، گوش دادن، درک و مشارکت در گفتگو با مهمانان و مشتریان را دارند.

 

3. حسابداران

حسابداران

هوش مصنوعی بـه طور فزاینده‌اي توسط شرکت‌ها برای حسابداری خود استفاده می شود و یک سیستم حسابداری کارآمد با انعطاف‌پذیری و امنیت ارائه می دهد.

 

هوش مصنوعی بـه وسیله ورود تراکنش‌هاي‌ روزانه بـه نرم‌افزار، مراقبت از جمع‌آوری، ذخیره‌سازی و تجزیه‌وتحلیل داده‌ها را انجام می دهد و از صحت اطلاعات خاطرجمعی حاصل می کند. استفاده از خدمات حسابداری هوش مصنوعی در مقایسه با استخدام کارمندان برای کارهای مشابه مقرون بـه‌صرفه‌تر اسـت.

 

4. فروشندگان

فروشندگان

نقش فروشندگان بـه دلیل پیشرفت‌ها در فناوری و هوش مصنوعی بـه طور قابل‌توجهی تغییر کرده اسـت. تبلیغات در حال حاضر بـه شدت بـه بسترهای وب و رسانه‌هاي‌ اجتماعی وابسته هستند و پلتفرم‌هاي‌ رسانه‌هاي‌ اجتماعی امکان بازاریابی هدف داخلی را فراهم می کنند.

 

هوش مصنوعی با یادگیری رفتارها و الگوهای خرید مشتریان، توصیه‌هاي‌ مناسبی برای محصولات ارائه میدهد. در کل، هوش مصنوعی در حال تغییر بسیاری از مشاغل اسـت اما همان‌ گونه فرصت‌ها و چالش‌هاي‌ جدیدی برای بازار کار ایجاد می کند.

 

5. صنعت تاکسی و کامیون

صنعت تاکسی و کامیون

صنعت تاکسیرانی با ظهور سرویس‌هاي‌ حمل‌ونقل مانند Uber و Lyft تحول چشمگیری را تجربه کرده اسـت ودر دسته مشاغلی کـه با هوش مصنوعی از بین میرود قرار می گیرد. این شرکت‌ها اکنون بر فناوری رانندگی خودران تمرکز کرده‌اند و هدفشان جایگزینی رانندگان انسانی با وسایل نقلیه خودران اسـت. ادغام هوش مصنوعی در مدل‌هاي‌ خودرو بـه پیشرفت خود ادامه میدهد و هر سال ویژگی‌هاي‌ جدیدی بـه ان اضافه میشود.

 

تغییر بـه سمت رانندگی خودران صرفاً با صرفه‌جویی در هزینه انجام نمیشود، بلکه با توجه بـه کمبود رانندگان کامیون نیز انجام می‌پذیرد. حرفه رانندگی کامیون بـه دلیل ماهیت سخت و دست مزد نسبتاً نامناسب خود شناخته شده اسـت، با چشم ‌انداز جایگزینی با روبات‌ها روبه‌رو اسـت.

 

طبق گزارشی از LA Times، نزدیک بـه 1.7 میلیون راننده کامیون آمریکایی ممکن اسـت دریک دهه آینده جای خودرا بـه ربات‌ها بدهند و این فرایند در آینده در سراسر جهان خودش را نمایان میکند. شرکت‌هایي مانند Waymo «با پشتیبانی گوگل»؛ کروز «با حمایت GM»؛ اینتل و دیگران سرمایه‌گذاری زیادی در توسعه فناوری رانندگی خودران کرده‌اند. Waymo، بـه ویژه، با تلاش فعالانه در جهت ارائه یک محصول کاملاً مستقل بـه بازار، پیشتاز اسـت.

 

6. صنعت خرده‌ فروشی

صنعت خرده‌ فروشی

خوب و بد هوش مصنوعی

در حوزه خرده‌فروشی، مغازه‌داران بـه طور سنتی وظایفی مانند مدیریت موجودی، جمع‌آوری پرداخت و پرس‌وجوهای مربوط بـه فروش را انجام میدهند. با این حال، پویایی خدمات خرده‌فروشی بـه تدریج در حال تغییر اسـت زیرا فروشگاه‌ها مسئولیت‌ها را بر دوش مصرف‌کنندگان میگذارند و این شغل هم در دسته مشاغلی کـه با هوش مصنوعی از بین میرود قرار می گیرد.

 

نمونه شدید این تغییر را میتوان در فروشگاه‌هاي‌ آمازون گو در سیاتل مشاهده کرد، جایی کـه فرآیند پرداخت بـه طور کامل حذف شده اسـت. علاوه بر این، دستگاه‌هایي طراحی شده‌اند کـه برای رسیدگی بـه کالاها، پاسخ بـه سؤالات و حرکت مستقل در فروشگاه طراحی شده‌اند. بـه عنوان مثال، تالی Simbe Robotics، وظایف حسابرسی مانند بررسی اقلام موجود در انبار، کم‌فروشی اقلام، اقلام نابجا و خطاهای قیمت‌گذاری را انجام می دهد.

 

این دستگاه می تواند بـه صورت یکپارچه در طرح‌بندی فروشگاه‌هاي‌ موجود حرکت کند و حتی در ساعات خرید مشتریان را همراهی کند. در حالی کـه چالش‌برانگیزترین جنبه برای ربات‌ها در صنعت خرده‌فروشی، تعامل انسانی اسـت، شرکت‌ها فعالانه برای رسیدگی بـه این موضوع تلاش میکنند. بـه عنوان مثال، SoftBank Robotics هزاران ربات انسان‌نمای خود بـه نام Pepper رابا موفقیت در ژاپن فروخته اسـت.

 

7. مصححان و مترجمان

مصححان و مترجمان

با در معرض بودن ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی برای نویسندگان، نقش مصححان و مترجمان در حال تغییر اسـت. این ابزارها بـه نویسندگان این امکان را می دهند کـه نوشته‌هاي‌ خودرا بررسی کنند و ویژگی‌هایي مانند پردازش زبان طبیعی «NLP» برای شناسایی مشکلات خوانایی، اشتباهات املایی و اشتباهات دستوری را ارائه می دهند.

 

یک مثال عالی از چنین ابزاری Grammarly اسـت کـه بـه نویسندگان در التیام کیفیت نوشتارشان کمک می کند. علاوه بر این، ابزارهای هوش مصنوعی مانند DeepL و Google Translate بـه نویسندگان این امکان را می دهند کـه محتوای خودرا بـه اسانی بـه زبان‌هاي‌ متعدد ترجمه کنند. این اتکا بـه ابزارهای ترجمه مبتنی بر هوش مصنوعی، فرآیند ترجمه را ساده میکند و دامنه محتوای نوشتاری را گسترش می دهد.

 

8. پرسنل امنیتی و نظامی

پرسنل امنیتی و نظامی

نقش هوش مصنوعی در عملیات‌هاي‌ امنیتی و نظامی بـه دلیل تأکید بر کاهش تلفات انسانی در حال پررنگ شدن اسـت و این نقش شغلی نیز در دسته مشاغلی کـه با هوش مصنوعی از بین میرود می تواند قرار بگیرد.

 

شرکت‌ها بـه طور فزاینده‌اي در حال بررسی استفاده از هوش مصنوعی برای جایگزینی کارکنان انسانی و کاهش خطرات در سناریوهای نظامی و امنیتی هستند. پیشرفت‌ها در فناوری دوربین، مانند التیام قابلیت‌هاي‌ نور کم، وابستگی بـه محافظان امنیتی انسانی را کاهش داده اسـت.

 

علاوه بر این، هوش مصنوعی در حال تغییر ماهیت جنگ در میدان‌هاي‌ نبرد آینده اسـت. در حالی کـه نیروهای پیاده نظام همان‌ گونه حضور خواهند داشت، ربات‌ها وظایفی را بر عهده میگیرند کـه بـه همتایان انسانی اجازه می دهد برای مدت‌هاي‌ طولانی از خطر دور بمانند. این ربات‌ها، شبیه بـه نگهبانان امنیتی، توانایی استفاده از سلاح‌هاي‌ کشنده را دارند.

 

9. دستیاران جراحی

دستیاران جراحی

پیشرفت‌هاي‌ هوش مصنوعی «AI» و رباتیک، انقلابی در زمینه دکتری، بـه‌ویژه در روش‌هاي‌ جراحی ایجاد کرده اسـت. با قابلیت‌هاي‌ پزشکان رباتیک، انتظار میرود کـه نقش دستیاران جراحی بـه طور کامل توسط ربات‌هاي‌ مبتنی بر هوش مصنوعی بـه عهده بگیرند. این پزشکان رباتیک نه تنها توانایی انجام عملیات‌هاي‌ حیاتی را دارند، بلکه احتمال خطای انسانی را نیز بـه میزان قابل‌توجهی کاهش می دهند.

 

نمونه‌اي از این ربات خودکار بافت هوشمند «Star» اسـت کـه بدون دخالت انسان عمل جراحی keyhole را بر روی خوک‌ها با موفقیت انجام داده اسـت. علاوه بر این، فناوری هوش مصنوعی در آزمایشگاه‌هاي‌ داروسازی برای تسریع تحقیقات و کشف دارو و همچنین التیام فرآیندهای دارویی داخلی مورد استفاده قرار می گیرد.

 

10. خدمات پیک

خدمات پیک

شرکت‌هاي‌ چندملیتی پیشگام مانند والمارت و آمازون بـه طور فعال در حال کار بر روی جایگزینی پرسنل تحویل انسان با ربات‌ها و پهپادها هستند. در حالی کـه اجرای تحویل هواپیماهای بدون سرنشین تدریجی اسـت، انتظار می رود کـه در نهایت بر صنعت خدمات پیک تسلط یابد. هوش مصنوعی نقش مهمی در ساده‌سازی جنبه‌هاي‌ مختلف زنجیره تأمین و عملیات لجستیکی برای این شرکت‌ها دارد.

 


مطالب مشابه: رباتی که کلوچه‌هایی عالی را تولید می‌کند


 

در پایان

چه بخواهیم و چه نخواهیم، هوش مصنوعی در بسیاری از مشاغل جا خوش خواهد کرد و با انسان جای گزین میشود. بهتر اسـت همگام با این تکنولوژی حرکت کرده و از مزایای شگفت‌انگیز ان استفاده کنید. آیا هوش مصنوعی چالشی جدی برای شـما ایجاد خواهد کرد؟

جدیدترین مطالب سایت