ساخت نمونه ای از هايپرلوپ «سریع‌ ترین سیستم حمل و نقل جهان»

ساخت نمونه ای از هايپرلوپ «سریع‌ ترین سیستم حمل و نقل جهان»

ساخت نمونه ای از سریع‌ترین سیستم حمل و نقل جهان

 

هایپرلوپ«اَبَرچنبر» نوع جدیدی از حمل و نقل سریع هست که توسط ایلان ماسک بنیانگذار شرکت‌هایي همچون تسلا موتورز، پی‌پل، و اسپیس‌اکس مطرح شده هست.

 

از زمانی که ایلان ماسک نقشه نخست سیستم هایپرلوپ، سیستم حمل و نقلی انقلابی که از توانایی حرکت با سرعتی بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر بر ساعت برخوردار هست را منتشر کرد، مهندسان در گوشه و کنار دنیا تولید مشابه‌های گوناگون آن را آغاز کردند.

 

به گزارش تالاب:اكنون ماسك تصاويري ويديويي از مشابه‌ای آزمايشي از هايپرلوپ را كه در عرض چند ثانيه به سرعت 324 كيلومتر بر ساعت مي‌رسد، در توئيتر خود منتشر ساخته‌هست.

 

اين تصاوير در رقابت هايپرلوپ پاد شركت اسپيس‌ايكس ثبت شده‌هست و تصويري كه مي‌بينيد به برنده اين رقابت تعلق دارد. اين رقابت در دفتر مركزي شركت اسپيس‌ايكس در هاتورن كاليفرنيا برگزار شد و اين طرح كه WARR نام دارد، توسط گروهي 30 نفره از دانشجويان دانشكده فني مونيخ ساخته شده‌هست.

 

اين سيستم از موتور برقي 50 كيلوواتي برخوردار هست و بدنه آن از جنس فيبر كربني هست، از اين رو تنها 80 كيلوگرم وزن دارد. اين طرح توانست با رسيدن به بيشترين سرعت ديگر رقباي خود را شكست دهد. ماسك معتقد هست تونلي كه اين رقابت در آن برگزار مي‌شد مي‌تواند در آينده زمينه شكستن سرعت صوت را براي سيستم هايپرلوپ فراهم كند.

 

ماسك مي‌گويد هايپرلوپ نهايي كه مسافر حمل مي‌كند لرزش‌هايي كه در تصوير ديده مي‌شود را نخواهد داشت و شتاب گرفتن آن به سرعتي كه در آزمايش ديده مي‌شود نخواهد بود. به دليل كوتاه بودن تونل آزمايش سيستم هايپرلوپ، مدل‌های اوليه مجبورند بلافاصله پس از حركت شتاب خود را افزايش دهند. در نسخه‌های بزرگ تر و اصلي افزايش شتاب در كل سازه توزيع شده و از اين رو مسافران آن را احساس نخواهند كرد.

 

سيستم هايپرلوپ براي سرعت گرفتن از نيروي مغناطيسي بهرهگیری مي‌كند تا اتاقكي شناور را در ميان يك تونل خلاء به حركت درآورد، به اين شكل اتاقك بدون وجود اصطكاك سرعت گرفته و هيچ نوع مقاومتي، مثل مقاومت هوا از سرعت آن نخواهد كاست. اين سيستم با الهام از لوله‌های نامه رسان بادي كه 100 سال پيش مورد بهرهگیری قرار داشتند طراحي شده‌هست.

 

براساس محاسبات انجام گرفته، يك هايپرلوپ كامل مي‌تواند با سرعتي برابر 1200 كيلومتر بر ساعت حركت كند و همين سرعت آن را به رقيبي جدي براي هواپيماها تبديل مي‌كند. زيرساختارهاي اين سيستم هم‌اكنون در نوادا و كاليفرنيا ساخته شده‌اند و قرار هست در آينده به نيويورك و واشنگتن،‌دوبي، پاريس و آمستردام متصل شوند. همچنين صحبت‌هايي نيز درمورد تولید اين سيستم در زير درياها مطرح هست كه مي‌تواند حمل و نقل ميان‌قاره‌ای را نيز امكان‌پذير سازد.