محصول اپل ویژن پرو وارد ایران شد

محصول اپل ویژن پرو وارد ایران شد

خبر خوب برای دوستداران کمپانی اپل در ایران اینست کـه برخلاف گوشی‌هاي‌ جدید آیفون تا کنون صحبتی از ممنوعیت ورود این کالا بـه کشور نشده و بـه نظر می رسد هواداران اپل میتوانند از این گجت انقلابی در ایران استفاده کنند. از فروشگاه‌هاي‌ اینترنتی نیز این محصول رابا قیمتی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلیون تومان برای فروش گذاشتند. این درحالی اسـت کـه با احتساب دلار ۵۵ هزار تومانی، قیمت واقعی این محصول از ۱۹۲ میلیون تومان بیشتر نمیشود.

 

اپل در کنفرانس WWDC 2023 از اولین هدست واقعیت ترکیبی خود با نام اپل ویژن پرو رونمایی کرد.هدست جدید اپل از سیستم‌عامل جدید VisionOS بهره میبرد کـه شامل یک رابط کاربری سه‌بعدی اسـت. این سیستم‌عامل همچنین یک اپ استور جدید و اختصاصی دارد کـه دسترسی بـه اپ‌هاي‌ مخصوص هدست را فراهم می کند.

 

محصول اپل ویژن پرو وارد ایران شد

اپل ویژن پرو چیست؟

اپل ویژن پرو یک هدست واقعیت ترکیبی اسـت کـه محتوای دیجیتالی را وارد دنیای فیزیکی میکند و بـه شـما امکان میدهد تا از طریق حرکت چشم‌ها، دست‌ها و البته صدا کارهای مورد نظر را انجام دهید. بـه‌لطف ویژن پرو دنیای واقعی با دنیای مجازی ترکیب می شود تا تجربه‌اي منحصر بـه فرد بـه‌وجود بیاید و نمایی از آینده مشخص شود.

 

محتوای داخل جعبه ویژن پرو

قبل از پرداختن بـه بررسی ویژن پرو بهتر اسـت نگاهی بـه محتویات درون جعبه این محصول واقعیت ترکیبی داشته باشیم تا شـما بدانید پس از خرید دقیقا چه لوازمی را دریافت خواهید کرد.

 

ویژن پرو

دو بند سر «یکی بـه صورت کشی و برای قرارگیری در پشت سر و دیگر بـه صورت دو بندی برای قرارگیری در پشت و بالای سر»

یک بالشتک اضافی برای صورت «برای کاربرانی کـه از لنزها طبی استفاده می کنند»

باتری همراه با کابل

یک بالشتک برای پوشاندن شیشه جلویی

آداپتور ۳۰ وات از نوع Type-C

کابل Type-C

پارچه مخصوص برای تمیز کردن ویژن پرو «اپل میگوید فقط باید با همین پارچه محصول را تمیز کنید».

دفترچه راهنما

 


مطلب مرتبط: زمان معرفی محصولات جدید اپل مشخص شد


 

اپل ویژن پرو چیست؟

طراحی و راحتی؛ نمایی از آینده!

زمانی کـه قرار اسـت مدل جدیدی از یک محصول بـه بازار عرضه شود، شرکت سازنده عیب‌هاي‌ طراحی نسل قبلی را التیام می‌بخشد تا مدل بهتر و کامل‌تری بـه‌وجود بیاید، اتفاقی کـه در ایفون‌ها و گلکسی‌هاي‌ سامسونگ و حتی مک بوک‌هاي‌ خود اپل شاهد هستیم. ویژن پرو اما داستان متفاوتی دارد و اولین نسل از هدست واقعیت ترکیبی اپل اسـت و بـه همین جهت سازنده آمریکایی باید طرح ابتدایی و اولیه را تولید می‌کرده کـه اتفاقا نتیجه خوب و جذاب از آب درآمده اسـت.

 

برای استفاده از ویژن پرو خودتان باید ان را سرهم کنید کـه کار چندان دشواری نیست. دو بار برای استفاده از ویزن پرو اپل وجوددارد، یکی این‌که از بند کشی موجود استفاده کنید و دیگری این‌که بند Dual Loop را بـه‌کار بگیرید. بند کشی ویژن پرو از نظر اسانی در برداشتن و گذاشتن محصول گزینه بهتری اسـت و ظاهر زیبا‌تری هم دارد ولی باعث می شود کـه کل وزن ویژن پرو روی صورت و زیر چشم قرار بگیرد و شـما را پس از ۳۰ یا ۴۰ دقیقه بسیار خسته کند.

 

بند Dual Loop کمی از نظر استفاده دشوار‌تر اسـت؛ چرا کـه مانند بند کشی نمی توانید بـه‌اسانی ان را از طریق دایره چرخان کناری تنظیم کنید ولی از نظر اسانی وضعیت بسیار بهتری دارد. در واقع اگر از بند Dual Loop استفاده کنید فشار ویژن پرو و وزن ان بـه‌روی سر تقسیم می شود و دیگر فشاری بـه صورت نمی آید.

 

پس برای استفاده کوتاه پیشنهاد می کنیم بـه سراغ بند کشی بروید و برای استفاده طولانی‌تر از بند دوتایی کمک بگیرید. اپل ویژن پرو بسته بـه نوع set up کـه انجام میدهید بین ۵۹۰ تا ۶۳۰ گرم وزن دارد کـه مقداری بیشتر از رقبای موجود در بازار اسـت ولی بـه‌گونه‌اي نیست کـه این وزن بیشتر احساس شود و بسیاری از رقبا نیز وزنی حدود ۵۰۰ گرم دارند.

 

ایفون‌ها و گلکسی‌های سامسونگ و حتی مک بوک‌های خود اپل شاهد هستیم.

بدنه کلی این هدست واقعیت ترکیبی آلومینیومی اسـت و بخش روبرویی طبق انتظار از جنس شیشه ساخته شده و حالت بیرون‌زده دارد. حالت شیشه روبرویی ویژن پرو بسته بـه محتوای در حال پخش تغییر میکند و حالت Eye sight با شفاف کردن این شیشه بـه دیگر افراد امکان میدهد تا با شـما ارتباط چشمی برقرار کنند.

 

از آنجایی کـه کوپرتینویی‌ها قصد دارند افراد در حین استفاده از هدست بتوانند ارتباط خودرا با دنیای واقعی حفظ کنند از قابلیت Eye sight کمک گرفته‌اند ولی در عمل این ویژگی هنوز راه زیادی تا کامل شدن دارد ودر حال حاضر نمی تواند بـه‌خوبی چشم‌هاي‌ شـما را بـه نمایش بگذارد و تصویری مات با جزئیات کم نمایش داده می شود.

 

دربخش روبرویی این هدست واقعیت ترکیبی بالشتک‌هایي قرار داده شده تا از ورود نور بـه چشمان شـما جلوگیری کند و شـما بتوانید بدون هیچ مشکل و مزاحمتی محتوای مدنظر را تماشا کنید. اگر شـما از عینک استفاده می کنید هیچ نگرانی وجود ندارد و می توانید شیشه مناسب چشم‌هاي‌ خودرا سفارش داده و خریداری کنید. این شیشه بـه‌روی نمایشگر اصلی ویژن پرو قرار میگیرد و باعث میشود تا شـما بـه‌وضوح بتوانید محتوا را دریافت کنید.

 

اگر دنیای فناوری را از زمان عرضه اولین ایفون دنبال کرده باشید یا گذشته گوشی‌هاي‌ هوشمند را بـه خاطر داشته باشید، بـه‌خوب می دانید کـه دنیای فناوری بـه مرور بهتر میشود و هر طرح و نسخه اولیه‌اي نقطه ضعف‌هاي‌ خودرا دارد و شرکت سازنده باید در ادامه مشکلات را برطرف کند. اپل ویژن پرو یک هدست بسیار خوش ساخت و باکیفیت اسـت کـه ارگونومی خوبی هم دارد ولی در نسل بعدی ترجیح میدهیم وزن کمتر شود و همچنین قابلیت Eye sight بـه شکل کامل‌تر و کاربردی‌تری توسعه داده شود.

 

نمایشگر؛ شاهکار مهندسی اپل!

نمایشگر؛ شاهکار مهندسی اپل!

صفحه‌نمایش‌هاي‌ درنظر گرفته شده برای ویژن پرو از نوع Micro OLED با رزولوشن 4K هستند. این نمایشگرها 23 میلیون پیکسل دارند تا ریزترین جزئیات هم با وضوح بالا بـه نمایش دربیایند. رزولوشن این نمایشگرها بـه شکل باورنکردنی زیاد اسـت و همین هم باعث می شود تا بدون هیچ شکی هدست واقعیت ترکیبی اپل بهترین کیفیت صفحه نمایش را در بین تمامی مدل‌هاي‌ موجود در بازار داشته باشد.

 

در واقع اولین چیزی کـه بـه‌محض استفاده از ویژن پرو نظر شـما را بـه‌خود جلب میکند همین کیفیت بسیار عالی نمایشگرهایی اسـت کـه پیش رویتان قرار می گیرد. برای درک بهتر این‌که ویژن پرو چگونه محتوا را نشان می دهد بگذارید ابتدا بـه شکل ساده و کوتاه در مورد چشم انسان صحبت کنم.

 

زمانی کـه شـما بـه سوژه‌اي نگاه می کنید چشم بـه‌روی ان سوژه فوکوس می کند و مغز هم بـه پردازش همین سوژه میپردازد. در چنین حالتی دیگر اجسام موجود در اتاق یا صحنه‌اي کـه در حال تماشا هستید مقداری مات‌تر نمایش داده می شوند؛ چرا کـه مغز کل تصویر را در لحظه پردازش‌ نمیکند و تنها تصاویری کـه چشم بـه ان‌ها نگاه میکند با بهترین وضوح پردازش میشود.

 

دقیقا همین توصیف در مورد ویژن پرو نیز صدق میکند. اپل با کمک گرفتن از سیستم بینایی انسان و پردازش مغز، ویژن پرو را طراحی کرده اسـت. این هدست واقعیت ترکیبی در صدم ثانیه می تواند نقطه‌اي کـه چشم در حال تماشای ان اسـت را تشخیص دهد و محتوای همان بخش رابا بالاترین رزولوشن پردازش کند.

 

در واقع در چنین حالتی دیگر محتوای موجود در تصویر بـه حالت مات درمی‌آیند و با رزولوشن کامل رندر نمی شوند. اپل تصمیم بسیار هوشمندانه‌اي اتخاذ کرده؛ چرا کـه تراشه‌هاي‌ این هدست نمی توانند بـه صورت دائمی کل تصویر رابا رزولوشن 4K پردازش کنند ودر عین حال هیچ لگی و گیری بـه‌وجود نیاید.

 

درنظر داشته باشید کـه شـما در حین استفاده خیلی متوجه این توضیحات نمی شوید و بـه‌هر نقطه‌اي کـه نگاه کنید محتوا با بالاترین کیفیت و شفافیت نمایش داده می شود. اگر همینجا بخواهم یک ایراد کوچک بـه ویژن پرو وارد کنم، بحث زاویه دید ان اسـت. زمانی کـه از ویژن پرو استفاده می کنید زاویه شـما مقداری محدودتر از سایر هدست‌هاي‌ واقعیت مجازی می شود و پس از مدتی استفاده از محصول بـه این موضوع پی خواهید برد کـه سمت راست و چپ شـما زاویه خیلی عریضی ندارد.

 

شاید برای شـما این سوال پیش بیاید کـه با استفاده از این هدست دیگر بـه دنیای واقعی دسترسی ندارید و شاید وادار شوید برای ارتباط با افراد یا حتی راه رفتن هدست را از روی چشمان خود بردارید، ولی باید بـه شـما بگویم کـه خوشبختانه اصلا چنین مشکلی وجود ندارد. بـه‌لطف دوربین‌هاي‌ درنظر گرفته شده برای این محصول شـما می توانید درصورت نیاز محیط واقعی رابا رزولوشن بالا و البته تاخیر بسیار پایین مشاهده کنید.

 

اپل ویژن پرو؛زمانی که شما به سوژه‌ای نگاه می‌کنید چشم به‌روی آن سوژه فوکوس می‌کند و مغز هم به پردازش همین سوژه می‌پردازد

در واقع زمانی کـه از حالت Transparency کمک بگیرید دوربین محتوای موجود را بـه ثبت میرساند ودر کسری از ثانیه ان را بـه پردازشگر انتقال می دهد تا پیش روی شـما قرار بگیرد. بـه‌قدری تاخیر حالت Transparency پایین اسـت کـه مثلاً می توانید حین استفاده از ویژن پرو با دوست خود پینگ پونگ بازی کنید و بـه‌اسانی ضربه‌ها را بـه موقع پاسخ دهید. کوپرتینویی‌ها با اینکار نشان داده‌اند کـه از نظر مهندسی واقعا بی‌حریف هستند و کمتر شرکتی میتواند با ان‌ها رقابت کند.

 

شـما بـه کمک دایره چرخان موجود بـه روی اپل ویژن پرو میتوانید مشخص کنید کـه تا چه حد میخواهید در محیط اطراف حضور داشته باشید یا درون این محصول غرق شوید. برای مثال شـما هنگام پرواز در هوایپما می توانید مشخص کنید کـه کل محیط اطراف از بین برود و در بین طبیعتی ناب بـه تماشای یک فیلم سینمایی بنشینید. شـما همچنین می توانید بازی‌هاي‌ Apple Arcade را بـه کمک دسته روی این محصول تجربه کنید.

 

البته درنظر داشته باشید کـه حالت Transparency هنوز کامل نیست و از آنجایی کـه با دوربین سر و کار داریم زمان‌هایي پیش می آید کـه بـه دلیل نور زیاد سطح جزئیات کم شود یا مثلاً با اکسپوژر زیاد بخشی از سوژه‌ها از بین برود و نباید انتظار داشته باشید کـه ویژن پرو مثل چشم‌هاي‌ خودتان عمل کند ولی در نهایت می توان بـه روی کیفیت ان در حالت Transparency کاملا حساب باز کرد.

 

این نمایشگر بی‌نظیر بـه شـما اجازه میدهد تا فیلم‌هاي‌ سینمایی یا هر نوع محتوایی را باکیفیت بسیار بالا و بـه‌صورت بزرگ تماشا کنید. شـما بـه‌اسانی میتوانید اندازه محتوای در حال پخش را مشخص کنید و ان را نزدیک خود قرار دهید و یا بـه نقطه دورتر ببرید. دربخش نرم افزار بیشتر دراین مورد توضیح می دهم اما در اینبخش تنها باید اشاره کنم کـه شـما می توانید فیلم را در محیط خانه تماشا کنید یا محتوا اطراف را بـه تصویر مورد نظر خود تغییر دهید. چه چیزی جذاب‌تر از این‌که مثلاً فیلم جنگ ستارگان را در محیطی فضایی تماشا کنید؟

 

جالب اسـت بدانید کـه برخی از فیلم‌ها بـه صورت 3D برای ویژن پرو در معرض قراردارند و می توانید حسی باورنکردنی را تجربه کنید. بـه‌احتمال قوی بـه مرور بـه تعداد این فیلم‌ها اضافه میشود. در کل بی شک کیفیت نمایشگر اپل ویژن پرو جزو نقاط قوت اصلی ان بـه‌حساب می آید و تماشای هرچیزی دراین هدست واقعیت ترکیبی لذتی دوچندان دارد.

 


مطلب مرتبط: نمونه هایی جالب از طراحی های زیبا محصولات اپل


 

اپل ویژن پرو ؛سخت افزار و نرم افزار؛ چرخش دست در هوا!

سخت افزار و نرم افزار؛ چرخش دست در هوا!

اپل در دل این محصول از دو تراشه M2 و R1 خود استفاده کرده اسـت. تراشه M2 پردازش‌هاي‌ کلی را انجام می دهد و R1 تلاش میکند تا با کمترین تأخیر دیتای دریافتی از 12 دوربین، 5 سنسور و 6 میکروفون را پردازش کند. این باعث میشود تأخیر این محصول تنها 12 میلی‌ثانیه باشد، چیزی حدود 8 برابر سریع‌تر از پلگ زدن چشم انسان. درکنار این سخت افزار، سیستم عامل اختصاصی اپل ویژن پرو با نام VisionOS دیده میشود.

 

اپل ویژن پرو بـه روی چشم‌هاي‌ شـما قرار میگیرد و بسته بـه نوع بند محکم میشود، بـه طوری کـه اسپیکرهای این محصول نزدیک دو گوش شـما قرار می گیرند تا بهترین تجربه صوتی بـه‌وجود بیاید. این اسپیکرها حین تماشای محتوا صدایی سه بعدی را بـه گوش میرسانند. در واقع این دستگاه می تواند نقشه سه بعدی از فضای اطراف شـما ایجاد کند و بـه گونه‌اي صدا را بـه گوش شـما برساند کـه احساس کنید صدا دارای سه بعد اسـت.

 

پس از استفاده از اپل ویژن پرو یک صفحه اصلی بـه عنوان هوم اسکرین پیش روی شـما قرار می گیرد و شـما در عین حال میتوانید فضای اتاق یا محیط را نیز مشاهده کنید.

 

شـما میتوانید با چشم‌هاي‌ خود برنامه‌ها و گزینه‌هاي‌ مختلف را انتخاب کنید و یا بـه کمک ژست‌هاي‌ حرکتی موجود با دست بین برنامه‌ها جابه‌جا شوید. برای مثال شـما میتوانید بـه سرچ بار بالای صفحه نگاه کرده و سپس با صحبت کردن مفهومی را جست‌وجو کنید. شـما میتوانید با ویژن پرو اپل چندین برنامه را درکنار هم بـه صورت باز داشته باشید و اندازه ان‌ها را تغییر دهید. همچنین شـما امکان خواهید داشت تا این برنامه‌ها را بـه دلخواه در هر کجای محیط قرار دهید و تسلط کاملی بر ان‌ها داشته باشید.

 

شاید باور این موضوع دشوار باشد ولی حتی میتوانید برخی از برنامه‌ها را پشت سرخود قرار دهید ودر صورت نیاز با برگشت بـه طرف مقابل با ان‌ها کار کنید. در واقع ویژن پرو با حرکت دست و چشم شـما متوجه می شود کـه در حال نگاه کردن بـه کدام برنامه هستید. سیستم عامل VisionOS شباهت‌هاي‌ بنیادینی با ios دارد و ژن‌هاي‌ مشترک ان‌ها را نیز بـه وضوح میتوان مشاهده کرد.

 

در واقع یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌هاي‌ ویژن پرو این اسـت کـه بـه صورت عالی با ایفون، ایپد، مک بوک و دیگر محصولات اپل ارتباط برقرار میکند. در هدست واقعیت ترکیبی اپل قابلیتی وجوددارد کـه شـما با نگاه کردن بـه صفحه مک بوک خود بـه اسانی میتوانید محتوای ان را در اتاق شناور کنید و بـه‌جای صفحه لپ‎تاپ کـه نهایتا 16 اینچ اسـت، محتوا را در حالتی 50 اینچی یا حتی بزرگ تر مشاهده کنید. جالب اسـت بدانید کـه هرکاری با این صفحه انجام دهید در لحظه بـه‌روی لپتاپ اعمال میشود و حقیقتا این سطح از ارتباط محصولات اپل تحسین برانگیز اسـت.

 

اپل ویژن پرو ؛از طریق دوربین‌ها کمک می‌کند تا شما بتوانید با وجود استفاده از هدست، محیط اطراف را به وضوح مشاهده کنید و حتی به سراغ گوشی خود بروید.

دوربین

این هدست دوربین‌هاي‌ زیادی دارد ولی کاربرد تمامی ان‌ها برای ثبت عکس و فیلم نیست ودر بالا توضیح دادیم کـه اپل ویژن پرو چگونه از طریق دوربین‌ها کمک می کند تا شـما بتوانید باوجود استفاده از هدست، محیط اطراف را بـه وضوح مشاهده کنید و حتی بـه سراغ گوشی خود بروید.

 

کوپرتیونی‌ها برای ویژن پرو قابلیت ثبت عکس و ضبط ویدئو نیز درنظر گرفته‌اند کـه خوشبختانه کیفیت آ‌ن‌ها نیز خوب اسـت. یکی از قابلیت‌هاي‌ جذاب ویژن پرو این اسـت کـه بـه شـما امکان می دهد تا بـه صورت سه بعدی ویدئو ضبط کنید ودر آینده نیز ویدئوهای خودرا بـه صورت واقعی و سه بعدی تماشا کنید و یا ان را بـه صورت سه بعدی با دیگر دوستان خود بـه اشتراک بگذارید.

 

اپل ویژن پرو ؛باتری یا پاوربانک؟

باتری یا پاوربانک؟

اپل بـه دلیل شکل طراحی ویژن پرو و همچنین وزن نسبتا زیاد ان؛ موفق نشده تا باتری را در دل این محصول قرار دهد و شـما باتری را شبیه بـه پاوربانک بـه صورت مجزا دریافت می کنید. این باتری از طریق درگاه خاصی بـه کنار ویژن پرو متصل میشود و برای شارژ خود باتری نیز باید از آداپتور موجود در جعبه کمک بگیرید. خود باتری نیز بالای ۳۰۰ گرم وزن دارد و این یعنی وزن کل پکیج ویژن پرو بـه حدود ۱ کیلو گرم میرسد.

 

جدا از بحث این‌که باتری در دل ویژن پرو قرار نگرفته، شارژدهی چندان جذابی را نیز از هدست کوپرتینویی‌ها شاهد نیستیم. این محصول میتواند تا ۲ ساعت استفاده معمول یا ۲٫۵ ساعت تماشای محتوا را دوام بیاورد. این یعنی اگر قصد داشته باشید در روز ۶ ساعت با این گجت کار کنید باید ۳ بار ان را بـه شارژ متصل کنید. بـه طور حتم باتری ویژن پرو یکی از بخش‌هایي اسـت کـه می تواند در نسل بعدی التیام پیدا کند.

 


مطلب مرتبط: سوپرایز شرکت اپل در محصول جدید خود


 

اپل ویژن پرو همون محصول انقلابی است که دنیای فناوری نیاز داشت تا بار دیگر بتواند خود را به سمت جلو پرتاب کند و به نظر می‌رسد که باز هم اپل پیشگام این تغییرات بنیادین شده است.

و در پایان

به طور کلی، هدست Vision Pro اپل یک دستگاه شگفت انگیز اسـت کـه نشان دهنده تلاش اپل برای نوآوری و علاقه انها بـه تولید محصولاتی اسـت کـه هم کاربردی هستند و هم زیبا. با قابلیت‌هاي‌ پیشرفته واقعیت افزوده، فناوری تشخیص صدا و طراحی زیبا، هدست Vision Pro یقیناً جذابیت بسیاری را برای علاقمندان بـه فناوری و طراحی خواهد داشت. طبق گزارش‌هاي‌ متعدد، احتمالاً این دستگاه اوایل سال ۲۰۲۴ روانه‌ي بازار خواهد شد.

 

در واقع مهمترین اتفاق در مورد ویژن پرو اپل این اسـت کـه آینده را بـه وضوح نشان میدهد و بـه ما یادآوری می کند کـه ۱۰ سال بعد زندگی چه شکل و شمایلی خواهد داشت. اپل ویژن پرو همون محصول انقلابی اسـت کـه دنیای فناوری نیاز داشت تا بار دیگر بتواند خودرا بـه سمت جلو پرتاب کند و بـه نظر می رسد کـه بازهم اپل پیشرو این تغییرات بنیادین شده اسـت.

 

اگر محدودیت مالی ندارید ودر حال استفاده از اکوسیستم اپل هستید و میخواهید جدید ترین فناوری‌هاي‌ روز دنیا را تجربه کنید، حتماً پیشنهاد میکنم بـه سراغ اپل ویژن پرو بروید ودر آینده سرک بکشید، ولی در غیر این صورت بـه‌ نظر نمیرسد برچسب قیمتی عجیب این هدست واقعیت ترکیبی ان را در معرض عموم افراد قرار دهد.

جدیدترین مطالب سایت