گوگل درایو در سیستم عامل لینوکس رونمایی میشود

گوگل درایو در سیستم عامل لینوکس رونمایی میشود

گوگل درایو در سیستم عامل لینوکس رونمایی میشود

شرکت معتبر گوگل اعلام کرد که میخواهد گوگل درایور را در سیستم عامل لینوکس بگنجاند در ادامه با گوگل درایو در سیستم عامل لینوکس رونمایی میشود سایت تالاب را دنبال کنید.

 

سیستم عامل لینوکس در حال حاضر روی مراکز خدمات بزرگ پشتیبانی بسیار کارآمد عمل نموده است و می توان در آن از گوگل درایو نیز استفاده نمود. حدود پنج سال پیش گوگل از سرویس گوگل‌درایو رونمایی کرد و در آن زمان وعده داد بزودی این سرویس برای لینوکس نیز عرضه می‌شود، اما امروز بعد از گذشت پنج سال همچنان نسخه رسمی از این ابزار برای سیستم‌عامل لینوکس ارائه نشده

 

و کاربران لینوکسی برای استفاده از سرویس گوگل‌درایو باید از نسخه تحت وب این سرویس در آدرس drive.google.com بهره‌مند شوند.دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در فضای ابری گوگل‌درایو از سرویس وب چندان دشوار نیست، اما هنگامی که این دسترسی به‌صورت مستمر و مداوم باشد، کاربران ترجیح می‌دهند

 

از یک نرم‌افزار کمک بگیرند یا همچون دیگر فایل‌ها با استفاده از مرورگر فایل سیستم‌عامل به مشاهده و مدیریت فایل‌ها و پوشه‌های ذخیره شده در این سرویس بپردازند. اگر شما نیز جزو همین دسته از کاربران هستید و به‌دنبال روشی برای دسترسی به این فایل‌ها روی سیستم‌عامل لینوکس می‌گردید استفاده از این ترفند را در توزیع‌های مجهز به میزکار گنوم و سیستم‌عامل اوبونتو پیشنهاد می‌کنیم.

 

سیستم‌عامل اوبونتو

این سیستم‌عامل به میز کار یونیتی مجهز است که این میزکار بخشی از گنوم 14/3 به‌شمار می‌رود. در این نسخه از گنوم پشتیبانی از گوگل‌درایو به‌طور پیش‌فرض وجود ندارد و شما ‌باید با طی مراحلی این قابلیت را به آن اضافه کنید. برای انجام این کار ابتدا GNOME Control Center و GNOME Online Accounts را نصب کنید. پس ابتدا پنجره ترمینال را فراخوانی کرده سپس این فرمان را در آن وارد کنید:

 

sudo apt install gnome-control-center gnome-online-accounts

 

در صورتی که رمز عبور کاربر مدیر سیستم از شما درخواست شد، رمز را وارد کرده و هنگامی که از شما مجوز نصب خواسته شد کلید Y را از روی صفحه کلید فشار دهید.پس از اجرای این فرمان و نصب پکیج‌های موردنظر، به ابزار دش (Dash) مراجعه کرده و عبارت GNOME Control Center را جست‌وجو کنید.

 

در فهرست نتایج روی Settings کلیک کرده و در ادامه گزینه Online Accounts را انتخاب کنید.

روی گزینه Add Account کلیک کرده و از فهرست موجود گزینه Google را انتخاب کنید.

 

به حساب کاربری خود در گوگل وارد شوید و مجوز دسترسی میزکار گنوم به حساب کاربری را نیز صادر کنید.

 

در پایان مطمئن شوید در سمت راست در بخش Use for گزینه Files در وضعیت فعال قرار دارد.

 

اکنون می‌توانید با مراجعه به مدیریت فایل (File Manager) حساب کاربری گوگل خود را در زیر گزینه Computer در نوار سمت چپ مشاهده کنید. با کلیک روی این گزینه فایل‌های موجود در سرویس گوگل‌درایو برای شما به‌نمایش درآمده و می‌توانید ضمن مشاهده یا اعمال تغییرات در آنها، نسبت به افزودن فایل جدید نیز اقدام کنید.

 

توجه: برای دسترسی به فایل‌ها و اعمال تغییرات روی آنها ‌باید به اینترنت دسترسی داشته باشید و پیشمایش آفلاین فایل‌ها امکان‌پذیر نیست.

 

میز کار گنوم

به گزارش تالاب در توزیع‌های لینوکسی مجهز به میزکار گنوم نسخه 18/3 یا بالاتر، مراحل کار بسیار ساده است و شما به افزودن هیچ ابزار اضافه‌ای برای مدیریت حساب کاربری خود در سرویس گوگل‌درایو نیاز ندارید. برای انجام این کار کافی است GNOME Control Center یا Settings را اجرا و روی Online Accounts کلیک کنید.

 

در ادامه با انتخاب گزینه Google اطلاعات حساب کاربری خود را وارد کرده و در پایان با مراجعه به ابزار مدیریت فایل، به مجموعه فایل‌های ذخیره شده در این سرویس دسترسی یابید.

 

توجه: در میزکار گنوم نیز پیشمایش اطلاعات در این شرایط به‌صورت آفلاین امکان‌پذیر نیست.

 

جدیدترین مطالب سایت