بروزرسانی : 9 مرداد 1402

دنج ترین مکان های دنیا در دور افتاده ترین نقاط زمین (عکس)

دنج ترین مکان های دنیا در دور افتاده ترین نقاط زمین (عکس)

دنج ترین مکان هاي‌ دنیا در دور افتاده ترین نقاط زمین مطعق اسـت بـه صومعه هاي‌ قدیمی کـه در این جا بـه شـما 17 مکان دنج را معرفی خواهیم نمود. خانه راهبان و راهبه ها، صومعه ها مکانی برای زندگی در انزوا هستند کـه در ان ساکنان بـه کشف ایمان می‌پردازند.

مجموعه اي از ادیان دارای صومعه هایي هستند، از جمله مسیحیت، هندوئیسم و بودیسم، جایی کـه افرادی کـه این راه را انتخاب کرده اند بـه زندگی متواضعانه اعتقاد دارند. دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از مکان هاي‌ عجیب صومعه را منتشر کرده ایم.

عجیب ترین صومعه های دنیا

از آنجایی کـه صلح و آرامش کلید یک زندگی زاهدانه اسـت، صومعه‌ها اغلب در مکان‌هاي‌ دیدنی و خلوت، دور از حواس‌پرتی شهر های شلوغ قراردارند. راهبان در جستجوی تنهایی، صومعه هایي را در مناطق دورافتاده و صعب العبور تأسیس کردند تا بـه تفکر معنوی و درون نگری تشویق شوند.

صومعه‌ها از آنجایی کـه قرن‌ها، اگر نگوییم هزاره‌ها پیش، تأسیس شده‌اند، دارای معماری زیبا هستند و اغلب خانه‌هاي‌ آثار هنری چشمگیر، نسخه‌هاي‌ خطی و گنجینه‌هاي‌ مذهبی هستند. علاوه بر این، هر یک از انها آداب و رسوم، سنت‌ها و آداب مذهبی غنی دارند تا بازدیدکنندگان بـه ان بپردازند. این صومعه‌هاي‌ دورافتاده چه در بین کوه‌ها و دره‌هاي‌ باشکوه پنهان شده‌اند و چه در جزایر کوچک خلوت، در بین برخی از خیره‌کننده‌ترین مناظر جهان قراردارند.

دنج ترین مکان های دنیا برای آرامش

17. دانکار گومپا

دانکار گومپا - دنج ترین نقاط زمین

دانکار گومپا کـه در ارتفاعات هیمالیا در شمال هند قرار دارد، در نقطه‌اي دیدنی بر فراز یک آبشار صخره‌اي مشرف بـه نقطه تلاقی رودخانه‌هاي‌ اسپیتی و پین قرار دارد. صومعه قلعه کـه توسط قله هاي‌ برجسته و مناظر ماه مانند احاطه شده اسـت، درست بالای روستای دانکار، کـه زمانی پایتخت پادشاهی دره اسپیتی بود، قرار دارد.

دیوارهای سفیدکاری شده صومعه با قدمتی بیش از هزار سال، خانه حیاط‌ها و سالن‌هاي‌ تشریفاتی دوست‌داشتنی اسـت کـه مجسمه زیبای Vairocana یکی از برجسته‌ترین آثار ان اسـت. علاوه بر این، مناظر خارق العاده اي از دره، رودخانه ها و کوه هاي‌ اطراف خود دارد.

✅ مطالب مشابه: تسخیر صومعه بتل توسط ارواح

16. صومعه تاتف

صومعه تاتف

صومعه Tatev کـه در بالای لبه فلاتی در جنوب شرقی ارمنستان قرار دارد، بـه طرزی شاهانه بر دره عمیق زیر نظر دارد. صومعه حواری ارمنی کـه در قرن نهم ساخته شد، زمانی بر بسیاری از حومه هاي‌ اطراف حکومت میکرد و ثروت و قدرت زیادی بـه دست می آورد.

این در نقاشی هاي‌ دیواری افسانه اي و معماری نفیس ان مشهود اسـت. برج‌هاي‌ محکم، کتابخانه‌هاي‌ زیبا، و سالن‌هاي‌ غذاخوری بزرگ را میتوان در اطراف سه کلیسای الهی مجموعه یافت. با تله‌کابین Wings of Tatev کـه چشم ‌انداز بی‌نظیری از تنگه‌ي دیدنی زیر را ارائه می کند، میتوان بـه مکان مهم تاریخی، فرهنگی و مذهبی رسید.

15. دبر دامو

دبر دامو

دبر دامو در شمال اتیوپی، نه چندان دور از مرز اریتره، در نقطه‌اي خوش منظره و منزوی بر فراز کوهی با نوک مسطح واقع شده اسـت. قابل توجه اسـت کـه صومعه تنها با بالا کشیدن یک صخره 15 متری با بالا کشیدن طناب قابل دسترسی اسـت. این مطمئناً یک تجربه بـه یاد ماندنی را ایجاد می کند.

خود مجموعه نیز بـه همان اندازه چشمگیر اسـت. کلیسای الهام‌بخش ابونا آرگاوی قدیمی‌ترین کلیسای کشور اسـت و قدمت ان بـه قرن ششم میرسد. دبر دامو کـه هنوز خانه راهبان اسـت، دارای معماری شگفت‌انگیز آکسومیت، نسخه‌هاي‌ خطی قدیمی و گنجینه‌هاي‌ مذهبی اسـت. این یکی از فراموش نشدنی ترین مناظر منطقه تیگری اسـت.

14. کوه آتوس

کوه آتوس

کوه آتوس از آنجایی کـه نه یک صومعه بلکه 20 صومعه را در خود جای داده اسـت، یکی از مهم‌ترین مراکز رهبانیت ارتدکس شرقی اسـت. در شمال شرقی یونان یافت می شود. اغلب بـه عنوان “کوه مقدس” شناخته می شود، شبه جزیره اي کـه روی ان قرار دارد فقط با قایق قابل دسترسی اسـت و فقط مردان مجاز بـه بازدید از دامنه هاي‌ شیب دار و جنگلی و صومعه هاي‌ دور افتاده ان هستند.

از زمان بیزانس، راهبان در شبه جزیره زندگی میکردند. صومعه‌هاي‌ آتونیتی همگی خانه مصنوعات و آثار هنری چشمگیر هستند و بسیاری از معماری‌هاي‌ قدیمی دوست‌داشتنی بـه نمایش گذاشته می شوند. بازدیدکنندگان از کوه آتوس بین صومعه‌ها پیاده‌روی می کنند، در مراسم مذهبی شرکت می کنند و شیوه زندگی صومعه‌اي با قدمت قرن‌ها را تجربه میکنند.

13. ستون کاتسخی

ستون کاتسخی

ستون کاتسخی کـه بـه طرز چشمگیری بر فراز محیط اطراف خود بلند شده اسـت، یک تک سنگ آهکی طبیعی اسـت کـه ویرانه هاي‌ یک آرامگاه اوایل قرون وسطی را در خود جای داده اسـت. دروغ گفتن در غرب گرجستان، دو طرف صخره اي برج رخنمون تا 40 متر اسـت. برای قرن ها، غیر قابل معرض بودن ان بـه این معنی بود کـه کلیسای کوچک و سلول هاي‌ گوشه نشین ان بازدید نمیکردند.

ویرانه‌هاي‌ این ستون کـه مدت‌ها توسط مردم محلی بـه عنوان نمادی از صلیب واقعی دیده می ‌شد، سرانجام در اوایل دهه 2000 هنگامی کـه یک راهب بـه آنجا نقل مکان کرد، بازسازی شد. قله برجسته ان توسط بسیاری از طبیعت شگفت انگیز احاطه شده اسـت و بـه طرز لذتبخشی در برابر آسمان خودنمایی می کند.

12. صومعه Sümela

صومعه Sümela

صومعه سوملا کـه بر روی طاقچه اي باریک در نیمه راه صخره اي شیب دار در شمال ترکیه قرار دارد، در کوه هاي‌ پونتیک در شمال آناتولی قرار دارد و بـه مناظر عالی دره آلتیندره نگاه می کند. این مجموعه وسیع کـه توسط دو راهب آتنی درحدود سال 386 بعد از میلاد تأسیس شد، خانه چندین کلیسای کوچک، چشمه مقدس و تعداد زیادی حجره راهبان اسـت.

بـه مریم باکره تقدیم شده اسـت. با این حال، نکته برجسته بی شک، کلیسای صخره‌اي باورنکردنی ان اسـت کـه با نقاشی‌هاي‌ دیواری رنگارنگ و چند صد ساله پوشیده شده اسـت. صومعه سوملا یک مکان تاریخی و فرهنگی بسیار مهم و چشمگیر اسـت کـه توسط دولت ترکیه بـه عنوان موزه محافظت و نگه داری می شود.

11. صومعه سنت جورج

صومعه سنت جورج

صومعه سنت جورج کـه توسط آب هاي‌ درخشان خلیج کوتور در مونته نگرو احاطه شده اسـت، در جزیره Ostrvo Sveti Dorde، درست در سواحل Perast قرار دارد. صومعه بندیکتین کـه در قرن دوازدهم تأسیس شد، یک کلیسای کوچک و کلیسای کوچک و همچنین تعداد زیادی درخت سرو دوست داشتنی را در خود جای داده اسـت.

از آنجایی کـه قرن‌ها خالی از سکنه بوده و مدت‌ها بـه عنوان گورستان مورد استفاده قرار می‌گرفته اسـت، نام مستعار وحشتناک جزیره مردگان را بـه خود اختصاص داده اسـت. اگر چه گردشگران اجازه بازدید از ان را ندارند، صومعه سنت جورج هنگام سفر با قایق در اطراف خلیج کوتور – یکی از زیباترین جاذبه هاي‌ طبیعی مونته نگرو – منظره زیبایی را ایجاد می کند.

عبادتگاه های دور افتاده دنیا

10. صومعه معلق

صومعه معلق

صومعه معلق کـه درکنار یک صخره محض ساخته شده اسـت، بـه نظر می رسد تقریبا بـه طور معجزه آسایی در هوا معلق اسـت، حدود 30 متر بالاتر از سطح زمین. این معبد کـه در استان شانشی واقع شده اسـت، بـه دلیل این کـه تنها معبدی در چین اسـت کـه عناصر سه دین سنتی خود یعنی بودیسم، تائوئیسم و کنفوسیوس را ترکیب می کند، مورد توجه قرار گرفته اسـت.

این صومعه کـه بیش از 1500 سال پیش ساخته شده اسـت، یک شگفتی مهندسی اسـت و دارای بیش از 40 سالن و غرفه اسـت کـه آثار هنری، مجسمه ها و معماری هاي‌ زیبا در سراسر ان پراکنده شده اسـت. صومعه معلق کـه در برابر عناصر موجود دریک حوضه کوچک دره اي محافظت می شود، بر فراز دره اي باشکوه می نگرد و کوه هنگ در دوردست قابل جاسوسی اسـت.

9. Phugtal Gompa

Phugtal Gompa

Phugtal Gompa در شمال هند کـه در دره لونگناک در هیمالیا واقع شده اسـت، یکی از دورافتاده ترین صومعه هاي‌ روی زمین اسـت. مشرف بـه آب‌هاي‌ فیروزه‌اي رودخانه لونگناک، ساختمان‌هاي‌ پراکنده ان درکنار صخره‌اي در منطقه مورد مناقشه لاداخ کشمیر قرار گرفته‌اند کـه فقط با پای پیاده قابل دسترسی اسـت.

صومعه بودایی کـه در اطراف یک غار طبیعی ساخته شده اسـت، تقریبا ششصد سال پیش تأسیس شد، اگر چه مدتها قبل از ان حکیمان، علما و راهبان بیشماری را بـه خود جذب کرده بود. در حالی کـه صومعه و فضای دراماتیک ان لذت بخش بـه نظر می رسد، آداب و رسوم و سنت هاي‌ چند صد ساله ان همان‌ گونه ادامه دارد: این صومعه هنوز خانه یک مدرسه رهبانی اسـت و جشنواره هاي‌ مذهبی در طول سال برگزار می کند.

✅ مطالب مشابه: تسخیر صومعه وبرن توسط ارواح

8. صومعه کوژئوزرسکی

صومعه کوژئوزرسکی

صومعه کوژئوزرسکی کـه در شمال غربی روسیه قرار دارد، در شبه جزیره کوچک و خوش منظره‌اي قرار دارد کـه بـه دریاچه کوژوزرو می رسد. بـه دلیل موقعیت دورافتاده ان؛ تنها راه رسیدن بـه صومعه این اسـت کـه 30 کیلومتر در بیابان پیاده‌روی کنید تا زمانی کـه دیوارهای سفید ان را ببینید کـه جلوی شـما بلند شده‌اند.

از زمان تأسیس این صومعه در طول دهه 1550؛ این صومعه سوخته و بازسازی شده اسـت، بـه عنوان مکانی برای تبعید سیاسی و حتی بـه عنوان پایگاه ارتش در طول جنگ داخلی روسیه مورد استفاده قرار گرفته اسـت. امروزه، یک هگومن منفرد در ان زندگی می کند، کـه بـه ساختمان رسیدگی می کند و از بازدیدکنندگان نادری کـه بـه صومعه می آیند استقبال می کند.

7. صومعه Ostrog

صومعه Ostrog

یک مکان زیارتی مهم و محبوب، صومعه Ostrog در بالای جاده اي شیب دار و پر پیچ و خم در مرکز مونته نگرو قرار دارد. این صومعه کـه در صخره بزرگ Ostroska Greda قرار دارد، توسط واسیلیه در قرن هفدهم تأسیس شد و بخشی از کلیسای ارتدکس صربستان اسـت.

از آنجایی کـه غار-کلیسای خارق‌العاده‌اي با پوشش دیواری، یادگارهای سنت باسیل اوستروگ را در خود جای داده اسـت، بسیاری از زائران ارتدکس، کاتولیک و مسلمان در این جا دعا میکنند بـه این امید کـه بیماری‌هایشان شفا یابد. صومعه Ostrog علاوه بر آثار هنری و معماری فوق‌العاده، دارای مناظر زیبایی از دشت Bjeloplavlici اسـت.

6. صومعه سنت کاترین

صومعه سنت کاترین

صومعه سنت کاترین واقع در دامنه کوه بید، در محدوده خشک و متروک شبه جزیره سینا مصر، نه چندان دور از شهر کوچکی بـه همین نام واقع شده اسـت. این مجموعه مستحکم دارای یک کلیسا و مسجد قدیمی و همچنین کتابخانه اي با قدمت چند صد ساله اسـت و دارای نمادهای بسیار عالی، موزاییک ها و نسخه هاي‌ خطی اسـت.

یکی از قدیمی‌ترین صومعه هاي‌ جهان، سنت کاترین درسال 324 تأسیس شد و هنوز هم یک مکان زیارتی مهم برای مسیحیان، مسلمانان و یهودیان اسـت. بسیاری از مردم ان رابا بازدید از کوه سینا در همان نزدیکی ترکیب می کنند، جایی کـه گفته می شود موسی ده فرمان را دریافت کرده اسـت.

5. صومعه کی

صومعه کی

صومعه کی در دره خوش منظره و منزوی اسپیتی هیماچال پرادش، در شمال هند ودر ارتفاعات هیمالیا واقع شده اسـت. صومعه بودایی تبتی کـه بر فراز تپه‌اي در ارتفاع 4166 متری قرار دارد، دارای مناظر فوق‌العاده‌اي از دره‌هاي‌ وسیع و کوه‌هاي‌ سر بـه فلک کشیده اطراف ان اسـت.

تصور میشود کـه در قرن یازدهم تأسیس شده اسـت، ساختمان‌هاي‌ سفیدرنگ ان دارای بسیاری از معماری خارق‌العاده، نقاشی‌هاي‌ دیواری باستانی و نقاشی‌هاي‌ دیواری رنگارنگ هستند. صومعه کلیدی کـه هنوز در حال استفاده اسـت، یک مرکز آموزشی مهم برای لاماها اسـت و راهبان زیادی در طول سال در این جا اقامت دارند.

4. صومعه سنت جورج

صومعه سنت جورج

صومعه سنت جورج کـه در کرانه باختری رود اردن واقع شده اسـت، بین اورشلیم و امان در دره متروک وادی قلت واقع شده اسـت. این مجموعه کـه در دهه 420 تأسیس شده اسـت، درکنار یک صخره ساخته شده اسـت و تنها با پیاده روی در مسیری شیب دار و روی پل عابر پیاده روی دره قابل دسترسی اسـت.

این صومعه کـه هنوز راهبان ارتدوکس یونانی در ان ساکن هستند، خانه تعدادی از آثار مهم و همچنین کلیساها و کلیساهای باستانی اسـت. یک مکان بسیار محبوب برای زیارت، صومعه سنت جورج، با مناظر خشک و صخره اي وادی قلت در اطراف ان؛ منظره اي چشمگیر را ایجاد می کند.

مکان های مذهبی دنج

3. آشیانه ببر

آشیانه ببر

آشیانه ببر کـه بـه طور نامطمئنی بر روی یک صخره در ارتفاع 900 متری از کف دره پارو قرار دارد، یکی از مقدس ترین و دیدنی ترین مکان هاي‌ بوتان اسـت. این معبد کـه از چهار معبد اصلی تشکیل شده اسـت، درسال 1692 در اطراف غاری کـه گفته می شود استاد مهم بودایی در آنجا مدیتیشن می‌کرد، تأسیس شد. علاوه بر معماری زیبای نمایش داده شده، صومعه خانه غارهای مراقبه، مجسمه ها و نقاشی هاي‌ بیشماری اسـت.

این مجموعه کـه مکان شگفت انگیزی برای بازدید اسـت، تنها با بالا رفتن از پله هاي‌ سنگی و مسیرهایی کـه در صخره بریده شده اند، و با پیمایش پل هاي‌ کوچک چوبی زهواری کـه بین آن ها قرار دارد، می توان بـه ان رسید. از Paro Taktsang می توانید از مناظر خارق‌العاده دره و جنگل زیر لذت ببرید و همچنین درباره تاریخ، فرهنگ و میراث غنی بودایی بوتان بیشتر بدانید.

2. تاونگ کلات

تاونگ کلات

تاونگ کالات بر فراز آتشفشانی کـه مدت‌ها خاموش شده اسـت، دارای مناظر خیره‌کننده بر منطقه ماندالای میانمار اسـت و یک مکان زیارتی بسیار محبوب اسـت. این معبد کـه در قرن نوزدهم ساخته شده، محل استوپاهای طلایی زیادی اسـت.

اعتقاد بر این اسـت کـه کوهی کـه بر روی ان قرار دارد، در ان ده‌ها نات زندگی میکنند – ارواحی کـه در میانمار پرستش می شوند. برای رسیدن بـه بالای کوه پوپا، بازدیدکنندگان و زائران با پای لخت از 777 پله بالا میروند و از حضور ماکاک‌هاي‌ بدجنس در مسیر اجتناب می کنند.

1. شهاب سنگ

شهاب سنگ

مجموعه صومعه‌هاي‌ ارتدکس شرقی کـه متئورا را تشکیل میدهند، از نظر اهمیت پس از کوه آتوس، یکی از مشهور‌ترین و فتوژنیک‌ترین مناظر یونان هستند. صومعه‌هاي‌ قرن چهاردهمی کـه بر روی ستون‌هاي‌ سنگی عظیمی کـه بـه‌شدت از کف بالا می آیند، ساخته شده‌اند و از نقاط دیدنی برجسته‌شان بـه دشت تسالی مشرف هستند.

اگر چه زمانی در مجموع 24 صومعه بود، متئورا هنوز دارای شش صومعه فعال اسـت کـه دارای کلیساها، کلیساها، و غارها، و همچنین نقاشی هاي‌ دیواری افسانه اي و گنجینه هاي‌ مذهبی باستانی اسـت. برای بازدید از صومعه‌هاي‌ باشکوه متئورا، بازدیدکنندگان باید پله‌هاي‌ سنگی بی‌پایانی را کـه بر روی صخره بریده‌اند، طی کنند. این مسیرهای باریک مناظر خیره کننده اي از مناظر دوست داشتنی زیر را ارائه می دهند.

✅ مطالب مشابه: صومعه ای تاریخی دره قلت در بیت المقدس + تصاویر

در پایان

معنای ریشه یونانی اصطلاح “صومعه” خود بـه معنای زندگی در تنهایی اسـت. همه ی نمیتوانند چنین سبک زندگی را در پیش بگیرند، هرچند تجربه ان برای مدتی میتواند بـه روح آرامش دهد. این راهنمای صومعه هاي‌ دور افتاده روی زمین اسـت.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت