13 کاخ متروکه تاریخی از سراسر جهان + عکس

13 کاخ متروکه تاریخی از سراسر جهان + عکس

از قلعه‌هاي‌ بلژیکی گرفته تا املاک بریتانیا، این سازه‌هاي‌ منحط نشان می دهند کـه چگونه، حتی در زمان پوسیدگی، هنوز جذابیت خاصی دارند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 13 کاخ متروکه تاریخی جهان را منتشر کرده ایم.

 

13 کاخ قدیمی از سراسر جهان

قبل از این کـه عمارت‌هاي‌ متروکه باشند، مجلل‌ترین کاخ‌ها و عمارت‌هاي‌ دنیا ساخته شده بودند تا نسل بـه نسل از ان‌ها لذت ببرند. اما برخی از خانه هاي‌ مجلل بـه دلیل جنگ، تغییرات اقتصادی یا بلایای طبیعی بـه این سرنوشت نرسیده اند. یک خانه باشکوه کـه بـه زیبایی حفظ شده و مدیریت شده اسـت، بقای جذاب و متحرک از گذشته بـه زمان حال اسـت، اما چیزی برای گفتن در مورد مرگ و میر یا زمان برای ما ندارد – در واقع، حداقل در سطح احساسی، کاملاً در تضاد اسـت.

 

در این جا، از بسیاری از ویرانه‌هاي‌ جذابی کـه در کاخ‌هاي‌ رها شده، و همچنین چندین مورد دیگر کـه توسط ما انتخاب شده‌اند، دیدن کنید.

 

1. قلعه بووز «بخش دورهام، انگلستان»

قلعه بووز «بخش دورهام، انگلستان»

قلعه بووز کـه بین سال هاي‌ 1171 تا 1187 ساخته شد، یک قصر قرون وسطایی در شمال شرق انگلستان اسـت. این قلعه سنگی بر روی یک قلعه رومی سابق توسط پادشاه هنری دوم ساخته شد کـه ان را بـه عنوان یک دژ مهم در برابر تهاجم اسکاتلندی می‌دید.

 

این قلعه چندین بار قبل از بازگشت بـه تاج درسال 1471 دست بـه دست شد و تا حدودی در قرن هفدهم برچیده شد. ویرانه‌هاي‌ نگهبانی سه طبقه قلعه Bowes امروزه ایستاده‌اند و از دو طرف توسط یک خندق احاطه شده‌اند و میتوان در ساعات روز بـه صورت رایگان از ان بازدید کرد.

 


مطالب مشابه: زیباترین قلعه های شنی جهان + 25 نمونه


 

2. Sans Souci «میلوت، هائیتی»

Sans Souci «میلوت، هائیتی»

این کاخ توسط پادشاه هنری کریستوف، برده سابق کـه درسال 1807 بـه عنوان رئیس جمهور هائیتی انتخاب شد ودر سال 1811 خودرا پادشاه اعلام کرد، ساخته شده اسـت. وسیع و پرمحتوا، اما بـه نظر می رسد جایگاه آن ها در جریان اصلی تاریخی، مشروعیت خاصی را بـه آن ها می بخشد. کریگان می گوید: «اگر بخواهید، انها نماینده «پول قدیمی» تاریخی هستند.

 

“در گرد آوری کاخ هاي‌ رها شده، ما بیشتر بـه سمت جاه طلبی هاي‌ پر تلاش شخصیت هاي‌ “پول جدید” جذب شدیم. کاخ هاي‌ در حال فروپاشی آن ها بـه شدت بر طعنه ها و ابهامات تأکید می کند. ظهور هانری کریستوف، از ژنده پوش بـه ثروت، اما از برده داری کلبه تا قدرت ظالمانه، و حتی یک نوع سلطنت، حتی از قدرت یک پلوتوکرات ایالات متحده بسیار چشمگیرتر بود. Sans Souci در عظمت خود مبهوت کننده اسـت.» این کاخ پس از آسیب دیدن در اثر زلزله درسال 1842 متروکه شد.

 

3. قلعه هاوره «مونس، بلژیک»

قلعه هاوره «مونس، بلژیک»

این قلعه قرون وسطایی درسال 1578 چندین بار مورد حمله قرار گرفت ودر قرن هفدهم بازسازی شد. مانند بسیاری دیگر از این دژها، در زمان‌هاي‌ مدرن‌تر و صلح‌آمیزتر «یا حداقل زمان‌هایي کـه وقتی جنگ شروع شد، استحکامات قدیمی کمک چندانی نمیکردند»؛ ان را بـه قلعه‌اي بیشتر تبدیل کردند. کریگان میگوید: از بیرون زینتی، در داخل شیک و فوق‌العاده راحت.

 

«احساس میکنم این کارکرد اخیر اسـت کـه در این جا داریم یاد می کنیم، و اکنون از طنزهای ارائه ان لذت میبریم «البته بـه شکلی تکان دهنده». این فقط بـه خودی خود مهجور نیست، بلکه توهین‌هاي‌ معماری اسـت: سقف آهنی راه راه روی ساختمانی کـه تقریبا ممکن اسـت یک ساختمان انبار مدرن باشد «راست». دیواره بلوک نسیم و ناودان فولادی «سمت چپ».

 

4. کاخ پیدیرتسی «پیدیرتسی، اوکراین»

کاخ پیدیرتسی «پیدیرتسی، اوکراین»

کاخ پیدیرتسی در دهه 1630 برای استانیسلاو کونیچ پولسکی، فرمانده نظامی لهستانی ساخته شد. این خانه در طول جنگ جهانی اول غارت شد و آسیب دید، و بعدا بـه یک آسایشگاه تبدیل شد تا این کـه درسال 1956 آتش سوزی ان را درآورد. «کاخ پیدیرتسی بـه‌ویژه بـه عنوان یادبودی برای آنچه کـه بـه نوعی تاریخ فراموش شده بود – مملو از جنگ‌ها و رقابت‌هاي‌ خاندانی و کریگان میگوید انقلاب‌ها و مبارزات آزادی را از دست داده‌ایم.

 

با این حال، من فکر می کنم کـه از دیدگاه غرب، پرده آهنین سال‌هاي‌ جنگ سرد نه تنها دیدگاه ما را نسبت بـه اروپای شرقی در ان زمان کـه در ان زمان بود، مسدود نکرد، بلکه تا حد زیادی چشم ‌انداز ما را نسبت بـه گذشته منطقه مسدود کرد.»

 

5. عمارت متروکه «فانلینگ، نواحی شرقی، هنگ کنگ»

عمارت متروکه «فانلینگ، نواحی شرقی، هنگ کنگ»

این عمارت در شهر فانلینگ کـه نزدیک مرز هنگ کنگ و چین اسـت و پایگاهی از گمرکات و مقامات اداری بوده ساخته شده اسـت. کریگان خاطرنشان می کند کـه این مقصد برای گردشگران علاقه مند بـه دوران امپریالیسم بریتانیا محبوب شده اسـت. او می گوید: «من در بهترین حالت درباره نوستالژی امپراتوری کـه در بریتانیا بسیار بزرگ اسـت، تردید دارم، اما روح امپراتوری برای مدت طولانی در تصویر این کشور از خود نقش داشت.

 

از این منظر، دراین صحنه از ظرافت اروپایی تحت محاصره یک محیط جنگلی بارانی گرمسیری، چیزی بـه زیبایی نمادین وجوددارد: «بار مرد سفید پوست» کـه بـه زیبایی خلاصه شده اسـت. البته حضور بریتانیا در هنگ کنگ یک واقعیت تاریخی مهم برای «بومیان» ان نیز بود. از دیدگاه انها، ممکن اسـت طیف وسیعی از قرائت‌هاي‌ بسیار متفاوت را ارائه دهد.»

 


مطالب مشابه: معرفی قلعه‌ اسرار آمیز ادینبورگ + تصاویر


 

6. جهانگیر محل «اورچا، تیکامگار، مادیا پرادش، هند»

جهانگیر محل «اورچا، تیکامگار، مادیا پرادش، هند»

این مجموعه باشکوه درحدود سال 1610 برای بازدید جهانگیر امپراتور مغول ساخته شد. کریگان می گوید: «این یک کاخ «واقعی» دیگر اسـت کـه تاریخ ان را تأیید کرده اسـت، البته تاریخی «دوران مغول» کـه بـه‌ویژه دور بـه نظر میرسد.

 

«هیچ خطر آشکاری وجود ندارد کـه تاریخ مغول در هند بـه طور کلی از دید خارج شود. با این حال، تصور این کشور از خود بـه عنوان یک دولت مدرن «و عمدتاً تحت تسلط هندوها» بـه این معناست کـه مسلمانان خود و فرهنگشان بـه حاشیه رانده شده اسـت. بنابر این اعتماد بـه نفس و شکوهی کـه بـه نظر میرسد این بنای تاریخی بـه این وفور دارد، ناگهان بسیار مشکل‌سازتر بـه نظر می رسد، و اعتبار ان بـه نوعی مورد مناقشه و مشروط اسـت.»

 

7. Duckett’s Grove «کارلو، ایرلند»

Duckett's Grove «کارلو، ایرلند»

این سازه 1830 بخشی از املاکی اسـت کـه دریک زمان در پنج شهرستان در ایرلند امتداد داشت. کریگان خاطرنشان می کند کـه Duckett’s Grove ثروت و قدرت صعود انگلیسی-ایرلندی را بـه نمایش می گذارد، کـه نشان بزرگی بر چشم ‌انداز و معماری این شهرستان گذاشت. سلسله داکت در اوایل دهه 1900 از بین رفت و این ساختمان درسال 1921 بـه عنوان پایگاه واحد محلی IRA مورد استفاده قرار گرفت.

 

8. قلعه راینهاردزبرون «فریدریشرودا، تورینگن، آلمان»

قلعه راینهاردزبرون «فریدریشرودا، تورینگن، آلمان»

دوک ارنست اول ساکس کوبورگ-گوتا این سازه را کـه قبلا یک صومعه و یک ساختمان اداری بود، بـه عنوان یک خلوتگاه مجلل درسال 1827 بازسازی کرد. بعدا ملکه ویکتوریا کـه با پسر ارنست، شاهزاده آلبرت ازدواج کرد، از ان بازدید کرد.

 

کریگان می گوید: «پدرش در واقع قبل از آمدن او بـه این جا، املاک خودرا بـه سبک «انگلیسی» توسعه داده بود. بنابر این احساس میکنم این مکان ما را بـه قلب شبکه بسیار نزدیک و پیچیده روابط بین سران کشور های اروپایی دراین زمان می برد.»

 

9. داچا کویتکو «سوچی، کراسنودار، روسیه»

داچا کویتکو «سوچی، کراسنودار، روسیه»

13 کاخ متروکه تاریخی

این مجموعه کـه درکنار دریای سیاه قرار دارد، زمانی ساخته شد کـه سوچی تازه شروع بـه تبدیل شدن بـه یک مقصد تفریحی کرده بود. زیبایی شهر در دوران شوروی تغییر کرد، زمانی کـه هتل هاي‌ سربازخانه مانند ساخته شدند. کریگان می گوید: «این تصویر مرا غلغلک داد زیرا نشان ‌دهنده سوچی متفاوت و با لحنی متفاوت بود. “بـه نظر من یک ویژگی دیگر اسـت: این یک احساس واقعی جشن دارد.”

 

10. Grand Hôtel de la Forêt «Vizzavona، کورس، فرانسه»

Grand Hôtel de la Forêt «Vizzavona، کورس، فرانسه»

شهر Vizzavona برای اسکان مهندسان و کارگرانی کـه یک تونل ریلی در نزدیکی ان می ساختند ایجاد شد و پس از تکمیل پروژه بـه یک مکان تعطیلات تبدیل شد. این هتل درسال 1893 ساخته شد و زمانی مورد علاقه مسافران انگلیسی بود. برای کریگان، این شهر نمونه اي از این اسـت کـه چگونه مکان هاي‌ پررونق می توانند ناگهان متروک شوند.

 

«این وسط برای چندین سال بود. سپس، زمانی کـه راه‌آهن ساخته شد تا کورسیکا را «جایی» کند، این شهرک برای خدمت بـه مهندسان و کارگرانش پدید آمد.» «سپس، وقتی خودرا با دهکده‌اي جدید در جنگل در دستانشان یافتند، فکر کردند کـه می توانند با ایجاد یک استراحتگاه جدید در این جا با هتل باشکوه خود، اینکار را برایشان کارساز کنند. و پیروزمندانه موفق شدند. تا این کـه چند نسل بعد، همه ی چیز رو بـه افول گذاشت و این یکبار دیگر وسط ناکجاآباد شد.»

 

11. کاخ همیلتون «ساسکس شرقی، انگلستان»

کاخ همیلتون «ساسکس شرقی، انگلستان»

اگر چه بـه نظر می رسد کاخ همیلتون می توانست درسال 1785 میزبان خانواده هاي‌ سلطنتی باشد، ساخت املاک نئوکلاسیک در واقع درسال 1985 آغاز شد. این ملک عظیم در شهر اوکفیلد در شرق ساسکس توسط معمار آنتونی براون برای تاجر بریتانیایی نیکلاس ون هوگستراتن طراحی شده اسـت کـه او مبلغ پوند هزینه کرد. 40 میلیون در کاخ تا سال 2006.

 

این ملک، کـه بزرگتر از کاخ باکینگهام اسـت، قرار بود مجموعه هنری ون هوگستراتن را بـه نمایش بگذارد و همچنین شامل یک مقبره با بالای طلا بود. پس از درگیری بین معمار و مشتری و مشکلات حقوقی ون هوگستراتن، این پروژه هرگز بـه اتمام نرسید و طبق گزارشات رها شده اسـت، و از مردم محلی بـه ان لقب خانه ارواح ساسکس داده شد.

 

12. کاخ علی پاچا جنبلاط «بادران، لبنان»

کاخ علی پاچا جنبلاط «بادران، لبنان»

کاخ علی پاچا جنبلاط کـه با نام سرای بادارانه نیز شناخته می شود، در منطقه تاریخی چوف لبنان واقع شده اسـت. این کاخ در قرن هجدهم توسط رهبر قبیله کرد و فرماندار حلب، علی پاچا جنبلاط «یا بـه زبان کردی، علی جانبلاد» ساخته شد. کاخ دوران عثمانی اکنون تا حدی ویران شده اسـت، اما بازدیدکنندگان می توانند در محوطه قدم بزنند و از معماری دیدن کنند.

 

13. آسانسور آبی گوردجوئلا «لس رئالخوس، تنریف، جزایر قناری، اسپانیا»

آسانسور آبی گوردجوئلا «لس رئالخوس، تنریف، جزایر قناری، اسپانیا»

کریگان درباره این آسانسور آبی کـه آب شیرین را از چشمه هاي‌ گوردجوئلا بـه مخزنی در دامنه تپه پمپاژ می‌کرد، می گوید: «این یکی آن قدر دیوانه بود کـه بـه سادگی نمی توانستیم ان را درکتاب قصرهای متروکه کنار بگذاریم.

 

مزارع او میگوید: «فکر می کنم [چیزی کـه] در مورد این ساخت‌وساز خارق‌العاده برای من جذاب‌تر بود، این اسـت کـه این یک روحیه، یک بیان کاملاً بی‌پرده از خلاقیت و طنز اسـت، جایی کـه یک چیز کاملاً کاربردی بـه وضوح انجام می‌داد. آسانسور آب درسال 1904 افتتاح شد و 15 سال بعد بسته شد، زیرا محصولات محلی توسط میوه هاي‌ کارائیب قیمت گذاری شدند.

 


مطالب مشابه: قلعه تاریخی رودخان در شهر فومن «عکس»


 

در پایان

این مقاله همه ی چیز را از یک قلعه در بلژیک گرفته تا املاک روسیه را بـه نمایش میگذارد کـه هر کدام بـه طرز شگفت‌انگیزی زیبا و تاریخ جالب خودرا دارند. نکته کلیدی این اسـت کـه یک ویرانه خوب «و از این نظر، حداقل، یک قصر بزرگ از سنگر یا کارخانه صنعتی پیشی میگیرد: هرچه بزرگ تر و باشکوه‌تر باشند، سقوطشان سخت‌تر می شود» تأثیرات ویرانگر زمان را بـه نمایش میگذارد.