15 کاخ پرخرج دنیا + اسم و توضیحات

15 کاخ پرخرج دنیا + اسم و توضیحات

از کشور آلمان تا هند، این املاک باشکوه یک اونس از ثروت را قربانی نکرده اند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از گرانترین کاخ هاي‌ دنیا را منتشر کرده ایم.

 

15 کاخ پر هزینه دنیا را در اینجا مشاهده کنید

هیچ چیز مانند یک قصر زیبا با اصطلاح “خانه رویایی” مطابقت ندارد. این اقامتگاه‌هاي‌ دیدنی کـه طبق معمولً خانه خانواده‌هاي‌ سلطنتی هستند، چیزی بیش از مکان‌هایي برای زندگی و سلطنت هستند. انها همچنین نمایشگاه هاي‌ معماری هستند کـه ثروت، قدرت و سلیقه رابا هم ارتباط میدهند. یک کاخ زیبا اغلب میتواند آثار بهترین معماران، صنعت‌گران و طراحان منظر زمان خودرا بـه نمایش بگذارد و بسیاری از آن ها آخرین فناوری‌ها را نیز در خود جای داده‌اند.

 

اگر چه تعداد کمی از این کاخ ها هنوز بـه عنوان اقامتگاه رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بسیاری از آن ها – از جمله تمام قلعه هاي‌ زیر – اکنون برای بازدید عموم باز هستند. بازدیدکنندگان میتوانند در زمان بـه عقب برگردند و از شکوهی کـه زمانی ساکنان از ان لذت می‌بردند، لذت ببرند، از جمله شاهکارهای رنسانس، مصنوعات با ارزش و باغ‌هاي‌ سرسبز. برای کشف 15 تا از مجلل ترین کاخ هاي‌ جهان و برنامه ریزی سفر بـه این خانه هاي‌ رویایی سلطنتی بـه ادامه این پست بروید.

 

1. هوا محل، جیپور، هند

هوا محل، جیپور، هند

درسال 1799 برای مهاراجا ساوای پراتاپ سینگ، هاوا محل یا کاخ بادها ساخته شد و بـه عنوان توسعه کاخ شهر سلطنتی طراحی شد. نمای ماسه سنگ صورتی با 953 پنجره مشبک پوشیده شده اسـت. پنجره‌ها بـه خانم‌هاي‌ سلطنتی – کـه در ان زمان اجازه نداشتند در انظار عمومی ظاهر شوند – اجازه می‌داد تا بـه خیابان پایین نگاه کنند، بدون این کـه دیده شوند. این ساختمان با طراحی هوشمندانه در محور شرقی-غربی قرار دارد و از باد برای خنک کردن سازه استفاده می کند.

 


مطالب مشابه: معرفی زیباترین قلعه های جهان !+ تصاویر


 

2. Chateau de Chambord، Chambord، فرانسه

Chateau de Chambord، Chambord، فرانسه

پادشاه فرانسوا اول ساخت و ساز در Chateau de Chambord را درسال 1519 آغاز کرد و این کاخ تاریخی تقریباً 30 سال بعد تکمیل شد. گفته میشود کـه طراحی دقیق ان تحت تأثیر لئوناردو داوینچی، بـه ویژه پلکان دو مارپیچ افسانه‌اي قرار گرفته اسـت. این قلعه چهار طبقه رنسانس حول محور مرکزی با صلیب یونانی طراحی شده اسـت و دارای 440 اتاق و 365 شومینه اسـت.

 

سقف با برجک ها، برج ها و دودکش ها تزئین شده اسـت کـه بر عظمت نمای بیرونی افزوده اسـت. باغ‌هاي‌ رسمی قرن هجدهمی این قلعه درسال 2017 بازسازی شدند.

 

3. کاخ شونبرون، وین، اتریش

کاخ شونبرون، وین، اتریش

درسال 1693؛ شاه لئوپولد اول، معمار یوهان برنهارد فیشر فون ارلاخ را مأمور ساخت یک اقامتگاه برای پسرش جوزف اول در محل یک کلبه شکار سابق در وین کرد. در قرن هجدهم، کاخ شونبرون بـه ملکیت ملکه ماریا ترزا تبدیل شد، کـه با معمار نیکولاس پاکاسی کار کرد تا کاخ را بـه یک اقامتگاه تابستانی مناسب برای حاکم هاپسبورگ بازسازی کند.

 

کاخ باروک دارای 1441 اتاق اسـت و بـه خاطر باغ هاي‌ زیبایش کـه توسط ژان ترهت، شاگرد طراح منظر مشهور فرانسوی آندره لو نوتر طراحی شده اسـت، شناخته شده اسـت.

 

4. کاخ ورسای، فرانسه

کاخ ورسای، فرانسه

کاخ ورسای، یکی از نمادین‌ترین و پرآذین‌ترین کاخ‌هاي‌ جهان، بـه‌عنوان یک اقامتگاه شکار درسال 1623 توسط لویی دوازدهم ساخته شد. قلعه مجللی کـه امروزه می شناسیم بـه لطف کار لویی چهاردهم اسـت کـه معماران، طراحان و صنعتگرانی مانند لوئی لووو، فرانسوا دوربای، ژول هاردوین-مانسار، آندره لو نوتر و شارل لو برون را بـه خدمت گرفت.

 

در زمان پادشاهی خورشید، این کاخ بـه محل اقامت اصلی دربار و دولت تبدیل شد. ورسای خانه‌هاي‌ داخلی تماشایی، از جمله تالار آینه‌ها و باغ‌هاي‌ زیبای Le Nôtre اسـت.

 

5. Palazzo Pitti، فلورانس، ایتالیا

Palazzo Pitti، فلورانس، ایتالیا

کاخ فلورانس کـه در رودخانه آرنو قرار دارد، در قرن پانزدهم بـه عنوان خانه بانکدار لوکا پیتی ساخته شد. خانواده مدیچی این اقامتگاه را درسال 1549 خریداری کردند و کاخ را گسترش دادند و باغ هاي‌ بوبولی را اضافه کردند. علاوه بر مدیسی ها، کاخ پیتی توسط حاکمانی از خاندان هابسبورگ-لورن و خاندان ساووی اشغال شد.

 

این اقامتگاه بزرگ اکنون خانه پنج موزه از جمله گالری تماشایی پالاتین اسـت کـه در ان آثار رافائل، تینتورتو، بوتیچلی، تیتان و دیگر استادان دوره رنسانس بـه نمایش گذاشته شده اسـت.

 

6. الحمرا، گرانادا، اسپانیا

الحمرا، گرانادا، اسپانیا

الحمرا مشرف بر شهر قدیمی گرانادا، کاخ و قلعه حاکمان ناصری منطقه بود. شهر پالاتین اساساً در طول قرن هاي‌ 13 و 14 ساخته شده اسـت و یکی از شگفتی هاي‌ معماری اسلامی جهان اسـت. ساختارهای اولیه ناصری شامل جزئیات زیبای موری، از جمله آثار استالاکتیت، تزئینات کاشی معرق، نقوش هندسی و عربی، و کتیبه هاي‌ عربی حکاکی شده اسـت. امروزه، بازدیدکنندگان می توانند سازه هاي‌ زیبای حفاظت شده سایت میراث جهانی یونسکو، از جمله دادگاه شیرها، کاخ کومارس و کاخ پارتال را تجربه کنند.

 

7. قلعه نویشوانشتاین، شوانگائو، آلمان

قلعه نویشوانشتاین، شوانگائو، آلمان

اگر قلعه‌اي افسانه‌اي را بـه تصویر می کشید، ممکن اسـت شبیه Schloss Neuschwanstein در کوه‌هاي‌ آلپ کشور آلمان باشد «کـه الهام‌بخش قلعه زیبای خفته در دیزنی‌لند اسـت». پادشاه لودویگ دوم از بایرن ساخت این قلعه را درسال 1869 سفارش داد و از معمار ادوارد ریدل خواست تا اقامتگاهی رابا الهام از قلعه هاي‌ قرون وسطایی و طرح هاي‌ نقاش منظره کریستین ژانک طراحی کند.

 

کاخ تاریخی شامل عناصر معماری رومی، گوتیک و بیزانسی اسـت و فضای داخلی زیبا مانند تالار خوانندگان و اتاق تخت با بـه روزترین فناوری در ان زمان ساخته شده اسـت. این قلعه یک پروژه بازسازی را درسال 2017 آغاز کرد کـه قرار اسـت تا بهار 2024 تکمیل شود.

 


مطالب مشابه: آشنایی با زیباترین و معروف ترین قلعه های دنیا + تصاویر


 

8. کاخ بزرگ، بانکوک، تایلند

کاخ بزرگ، بانکوک، تایلند

کاخ بزرگ واقع در قلب بانکوک، درسال 1782 تاسیس شد و بـه عنوان خانه و دفاتر اداری پادشاه راما اول ساخته شد. این مجموعه گسترده بیش از 2.3 میلیون فوت مربع وسعت دارد و شامل بیش از 100 ساختمان اسـت کـه بیشتر آن ها در سبک راتاناکوسین مشهور ترین و مقدس ترین بنا معبد بودای زمرد اسـت کـه یک بودای جاسپر حکاکی شده را در خود جای داده اسـت کـه مهم ترین تصویر بودا در کشور بـه حساب می‌آید.

 

9. کاخ توپکاپی، استانبول، ترکیه

کاخ توپکاپی، استانبول، ترکیه

کاخ توپکاپی در استانبول اقامتگاه اصلی و مرکز اداری نزدیک بـه 400 سال امپراتوری عثمانی بود. محمد دوم ساخت این کاخ را در اواخر دهه 1450 آغاز کرد و جانشینان او کـه ترکیبی از سبک هاي‌ معماری را اضافه کردند، این کاخ را توسعه و بـه روز کرد. این مجموعه بـه صورت چهار حیاط متصل ساخته شده اسـت.

 

اولی، حیاط بیرونی، تنها قسمتی بود کـه برای عموم باز بود، و حیاط‌هاي‌ محدود دیگر با رسیدن بـه اقامتگاه سلطان خصوصی‌تر شدند. این کاخ درسال 1924 بـه موزه تبدیل شد و گنجینه‌هاي‌ امپراتوری عثمانی از جمله الماس Spoonmaker’s Diamond و خنجر توپکاپی را بـه نمایش میگذارد.

 

10. شهر ممنوعه، پکن، چین

شهر ممنوعه، پکن، چین

شهر ممنوعه در پکن کـه از سال 1406 تا 1420 ساخته شد، برای بیش از 500 سال، از سلسله مینگ تا پایان سلسله چینگ، کاخ امپراتوری و اقامتگاه زمستانی امپراتور چین بود. این مجموعه دیواری 178 هکتاری شامل 980 ساختمان با بیش از 8700 اتاق اسـت ودر امتداد محور شمال بـه جنوب شهر ساخته شده اسـت کـه مهم ترین ساختمان ها رو بـه جنوب اسـت. تالار عالی هارمونی بزرگ ترین ساختمان در شهر ممنوعه اسـت و جایی اسـت کـه تاج و تخت امپراتور در ان قرار دارد.

 

11. کاخ زمستانی، سنت پترزبورگ، روسیه

کاخ زمستانی، سنت پترزبورگ، روسیه

از زمان سلطنت پتر کبیر، چهار اقامتگاه امپراتوری در محل کاخ زمستانی قرار داشته اسـت. این بنای ماندگار توسط امپراطور الیزابت ساخته شد ودر سال 1762 توسط معمار بارتولومئو فرانچسکو راسترلی بـه سبک باروک روسی تکمیل شد.

 

کاترین دوم فضای داخلی رابا طرح هاي‌ نئوکلاسیک جای گزین کرد، اما دیدگاه راسترلی برای نمای بیرونی همان‌ گونه باقیمانده اسـت. پس از انقلاب روسیه، این کاخ بـه موزه تبدیل شد و اکنون بخشی از موزه ارمیتاژ اسـت. نمای بیرونی در طول سال‌ها با رنگ هاي‌ مختلفی از جمله زرد، قرمز و سبز رنگ آمیزی شده اسـت.

 

12. کاخ سلطنتی مادرید، مادرید، اسپانیا

کاخ سلطنتی مادرید، مادرید، اسپانیا

کاخ رئال مادرید با 4418 اتاق درحدود 1.5 میلیون فوت مربع، بزرگ ترین کاخ در اروپای غربی اسـت. کاخ سلطنتی در قرن هجدهم در محل آنتیگو آلکازار، قلعه قرون وسطایی کـه بـه کاخ تبدیل شده بود، ساخته شد. تعدادی از معماران از جمله فیلیپو جووارا، جیامباتیستا ساکتی و فرانسیسکو ساباتینی، معمار دربار چارلز دوم، دراین پروژه مشارکت داشتند.

 

نقاشی هاي‌ دیواری نفیس جیامباتیستا تیپولو و آنتون رافائل منگز را می‌توان در اتاق هاي‌ اصلی پیدا کرد و آثار فرانسیسکو گویا، کاراواجو و دیگو ولاسکز بـه نمایش گذاشته شده اسـت. امروزه برای رویداد های رسمی استفاده می شود و برای عموم آزاد اسـت.

 

13. کاخ Drottningholm، استکهلم، سوئد

کاخ Drottningholm، استکهلم، سوئد

کاخ Drottningholm کـه در جزیره اي در دریاچه مالار در نزدیکی استکهلم قرار دارد، هنوز هم محل اقامت رسمی پادشاه و ملکه سوئد اسـت. این کاخ از سال 1662 تا 86 توسط معمار نیکودموس تسین برای ملکه هدویگ الئونورا ساخته شد. این معمار از معماری ایتالیایی و فرانسوی از جمله کاخ ورسای الهام گرفته اسـت. آثار بعدی شامل تئاتر کاخ، تئاتر قرن هجدهمی کـه بـه طرز شگفت انگیزی حفظ شده اسـت، و پاویون چینی کـه ترکیبی از طرح هاي‌ روکوکو و چینی اسـت.

 

14. کاخ بلنهایم، آکسفوردشایر، انگلستان

کاخ بلنهایم، آکسفوردشایر، انگلستان

کاخ بلنهایم از سال 1705 تا 22 بـه عنوان هدیه اي برای جان چرچیل، نخستین دوک مارلبورو، بـه پاس پیروزی او در نبرد بلنهایم ساخته شد. شاهکار باروک توسط معماران سر جان ونبرو و نیکلاس هاکسمور طراحی شده اسـت و پارک دیواری طبیعی ان توسط Lancelot “Capability” Brown طراحی شده اسـت. سر وینستون چرچیل در کاخ بلنهایم بـه دنیا آمد و این ملک درسال 1987 بـه عنوان میراث جهانی یونسکو نامگذاری شد.

 

15. کاخ پنا، سینترا، پرتغال

کاخ پنا، سینترا، پرتغال

کاخ پر جنب و جوش پنا در تپه هاي‌ سینترا پرتغال واقع شده اسـت. این قلعه عجیب‌وغریب کـه در اواسط قرن نوزدهم توسط پادشاه فردیناند دوم بـه همراه مهندس بارون ویلهلم لودویگ فون اشویگ ساخته شد، سبک‌هاي‌ مانولین، گوتیک و موری را در نمونه‌اي جذاب از معماری رمانتیک ترکیب میکند. فردیناند دوم همچنین پارکی را در اطراف قلعه ایجاد کرد و گونه هاي‌ درختی و گیاهی را از سرتاسر جهان آورد.

 


مطالب مشابه: زیباترین و مجلل ترین قلعه های سراسر دنیا «+تصاویر»


 

در پایان

اگر عاشق شکوه معماری و عظمت تاریخی هستید، عاشق کاوش در کاخ هاي‌ سلطنتی زیبا در سراسر جهان خواهید شد. از دیوارهای طلاکاری‌شده، پلکان‌هاي‌ مخملی و لوسترهای کریستالی گرفته تا نقاشی‌هاي‌ گران‌قیمت و باغ‌هاي‌ آراسته، با این اقامتگاه‌هاي‌ سلطنتی مجلل، نگاهی خیره‌کننده بـه گذشته خواهید داشت.

جدیدترین مطالب سایت