قدیمی ترین نیایشگاه آریایی در ایران

قدیمی ترین نیایشگاه آریایی در ایران

ارگ نوشیجان قدیمی ترین نیایشگاه آریایی در ایران

ارگ نوشیجان مربوط به دوره مادها- دوره هخامنشی – دوره ساسانیان هست
و در شهرستان ملایر، روستای شوشاب واقع شده و این اثر در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده هست.در زمان هاي بسیار قدیم بناها و معابد زیادی در ایران بعنوان نیایشگاه ها وجود داشت

 

ارگ نوشیجان در شمال غرب ملایر قرار دارد که بسیار بنای خوشگل و جالبی می باشد سالانه افراد زیادی برای بازدید از این ارگ وارد ملایر می‌شوند تا این منطقه را از نزدیک ببینند قدیمی ترین نیایشگاه آریایی ها در بین مرزهای کشور ما در ملایر و روی تپه اي به ارتفاع ۳۷ متر که قدمتش به عصر آهن و اوایل استقرار مادها در ایران برمی گردد قرار دارد.

 

نوشیجان نه تنها ازقدیمی ترین نیایشگاه هاي خشتی جهان به شمار می‌رود، بلکه یکی از ناشناخته ترین بناهای کشور هست.

 

قدیمی ترین نیایشگاه آریایی در ایران

این بنای تاریخی در ۲۰ کیلومتری شمال غرب ملایر در مسیر جاده ملایر- جوکار بر روی صخره طبیعی مشرف برجلگه شورکات قرارگرفته و دارای دیدگاه وسیع وچشم اندازی زیباست که بدون شک درهزاره اول پیش از میلاد مورد دقت اقوام ماد قرار داشته هست.

 

نوشیجان در لغت احتمالاً به معنی جایگاه نوش یا جایگاه انوش بوده و نوش یا انوش ظاهراً نام خانمی ست که بر این منطقه حکمرانی می کرده هست. تپه نوشیجان در سال ۱۳۴۳ خورشیدی مورد شناسایی قرار گرفت. در سال هاي ۱۳۴۶ تا ۱۳۵۶ طی ۶ فصل باستان شناسی توسط موسسه ي ایران شناسی بریتانیا به سرپرستی دیوید استروناخ عملیات کاووش و مرمت در تپه انجام پذیرفت. دستاورد فعالیت هاي این هیئت، شناسایی سه دوره ي معماری باستانی متعلق به دوران مادها،
هخامنشیان و اشکانیان هست.

 

قدیمی ترین نیایشگاه آریایی در ایران

 

آثار مکشوفه ي معماری مربوط به دوره ي ماد در تپه ي نوشیجان بر زمینه مستندات دیوید استروناخ عبارتند از: بنای قدیمی جبهه ي غربی موسوم به نخستین آتشکده، تالار ستون دار موسوم به آپادانا، معبد مرکزی یا دومین آتشگاه، اتاق ها و انبارها، تونل، حصار و دژین اثر در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۴۶ با شمارهٔ ثبت ۷۶۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده هست.

 

قدیمی ترین نیایشگاه آریایی در ایران

قدیمی ترین نیایشگاه آریایی در ایران

جدیدترین مطالب سایت