در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

آشنایی با تمامی مناطق چهار محال و بختیاری اروپای ایران

سفری رویایی به چهار محال و بختیاری را به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم.

چهار محال و بختیاری به خاطر مناطق بسیار زیبایی که دارد به اروپا ایران معروف است و با جاذبه طبیعی و گردشگری بکری که دارد، خیلی ها را راهی چهار محال و بختیاری کرده است .

این استان که در اغلب روزهای سال سردترین نقطه کشور است، در تمام فصول زیبایی های منحصر به فرد و دیدنی دارد، اما برف، یخ و کوهستان، اولین مفاهیم زندگی مردم این استان است که خیلی زود با آن آشنا میشوند.

چهارمحال و بختیاری با بیش از ۲۵۰ جاذبه گردشگری یکی از زیباترین استان های کشور است که بر بلندای زاگرس واقع شده است.

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

به علاقه مندان طبیعت گردی و دیدن مناظر بی نظیر طبیعت پیشنهاد می کنیم حتما در نوروز به چهار محال وبختیاری سفر کنند، چرا که گوشه گوشه این استان پر از جذابیت های فوق العاده ای است که مطمئنا شما را به آرزوهایتان میرساند.

در این مقاله تلاش میکنیم پنجره ای کوچک به روی گردشگری در بام ایران بگشاییم و گوشه هایی از آن را به شما معرفی کنیم. 

چشمه سیاسرد

چشمه سیاسرد در شهر بروجن با آب و هوای خنك و مطبوع و درختان زیبا و كهنسال اطراف این چشمه، مكانی بسیار زیبا برای تفرج و استراحت ساكنین شهر بروجن و گردشگران به وجود آورده است،

به طوری كه همه روزه و به ویژه در روزهای تعطیل، این مكان شاهد گشت و گذار تعداد زیادی از مسافران و گردشگران می باشد. فضاسازی های مناسب و سهل الوصول بودن، باعث توجه گردشگران به آن شده است. 

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

 چشمه سیاسرد  با آب و هوای خنك و مطبوع مكانی  زیبا برای گردشگران به وجود آورده است

قلعه چالشتر

روستای «چالشتر» که امروزه یکی از محلات شهرکرد به حساب می آید، در ۶ کیلومتری شمال شهرکرد قرار دارد. قبل از تسلط خوانین بختیاری بر چهارمحال ، «چالشتر» مرکز چهارمحال بوده است.

بافت اصلی «چالشتر» در دل قلعه ای مربع شکل به ابعاد ۳۵ متر قرار دارد.

قلعه چالشتر به گونه ای ساخته شده بود که خانه خان و مسجد در وسط آن و مشرف به چهار دروازه بوده است.شب ها هر چهار دروازه را می بستندتا امنیت قلعه حفظ شود.

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

 روستای «چالشتر» که امروزه یکی از محلات شهرکرد به حساب می آید

چشمه زنه هفشجان

گردشگاه چشمه «زنه» هفشجان در ۲ کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

در روز طبیعت هرسال بیش از ۱۰ هزار نفر از گردشگاه چشمه زنه و طبیعت زیبای آن دیدن می کنند.

این گردشگاه از مهم ترین جاذبه های گردشگری نزدیک شهرکرد مرکز کنونی استان چهارمحال و بختیاری است و آب معدنی و لاله های واژگون آن از مهم ترین ویژگی های آن میباشد. 

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

گردشگاه چشمه «زنه» هفشجان در ۲ کیلومتری هفشجان و ۲۰ کیلومتری شهرکرد واقع شده است.

تـالاب چـغاخـور

 تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از 2300 هكتار،  در مسیر شهركرد – ایذه خوزستان واقع شده و با شهركرد 60 كیلومتر فاصله دارد و هر ساله پذیرای انواع پرندگان مهاجر و بومی شامل انواع مرغابی ، حواصیل ، لك لك سفید ، خروس كولی و آبزیانی چون ماهی كپور و نوعی از ماهیان گورخری است .

هوای مطبوع و چشم انداز های زیبایی كه در این مكان قرار دارد ان را در ردیف یكی از مهم ترین كانون های سیاحتی استان قرار داده است.   

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

 تـالاب چـغاخـور با مساحتی بیش از 2300 هكتار،  در مسیر شهركرد – ایذه خوزستان واقع شده

 
تفرجگاه پیر غار

در جنوب روستای ده چشمه و در فاصله 6 کیلو متری شهرستان فارسان و 38 کیلومتری جنوب غربی شهرکرد، گردشگاهی به غایت مصفا و مفرح آرمیده است.

مجموعه عوامل گردشگاه از جمله کتیبه های ارزشمند تاریخی ،چشمه ی پر آب،سایه سار درختان،آبشار زیبا وبلند،کوههای اطراف و غار موجود در محل که از نظر مذهبی مورد توجه اهالی می باشد، سبب جذب روزانه صدها گردشگر وعلاقه مند به این مکان می گردد.

  بر روی تپه سنگی مشرف به این گردشگاه، سه کتیبه به خط نستعلیق به دستور خسرو خان سردار ظفر بختیاری حک شده است .  

 در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

پیرغار یکی از بهترین جاذبه های طبیعی استان چهار محال و بختیاری به شمار می رود

چشمه دیمه

چشمه «دیمه» با محیطی فوق العاده فرح بخش و مصفا، یکی از سرچشمه های رودخانه زاینده رود است که در ده كیلومتری چلگرد(کوهرنگ) و در مجاورت روستای «دیمه» واقع شده است. آب این چشمه از گواراترین آبهای جهان است و خواص درمانی  دارد.     

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

چشمه «دیمه» با محیطی فوق العاده فرح بخش و مصفا، یکی از سرچشمه های رودخانه زاینده رود است

روستای «سر آقا سید»

روستای پلکانی «سرآقاسید» از روستاهای هدف گردشگری استان چهار محال و بختیاری است که در شهرستان کوهرنگ قرار دارد و ساختاری مشابه روستای ماسوله دارد.

روستای سر آقا سید در فاصله ۱۴۰ کیلومتری شهرکرد قرار دارد. برای دیدن این روستا باید از جاده خاکی، پیچ در پیچ و ناهموار عبور کرد.

اگر این گذر در اردیبهشت و خرداد باشد، کوچ عشایری که از مناطق گرمسیر خوزستان به چهارمحال و بختیاری وارد می شوند، دیگر جاذبه ای است که شما را مسحور می کند.

پس از عبور از مسیر پر پیچ و خم کوهستانی، روستای پلکانی «سرآقا سید» یا همان «ماسوله زاگرس» بر دامنه کوه خودنمایی می کند.    

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

 روستای پلکانی «سرآقاسید» از روستاهای هدف گردشگری استان چهار محال و بختیاری است

آبشار شیخ علیخان

آبشار شیخ علی خان یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری است که در مجاورت روستای «شیخ علیخان» شهرستان کوهرنگ و 92 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.

برودت هوا در شهرستان کوهرنگ سبب شده است که این آبشار در زمستان به مجموعه‌ای از قندیل تبدیل شود که این امر زیبایی آبشار را دوچندان میکند.     

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

آبشار شیخ علی خان یکی از زیباترین آبشارهای استان چهارمحال و بختیاری است

غار یخی چما
در فاصله 25 كیلومتری شهرستان چلگرد(کوهرنگ)، در نزدیكی روستای «شیخ علیخان»، یكی از نادرترین و اعجاب انگیزترین غارهای یخی منطقه به نام غار یخی «چما» با قندیل های فراوان یخی واقع شده است. از زیر یخ های این غار، چشمه ای با آب سرد در جریان است كه نهایتا به سد كوهرنگ میریزد.

قرار گرفتن در دره های عمیق و انباشت حجم برف های چندین ساله در این مكان سبب شده توده های عظیم برف به صورت دائمی و در تمام فصول سال باقی بمانند.

  در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

غار یخی چما در مقابل دشت چما واقع شده و شبیه تنگه‌ای بزرگ و یک انباری پربرف است

 آبشار دره عشق
آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل، مجاور روستای «دره عشق» و در 130 کیلو متری شهرکرد قرار دارد این آبشار با سرعت زیاد از دل کوه بیرون می جهد و یکصد متر ارتفاع دارد . در کنار این آبشار رود کارون به آرامی جاری است و در ترکیب با انارستان و شالیزارهای روستای «دره عشق» و «دورک اناری» فضای شگفت انگیزی را بوجود آورده است.

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید 

آبشار دره عشق در منطقه مشایخ شهرستان اردل و در 130 کیلو متری شهرکرد قرار دارد

آبشار آتشگاه
این آبشار در 190 كیلومتری شهركرد و 40 كیلومتری شهر لردگان، بعد از روستای« میلاس» و «سردشت»  در دره ای روح افزا و دلگشا به طول دو كیلومتر، در بالادست روستای كوچك  «آتشگاه» قرار گرفته است. مسیر این آبشار از سرچشمه تا اتصال به رود خانه «خرسان» که در دره ای تنگ قرار دارد را فضای سرسبز و بی نظیری از انواع درختان و گیاهان جنگلی فرا گرفته است . شیب زیاد و پستی و بلندی های دره بطول 3 کیلو متر ، آبشار های متعدد كوچك و بزرگی را به دنبال هم  ایجاد كرده است.

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

آبشار آتشگاه  در 190 كیلومتری شهركرد و 40 كیلومتری شهر لردگان قرار دارد

    

 سوغات
قالی معروف چالشتری ، چوخا(لباس محلی بختیاری)، نمد، گیوه ، خورجین ، گلیم ، سیاه چادر، جاجیم ، وریس یا طناب ابریشمی ، کلاه های نمدی ، خور، جل ، پلاس و کچمه دان مهمترین سوغات این استان هستند.

گز «بُلداجی» که بر اساس ماده گیاهی مورد استفاده در آن شامل انواع گز انگبینی، گز زعفرانی و سایر اسانس ها است وبه صورت گز آردی، گز لقمه و گز شکلاتی به فروش می رسد، سوغات خوشمزه و ویژه شهر بلداجی در این استان است. 

 در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

قالی معروف چالشتری از مهمترین سوغات استان چهار محال بختیاری است

در تعطیلات نوروز به اروپای ایران سفر کنید

مطالب مربوط به چهار محال بختیاری :

غار یخی چما زیبا در چهارمحال و بختیار + تصاویر

سفر به یادماندنی به سرزمین زیبای بختیاری

طبیعت دیدنی روستای لندی در چهارمحال بختیاری + عکس

آداب و رسوم بی نظیر بختیاری ها در ایران

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت