بروزرسانی : 23 دی 1402

آشنایی با دریاچه های بکر و فوق العاده در گیلان

آشنایی با دریاچه های بکر و فوق العاده در گیلان

چشمه های زیبا در گیلان

وقتی اسم از گیلان می‌آید ناگهان فکر آدم به جای آب و هوای مفید ، سرسبزی ، خرید برنج و .. میوفتد ، اما بدانید که در گیلان برترین رودخانه ها هم وجود دارد که میتواند برترین خوشگذرانی ها در آن جا انجام شود .

چشمه معدنی آب شور «لاکان»

لاکان منطقه در جنوب رشت هست. در انتهای جاده رشت- لاکان، جاده اي خاکی وجود دارد که در اواسط آن روستای «آقا دانا پیر» قرار گرفته و در شرق آن جنگلی انبوه و خوشگل قرار دارد که چشمه آب شور لاکان را دربر گرفته هست.

آب این چشمه دارای مقدار زیادی املاح نمک هست و دیواره هاي چشمه از رسوب هاي آهکی پوشیده شده است.

مردم منطقه این چشمه را مقدس و آب آن را شفابخش می‌دانند، به همین علت در فصل تابستان برای درمان مریضی هاي پوستی از آب چشمه بهره گیری می‌کنند.

آشنایی با دریاچه های بکر و فوق العاده در گیلان

عکس هایی از دریاچه های گیلان

آب چشمه «لاکان» دارای مقدار زیادی املاح نمک است

چشمه آب معدنی «چشماگل»

این چشمه در روستای «طالم سه‌شنبه» از توابع بخش سنگر، در جنوب شرقی رشت و در ١٢ کیلومتری جاده رشت- قزوین قرار دارد. این چشمه در کنار رودی به همین نام واقع شده است و زمین‌های اطراف این چشمه رسی و دیواره‌های آن از ماسه سنگ تشکیل شده است.

در کنار چشمه درخت تنومندی دیده میشود که مورد احترام اهالی منطقه است و از آب این چشمه در درمان مریضی‌های پوستی به ویژه جوش‌های صورت و بدن بهره گیری می شود.

آشنایی با دریاچه های بکر و فوق العاده در گیلان

رودخانه های زیبا در شمال و گیلان

چشمه آب معدنی «چشماگل» در کنار رودی به همین نام واقع شده است

چشمه های آب معدنی سنگرود

چشمه ‌های آب معدنی سنگرود در روستای سنگرود از توابع دهستان «عمارلو» شهرستان رودبار واقع شده اند. بخش عمارلو تقریبا در ۲۰ کیلومتری شهر لوشان قرار دارد دو چشمه که به چشمه «آب گاز» و چشمه «آب کولور» مشهور میباشند، جدا از هم اما در نزدیکی هم وجود دارند.

چشمه آب گاز سنگرود

چشمه آب گاز با حوضچه اي به طول ٤ و عرض ٢/٥ و عمق ٤٥ سانتیمتر که آب آن، از قسمت شمال غربی و از دل کوه خارج می‌ شود، از ارتفاع 1200 متری به سمت سنگ‌ های آهکی بستر خود جریان دارد وآب آن به جنگل اطراف جریان می یابد و سرانجام به رودخانه می‌ پیوندد. شهر دبی آب این چشمه ٧ لیتر در ثانیه است.

آشنایی با دریاچه های بکر و فوق العاده در گیلان

چشمه های زیبا در گیلان

چشمه آب گاز سنگرود دارای حوضچه اي به طول ٤ و عرض ٢/٥ و عمق ٤٥ سانتیمتر می باشد

چشمه آب «کولور» سنگرود

چشمه دیگر چشمه آب کولور است که حوضچه ای به شکل مثلث و به اندازه ٢× ٢/٥ متر و عمق ٤٠ سانتی متر دارد.

آب با فشار از کف این حوضچه خارج می شود و از اطراف تپه سرازیر می شود و رسوب های شبکه ای چند ضلعی غیر منطقی تشکیل می‌دهد. در قسمت شمال چشمه رسوب ها، پلکان های زیبایی به وجود آورده اند که نشانه قدمت چشمه است.

دبی آب چشمه ٥ لیتر در ثانیه است. در بستر آب، رسوب های کربناته ورقه ای دیده می شود. آب این چشمه در مداوای رماتیسم و ناراحتی های استخوان و همین طور مریضی های پوستی موثر است.

متاسفانه چشمه آب معدنی سنگرود متروک مانده است، در حالی‌که میتواند به یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان رودبار تبدیل شود.

منبع :tebyan.net

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت