رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

رامسر؛ مرکز گردشگری شهرهای شمال ایران

رامسَر از شهرهای استان مازندران در شمال ایران هست.این شهر که پیش از این سخت سر نام داشت، آخرین شهر غرب مازندران هست که مردمان بومی آن به زبان هندواروپایی و بهگیلکی صحبت می کنند.

شهرستان رامسر که دارای ساحلی خوشگل با مناظر کوهستانی و جنگلی هست، از شهر هاي پرطرفدار شمال ایران برای گردشگری می باشد. با ما همراه باشید تا شما را با بعضی از مشهور ترین جاذبه هاي گردشگری رامسر از روستای جواهرده گرفته تا تله کابین رامسر آشنا کنیم.

 

1» جواهرده

روستای جواهرده که در قبل به صورت جورده تلفظ می شد، به معنی ده بالا در مقابل جیرده یعنی ده پایین می باشد که یکی از ناب ترین جاذبه هاي گردشگری رامسر و از مناطق بسیار خوشگل در این شهرستان و در استان مازندران هست. جنگل هاي سرسبز روستای تاریخی جواهرده در نیمی از سال با برف پوشانده شده و در تابستان نیز هوای بسیار خنکی را برای این منطقه به ارمغان می آورد.

 

جواهرده را میتوان نگین فیروزه کوه هاي البرز در شهرستان رامسر به حساب آورد. روستای جواهرده، این شاهکار طبیعت با اینکه فاصله اش از دریای خزر کم هست، اما به طرز شگفت انگیزی در ارتفاع بالایی از سطح دریا یعنی نزدیک 2 هزار متر قرار گرفته هست.

 

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

 

2» بوستان جنگلی صفارود

برای دسترسی به بوستان جنگلی صفارود و بهره مندی از آب و هوای مطبوع آن، باید از ابتدای جاده جواهرده در میدان غربی شهر حرکت کرده و پس از طی کردن 9 کیلومتر و عبور از مسیری خوشگل میتوان به این پارک که در نزدیکی صفارود قرار گرفته، رسید. از آنجایی که این بوستان که دارای رودخانه آب معدنی می باشد، در پایین جاده و در بین دره قرار دارد، برای ورود به آن، پله هایي از جاده تا بوستان صفا رود ساخته اند.

 

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

3» قله مارکو

در 3 کیلومتری دریای خزر و در 6 کیلومتری شرق رامسر در مسیر تنکابن به رامسر، قله ي مارکو با وسعت حدود 600 هزار متر مربع که از آلبوم کوه هاي البرز می باشد، قرار گرفته هست. ارتفاع قله این کوه از سطح دریا 500 متر بوده و سرتاسر آن پوشیده از انواع درختچه ها، درختان انجیر، بلوط، شمشاد و ازگیل می باشد.

 

مزارع برنج، باغات چای و مرکبات و همینطور منظره شهر کتالم که در شمال قله قرار گرفته هست، با چشم انداز زیبایی که به دریا دارد و همینطور تسلط به ارتفاعات و تپه هاي سرسبز البرز و وجود رودخانه ها از جمله رودخانه نسارود در شرق این قله، سبب شده هست که به یک مکان بسیار شگفت انگیز و تماشایی برای گذراندن اوقات فراغت تبدیل شود.

 

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

4» آب های گرم معدنی

آب هاي گرم معدنی که خاصیت طبی و درمانی دارند، بخش وسیعی از شهرستان رامسر را در برگرفته اند که گردشگران زیادی از این آب هاي گرم معدنی بهرهگیری می کنند. از جمله ویژگی هاي بسیار دیدنی رامسر، وجود آب گرم ها در نزدیکی ساحل دریا می باشد که منحصر به فرد و تماشایی هست.

 

برای درمان مریضی هاي پوستی و رماتیسم، همینطور برای درمان دردهای عصبی و عضلانی، می‌توانید به استخر و وان هایي که در شهرهای کتالم و سادات محله رامسر وجود دارد، بروید. فاصله سادات محله که زمانی معاف محله گفته می شد و پس از مدتی به سید محله تغییر نام یافت، از شهرستان رامسر 5 کیلومتر می باشد که بیشترین چشمه هاي آب گرم معدنی در این شهر واقع شده اند.

 

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

5» گرسماسر

مسیری جنگلی و خوشگل در مسیر رامسر به کتالم که اگر تا آخر آن را با ماشین خود بروید، به گرسماسر که از ییلاقات باشکوه و زیبای رامسر می باشد، می‌رسید. گرسماسر در مسیر کوهنوردانی هست که برای بهره مندی از مناظر طبیعی و زیبای لپاسر، به قله ي 3600 متری پوشیده از برف به نام سماموس میروند. گرسماسر و جواهرده، دو ییلاق بسیار مشهور و خوش آب و هوای شهرستان رامسر می باشند.

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

6» موزه تماشاگه خزر

موزه تماشاگه راز که مشهور به کاخ مرمر می باشد و دارای معماری اروپایی هست، به مساحت 600 متر در سال 1316 در باغی به مساحت 60 هزار متر ساخته شده هست. هنرمندان بزرگ ایران و دنیا، استادانه طرح زیبای خویش را در داخل کاخ با گچ بری هاي تماشایی و سقف بسیار خوشگل که با 4 ستون سنگی بزرگ خوش تراش مهار شده، به کار برده اند و ببر سنگی، مجسمه هاي برنزی و مرمری و نقاشی عتیقه، فرش هاي نفیس و گران بها و کریستال، همۀ و همۀ در ین کاخ موزه در معرض دید قرار گرفته اند.

 

باغ این موزه از نظر تنوع گونه هاي گیاهی از جمله مرکبات و گونه هاي گیاهی نایاب خارجی که در آن کاشته شده هست، از باغ هاي منحصر به فرد ایران می باشد. نخستین نهال مرکبات اصلاح شده ایران، در این باغ کاشته شده هست.

 

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

7» تله کابین رامسر

بزرگ ترین تله کابین کشور، تله کابین رامسر می باشد که از ساحل خزر تا ارتفاعات جنگلی کشیده شده هست. این تله کابین که توسط بخش خصوصی ایجاد شده، دارای 50 کابین بوده و طول مسیر آن 2 کیلومتر می باشد. همینطور این تله کابین که در 300 متری شهر چابکسر و 5 کیلومتری غرب رامسر قرار دارد، جزو نخستین تله کابین هاي خاورمیانه می باشد که از ساحل به ارتفاعات جنگلی کشیده شده هست. این تله کابین از 50 کابین تشکیل شده هست که در مجموع، ظرفیت حمل 450 نفر در یک ساعت را دارد.

 

جاذبه هاي گردشگری رامسر و شمال ایران بسیار چندان می باشد و ما به بعضی از انها از جمله روستاهای جواهرده و گرسماسر، نگین این شهرستان، اشاره کردیم. امیدواریم که این مطالب برای شما خوب و موثر واقع شده باشد. ما هم در مجله همگردی آرزو می‌کنیم که شما عزیزان از سفر خودتان لذت ببرید و روزهای شادی را در سفرهایتان سپری کنید.

 

رامسر؛نقطه گردشگری شهرهای شمال ایران

 

جدیدترین مطالب سایت