بروزرسانی : 10 خرداد 1402

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

چابهار، زیبایی‌هاي‌ طبیعی و آب و هوای معتدلش را اول با اسمش بـه گوش شـما می رساند. بـه محض این کـه پا دراین شهر رویایی بگذارید، جان و دل‌تان مهمان طبیعت کم نظیر، تجربه‌هاي‌ خاص و جاهای دیدنی چابهار می شود. جاذبه‌ هاي‌ گردشگری چابهار ان قدر خاص هستند کـه اغراق نکرده‌ایم اگر بـه چابهار سرزمین عجایب بگوییم. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از بهترین مکان هاي‌ چابهار را منتشر کرده ایم.

بهترین مکان های دیدنی در چابهار

چابهار از آب و هوایی معتدل و همیشه بهاری برخوردار اسـت و بـه همین دلیل بـه ان چابهار «چهار بهار» گفته می شود. چابهار در همسایگی دریا ودر مجاورت مدار راس السرطان بوده و تا حدودی میزبان بادهای موسمی اسـت. این شرایط بـه آب وهوای گرمسیری و معتدل با رطوبت نسبی انجامیده اسـت. فصل تابستان، خنک‌ترین فصل چابهار با حداکثر 31 درجه سانتی گراد اسـت. در فصل زمستان با 19 درجه سانتی‌ گراد گرم‌ ترین بندر جنوبی کشور میشود.

شهر بندری چابهار در جنوب شرقی استان سیستان و بلوچستان، در ساحل دریای عمان و اقیانوس هند اسـت. این شهر تنها بندر اقیانوسی ایران اسـت. بـه همین خاطر در لنگرگاه ان؛ کشتی‌‌هاي‌ اقیانوس‌‌پیما و شناورهای بزرگ تجاری پهلو می گیرند. بـه دلیل جاذبه‌هاي‌ پرشمار طبیعی کـه دراین شهر بندری وجوددارد، بـه نام بهشت جنوب ایران هم شناخته شده اسـت. از خوبی‌هاي‌ دیگر بندر چابهار این اسـت کـه برخلاف بندر عباس از منطقه پرتنش خلیج فارس بـه دور مانده و تا حدودی از معرض دشمنان منطقه‌اي و جهانی در امان اسـت.

بیشتر بخوانید: آشنایی با چابهار سرزمین بهار ایران

1. بندر گواتر 

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

آیا تجربه ایستادن در نقطه صفر مرزی را دارید؟ ان هم از نوع ساحلی اش؟! جایی کـه تنها خشکی و آبیِ دریا نیستند کـه توسط خط ساحلی از هم جدا شوند. یک خط مرزی نامرئی هم وجوددارد کـه خاک دو کشور را از هم جدا می کند. هنگامی کـه در ساحل خلیج گواتر می ایستید، در آرامشی باورنکردنی خاک پاکستان هم در میدان دیدتان اسـت.

خلیج گواتر، خلیج نسبتن کوچکی در طول ساحل مکران در کرانه دریای عمان اسـت کـه بـه لحاظ جغرافیایی جنوب شرقی ترین نقطه ایران بـه حساب می آید. دراین منطقه عبور و مرور ساکنان محلی بـه پاکستان و بالعکس وجوددارد و با قایق نیم ساعت تا پاکستان راه اسـت. لذا با توجه بـه موقعیت سیاسی-جغرافیایی خاص منطقه برای کمپینگ و معاشرت در محدوده ساحلی نیاز بـه هماهنگی حضوری با مأموران گارد ساحلی اسـت.

خلیج گواتر در همسایگی جنگل‌هاي‌ حرا واقع شده اسـت. منطقه‌اي کـه از ان صحبت میکنیم توسط محیط زیست، حفاظت میشود. در نتیجه منظره‌‌اي تماشایی و طبیعتی بکر دارد.

2. مسجد جامع تیس

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

مسجد جامع تیس یکی از مکان‌هاي‌ مذهبی چابهار و جاذبه‌هاي‌ گرد‌شگری این شهر اسـت. قدمت مسجد تیس بـه 1250 سال پیش برمی‌گردد و تعداد زیادی از مردم ان را دومین مسجد ساخته شده در ایران می دانند. این مسجد مناره، معماری و تزییناتی شبیه بـه مسجدهای کشور هند و پاکستان دارد. نکته جالبی کـه مسجد تیس را از بناهای مذهبی دیگر متفاوت میکند، مناره و گنبدهای ان اسـت کـه با رنگ‌هاي‌ سبز و قرمز رنگ‌آمیزی شده‌اند.

3. منطقه حفاظت‌شده گاندو باهوکلات

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

منطقه حفاظت شده باهوکلات بـه عنوان یکی مکان‌هاي‌ دیدنی چابهار زیستگاه کروکوديل پوزه کوتاه ایرانی یا همان گاندو اسـت. بـه همین دلیل بـه این منطقه وسیع کـه بین سرباز، چابهار و نیکشهرقرار دارد گاندو هم می گویند. اینگونه شگفت انگیز جزوی از جانوران در معرض خطر انقراض بود کـه خوشبختانه درسال‌هاي‌ اخیر و با توجه بـه اقداماتی کـه صورت گرفته این خطر بر طرف شده اسـت. تماشای این جانوران جذاب اما کمی وحشتناک در محیط طبیعی‌شان را از دست ندهید.

4. اسکله رمین

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

برای تماشای تصویری از ساحل کـه قایق‌ها و لنج‌هاي‌ رنگ بـه رنگ صیادی در ان شناورند یا در حال پهلو گرفتن هستند بـه اسکله رمین در روستایی بـه همین نام در چابهار بروید. این جا حال و هوای زندگی صیادان ماهی را میشود از نزدیک دید. ماهی و میگوهایی کـه صید شده و مردان ماهیگیر بلوچ کـه بـه دل دریا می زنند. رمین يكي از مراكز اصلي صيد شاه ميگو، ماهی تن، شير، شوريده و حلوا اسـت. رمین از زیباترین اسکله‌هاي‌ چابهار اسـت و حال و هوای محلی دلچسبی دارد.

5. بزرگ‌ترین کوه گل‌افشان دنیا

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

اصولا ما انتظار داریم کـه از چشمه‌ها آب جاری باشد، اما از چشمه‌هاي‌ گل‌ فشان چابهار بـه جای آب گل جاری میشود. وجود گل ‌فشان‌ها روی کره زمین بـه ایران محدود نمیشود اما بزرگ ترین کوه گل‌ فشان دنیا کـه ارتفاع ان بـه 500 متر میرسد در چابهار خانه کرده اسـت.

بـه این پدیده کوه گل ‌فشان گفته میشود چون بعد از جاری شدن گل سرد از دل چشمه‌ها، این گل‌ها روی هم انباشته و مخروطی میشوند و شکل کوه بـه خود می گیرند. در فواصل زمانی مختلف گل سرد از چشمه‌ها با صدایی مثل ترکیدن حباب بیرون می زند. در فصل‌هاي‌ مختلف ممکن اسـت بعضی گل‌فشان‌ها خاموش و بعضی دیگر فعال شوند.

گل‌هاي‌ سرد این چشمه‌ها خاصیت درمانی دارند و محلی‌ها با این گل‌ها حمام گل میگیرند. برای دیدن اصلی‌ترین گل ‌فشان‌هاي‌ چابهار بـه بندر تنگ در کنارک بروید.

6. ساحل مکران

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

ساحل مکران کـه در کناره دریای عمان قرار دارد و از پربازدیدترین مناطق ساحلی در شهر چابهار اسـت. از آنجا کـه این ساحل بـه اقیانوس پهناوری راه دارد امید اسـت کـه در آینده‌اي نزدیک نقش دروازه ورودی برای گردشگران خارجی از طریق دریا را ایفا کند. قدم زدن در ساحل ماسه‌اي و تماشای طلوع و غروب خورشید از روی صخره‌هاي‌ غول پیکر ساحلی بسیار لذت‌بخش اسـت.

گذشته از این‌ها، دراین ساحل میتوان از انجام تفریحات آبی نظیر شنا نیز لذت برد. لازم بـه یادآوری اسـت کـه بـه دلیل آنکه هنوز هم این ساحل از جمله سواحل کمتر شناخته شده در بین گردشگران داخلی اسـت، حالت بکر دارد و امکانات رفاهی با فاصله‌اي تقریباً طولانی از ان قرار گرفته اسـت، از این رو توصیه می شود قبل از رفتن بـه این ساحل حتما لوازم ضروری را پیش بینی کنید و همراه خود داشته باشید.

7. موزه محلی چابهار

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

ساختمان قدیمی فرمانداری چابهار کـه از دوران قاجار بـه جا مانده، اکنون موزه محلی چابهار اسـت. این بنا روی سکویی بـه ارتفاع 1.5 متر و بـه وسعت حدود 650 متر مربع بنا شده و دارای سه در ورودی، مجموعه اتاق‌ها، راهرو و… اسـت. بنا در دو طبقه ساخته شده اسـت کـه قسمتی از ان بـه‌وسیله سکویی با سقف چوبی و ستون آهنی احاطه شده اسـت.

8. درخت انجیر معابد چابهار

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

با سفر بـه چابهار می توانید طبیعت کشور پررمزوراز هند را هم بـه چشم‌هاي‌ خود نشان بدهید. با دیدن درخت انجیر معابد کـه جزو جاذبه‌هاي‌ چابهار اسـت، این موضوع برای شـما ملموس‌تر میشود. درخت انجیر معابد از درخت‌هاي‌ هندی اسـت کـه فقط در بعضی مناطق جنوبی ایران مثل چابهار، قشم و کیش نیز مشاهده میشود.

زیبایی خاص این درخت بـه تنه‌هاي‌ فراوان ان اسـت. هر شاخه از ان پس از قد کشیدن دوباره در زمین فرو می رود و باعث می شود گاه این درخت بیش از برگ هاي‌ فراوان تنه هاي‌ زیادی داشته باشد. انجیر معابد هر چقدر قدیمی تر باشد تنه اش پهن تر و شاخه هایش بیشتر اسـت.

اینگونه از درخت با اسم‌هاي‌ دیگری هم در بین مردم و گردشگران شناخته شده اسـت. درخت انجیر معابد ممکن اسـت بـه نام درخت مکرزن، لور و انجیر هندی هم در «فهرست دیدنی‌هاي‌ چابهار» بـه چشم‌تان بخورد. این درخت، صد ساله اسـت کـه گاها میوه‌هاي‌ نارنجی رنگی نیز میدهد. منطقه‌اي کـه این درخت در ان قرار دارد جزو جاهای دیدنی چابهار محسوب می شود. انجیر معابد چابهار دارای برگ‌‌هاي‌ پهن و شاخه‌‌هایي رو بـه پایین اسـت کـه در لابه‌لای شن‌ها ریشه می‌‌دواند.

9. اسکله کنارک

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

اسکله کنارک در فاصله 55 کیلومتری غرب چابهار قرار دارد و مکانی برای پهلوگیری لنج‌ها و قایق‌هاي‌ صید ماهی اسـت. همچنین از این اسکله می توان سواحل بندر کنارک را بـه همراه پرندگان زیبای دریایی تماشا کرد. چشم ‌انداز صیادان و پهلوگیری قایق‌هایشان نیز از دیگر جاذبه‌هاي‌ اسکله کنارک هستند کـه ان را بـه یکی دیدنی هاي‌ چابهار تبدیل کرده‌اند.

10. جنگل حرا در دل خلیج گواتر

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

در چابهار هر جاذبه طبیعی شگفت انگیزتر از دیگری اسـت و خلیج گواتر از زیباترین جاذبه‌هاي‌ طبیعی چابهار اسـت کـه گردشگران را مسحور می کند. بندر گواتر هم مرز با پاکستان و آخر چابهار اسـت، بـه همین دلیل اسـت کـه قایقرانان همیشه حواسشان هست کـه وارد مرز پاکستان نشوند.

علاوه بر آب‌هاي‌ کریستالی دریای عمان در طول روز و سرخی ان در غروب کـه می شود زیباترین عکس ها رابا خود بـه یادگار برد، این جا جنگل‌هاي‌ حرا هم دارد. اغلب جاذبه‌هاي‌ طبیعی چابهار بـه گونه‌اي ساختار شکن هستند و جنگل‌هاي‌ حرا هم از این قائده استثنا نیستند.

ما سراغ جنگل‌ها ر ا در خشکی میگیریم اما برای دیدن جنگل‌هاي‌ حرا باید دل بـه آب بزنید. قایق‌هایي کـه محلی‌ها هدایت میکنند شـما را بـه دل جنگل‌هاي‌ حرا خواهند برد. بـه دلیل وجود جنگل‌هاي‌ حرا، خلیج گواتر در حال حاضر یک منطقه محافظت شده اسـت. یکی از زیباترین مکان هاي‌ دیدنی چابهار همین جنگل هاي‌ حراست.

زیبایی‌هاي‌ این بندر بـه جنگل‌هاي‌ حرا و پرندگان مهاجر ان محدود نمی شود. اگر خونگرمی مردم روستای گواتر نبود شاید زیبایی‌ها این خلیج تکمیل نمی‌شد. مردم روستا حصیربافی و ماهی گیری میکنند، اما هنر اصلی‌شان مهمان نوازی اسـت. برای دیدن تمام زیبایی‌هاي‌ خلیج بهتر اسـت روز بـه این جا سفر کنید و اگرهم خواستید شب را دراین منطقه بگذرانید بوم‌گردی‌ها تجربه خوبی از زندگی محلی را بـه شـما خواهند داد.

11. کوه های مریخی چابهار 

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

شاید از هنر مینیاتور ایرانی چیزهایی شنیده یا نمونه هایي دیده باشیم؛ اما تماشای این کوه هاي‌ غیرزمینی تجربه تمامن متفاوتی اسـت. گویی نقاش چیره دست طبیعت هنر غریزی خودرا بر پهنه دشت هاي‌ بلوچستان پیاده کرده و با قلم موی ظریف خود چینن ناهمواری‌هاي‌ خیره کننده اي را از دل خاک بیرون کشیده اسـت. شیارها و تراش هاي‌ موجود در فرم‌هایي تکرار شونده و چشم نواز از پیکره کوه ها بالا رفته‌اند و ظاهری فرا زمینی بـه ان ها بخشیده‌اند. از همین رو بـه کوه‌هاي‌ مریخی هم مشهور اند.

درحدود 50 کیلومتر کـه از شهر چابهار بـه سمت شرق برانیم میتوانیم امتداد کوه هاي‌ مریخی را از دوررست مشاهده کنیم. اما برای قدم گذاشتن بـه منطقه و لمس زیبایی ان باید بـه حد کافی تجهیزات لازم برای سنگ نوردی همراه داشته باشیم.

جالب اسـت بدانید جاذبه مریخی این کو‌ه ها بهانه‌اي برای ساخت فیلم‌‌هاي‌ فضایی شده اسـت. دراین زمینه می توان بـه فیلم مشهور سیاه سرخ اشاره کرد. بـه همین دلیل گشت‌ و‌ گذار در کوه‌ هاي‌ مریخی چابهار برای گردشگرانی کـه بـه دنبال جاهای دیدنی ایران با جاذبه‌هاي‌ خاص میگردند، خالی از لطف نخواهد بود.

12. روستای تنگ چابهار 

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

تپه‌هاي‌ گل افشان درروستای تنگ چابهار، مسافران زیادی را بـه سمت و سوی خودشان جذب می کنند. همچنین، روستای تنگ بـه دلیل برخورداری از ساحل کویری و رمل‌هاي‌ شنی کنار دریا مشهور شده اسـت. با قدم زدن دراین روستا، بیشتر از این کـه دیدنی‌هاي‌ چابهار را در ذهن‌تان مرور کنید، بـه یاد کارتون سندباد هستید!

13. ساحل صخره‌ای چابهار

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

برای دیدن اقیانوس چه جایی بهتر از سواحل چابهار؟ حالا تنها بـه تصویر اقیانوس فکر نکنید و قاب زیبایی کـه یک ساحل صخره‌اي برای شـما بـه تصویر می کشد را تصور کنید! ساحل صخره‌اي یا خزه‌ها یکی از زیباترین سواحل منطقه و از جاهای دیدنی چابهار اسـت کـه شـما می توانید برخورد موج‌هاي‌ بلند با صخره‌ها را بـه اسانی ببیند و شاید بد نباشد کـه بدانید گاهی در فصل بادهای موسمی ممکن اسـت ارتفاع امواج بـه 15 متر برسد! نام دیگر این ساحل، ساحل خزه‌اي اسـت و علت این نام‌گذاری هم پوشیده شدن بیشتر صخره‌ها از خزه اسـت کـه رنگ جذابی را بـه صخره‌اي کنار ساحل اضافه کرده اسـت

14. گورستان تیس

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

اجازه بدهید همان‌ گونه درروستای تیس با ان سابقه قدیمی بمانیم؛ اما اینبار بـه سراغ جاذبه‌اي هراس انگیز برویم! قبرستان جن. این جاذبه در دامنه کوه پیل بند در جنوب قلعه پرتغالی‌ها قرار دارد. این آرامستان دو ویژگی خاص دارد، اول این کـه گورها بـه جای این کـه در خاک کنده شده باشند، در دل صخره‌ها کنده شده‌اند، دوم ابعاد بزرگ ان‌هاست.

همین ظاهر عجیب باعث شده تا اهالی بر این باور باشند کـه این آرامستان بـه مردگان جنیان ارتباط دارد! هرچند کـه اصلا مشخص نیست این محوطه واقعا آرامستان بوده یا کاربری دیگری داشته؛ اما باید بدانید کـه در صورتی کـه بـه تیس بروید و آدرس این مکان را از محلی‌ها بپرسید از شـما می خواهند تا پس از غروب آفتاب بـه ان سر نزنید تا گرفتار جن‌ها نشوید.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان سفر به چابهار چه زمانی است؟

15. غارهای سه گانه تیس چابهار 

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

مجموعه سه گانه اي از دو غار مصنوعی و یک غار طبیعی درروستای باستانی تیس در فاصله 9 کیلومتری شمال غربی چابهار، از دیگر جاهای دیدنی چابهار اسـت. در صورتی کـه علاقه بـه تاریخ دارید حتما ازین جاذبه چشمگیر این شهر تاریخی دیدن کنید. بـه خصوص برای بازدیدکنندگانی کـه علاقه خاصی بـه آیین‌هاي‌ قومی و تشریفات باستانی دارند. چرا کـه بـه گفته بومیان آنجا این غارها پرستشگاه‌هایي برای ذبح قربانی بوده و نامگذاری ان نیز کاملن مؤید این مطلب اسـت. در زبان بلوچی “بان” بـه معنی مرد خداپرست و “مسیتی” بـه معنی پرستشگاه اسـت.

برای شـما گفتیم کـه غارهای سه گانه از مجموع 2 غار مصنوعی و یک غار طبیعی تشکیل شده‌اند. بـه لطف این شرایط هر کدام از این غارها جاذبه‌اي خاص از غارنوردی را پیش روی گردشگران قرار میدهند.

16. تالاب لیپار

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

تالاب لیپار تعریف شـما از تالاب و رنگ ان را تغییر خواهد داد. لیپار تنها تالاب صورتی ایران و جزو 4 تالاب صورتی جهان اسـت. تالاب این رنگ خاص را از باکتری‌ها و پلانکتون‌هایي وام می گیرد کـه در دل ان زندگی می کنند. زیبایی‌هاي‌ این تالاب محدود بـه رنگ خاص ان نیست بلکه وجود پرندگانی مثل فلامینگو، کشیم، چنگر، تیهو، جیرفتی، عقاب دشتی، خوتکا، دلیجه و طاووسک زیبایی‌هاي‌ تالاب را دو چندان کرده‌اند.

17. روستای درک

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

روستای درک با ساحل زیبا و کم نظیرش کـه تلاقی کویر و دریا اسـت یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی استان سیستان و بلوچستان اسـت. درک شبیه بـه رویایی اسـت کـه بـه واقعیت پیوسته و آدم می تواند روی رمل ها بنشیند و بـه امواج دریا نگاه کند و یا چشمانش را ببند و صدای دریا را بشنود. از این رویایی‌تر هم ممکن اسـت؟

18. روستای شیرگواز

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

یکی از دیدنی‌هاي‌ اطراف چابهار کـه در باهوکلات اسـت می توان بـه روستای شیرگواز اشاره کرد کـه طبیعت بی‌نظیر و زیستگاه‌هاي‌ فراوان ان برای حیوانات، مشهور اسـت. نام این روستا را از دو حیوان وحشی، یعنی شیر و گراز گرفته‌اند. طبیعت روستا و رودی کـه از میان ان می‌گذرد، فضا را برای کشاورزی، باغداری و دامداری فراهم کرده. محصولات فراوانی در شیرگواز کشت می شود کـه از ان جمله می توان بـه موز، انبه، پاپایا و دیگر میوه‌هاي‌ خوش طعم استوایی اشاره کرد. اگر قهوه دوست دارید، باید بدانید کـه یکی از مرغوب‌ترین انواع قهوه‌ها درروستای دیدنی شیرگواز کشت میشود.

اگر بـه روستای شیرگواز سفر کنید، شانس دیدن حیواناتی هم چون گرگ، کفتار، کروکوديل «گاندو» و کله بز، سنجاب بلوچی «سنجاب راه راه »؛ طاووس، کبک و قرقاول را دارید. مردم مهربان و خونگرم روستا از شـما با رویی گشاده استقبال میکنند و باید بدانید کـه سفرتان بـه این روستا ماندگار و خاطره‌انگیز خواهد شد.

همان‌گونه کـه میدانید، چابهار آب‌و‌هوای خشکی دارد. با این حال از آنجایی کـه رسم داریم همراهان خودرا با جاهای خوش آب‌و‌هوای ایران آشنا کنیم، این خاطرجمعی را بـه شـما بدهیم کـه شیرگواز بـه‌رغم قرارگرفتن در استان سیستان و بلوچستان، آب‌و‌هوای معتدل‌تری دارد. دلیل این آب‌و‌هوای خوش را می توان در رودی دانست کـه از دل روستا شیرگواز می‌گذرد.

19. فواره چابهار

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

یکی از جذاب‌ترین عکسهایی کـه با دوربینتان در چابهار میتوانید ثبت کنید، تصویری از فواره بزرگ و دیدنی اسـت کـه رو‌بـه‌روی دریا از دل صخره‌ها بیرون میزند! این اثر طبیعی کـه بـه فواره چابهار مشهور اسـت، در اثر برخورد آب دریا با صخره‌هاي‌ سنگی و سوراخ‌هاي‌ ان اتفاق میفتد. جالب اسـت بدانید کـه ارتفاع این فواره، گاهی تا 10 متر یا بیشتر هم میرسد.

20. روستای رمین

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

یکی از مهم ترین جاهای دیدنی چابهار کـه جزو زیباترین مناطق ان بـه شمار میرود، روستای رمین اسـت کـه در فاصله هفت کیلومتری از بندر چابهار قرار دارد. طبیعت بکر این روستای بی‌نظیر و دیدنی، باعث شده تا بـه مقصدی برای گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شود.

دراین روستای زیبا میتوانید شگفتی‌هاي‌ طبیعت را نظاره کنید. کوه‌هاي‌ مینیاتوری با تراش‌هاي‌ بی‌نظیر، تالاب بزرگ لیپار با درختچه‌هاي‌ تماشایی حرا و گز، درخت مکر زنان و … از جمله هنرنمایی‌هاي‌ طبیعت درروستای رمین اسـت. صنایع دستی این روستا نیز آن قدر زیبا و دیدنی اسـت کـه با دیدن ان‌ها در جایتان میخکوب می شوید. از نکات جالبی کـه این روستا را برجسته می کند، شناخته شدن ان در زمره 10 روستای برتر دوستدار کتاب و کتابخوانی اسـت. پیشنهاد می شود کـه دیدن این روستای مهم را از دست ندهید.

رمین بـه لحاظ وسعت نیز یکی از روستاهای وسیع این سرزمین بـه حساب می آید. این روستا با مساحت حدودی 378 هکتار، نزدیک بـه 3500 نفر جمعیت را در خود جای داده اسـت. بـه لطف مساحت زیاد و جمعیت انبوه، رمین بـه روستایی تبدیل شده کـه جاذبه‌هاي‌ متنوعی پیش روی گردشگران قرار می دهد. بیشتر اهالی رمین با صید ماهی روزگار می‌گذرانند. این روستا سومین رتبه تولید تن ماهی ایران را در اختیار دارد. در نتیجه اگر اهل خوردن ماهی‌هاي‌ خوشمزه هستید و میخواهید با مراحل تولید تن ماهی آشنا شوید، رمین انتخاب مناسبی برای شماست.

21. مسجد جامع دزک

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

این مسجد درروستای دزک در سه کیلومتری شرق سراوان واقع شده اسـت. زمان ساخت مسجد مشخص نیست. احتمال داده می شود کـه این مسجد بـه زمان دوران صفویه تعلق داشته باشد. مصالح بـه کار رفته در دیوارها و ستون‌ها از خشت وچینه و پوشش سقف از فرآورده‌هاي‌ نخل و خرما و گز و کنار اسـت.

22. دره بریس

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

در چابهار از هر طرف کـه بروید و هر روستایی کـه بمانید، یک ساحل متنوع خواهید دید؛ بـه عنوان مثال بـه سمت گواتر بروید، در مسیر، دره بریس را خواهید دید. دره‌اي کـه از بالای ان میتوان قایق‌هاي‌ پارک شده در ساحل را تماشا کرد؛ جایی کـه احتمالا عکس‌هایش را در شبکه‌هاي‌ اینستاگرام دیده‌اید. این جا هم باید مراقب بود تا نزدیک سنگ‌هاي‌ مرجانی نشوید و نیفتید.

کم‌کم این ساحل بـه سمبل چابهار تبدیل می شود، چون همه ی گردشگران وقتی بـه بریس می روند، حتما از خودشان و تنگه عکسی بـه یادگار میگیرند و اصلاً هر وقت می خواهند چابهار را نشان دهند، عکسهای زیبایشان از این جا را بـه اشتراک می گذراند؛ بـه خصوص وقتی غروب میشود. بنابر این می توان دره بریس را از جاهای دیدنی چابهار در شب حساب کرد.

23. خلیج پزم

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

خلیج پزم یکی از دیدنی‌هاي‌ جذاب چابهار اسـت. این خلیج بسیار شبیه بـه خلیج چابهار اسـت با این تفاوت کـه از نظر اندازه، تقریباً نصف خلیج چابهار وسعت دارد. ارتفاع دماغه‌ي ساحل پزم کمتر از ارتفاع دماغه بریس اسـت و نمایی مشابه با ان دارد. ساحل بریس ساحلی بزرگ و زیباست کـه قسمتی از ان ماسه‌اي و قسمت دیگر خلیج صخره‌اي اسـت. طاق صخره‌اي زیبای این خلیج بـه قدری زیبا و منحصر‌بـه‌فرد اسـت کـه نمونه‌ي مشابه دیگری در هیچ یک از مناطق ایران پیدا نخواهید کرد.

جالب اسـت بدانید بـه این خلیج، تیاب هم میگویند. جالب‌تر این کـه تیاب در زبان محلی، ساحل معنی می دهد. خلیج پزم درکنار جاذبه‌هاي‌ گردشگری، بـه لحاظ استراتژیک نیز یکی از مکان‌هاي‌ مهم جنوب ایران بـه حساب می آید. برای اثبات این ادعا کافی اسـت بـه پادگان کنارک اشاره کنیم کـه در همسایگی خلیج پزم خودنمایی می کند. این پادگان، بزرگ‌ترین پایگاه هوایی در خاورمیانه بـه حساب می آید.

24. باغ گیاه شناسی چابهار

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

باغ گیاه شناسی چابهار از باغ‌هاي‌ زیبایی اسـت کـه در فهرست جاهای دیدنی چابهار قرار دارد. این باغ کـه درروستای تیس چابهار قرار دارد با نام باغ گیاه شناسی تیس هم شناخته می شود. باغ تیس حدود 4000 گونه متفاوت از گیاهان بومی و غیربومی را در خود پرورش می دهد کـه در بین این گیاهان، گیاهان نادر و کمیابی کـه در معرض خطر نابودی کامل قراردارند هم دیده میشود.

دیرینگی این باغ بـه دهه 1340 خورشیدی باز میگردد. بـه لطف این شرایط گیاهان باغ فرصتی پیدا کرده‌اند تا حسابی رشد و نمو داشته باشند. درکنار گیاهان زیبا و رنگارنگی کـه در گوشه‌ و‌ کنار باغ گیاه‌ شناسی چابهار خودنمایی میکند، گونه‌هاي‌ جانوری مختلفی نیز دراین باغ مشاهده میشود. احتمال زیادی وجوددارد کـه در حین گشت‌‌وگذار در باغ گیاه شناسی چابهار، چشم شـما بـه سنجاب‌هاي‌ بازیگوش، طوطی‌‌هاي‌ شکرشکن و مرغ‌هاي‌ مینا خوش‌سخن روشن شود.

25. ساحل نورانی 

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

شاید یکی از «جذاب‌ترین مکان هاي‌ دیدنی چابهار» ساحل نورانی باشد کـه شب‌ها پر از الماس‌هاي‌ درخشان و آبی رنگ میشود. این الماس‌ها در واقع فیتوپلانگتون‌هایي هستند کـه پاییز و زمستان بـه ساحل چابهار می آیند و یکی از چشم‌نوازترین «جاهای دیدنی چابهار در شب» را نقاشی میکشند. یادتان باشد این موجودات نورانی را در ظرف‌ها برای خودتان جمع نکنید. چون عمرشان کوتاه اسـت و برایتان فقط یکسری ماسه باقی میماند.

26. قلعه پرتغالی ها چابهار

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

اگر بـه فهرست مکان‌هاي‌ دیدنی چابهار نگاهی بیندازیم متوجه خواهید شد کـه تعداد زیادی از انها درروستای خوش‌منظر و باستانی تیس قراردارند. یکی از این دیدنی ها نیز قلعه پرتغالی‌ها اسـت کـه بـه ان قلعه تیس هم گفته میشود ودر فاصله پنج کیلومتری از شمال غرب چابهار قرار دارد. این قلعه در واقع یک دژ باستانی با قدمت دو هزار ساله اسـت کـه بر روی تپه‌هاي‌ روستا قرار گرفته‌اسـت.

برای ساخت این دژ از مصالح آجر، سنگ و گچ استفاده شده‌اسـت. قلعه یک در ورودی دارد کـه بـه فضاهای هشتی شکل متصل می شود کـه مانند اتاقک‌هاي‌ کوچکی هستند و احتمالا در زمان‌هاي‌ قدیم حکم محل اسکان نگهبانان را داشته‌اند. گفتنی اسـت دو منار آجری بر بالای قلعه قرار دارد کـه شکل و شمایل انها به‌ صورت کامل نمایان نیست اما بر طبق نظر کارشناسان این مناره‌ها بـه احتمال زیاد متعلق بـه دوران سلجوقی اسـت. در واقع بخش اعظم این قلعه تاریخی تخریب شده‌اسـت ودر حال حاضر بـه شدت نیاز بـه مرمت و بازسازی دارد.

27. مقبره سید غلام رسولمقبره سید غلام رسول

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

یکی از جاذبه‌هاي‌ گردشگری چابهار کـه در بین تمام مردم این شهر شهرت دارد، آرامگاه سید غلام رسول اسـت. سید غلام رسول بـه گفته بعضی مردم، مردی عارف و وارسته و بـه اعتقاد برخی دیگر، وی لوطی «مطرب دوره‌گرد» بود اسـت.

مردم محلی اعتقاد دارند، وی کـه هندی تبار بوده، زنی از چابهار اختیار می کند اما در شب عروسی سید غلام رسول فوت میکند. بـه همین خاطر کسانی کـه بـه او اعتقاد داشتند، هرساله در سال روز مرگش کـه در روز آخر ذی‌القعده اسـت، بـه مدت ده روز با ساز و دهل آوازخوانی، رقص و پایکوبی می کنند. معماری بقعه از معماری هندی الهام گرفته شده ودر قسمت‌هاي‌ مختلف بنا شاخصه‌هایي از معماری هندی دیده میشود.

28. قلعه پیروز گت

چابهار چه مکان های دیدنی دارد ؟+ عکس

قلعه پیروز گت نیز در شمار مکان‌هاي‌ دیدنی چابهار اسـت کـه درروستای باستانی تیس و با فاصله پنج کیلومتری از چابهار قرار گرفته‌اسـت. این قلعه کـه در میانه دره‌اي بـه نام دره تیس قرار گرفته اسـت متعلق بـه دو دوره تاریخی اشکانیان و ساسانیان اسـت. دیوارهای قلعه عمدتا از ساروچ و تخته سنگ‌هاي‌ آهکی درست شده‌اند و قطر آن ها حدود 4 متر اسـت و تا ارتفاع 12 متری خود بالا رفته‌اند.

متاسفانه بیشتر قسمت‌هاي‌ قلعه بـه حالت مخروبه اسـت با این حال دو اتاق نسبتا کوچک کـه احتمالا بـه منظور دیدبانی از آن ها استفاده می‌شده‌اسـت بـه همراه بخش‌هایي از دیوارهای قلعه و سکوهای سنگی همان‌ گونه پا بر جا هستند.

بیشتر بخوانید: مکان زیبا ایرانی در بندر فوق العاده زیبا چابهار

در پایان

سفر بـه چابهار مثل سفر بـه یک سرزمین جدید با فرهنگ و آداب و رسوم متفاوت اسـت کـه در داخل مرزهای کشور خودمان قرار دارد. جاهای دیدنی چابهار کم نیستند، در سفر بـه این سرزمین عجیب‌وغریب، بـه ملاقات اقیانوس خواهید رفت و با بازدید از مناظر کمیابی مثل کوه‌هاي‌ مریخی و دریاچه صورتی تجربه‌هاي‌ خاصی را در حافظه‌تان ثبت خواهید کرد.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت