جستجو در تالاب

زیباترین مساجد در سراسر جهان (به مناسبت روز مسجد)

زیباترین مساجد در سراسر جهان (به مناسبت روز مسجد)

21 اوت هر سال کـه مصادف با 31 مرداد اسـت، روز جهانی مساجد نامگذاری شده اسـت. بـه همین مناسبت ما دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از زیباترین مساجد در سراسر جهان را منتشر کرده ایم.

 

زیباترین مسجدهای سراسر دنیا

مکان هاي‌ مقدس، صرف نظر از دین یا مذهب، بینش مذهبی و درک بهتری از تاریخ ارائه میدهند. و مانند بسیاری دیگر از ساختارهای مذهبی در سراسر جهان، مساجد اغلب بـه عنوان نمادی از هویت فرهنگی و جغرافیای شهر عمل می کنند.

 

مساجد، کلمه عربی برای مسجد، بـه عنوان مکان هاي‌ عبادت و مراکز اجتماعی اسلام عمل می کنند، اما همچنین درس هاي‌ تاریخی عمیقی در مورد معماری و هنر ارائه می‌دهند. با موزاییک هاي‌ پیچیده اي کـه سقف ها را تزیین کرده اند، نقوش گلی کـه دور ستون هاي‌ مرمری پیچیده شده اند، و مناره هاي‌ سر بـه فلک کشیده، این عجایب مقدس نه تنها ایمان اسلامی، بلکه هنر و هنر اسلامی را نیز جشن میگیرند.

 

از مسجد آبی در ترکیه گرفته تا مسجد بزرگ شیان در چین، بسیاری از مساجد بازدیدکنندگانی را کـه لباس‌هاي‌ متواضعانه بـه تن دارند دعوت میکنند تا از بناهای تاریخی خود در میان نماز بازدید کنند ودر مورد تأثیر آن ها بر جهان اسلام آشنا شوند. آرام بنشینید ودر بیش از 10 تا از خیره کننده ترین مساجد از سراسر جهان لذت ببرید. ما مطمئن هستیم کـه تعدادی از آن ها بـه فهرست سفر شـما خواهند رسید!

 

1. مسجد جامع در دهلی، هند

مسجد جامع در دهلی، هند

مسجد مرمر و ماسه‌سنگ قرمز کـه بین سال‌هاي‌ 1650 و 1656 توسط امپراتور شاه جهان ساخته شد، شکوه معماری و طراحی مغول را جشن میگیرد. سازه هاي‌ باشکوه پناهگاهی آرام بـه دور از شلوغی دهلی قدیم فراهم می کند.

 

نمازخانه خیره کننده مسجد میتواند تا 25000 نفر را در خود جای دهد و این ساختمان دارای چهار برج مراقبت و دو مناره اسـت. طاق‌هایي با کتیبه‌هاي‌ خوشنویسی بـه زبان فارسی نشان ‌دهنده ورودی نمازخانه اسـت ودر عین حال بـه عنوان نشانه مسجد عمل می کند.

 


✅ مطالب مشابه: شگفت انگیزترین مسجد های جهان «+ عکس»


 

2. مسجد بزرگ Djenné در Djenne، مالی

مسجد بزرگ Djenné در Djenne، مالی

مسجد بزرگ جنه در مالی بـه عنوان یکی از بزرگ ترین دستاوردهای معماری سودانو-ساحلی درنظر گرفته می‌شود. ساخته شده از گل و گچ خشتی، ساختار اصلی را می‌توان تقریبا بـه قرن سیزدهم ردیابی کرد، اگر چه مسجد درسال 1907 بازسازی شد. یکی از بارزترین ویژگی هاي‌ مسجد بزرگ، تخم شترمرغ اسـت کـه در بالای ستون ها قرار گرفته اسـت. بـه عنوان نمادی از باروری و پاکی در منطقه مالی ایستاده اسـت.

 

3. مسجد کریستال در کوالا ترنگانو، مالزی

مسجد کریستال در کوالا ترنگانو، مالزی

برخلاف اکثر مساجد سنتی جهان، مسجد کریستال مالزی با ساختار کاملاً فولادی و شیشه‌اي خود ظاهری مدرن و شیک‌تر را بـه نمایش می گذارد. گنبدهای شیشه‌اي مسجد زمانی کـه نمازخانه‌ها و اتاق‌هاي‌ اجتماعات از داخل نورانی می شوند، انگار از طلای خالص ساخته شده‌اند. مسجد کریستال همچنین دارای چند جزئیات الهام گرفته شده از چین در معماری و طراحی خود اسـت.

 

4. مسجد وزیرخان در لاهور پاکستان

مسجد وزیرخان در لاهور پاکستان

یکیدیگر از شاهکارهای شاه جهان، مسجد وزیرخان اسـت کـه در مرکز شهر لاهور با دیوارهای داخلی، بیانیه اي سلطنتی دارد. نقاشی هاي‌ دیواری پیچیده و کاشی کاری هاي‌ دقیق تقریبا هر اینچ از دیوارهای مسجد را از چهار مناره چشمگیر یافت شده در حیاط تا ورودی اتاق نماز پوشانده اسـت. بازار خوشنویسان بخش‌هاي‌ معروفی از آثار اسلامی با طرح‌هاي‌ گل و نقوش هندسی دارد کـه همگی توسط خطاط‌هاي‌ مشهور نقاشی شده‌اند.

 

5. مسجد لالا مصطفی پاشا در فاماگوستا، قبرس

مسجد لالا مصطفی پاشا در فاماگوستا، قبرس

مسجد لالا مصطفی پاشا کـه در اصل کلیسای جامع لاتین سنت نیکلاس نامگذاری شده اسـت، دارای برخی از برجسته‌ترین معماری‌هاي‌ فرانسوی در خاورمیانه اسـت. تصور می‌شود کـه این سازه توسط ژان لانگلویس فرانسوی در اواخر قرن سیزدهم و چهاردهم طراحی شده اسـت. در طول قرن ها، این مکان بـه عنوان یک مکان مقدس در قلب فاماگوستا برای تعدادی از مناطق و فرقه ها عمل می کرد تا این کـه در نهایت درسال 1571 بـه مسجد تبدیل شد.

 

6. مسجد سلطان احمد در استانبول ترکیه

مسجد سلطان احمد در استانبول ترکیه

مسجد سلطان احمد کـه یکی از آخرین سازه هاي‌ کلاسیک عثمانی بـه حساب می‌آید، نام مستعار خودرا بـه عنوان مسجد آبی بـه دلیل کاشی هاي‌ آبی ایزنیک کـه دیوارهای داخلی را تزئین می کند، بـه خود اختصاص داد. سلطان احمد اول ساخت این مسجد را درسال 1609 بـه عنوان راهی برای نشان دادن میراث خود بـه عنوان یک حاکم سفارش داد. با این حال، رهبر جوان تنها برای مدت کوتاهی قبل از مرگ نابهنگام خود درسال 1617؛ یعنی همان سال تکمیل مسجد، توانست از شاهکار معماری اسلامی لذت ببرد.

 

7. مسجد حسن دوم در کازابلانکا، مراکش

مسجد حسن دوم در کازابلانکا، مراکش

سنگ‌هاي‌ حکاکی شده با دست، کاشی‌کاری‌هاي‌ معرق پیچیده، و سقف‌هاي‌ طلاکاری شده، برتری هنر مراکشی را در مسجد حسن دوم بـه نمایش میگذارد. مشرف بـه اقیانوس اطلس، مناره 700 فوتی – دومین مناره بزرگ جهان – نشان دهنده ورودی نمازگزاران و بازدیدکنندگان بـه مکان دیدنی کازابلانکا اسـت کـه شامل یک مدرسه، حمام، یک موزه جامع و یک کتابخانه نفیس اسـت.

 


✅ مطالب مشابه: مسجد شیخ لطف‌الله


 

8. مسجد نصیرالملک شیراز، ایران

مسجد نصیرالملک شیراز، ایران

مسجد نصیرالملک کـه در یکی از قدیمی ترین شهر های ایران قرار دارد، بـه خاطر رنگ‌هاي‌ پر جنب و جوش و ویژگی‌هاي‌ معماری بعید خود شهرت دارد. این مکان عبادت بـه دلیل کاشی‌هاي‌ صورتی رنگ پیچیده کـه سقف و طاق‌هاي‌ عربی را تزیین می کرد، لقب «مسجد صورتی» را بـه خود اختصاص داد. در ساعات اولیه صبح، نور خورشید از پنجره‌هاي‌ رنگی متمایزش می‌گذرد و کف فرش ایرانی رابا رنگ‌هاي‌ آشوب‌آمیزی تزئین می کند.

 

9. مسجد جامع شیخ زاید در ابوظبی، امارات متحده عربی

مسجد جامع شیخ زاید در ابوظبی، امارات متحده عربی

زیباترین مساجد در سراسر جهان

شکوه و جلال از ابوظبی بـه لطف شاهکار فرهنگی و مذهبی شهر، مسجد جامع شیخ زاید، فوران می کند. این مکان مقدس مجلل با 82 گنبد مرمر سفید توسط 1096 ستون بیرونی، 96 ستون داخلی با جواهرات نیمه قیمتی، هفت لوستر کریستال سواروسکی با روکش طلا 24 عیار و بزرگ ترین فرش جهان در نمازخانه اصلی خود، زیبایی و نوآوری را بـه تصویر می‌کشد. طراحی مدرن اسلامی

 

نقوش پیچیده گل مروارید – شاید خاطره انگیزترین جزئیات مسجد – کـه دیوارها و کف را پوشانده اسـت توسط هنرمند و تصویرگر بریتانیایی کوین دین طراحی شده اسـت.

 

10. مسجد امام در اصفهان، ایران

مسجد امام در اصفهان، ایران

مسجد تحسین شده شاه بـه عنوان نقطه عطفی از معماری و هنر تزئینی ایرانی در مرکز میدان نقش جهان اصفهان قرار دارد. این مسجد کـه در اوایل قرن هفدهم ساخته شد، دارای یک موزاییک هفت رنگی یا سبک هفت رنگ کاشی اسـت کـه در ان تصاویر روی کاشی‌هاي‌ مستطیلی در سایه‌هاي‌ سیاه، سفید، اولترامارین، فیروزه‌اي، قرمز، زرد و حنایی نقاشی شده‌اند.

 

11. مسجد بزرگ شیان در شیان چین

مسجد بزرگ شیان در شیان چین

مسجد بزرگ شیان کـه با معماری سنتی چینی و عملی بودن اسلامی ترکیب شده اسـت، بیش از 20 ساختمان را در پنج حیاط خود در خود جای داده اسـت کـه ان را بـه بزرگ ترین مسجد در چین تبدیل کرده اسـت. بسیاری از ویژگی‌هاي‌ معماری مکان مقدس بـه ریشه‌هاي‌ ایرانی ادای احترام میکنند ودر عین حال سبک زیرساخت‌هاي‌ دوران سلسله مینگ و چینگ را حفظ می کنند. بـه عنوان مثال، بتکده در حیاط سوم، بـه نام “بررسی برج قلب”؛ بـه عنوان مناره مسجد عمل می کند.

 

12. مسجد پوترا در پوتراجایا، مالزی

مسجد پوترا در پوتراجایا، مالزی

در سواحل دریاچه پوتراجایا، مسجد پوترا عناصر طراحی ایرانی رابا مواد بومی ترکیب می کند تا یک نقطه عطف متمایز در مالزی ایجاد کند. این مسجد از گرانیت رز رنگی ساخته شده اسـت و شامل نمازخانه اصلی، حیاط و اتاق هاي‌ مختلف اسـت کـه بیش از 15000 نفر را در خود جای می‌دهد.

 

13. مسجد جامع سلطان قابوس در مسقط عمان

مسجد جامع سلطان قابوس در مسقط عمان

سلطان قابوس درسال 1992 قصد خودرا برای ساخت آرامگاه قصر اعلام کرد کـه شامل برگزاری مسابقه برای تصمیم گیری در مورد طراحی ان بود. پس از چندین سال ساخت و ساز، سرانجام مسجد جامع درسال 2001 بـه عنوان راهی برای جشن گرفتن سی امین سال فرمانروایی سلطان افتتاح شد.

 

مرکز برجسته این مکان دیدنی، لوستر مجلل بر فراز نمازخانه مردانه اسـت. این وسیله روشنایی از 600000 قطعه کریستال تزئین شده با طلا و بیش از 100 لامپ تشکیل شده اسـت.

 

14. مدرسه و مسجد تیلا کاری در سمرقند، ازبکستان

مدرسه و مسجد تیلا کاری در سمرقند، ازبکستان

در قلب شهر باستانی سمرقند، مدرسه و مسجد تیلا کاری در پس زمینه بیابانی ان با موزاییک هاي‌ آبی نفسگیر و گنبدی با ورق طلا می درخشد. پالت رنگی لوکس مسجد کـه درسال 1660 تکمیل شد، نمادی از ثروت شهر جاده ابریشم در ان دوران بود.

 


✅ مطالب مشابه:  معرفی مسجد عمادالدوله در کرمانشاه «+تصاویر»


 

در پایان

مساجد عبادتگاه مقدس مسلمانان در سراسر جهان هستند. اما انها همچنین بخش فرهنگی زیبایی از شهرها و کشورها هستند. در طول سال ها، بسیاری از حاکمان، پادشاهان و سران کشورها مساجد بزرگی ساخته اند. برخی از شگفتی هاي‌ معماری هستند، برخی دارای اهمیت تاریخی غنی و برخی دیگر بـه سادگی در عظمت خود باشکوه هستند. فرقی نمیکند بـه دین عمل کنید یا نه، برخی از این مساجد زیبا ارزش دیدن دارند. برای این کـه اینکار را برای شـما آسان کنیم، لیستی را جمع آوری کرده ایم.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپی زیبا از گلهایی که شاید کمتر در زندگی دیده باشید
کلیپی زیبا از گلهایی که شاید کمتر در زندگی دیده باشید