10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

بزرگترین مساجد جهان

جالب اسـت بدانید سوم مسجد بزرگ جهان در ایران اسـت و حرم امام رضا «ع» اسـت . در این جا بـه شـما 10 مسجد بزرگ جهان را بـه شـما معرفی خواهیم کرد کـه شکوه بسیار زیادی دارد.

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

حرم امام رضا «ع»، مشهد، ۷۰۰هزار نفر

حرم امام رضا «ع» در مشهد درسال ۸۱۸ میلادی تاسیس شده و سومین مسجد بزرگ جهان اسـت. هر یک از هفت صحن ان بیش از ۱۰۰هزار نفر ظرفیت دارند. حرم امام رضا «ع» با مناره‌ها و گنبد طلایی آراسته شده و ۷۰۰هزار نفر ظرفیت دارد.

 

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

مسجدالنبی «ص»؛ مدینه، عربستان سعودی، یک میلیون نفر

مسجد النبی دومین مسجد بزرگ جهان اسـت کـه در مدینه واقع شده و یک مکان زیارتی مهم بـه شمار می آید. مسجد النبی دومین مسجد ساخته شده در تاریخ اسلام بعد از مهاجرت پیامبر اکرم بـه مدینه درسال ۶۲۲ میلادی اسـت. ساختمان ان شامل گنبد سبز و ده مناره می شود و تلفیقی از معماری اسلامی و عثمانی اسـت. این مسجد ۴۰۰۵۰۰ مترمربع مساحت و یک میلیون نفر ظرفیت دارد.

 

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

مسجد الحرام، مکه، عربستان سعودی، ۴میلیون نفر

مسجد الحرام بزرگ ترین مسجد جهان اسـت. کعبه در مرکز مسجد قبله‌گاه و مقدس‌ترین مکان مسلمان اسـت. این مسجد در زمان حضرت ابراهیم «ع» ساخته شده اسـت. مسجد الحرام در هنگام حج ۴میلیون ظرفیت و ۴۰۰۸۰۰ مترمربع مساحت دارد. تاریخ ثبت شده این مسجد از سال ۶۳۸ میلادی آغاز می شود.

 

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

مسجد صالح، صنعا، یمن، ۴۴هزار نفر

مسجد صالح بزرگ ترین مسجد یمن و دهمین مسجد بزرگ دنیاست. این مسجد درسال ۲۰۰۸ ساخته شده و معماری خیره‌کننده ان کـه متاثر از معماری اسلامی و یمنی اسـت و ان قدر زیباست کـه این ساختمان مدرن را بـه یک جاذبه گردشگری تبدیل کرده اسـت. این مسجد یک گنبد مرکزی و شش مناره دارد کـه ارتفاع هرکدام بـه ۱۰۰ متر میرسد.

 

ضلع شرقی و غربی مسجد ۱۰ در دارد کـه همراه با ۵ در جنوبی بـه حیاط مسجد منتهی می شوند. باغ‌هاي‌ گل زیبا مسجد صالح را احاطه کرده و از ویژگی‌هاي‌ داخلی مدرن ان میتوان بـه تهویه هوا، سیستم صوتی با کیفیت و کتابخانه اشاره کرد. این مسجد حدود ۴۴هزار نفر ظرفیت دارد.

 

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

مسجد جامع، دهلی، هند، ۸۵هزار نفر

مسجد جامع دهلی نهمین مسجد بزرگ دنیاست. این مسجد بین سال‌هاي‌ ۱۶۴۴ و ۱۶۵۸ توسط شاه جهان ساخته شده اسـت، امپراتور مغولی کـه تاج محل را نیز ساخت. این مسجد با ماسه سنگ و مرمر ساخته شده و ویژگی‌هاي‌ بارز ان شامل چهار برج، سه ورودی و دو مناره می شود. در بین آثار ارزشمندی داخل مسجد، میتوان بـه نسخه‌اي از قرآن کریم اشاره کرد کـه روی پوست آهو نوشته شده اسـت. حیاط مسجد گنجایش ۷۵هزار نمازگزار را دارد و داخل ان هم ۱۰هزار نفر ظرفیت دارد.

 


حتما بخوانید: مساجد خاص و منحصر به فرد خارجی


 

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

مسجد پادشاهی، لاهور، پاکستان، ۱۰۰هزار نفر

مسجد پادشاهی یکی از مکان‌هاي‌ تاریخی لاهور و هشتمین مسجد بزرگ جهان اسـت. این مسجد درسال ۱۶۷۳ توسط اورنگ‌زیب، ششمین سلطان مغول ساخته شده و زمانی بزرگ ترین مسجد دنیا بوده اسـت.

 

معماری مسجد پادشاهی متاثر از معماری هندی، ایرانی، اسلامی و آسیای مرکزی اسـت و خود الهام‌بخش طراحی مساجدی مثل تاج المسجد بوده اسـت. مسجد پادشاهی یک گنبد مرکزی با دو گنبد جانبی و چهار مناره دارد کـه هرکدام ۵۰ متر ارتفاع دارند.

 

تالار اصلی ۵هزار نفر ظرفیت دارد و ۹۵هزار نمازگاز هم در حیاط جا می شوند. این مسجد حدود ۳۰هزار مترمربع مساحت دارد.

 

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

مسجد حسن دوم، کازابلانکا، مراکش، ۱۰۵هزار نفر

مسجد حسن دوم در شهر کازابلانکا در مراکش واقع شده و هفتمین مسجد بزرگ جهان و بزرگ ترین مسجد مراکش اسـت. این مسجد درسال ۱۹۹۳ ساخته شده و ۱۰۵هزار نفر ظرفیت دارد. مسجد حسن دوم بـه دور از سروصدا و آلودگی شهر واقع شده اسـت.

 

این مسجد زیبا بـه سبک موری ساخته شده و فقط یک گنبد و مناره دارد. از آنجا کـه مسجد روی سایتی بـه شکل شبه‌جزیره قرار دارد، کف مسجد شیشه‌اي اسـت و منظره شگفت‌انگیزی از اقیانوس اطلس زیر ان را ارائه می دهد. همچنین باغ‌هاي‌ زیبا و حیاط باشکوهی با ۴۱ آبنما دارد.

 

مسجد استقلال، جاکارتا، اندونزی، ۱۲۰هزار نفر

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

مسجد استقلال ششمین مسجد بزرگ جهان اسـت کـه در شهر اندونزیایی جاکارتا واقع شده اسـت. این مسجد بزرگ ترین مسجد جنوب شرقی آسیاست. ساختمان ان درسال ۱۹۷۸ بـه نشانه استقلال اندونزی ساخته شده اسـت.

 

معماری ان بدون توجه بـه سبک اسلامی و اندونزیایی و بـه سبک بین المللی نئومدرن ساخته شده اسـت. مسجد استقلال دو گنبد، هفت ورودی و فقط یک مناره دارد، همچنین باغ و حوض بزرگی بـه همراه آبنما دارد. این مسجد ۱۲۰هزار نفر گنجایش دارد.

 

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

تاج المسجد، یوپال، هند، ۱۷۵هزار نفر

تاج المسجد در بوپال، هند، واقع شده و پنجمین مسجد بزرگ جهان اسـت. ساخت و ساز این مسجد در دهه ۱۸۰۰ بـه دستور بیگم بوپال آغاز شد. متاسفانه بی‌ثباتی سیاسی و کمبود بودجه ساخت ان را بـه تعویق انداخت ودر نهایت درسال ۱۹۸۵ افتتاح شد.

 

طراحی ان از اصول معماری مغول پیروی می کند و یادآور مسجد پادشاهی لاهور و مسجد جامع دهلی اسـت. تاج المسجد ۱۷۵هزار نفر ظرفیت دارد.

 

10 مسجد بزرگ جهان (عکس)

مسجد فیصل، اسلام آباد، پاکستان، ۳۰۰هزار نفر

مسجد فیصل در پایتخت پاکستان چهارمین مسجد بزرگ دنیاست و مسجد ملی پاکستان و بزرگ ترین مسجد اهل سنت در جنوب آسیا بـه شمار می رود. این ساختمان در کوهپایه‌هاي‌ هیمالیا واقع شده و بـه افتخار سلطان عربستان، فیصل کـه بودجه ساخت ان را درسال ۱۹۸۶ تامین کرد، نامگذاری شده اسـت.

 

این مسجد از نظر معماری، شبیه چادر‌هاي‌ سنتی اسـت کـه قبایل بادیه نشین استفاده می کردند. مسجد فیصل فاقد گنبد اسـت، اما چهار مناره بلند دارد کـه هرکدام ۹۰ متر ارتفاع دارند. همچنین ۵۰۰۰ مترمربع مساحت و ۳۰۰هزار نفر ظرفیت دارد.

 

در پایان باید گفت مساجد مسلمانان چه کوچک و چه بزرگ با ارزش است. از دیگر مساجد مهم مسلمانان در پایین دیدن نمایید.

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت