شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)

شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
در اینجا شما را با با شکوه ترین و شگفت انگیز ترین مساجد مسلمانان در جهان آشنا خواهیم کرد.
 
 
یک گوشه دنج برای عبادت… روزی که پیامبر اکرم(ص) مسجد قبا را به عنوان اولین مسجد رسمی اسلام بنا می‌کرد، مسجد گوشه دنجی برای عبادت‌های فردی و جمعی بود. جایی که مسلمانان مدینه نه فقط برای نماز و عبادت، که به عنوان اولین محل تجمع و قرارهای مذهبی از آن استفاده می‌کردند.

 
حالا بعد از گذشت 14 قرن هزاران مسجد در گوشه و کنار دنیا بنا شده که 21آگوست روز جهانی آنها نام گرفته است.
 

دروازه حج
 
شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)

مسجد شجره اما یکی از مهم ترین مساجد تاریخی دنیا است. جایی که زائران برای ورود به مکه و بیت الله الحرام چه ساکن باشند و چه مسافر، بدون احرام بستن در آن حق ورود به این شهر را ندارند.
 
 
پیامبر اکرم در سه سفر عمره و یک سفر حج تمتع در این محل محرم شدند. همچنین روایت است که پیامبر اکرم در این مکان، کنار درختی به نام ‹‹سَمَره›› فرود آمدند.
 

 

جایی که ابر سایه انداخت

شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
شهرت مسجد غمامه مدینه نه به خاطر معماری و قدمتش، که به خاطر روایت تاریخی آن است. غمامه به معنی ابر است و اشاره به زمانی دارد که پیامبر اکرم(ص) در این مکان شروع به خواندن نماز کردند و ابرهایی روی سر ایشان را پوشاندند. گفته می شود ابرها بعد از دعای باران پیامبر آسمان منطقه را پوشانده اند. مسجد غمامه در فاصله 500 متری غرب مسجدالنبی، مقابل باب السلام در منطقه «مناخه» قرار دارد.
 

دو قبله در یک زمین

شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
مسجد ذوالقبلتین جایی است که در آن قبله مسلمانان از بیت المقدس به کعبه تغییر کرد. پیامبر اکرم(ص) در رکعت دوم نماز ظهر بودند که فرمان تغییر قبله از سوی خداوند نازل شد و دو رکعت بعدی نماز ظهر جماعت آن روز به سمت کعبه خوانده شد. این مسجد در شمال غربی مدینه در فاصله 3.5کیلومتری مسجدالنبی قرار دارد و در تمام ساعات روز باز است.

 
پایگاه حکومت عدل
 
شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
 
اگر قرار باشد یکی از 4مسجد بزرگ و تاثیرگذار جهان اسلام را بشناسید، مسجد  کوفه یکی از آنها خواهد بود. جایی که امام علی(ع) آن را مرکز خلافت خود در  نظر گرفت. مسجد کوفه در ۱۲ کیلومتری شمال نجف قرار دارد که گفته می‌شود سنگ  بنای آن را حضرت آدم(ع) گذاشته و بعد از مسجدالحرام قدیمی‌ترین مسجد جهان  است. در مسجد کوفه حتی مسافرها هم نماز خود را کامل می‌خوانند.
 
 
هفت مقام نورانی
 
شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
 
مسجد سهله؛ این نام مسجدی است که روایات متقن شیعی، آن را «مقام» و محل سکونت امام زمان(عج) در زمان ظهور معرفی کرده‌اند. مسجدی که در قرن اول هجری در شمال غربی مسجد جامع کوفه ساخته‌شد و تا مقبره امام علی(ع) ۱۰ کیلومتر فاصله دارد. در صحن این مسجد 7محراب به نام 7نفر از پیامبران و اولیای الهی نامگذاری شده اند. مقام ابراهیم(ع)، مقام یونس(ع)، مقام ادریس(ع)، مقام صالح(ع)، مقام امام سجاد(ع)، مقام امام صادق(ع) و مقام امام زمان(عج) هفت مقام این مسجد هستند که هر کدام محل اقامت، عبادت یا سکونت یکی از این اولیای الهی بوده اند.
 
 
دو رکعت زیر سقف چوب

شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
از مسجدهای معروف و روایت های تاریخی شان که بگذریم، مساجدی در دنیا هستند که جزو «ترین» ها قرار گرفته اند. مسجد چوبی با معماری متفاوتش یکی از زیباترین مساجد دنیا است که بنای اولیه اش در سال 1325 با دیوارهای کاه‌گلی و سقف چوبی در نیشابور ساخته شد اما در سال 1378 مسجدی تمام چوبی به جای آن ساخته شد.
 
 
مسجدی که گفته می شود اولین مسجد چوبی مقاوم در برابر زلزله در جهان است و با سقف شیروانی و دو مناره 13متری در وسعت200متر مربع ساخته شده است. در مجموع 40تن چوب در بنای این مسجد استفاده شده است.
 
 
نماز خواندن روی برف و یخ

شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
صعب العبورترین مسجد دنیا شاید مسجد قطبی شهر اینووریک کانادا باشد که نمازگزارانش برای رسیدن به آن باید از میان یخ و برف بگذرند و نماز جماعت شان را در هوای 6ماه آفتابی، 6ماه مهتابی بخوانند. این مسجد در 220 کیلومتری قطب قرار داد و محل اجتماع 180 مسلمانی است که در میان 3500 سکنه اینووریک زندگی می کنند.
 
 
مسجدهای شناور

شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
مسجدهای ساحلی یا مسجدهای شناور در آب آنقدر جاذبه توریستی دارند که حالا کشورهای اسلامی زیادی به ساخت آنها رو آورده اند. نمونه این مساجد را در مالزی، ایتالیا و به تازگی در عربستان می توان دید. مسجد شناور عربستان که در جده ساخته شده، مسجد الرحمه نام دارد و معماری آن تلفیقی از معماری سنتی اسلامی و مدرن است.
 
شگفت انگیزترین مسجد های جهان (+ عکس)
 
مسجد تنگه مالاکا اما در سال 2006 در یکی از جزایر مصنوعی مالزی ساخته شده و  به طور کامل بر آب بنا شده است. ایتالیایی ها هم در ونیز یک مسجد شناور  بنا کرده اند که در آن به جای استفاده از سنگ و چوب و آجر، از توپ  ژیمناستیک استفاده شده است.
 
 

تهیه و تنظیم : مجله تالاب

منبع : taknaz.ir