مجموعه : نکات مهم سفر
بروزرسانی : 29 آبان 1402

بهترین غذاهایی که می توانید در ترکیه بخورید چیست ؟

بهترین غذاهایی که می توانید در ترکیه بخورید چیست ؟

بهترین غذاهایی که می توانید در ترکیه بخورید چیست ؟ برای این راهنما، ما از مجله تفریحی تالاب 44 مورد از خوشمزه ترین غذا هاي ترکی را جمع آوری کرده ایم. بهترین غذاهایی که میتوان در ترکیه و استانبول تست کرد.

44 غذای خوشمزه ترکیه

شـما در حال بازدید از ترکیه و استانبول هستید و می خواهید بهترین غذاها را برای خوردن پیدا کنید؟ پس، نمیتوانید با این فهرست از مجله تفریحی تالاب از غذا هاي خوشمزه ترکی اشتباه کنید! ما همه ی چیز را از غذا هاي سنتی ترکی و غذا هاي خیابانی گرفته تا کباب و حتی برخی از گزینه هاي‌ گیاهی و وگان را پوشش خواهیم داد. صرف نظر از ترجیح جوانه هاي‌ چشایی شـما، این جا چیزی برای همه ی وجوددارد.

1. دونر کباب

دونر کباب

این ساندویچ پیتا یا روکش لواش با گوشت ورقه‌اي نازک «گوسفند، گوشت گاو یا مرغ» پر می شود کـه روی یک جوجه‌گردان یا تف عمودی پخته می شود. علاوه بر گوشت، نان رابا گوجه فرنگی، پیاز، سیب زمینی سرخ شده و کاهو نیز پر می کنند. برای سس، می توانید سس مایونز یا سس کچاپ بخورید. این شبیه بـه ژیروس یونانی یا شاورما عربی/ایرانی اسـت.

خیابان هاي‌ استانبول مملو از فروشندگان کباب خوش طعم اسـت. دونر محبوب‌ترین غذای خیابانی دراین شهر اسـت ودر هر بلوک یافت میشود، و ان را برای یک لقمه سریع در هر زمان کـه گرسنه می شوید، عالی میکند!


مطالب مشابه: خوشمزه ترین خوراکی های معروف در سراسر دنیا


2. باقلوا

باقلوا

باقلوا یک شیرینی دسری اسـت کـه از لایه‌هایي از خمیر فیلو درست می شود و سپس با آجیل خرد شده پر می شود ودر شربت شکر خیس می شود. این غذا از آشپزخانه هاي‌ کاخ عثمانی سرچشمه گرفت و بـه محبوب ترین دسر در ترکیه تبدیل شد.

اگر بـه دنبال شگفت انگیزترین باقلواهای موجود دراین دنیا هستید، ترکیه کشوری اسـت کـه باید باشید. انواع مختلف ان نام هایي مانند لبو، لانه بلبل و باقلوای قصری دارند کـه همگی بـه یک اندازه خوب هستند اما بسته بـه نوع آجیل و خوراکی کـه دارند طعم متفاوتی دارند.

3. شیش کباب

شیش کباب

شیش کباب یکی از محبوب ترین انواع غذا در ترکیه اسـت. این غذا طبق معمولً با مکعب هاي‌ ترشی گوشت بره، مرغ یا گاو پخته شده روی میله فلزی روی زغال آماده میشود ودر بشقاب با گوجه فرنگی کبابی، فلفل سبز و پلو پلو یا بلغور پلو سرو می شود.

برخی از مشهور ترین شیش کباب ها عبارتند از: تاووک شیش «شیش کباب مرغ»؛ کوزو شیش «شیش کباب بره»؛ شاشلیک کباب «آویشن، روغن زیتون، خامه و سس سویا فیله استیک ترشی شده و خرد شده» و چوپ. şiş «تکه هاي‌ کوچک تر گوشت روی سیخ هاي‌ چوبی».

4. کومپیر

کومپیر

کومپیر یک غذای محبوب ترکی اسـت کـه بهتر اسـت بـه عنوان یک سیب زمینی پخته پر شده توصیف شود. این طبق معمولً یک سیب زمینی پخته بزرگ اسـت کـه از وسط نصف شده و با برش هایي از سبزیجات مختلف، ترشی، سس مایونز، سس کچاپ، پنیر رنده شده، زیتون، سوسیس و سایر چاشنی ها پر شده اسـت. یکی از بهترین مکان‌ها برای امتحان کومپیر، اورتاکوی، منطقه‌اي محبوب در استانبول اسـت.

5. گولاچ

گولاچ

گولاچ یک دسر سنتی ترکی اسـت کـه در ماه رمضان سرو می شود. محبوبیت ان بـه این دلیل اسـت کـه تهیه ان سبک و آسان اسـت و همچنین یک دسر عالی و با طراوت برای بعد از یک روز طولانی روزه داری اسـت. امروزه بسیاری از رستوران ها و نانوایی ها ان را در خارج از ماه رمضان نیز سرو می کنند.

گولاچ با ریختن مخلوط شیر گرم شده و گلاب روی ورقه هاي‌ گولاچ و قرار دادن گردو بین این ورقه ها درست می شود. طبق معمولً 6-10 ورق استفاده می شود. ورقه هاي‌ گولاچ از پختن مخلوط آب و آرد با نشاسته در تابه درست می شود. سپس پس از پختن خشک می شوند.

6. تولومبا

تولومبا

دسر تولوبا کـه قرن ها پیش بـه دلیل غنا و شیرینی وارد غذا هاي عثمانی شد، یک غذای الهام گرفته از بالکان اسـت. این شیرینی محبوب ترکی بـه طرز شگفت انگیزی ترد، نرم ودر عین حال آبدار اسـت. ان را در روغن سرخ کرده ودر شربت شکر فرو می کنند تا با پوسته قهوه‌اي طلایی از بیرون شیرین‌تر شود.

7. Tarhana Çorbası

Tarhana Çorbası

یکی از نخستین سوپ هایي کـه هنگام صحبت در مورد غذا هاي ترکی بـه ذهن می‌رسد سوپ ترهانه اسـت. با اضافه کردن سبزیجات، گیاهان تازه و ادویه جات ترشی جات بـه ماست قبل از خشک کردن ان و له کردن مخلوط بـه صورت پودر درست می شود. این پودر می‌تواند سال‌ها دوام بیاورد و بـه سادگی در آب جوشانده می شود تا سوپ خوشمزه اي باشد.

یکی از قدیمی‌ترین غذاها در غذا هاي ترکی، سوپ ترهانه اسـت کـه مورد علاقه بسیاری اسـت. مغذی و طبیعی اسـت. برای نوزادانی کـه در نخستین رژیم غذایی جامد خود قرار می‌گیرند، باید ان را داشته باشند.

8. Lahmacun

Lahmacun

Lahmacun یک غذای خیابانی محبوب در ترکیه اسـت کـه روی ان یک تکه خمیر گرد و نازک با گوشت چرخ کرده، گوجه‌فرنگی، پیاز، جعفری، فلفل سیاه و ایزوت «فلفل قرمز قرمز» پوشانده می شود و سپس در اجاق‌هاي‌ هیزمی پخته میشود.

این یک میان وعده مورد علاقه برای ناهار در ترکیه و یکی از رایجترین غذاهایی اسـت کـه در رستوران ها یافت می شود. مردم ترکیه در لاهماچون خود جعفری، پیاز، کمی گوجه فرنگی و مقدار زیادی لیمو می ریزند و ان را بـه صورت لفاف در می آورند.

9. اسکندر کباب

اسکندر کباب

برخلاف دونر کباب، این کباب مخصوص همیشه در بشقاب سرو می شود و غذای خیابانی نیست. این غذا با لایه‌بندی گوشت لذیذ دونر مخلوط با سس گوجه‌فرنگی روی نان پیتا و پر کردن سخاوتمندانه ان با کره ذوب شده درست می شود. اسکندر کباب را طبق معمول با گوجه و فلفل تفت داده شده و کنار ان ماست سرو می کنند. ترکیب عالی این مواد باعث می شود هر از چند گاهی طعم و تجربه اسکندر کباب را بـه خاطر بسپارید.

10. Zeytinyağlı Sarma «برگ انگور پر شده»

Zeytinyağlı Sarma «برگ انگور پر شده»

سرمه Zeytinyağlı یکیدیگر از غذا هاي مشهور ترکیه اي اسـت کـه طعم ان در ترکیه بسیار بهتر از هر جای دیگری اسـت. برگ‌هاي‌ انگور، کلم یا برگ‌هاي‌ تازه یا شور شده را می‌جوشانند و با برنج، پیاز، جعفری و ادویه‌ها پر میکنند ودر قابلمه‌اي عمیق می‌پیچند و می‌پزند. نسخه گیاهی طبق معمول با ماست سیر سرو می شود.

نوع غذای گوشت «اتلی یاپرک سرما» نام دارد و با گوشت چرخ کرده پخته می شود. «سرما» را می توان بـه عنوان پیش‌غذا، پیش‌غذا و یا حتی گزینه گوشت برای غذای اصلی سرو کرد. این غذای سنتی ترکی نفیس کـه در اکثر رستوران ها یافت می شود، باید در صدر فهرست آشپزی شـما قرار گیرد.

11. کوفته

کوفته

یکی از محبوب ترین غذا هاي ترکی کوفته اسـت. ترکیه صدها دستور پخت مختلف برای این لذت ملی دارد. تقریبا هر شهر دراین کشور بـه نظر می‌رسد دستور پخت خاص خودرا دارد. کوفته در خانه طبخ می شود، در رستوران ها سرو می شود و حتی غذای خیابانی اسـت. بسته بـه دستور غذا، ممکن اسـت شامل خرده هاي‌ نان، سیر، پیاز، تخم مرغ، و گوشت چرخ کرده گاو یا گوشت بره باشد.

بـه طور خلاصه، در سفر خود بـه ترکیه، شانس زیادی برای لذت بردن از این غذای نمادین ترکی خواهید داشت. توصیه میکنیم در طول اقامت خود حداقل 1-2 نوع کوفته مختلف را امتحان کنید. برخی از کوفته هاي‌ محبوب عبارتند از: سلطان احمد کوفتسی، اینگول کوفته و ازمیر کوفتسی.

12. Künefe

Künefe

اعتقاد بر این اسـت کـه دستور پخت سنتی Künefe از هاتای، یک شهر ترکیه با پیوندهای قوی با غذا هاي سوری سرچشمه می‌گیرد. Künefe یک دسر پر از پنیر و ترد اسـت کـه با کادایف آماده میشود کـه گندم خرد شده اسـت.

اگر بـه دنبال چیزی شیرین اما نه خیلی سنگین هستید، این دسر بهترین انتخاب شماست. Künefe تعادل ایده آلی از شکر، گندم خرد شده و پنیر بدون نمک دارد. متفاوت از سایر دسرهای شربتی، کونیفه هم بـه صورت گرم سرو می شود و هم گرم خورده می شود. اکثر رستوران هاي‌ کباب این دسر محبوب ترکی را سرو می کنند.

13. مانتی

مانتی

کوفته هاي‌ ریز خرد شده با رب گوجه فرنگی سرخ شده با کره و ماست سیر. تفاوت اصلی مانتی با کوفته یا راویولی اندازه کوچک ان اسـت کـه باعث می شود خوشمزه تر اما درست کردن ان دشوار باشد. نشانه یک مانتی خوشمزه این اسـت کـه بتوانید 40 عدد از آن ها را داخل قاشق قرار دهید.

مانتی نیز مانند کوفته یک غذای معمولی در غذا هاي ترکی اسـت و بسیاری از شهرها ان را مطابق ذائقه خود تهیه می کنند. محبوب ترین نوع مانتی در ترکیه متعلق بـه آناتولی مرکزی اسـت و بـه ان Kayseri Mantısı میگویند. این غذای سنتی ترکی باید یکی از نخستین غذا هاي جدیدی باشد کـه در سفر بـه ترکیه امتحان میکنید.

14. منمن

منمن

منمن دل چسب یک غذای اصلی در غذا هاي ترکی اسـت و اگر می خواهید طعم ترک‌ها تخم‌مرغ‌هایشان را بچشید، این غذای نمادین پاسخگوی شـما خواهد بود. منمن یک دستور تهیه تخم مرغ همزده اسـت کـه نسل ها در ترکیه وجود داشته و اکنون در سراسر جهان محبوب شده اسـت.

این غذای آسان از تخم مرغ، گوجه فرنگی، پیاز و فلفل سبز یکی از غذا هاي مورد علاقه شـما در هنگام اقامت در ترکیه خواهد بود. اگر هتل شـما منمنمن را در صبحانه سرو نمیکند، برای یک صبحانه اصیل ترکی در استانبول بیرون بروید و این غذای خوشمزه تخم مرغ را میل کنید.

15. Shakşuka

Shakşuka

Shakşuka یکی از غذا هاي سنتی ترکیه اسـت کـه با سیر و گوجه فرنگی بسیار زیاد اسـت. بـه طور معمول حاوی گوجه فرنگی خرد شده، بادمجان، کدو سبز، روغن زیتون، پیاز ریز خرد شده، نمک و فلفل برای طعم دادن اسـت.

اغلب بـه عنوان بخشی از مزه یا بـه عنوان یک غذای جانبی ترکی سرو می شود. طبق معمول سرد و مزه اي عالی برای راکی، نوشیدنی ملی ترکیه سرو می شود. وقتی زمان سفارش مزه فرا رسید، مطمئن شوید کـه این پیش غذای محبوب روی میز باشد.

16. Kuru Fasulye

Kuru Fasulye

یکی از محبوب ترین غذا هاي ترکی کورو فاسولیه «kuru fasulye» اسـت کـه از لوبیا خشک شده آماده میشود. ترکیه برداشت هاي‌ بسیار خوبی از این حبوبات ساده دارد کـه ممکن اسـت هر شخصی را کـه هنوز فروخته نشده اسـت تبدیل کند.

دستور غذا ساده ودر عین حال بسیار مغذی اسـت. پیاز و رب گوجه فرنگی را در روغن آفتابگردان تفت داده و همراه با لوبیا سفید خشک مانند سوپ آب پز کنید «در واقع کورو فاصلیه سوپ نیست». برخی از دستور العمل ها شامل انواع مختلف گوشت اسـت. بسیاری از رستوران هاي‌ محلی این شاهکار را در منوی خود گنجانده اند. طبق معمول با پلو پلو و ترشی میل می شود.

17. تانتونی

تانتونی

تانتونی یکی از خوشمزه ترین غذا هاي خیابانی ترکیه اسـت. این غذا با گوشت گاو خرد شده یا بره سرخ شده روی یک کیسه سنتی ترکی «یک ماهیتابه فلزی نازک کـه برای پختن غذا در دمای بالا استفاده می شود» با روغن آفتابگردان درست می شود.

پس از پخته شدن گوشت، ان رابا پیاز خرد شده، گوجه فرنگی بدون پوست و جعفری در لواش پیچیده می کنند. فراموش نکنید کـه لیمو را در تانتونی خود فشار دهید و همراه با ان یک لیوان نوشیدنی سرد عیار سفارش دهید.

در حالی کـه این غذا بـه اندازه دونر کباب محبوب نیست «تا کنون نیست»؛ اگر در هر شهر ترکیه بـه دنبال این غذای خیابانی ترکی بگردید، زمان زیادی طول نمی‌کشد تا یک رستوران عالی متخصص در تانتونی پیدا کنید.

18. هونکار بگندی

هونکار بگندی

Hünkar Beğendi یکی از شاهکارهایی اسـت کـه در آشپزخانه هاي‌ کاخ عثمانی خلق شده اسـت. ترجمه تحت اللفظی این غذا «لذت سلطان» اسـت. وقتی برای نخستین بار این غذا را برای یک سلطان عثمانی سرو کردند، او بسیار از ان بـه وجد آمد. آن ها سرخوشی وی را دراین نام مجسم کردند.

این دستور غذای قدیمی ترکی کاملاً گوشت بره نرم اسـت کـه روی سس بادمجان دودی و پنیر ذوب شده قرار داده شده اسـت. سرآشپزها برای طبخ این غذای خوشمزه باید سال‌ها بر مهارت هاي‌ خود مسلط باشند. میتوانید Hünkar Beğendi را در برخی از رستوران‌هاي‌ سنتی ترکی سطح بالا در سراسر کشور پیدا کنید.

19. Ezogelin Çorbası

Ezogelin Çorbası

سوپ ازوگلین یکی از سنتی ترین سوپ هاي‌ ترکی اسـت کـه در هر جای ترکیه یافت می شود. اگر چه یکسان نیست، اما شبیه بـه همان اندازه خوشمزه Mercimek Çorbası «سوپ عدس» اسـت. Ezogelin Çorbası با رب گوجه فرنگی، برنج، عدس قرمز، بلغور، پیاز و کره آماده میشود. درست مانند اکثر مردم محلی، قبل از لذت بردن از ان؛ مقداری لیمو در سوپ خود فشار دهید.

20. Cağ Kebabı

Cağ Kebabı

Cağ Kebabı یکی از انواع کباب مشهور ترکیه اسـت. منشا ان شهر ارزروم اسـت. بـه احتمال زیاد از این شهر زیبا اما در شرق آناتولی ارزروم دیدن نمی کنید، اما نگران نباشید، می توانید cağ kebabi معتبر را در استانبول پیدا کنید.

این اجداد دونر کباب بره اي اسـت کـه بـه صورت افقی روی هم چیده شده و ترشی شده اسـت کـه روی آتش هیزم می‌چرخد. ترشی کردن شامل پیاز، ریحان، فلفل سیاه و نمک اسـت. گوشت چاگ کبابی متوسط پخته، نرم، آبدار و خوش طعم اسـت و برای قرار دادن در نان لواش و درست کردن ان بسیار مناسب اسـت.

21. Perde Pilavı

Perde Pilavı

این غذا مانند یک اثر هنری اسـت. برنج، مرغ، آجیل کاج، کره و ادویه هایي مانند پونه کوهی و فلفل سیاه در لایه نازکی از خمیر پوشانده شده و روی ان بادام و مویز ریخته می شود ودر قابلمه هایي بـه شکل فاس پخته می شود. در نگاه اول شبیه کیک اسـت. این غذای برنجی برای مراسم عروسی آماده میشود زیرا نمادی از ساخت یک خانه جدید اسـت.

22. Testi Kebabı

Testi Kebabı

این غذای مخصوص منطقه کاپادوکیه بـه کباب سفالی ترجمه می شود ودر کاسه هاي‌ سفالی آماده میشود. طبق معمولً با مخلوطی از گوشت، گوجه فرنگی، پیاز، بادمجان، سیب زمینی و برخی سبزیجات تازه دیگر درست می شود. همه ی مواد را در ظرف سفالی قرار می‌دهند، درب قابلمه رابا خمیر می بندند و بـه مدت 4 تا 8 ساعت در اجاق هاي‌ هیزمی آرام می پزند.

این غذای مرکزی آناتولی امروزه در مناطق توریستی ترکیه موجود اسـت ودر دیگ هاي‌ سفالی کوچک تر طبخ می شود. برای پذیرایی از میهمانان، دیگ رابا چکش کوچک می شکنند.

23. گوزلمه

گوزلمه

گوزلمه یکی از غذاهایی اسـت کـه در مقاصد گردشگری سرو می شود. گاهی اوقات بـه ان پنکیک ترکی می‌گویند، اما متفاوت از پنکیک معمولی آماده میشود.

انواع فیلینگ هاي‌ خوشمزه روی خمیر فیلوی دست ساز قرار میگیرند، بسته می شوند و تا زمانی کـه قهوه اي طلایی و ترد شوند، پخته می شوند. برخی از پر کردن هاي‌ محبوب عبارتند از اسفناج و پنیر فتا، پنیر رنده شده و پوره سیب زمینی، گوشت چرخ کرده و پنیر یا گوزلمه مخلوط. قیمه را می توانید بـه سلیقه خود انتخاب کنید.


مطالب مشابه: 22 غذای خوشمزه دنیا که باید یک بار در زندگی امتحان کنید


24. پیده

پیده

این غذای محبوب ترکی یکی از عزیزترین غذا هاي شـما در ترکیه خواهد بود. با ده ها تاپینگ مختلف عرضه می شود، قیمت مناسبی دارد، بـه عنوان یک پیتزای خوب خوشمزه اسـت ودر هر گوشه ممکن موجود اسـت.

پایه پید یک خمیر قایق شکل شبیه بـه پوسته پیتزای غربی بدون سس گوجه فرنگی اسـت. تاپینگ ها بسیار متفاوت هستند و شامل پنیر ترکی، سوچوک «سوسیس تند ترکی»؛ فلفل سبز، گوشت چرخ کرده، گوشت خرد شده، اسفناج، گوجه فرنگی، پاسترامی، تخم مرغ، قارچ، گوشت دونر، گوشت مرغ و ادویه هستند اما محدود بـه ان نمیشود.

حتی می توانید بسیاری از نسخه هاي‌ گیاهی و وگان پید را پیدا کنید. این غذا طبق معمول با نان پیده کـه یک نوع نان اصلی در ترکیه اسـت اشتباه گرفته می شود.

25. Su Böreği

Su Böreği

سو بورگی ستاره تمام شیرینی ها و بورک ترکیه اسـت و یکی از چالش برانگیزترین دستور پخت ها در ترکیه محسوب می شود. این بـه عنوان “Water Börek” ترجمه می شود کـه نماد ورقه هاي‌ دست ساز نرم و آبدار داخل ان اسـت. بخش دشوار این دستور تهیه نرمی و آبدار بودن مناسب داخل ان اسـت.

ورقه هاي‌ فیلو در آب در حال جوش پخته می شوند و سپس پر می شوند و پخته می شوند. 12 عدد از این ورقه‌هاي‌ فیلو رابا کره می‌مالند و در میان انها پنیر می‌پاشند ودر فر می‌پزند. نتیجه بیرون ترد ودر داخل نرم ذوب می شود. این غذا در اکثر نانوایی هاي‌ ترکیه برای صبحانه خورده می شود. Su Böreği نیز در خانه برای پذیرایی از مهمانان مهم طبخ می شود.

26. سیمیت

سیمیت

سیمیت «شبیه بـه نان شیرینی» یک غذای خیابانی محبوب اسـت و می توان ان را در فروشندگان خیابانی و نانوایی ها در سراسر کشور پیدا کرد. پایتخت ترکیه، آنکارا، بـه خاطر سیمای خود مشهور اسـت. سیمیت سنتی را قبل از پختن با کنجد می پوشانند ودر ملاس انگور می ریزند و رنگ کاراملی و کمی شیرینی بـه ان میدهند.

در حالی کـه برای لذت بردن از این غذای لذیذ ترکی نیازی بـه غذای دیگری نیست، خامه لخته شده با گاومیش آبی، عسل، پنیر یا چای سنتی ترکی از بهترین گزینه ها هستند اگر طعم بیشتری می خواهید. صبحانه معمولی ترکی طبق معمولً یک سیمیت با ان سرو می شود.

27. Çiğ Köfte

Çiğ Köfte

گوشت بره بدون چربی، بلغور، پیاز، سیر، گوجه فرنگی و رب فلفل تند آسیاب شده با ادویه هاي‌ بسیار تند «ایزوت، پول بایبر» و ورز داده می شود تا بره با این ادویه هاي‌ تند پخته شود. از آنجایی کـه گوشت بـه درستی پخته نشده اسـت، باید بـه صورت تازه مصرف شود و نمی‌توان ان را یک شبه نگه داری کرد.

چیگ کوفته در سراسر استانبول فروخته می شود و یکی از مشهور ترین غذا هاي خیابانی ترکیه اسـت. با این حال، خوشبختانه، دستور اصلی بالا برای تولید تجاری بـه دلایل بهداشتی ممنوع شده اسـت.

امروزه تقریبا تمام کوفته‌هاي‌ استانبول بدون گوشت تهیه میشوند و ان را بـه یک غذای گیاهی فوق‌العاده تبدیل می کنند. این غذای خوشمزه خیابانی را طبق معمول در کاهو می پیچند و با فشار لیمو می‌خورند. می توانید ان را در نان لواش نیز بپیچید.

28. Maraş Dondurması «بستنی ماراش»

Maraş Dondurması «بستنی ماراش»

شربت، ژلاتو و بسیاری از انواع دیگر بستنی نیز در ترکیه سرو می شود، اما هیچ کدام بـه اندازه Maraş Dondurması منحصر بـه فرد و خاص نیستند. این بستنی شیرین، خامه اي، کشدار ودر عین حال چسبنده اسـت. این چسبندگی کششی بـه دلیل گنجاندن ریشه هاي‌ ارکیده وحشی بـه نام “سالپ” اسـت. این بستنی علاوه بر صلپ، از شیر بزهایی کـه با گیاهان آویشن، کروکوس، گون و سنبل تغذیه می شوند درست می شود.

این بستنی ترکی یکی از بهترین بستنی هاي‌ جهان اسـت و Maraş Dondurması معتبر باید در صدر فهرست غذا هاي شـما باشد تا در ترکیه امتحان کنید. عطر بی نظیری دارد کـه باعث می شود قبل از خوردن آخرین لقمه ان را لیس بزنید.

29. لوکم «لذف ترکی»

لوکم «لذف ترکی»

لذیذ ترکی در بسیاری از منابع یکی از 10 غذای برتر ترکی اسـت و حق با آنهاست. اگر چه دستور العمل ان ممکن اسـت ساده باشد، اما بـه دلیل ترکیب منحصر بـه فرد طعم هاي‌ ان طعمی خاص دارد و ان را در بسیاری از فرهنگ ها در طول قرن ها مورد علاقه قرار می دهد.

لوکوم بر پایه ژل نشاسته و شکر اسـت. گونه هاي‌ گرانقیمت عمدتاً از پسته، فندق یا گردو با اندازه کامل، خرد شده یا آسیاب شده تشکیل شده اسـت کـه با ژل بسته شده اسـت. انواع سنتی اغلب با گلاب، ماستیک، انار یا لیمو طعم دار می شوند. سعادت چشیدن طعم شیرینی اصیل ترکی شـما را مجبور می کند بـه سایر لذت‌هاي‌ تقلبی موجود در خارج از ترکیه فکر کنید، اما هر لقمه ارزش پشیمانی را دارد.

30. Aşure

Aşure

این دسر بی نظیر ترکی پیشینه مذهبی دارد. بر اساس اعتقادات اسلامی، نوح این دسر رابا آخرین موادی کـه پس از طوفان بزرگ پا بـه خشکی گذاشت درست کرد. در زبان انگلیسی بـه نوح پودینگ مشهور اسـت. دستور غذای اصلی شامل 41 ماده شامل زردآلو، کشمش، مویز، انجیر، آجیل کاج، گندم، گردو، فندق، نخود و لوبیا می‌باشد. همه ی این‌ها با شکر و آب میوه شیرین شده و همه ی باهم دریک قابلمه بزرگ پخته می شوند.

آشوره چیزی بیشتر از یک دسر خوشمزه در ترکیه اسـت. در فرهنگ ترکی جایگاه مهمی دارد و حتی یک ماه خاص برای ان وجوددارد. دراین مدت، مردم آشپزی می کنند و بـه همسایگان خود آشوره میدهند تا وقایع مذهبی مختلفی را کـه در زمان هاي‌ قدیم اتفاق می افتاد بـه یاد بیاورند. این غذا بـه اسانی در دسر فروشی ها با رویه هاي‌ پر جنب و جوش ان قابل شناسایی اسـت.

31. Sütlaç

Sütlaç

ترکیه بـه خاطر طیف گسترده اي از دسرهای مبتنی بر شیر مشهور اسـت و Sütlaç مشهور ترین و خوشمزه ترین آنهاست. این دسر قدیمی و سنتی ترکی شبیه بـه پودینگ برنجی اسـت کـه در سراسر جهان یافت می شود. دسر سبک و سالمی اسـت و طبق معمول بعد از غذای سنگین مصرف می شود.

این غذای شیرین کـه در هر خانه ترکی طبخ می شود ودر اکثر رستوران ها موجود اسـت، سخت خواهد بود. رایجترین نوع ان “Fırın Sütlaç” نام دارد کـه در فر پخته می شود تا پوستی کاراملی بـه ان بدهد.

32. موکور

موکور

Mücver شبیه بـه هاش براون اسـت، اما در ترکیه بیشتر با کدو سبز بـه جای سیب زمینی آماده میشود. مواد تشکیل دهنده ان کدو سبز رنده شده، تخم مرغ، پیاز، آرد، جعفری و شوید اسـت. Mücver را می توان بـه عنوان پیش غذا یا بـه عنوان غذای اصلی سرو کرد و طبق معمولً روی ان ماست سیر قرار میگیرد. برای روزهای گرم بسیار مناسب اسـت و طراوت و طعم ملایم کدو سبز را برای شـما فراهم می کند.

این غذا رایجترین غذا دراین فهرست از بهترین غذا هاي ترکی نیست. اگر تا بـه حال در منوی هر رستورانی موکور دارید، بهتر اسـت ان را سفارش دهید تا فرصت دیگری وجود نداشته باشد.

33. Türk Kahvesi «قهوه ترکی»

Türk Kahvesi «قهوه ترکی»

درسال 1517 ترک‌هاي‌ عثمانی یک شهر کوچک یمن بـه نام موکا را فتح کردند و دانه‌هاي‌ قهوه خودرا بـه خانه بردند. آن ها غافل بودند کـه این شروع نوشیدنی مورد علاقه یک امپراطوری بود! قهوه ترک برخلاف بسیاری از انواع دیگر قهوه با جوشاندن، دم نکردن یا مخلوط کردن با آب داغ پخته می شود. مصرف قهوه بعد از غذا یا زمانی کـه مهمانان در خانه ترک هستند مرسوم اسـت.

قهوه ترک طعمی قوی دارد و طبق معمول در فنجان هایي بـه اندازه اسپرسو سرو می شود. سرو شیرینی ترکی یا یک تکه شکلات کوچک با ان یک سنت رایج در ترکیه اسـت.

34. Karnıyarık

Karnıyarık

اگر از طرفداران بادمجان هستید، ترکیه مکان مناسبی برای زیارت آشپزی شماست. غذا هاي این کشور راه‌هاي‌ زیادی برای طبخ این سبزی بنفش تند، با دستور العمل‌هایي از غذا هاي گیاهی مانند “İmam Bayıldı” یا غذا هاي گوشتی مانند نسخه ترکی خوشمزه “Moussaka” دارد.

Karnıyarık بـه معنای شکم شکافته ترجمه می شود. بادمجان ها را از وسط برش داده و با پیاز، گوجه فرنگی، فلفل و گوشت چرخ کرده پر می کنند تا در فر پخته شوند. اغلب با برنج، ماست یا کاچیک همراه اسـت.

35. کباب آدانا

کباب آدانا

از فهرست انواع کباب در ترکیه، بی شک کباب آدانا یکی از محبوب ترین ها در میان دوستداران گوشت اسـت. کباب آدانا بـه طور کلی با گوشت چرخ کرده مخلوط با چربی دم بره درست می شود. چربی دم ان را آبدار و خوش طعم می کند. گوشت چرخ کرده را بـه سیخ کشیده و روی کباب پز زغالی می پزند. این غذا را یا در بشقاب با سالاد بلغور پلو و سماق سرو می کنند یا بـه صورت لواشک با گوجه، پیاز، کاهو و جعفری سرو می شود.

شهر آدانا یکی از بهترین رازهای آشپزی ترکیه اسـت. انها بـه خاطر کباب هاي‌ تندشان مشهور هستند و شهر ادعا می کند کـه برخی از خوشمزه ترین کباب هاي‌ کشور را در اختیار دارد. در حالی کـه کباب هاي‌ خوبی در سراسر ترکیه موجود اسـت، برخی می‌گویند کـه اگر می خواهید بهترین کباب را تجربه کنید، ان را فقط می توانید در زادگاه آن ها پیدا کنید: آدانا!

36. İçli Köfte

İçli Köfte

İçli köfte کـه در انگلیسی بـه کوفته شکم پر ترجمه می شود، یک پیش غذا یا غذای اصلی ترکی اسـت و گاهی اوقات بـه عنوان غذای خیابانی در استانبول یافت می شود. گلوله هاي‌ خمیر ساخته شده از مخلوط بلغور ریز، سیب زمینی و ادویه جات بـه عنوان پوسته بیرونی استفاده می شود و با گوشت گاو یا گوشت چرخ کرده بره پر می شود.

سپس با آب پز یا کبابی پخته می شود. می توان ان را بـه صورت گرم یا سرد مصرف کرد. تهیه این دستور پخت پیچیده برای آشپزها و سرآشپزهای خانگی اغلب چالش برانگیز اسـت و بنابر این در رستوران هاي‌ ترکیه تبدیل بـه یک غذای لذیذ می شود.

37. Tavuk Göğsü «پودینگ مرغ»

Tavuk Göğsü «پودینگ مرغ»

آیا این یک دسر اسـت و مرغ واقعی در ان وجوددارد؟ تایید شده. طعمش شبیه مرغه؟ متلاشی شد. خوشمزه اسـت؟ محتمل. Tavuk Göğsü از گوشت سینه مرغ واقعی، نشاسته ذرت، شیر، آرد برنج و شکر درست می شود. این یک دسر محبوب در ترکیه اسـت و بـه اسانی در اکثر رستوران ها و مغازه هاي‌ دسر فروشی یافت می شود.

Tavuk Göğsü یکی از قدیمی‌ترین و جذاب ترین غذا هاي ترکی اسـت. این غذا بـه قرون وسطی برمی گردد، زمانی کـه هر نوع مواد غلیظ کننده مانند نشاسته هنوز اختراع نشده بودو از گوشت مرغ خرد شده برای غلیظ کردن دسرها استفاده می شد.

38. Bal & Kaymak «کرم لخته شده بوفالو عسل و آب»

Bal & Kaymak «کرم لخته شده بوفالو عسل و آب»

این غذای خوشمزه ترکی دستکم گرفته شده باید در صدر فهرست «بهترین ترکیبات طعم جهان» قرار گیرد. روش سنتی تهیه کیماک ترکی بـه این صورت اسـت کـه شیر خام گاومیش آبی را بـه آرامی می جوشانند، سپس ان را روی حرارت ملایم بـه مدت دو ساعت می جوشانند و سپس خامه را صاف می کنند و یک شبه می گذارند تا خنک شود. این خامه تازه رابا عسل کاج می ریزند و بیشتر در صبحانه در ترکیه میخورند.

غنای خامه‌اي این جفت صبحانه خوشمزه سطح انرژی شـما را در طول روز بالا نگه می‌دارد، بنابر این از ان با نان ترکی لذت ببرید یا در هر صبحانه میل کنید تا تضمین کند کـه در سفر بـه ترکیه هرگز احساس خستگی یا تخلیه نخواهید کرد!

39. Çöp Şiş

Çöp Şiş

این یک نوع شیشلیک ترکی اسـت، اما چوپ شیش طبق معمولً روی سیخ هاي‌ چوبی بـه جای آهنی پخته می شود و تکه هاي‌ گوشت ان بسیار کوچک اسـت.

چربی دمی کـه بین گوشت در چوپ شیش قرار می‌گیرد بـه آبدار و خوش طعم شدن تکه هاي‌ ریز گوشت کمک می کند ودر عین حال کنتراست خوبی از بافت ایجاد می کند. اگر قبلاً از گوشت خشک و بی‌طعم روی چوب ناامید شده‌اید، این لذت‌هاي‌ کوچک همه ی چیز را برای جوانه‌هاي‌ چشایی شـما تغییر میدهد.

این غذای محبوب ترکی اغلب با گدازه سرو می شود، نوعی نان تخت کـه می توانید از ان برای پیچیدن شیش کباب خود با پیاز و گوجه فرنگی تازه استفاده کنید.

40. اتلی اکمک

اتلی اکمک

اتلی ekmek می‌تواند بـه اسانی در میان 10 غذای ترکی بر پایه نان برای مردم محلی قرار گیرد. اتلی اکمک نیز مانند پیدی کـه دراین فهرست از بهترین غذا هاي ترکی ذکر شده، پوسته نازک‌تری دارد و انواع کمتری دارد. گوشت برای اتلی اکمک هرگز با ماشین چرخ نمی‌شود، ان رابا دست ریز خرد می کنند.

قونیه، زادگاه ترکیه برای etli ekmek و همچنین بسیاری دیگر از غذا هاي سنتی آناتولی مانند Arabaşı Çorbası، Fırın Kebabi، Tirit و Höşmerim. قونیه همچنین محلی خوش منظره اسـت کـه خانه عارف مشهور مولانا بوده اسـت.

41. İşkembe Çorbası «سوپ تره»

İşkembe Çorbası «سوپ تره»

İşkembe Çorbası برای قرن ها یکی از مواد اصلی آشپزی ترکی بوده اسـت. تقریبا در هر رستورانی کـه در سوپ‌ها تخصص دارد، سرو می شود و همچنین توسط تمام مادران بچه‌دار ترکیه و نسل X پخته می شود. پس از تمیز کردن کامل خرطومی، ان رابا آرد، کره، پیاز و لیموترش می‌پزند. سوپ تراپ را اغلب با سس سرکه-سیر کنار ان سرو می کنند یا می توان ان را بعد از پخت با سس زرده تخم مرغ و آب لیمو مخلوط کرد.

42. Kısır

Kısır

غذای ترکی کیسیر یک غذای پرطرفدار و خوشمزه اسـت کـه هر کدبانویی می‌تواند بـه سرعت ان را درست کند. بـه طور کلی بـه بیش از پنج تا شش ماده نیاز ندارد کـه اغلب شامل بلغور، رب گوجه فرنگی، پیاز بهار، جعفری، نعناع تازه و ملاس انار اسـت. می توانید کیسیر را بـه عنوان سالاد بلغور درنظر بگیرید.

مردم محلی اغلب در راه خود برای دیدار دوستان همسایه یا اعضای خانواده برای خوردن این غذای منحصر بـه فرد در حین گفتگو، کیسیر را آماده می کنند. گردهمایی هاي‌ ماهانه اي بـه نام «روز کیسیر» در جوامع محلی وجوددارد کـه یک گردهمایی فقط زنانه اسـت. Kısır بـه عنوان پیش غذا در بسیاری از رستوران ها نیز عرضه می شود.

43. کاتمر

کاتمر

کاتمر یک شیرینی باستانی پوسته پوسته در آناتولی اسـت کـه بـه طور سنتی در هنگام صبحانه خورده می شود. بلکه بـه عنوان دسر با یک فنجان چای ترکی «چای ترکی» مناسب اسـت. کاتمر در اصل یک شیرینی پولکی اسـت کـه مانند نان تخت «یوفکا» یا باقلوا آماده میشود. با این حال، چیزی کـه این غذا را متفاوت می کند «و فوق العاده مقوی و خوشمزه!» مقادیر فراوان کره و روغنی اسـت کـه برای تهیه شیرینی استفاده می شود.

این شیرینی را در هوا برگردانده و با دست می‌کشند تا نازک و شفاف شود. روی ان رابا پسته خرد شده، شکر و کیمک «کرم لخته شده گاومیش آبی» پر کرده ودر یک پاکت تا می‌کنیم. روی یک کیسه بزرگ «صفحه آهنی نازک» پخته و بـه صورت گرم و با مغز پسته آسیاب شده روی ان سرو می شود. این دسر ترکی خاص در بسیاری از رستوران هاي‌ کبابی ترکیه و استانبول موجود اسـت.

44. بلغور پیلاوی

بلغور پیلاوی

بلغور یک غذای غلات باستانی اسـت کـه از دانه هاي‌ خرد شده گندم آماده میشود. می توان ان را برای تهیه غذا هاي مختلف، پلوها طبخ کرد و اغلب بـه عنوان یک ماده در سوپ یا سالاد برای بافت و طعم بیشتر استفاده می شود.

بلغور پلو یک غذای کلاسیک مقوی و سالم اسـت کـه بـه اسانی درست می شود و جایگزینی برای پلو پلو اسـت. این غذا را می توان با بسیاری از غذا هاي سنتی ترکیه مانند Taze Fasulye «لوبیا سبز»؛ Kuru fasulye، کباب و سبزیجات سرو کرد. بلغور، گوجه فرنگی، پیاز و فلفل سبز را قبل از سرو با غذای اصلی، تفت داده ودر آب کافی و آب گوشت می جوشانند.


مطالب مشابه: عکس های دیدنی از خوشمزه ترین غذاهای دنیا


در پایان

فرهنگ غذایی ترکیه فرهنگی متنوع و خوشمزه اسـت. اگر بـه دنبال غذا هاي جدیدی هستید کـه می خواهید امتحان کنید یا فقط می خواهید درباره تاریخ غنی سنت غذایی این منطقه بیشتر بدانید، ما 44 غذای محبوب ترکی را کـه مطمئناً ذائقه شـما را وسوسه می کنند، فهرست کرده ایم.

از غذا هاي مورد علاقه ترکی خانگی مانند کیسیر گرفته تا غذا هاي سنتی تر مانند باقلوا، در ترکیه چیزی برای همه ی وجوددارد. با گزینه هاي‌ بسیار زیادی کـه در غذا هاي ترکی موجود اسـت، مطمئن شوید کـه کاوش در تمام طعم هاي‌ باورنکردنی این کشور زیبا را از دست ندهید!

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت