مجموعه : نکات مهم سفر
بروزرسانی : 29 اسفند 1402

مقایسه دو مسیر پروازی مشهد استانبول و تبریز استانبول

مقایسه دو مسیر پروازی مشهد استانبول و تبریز استانبول

استانبول با تمام جاذبه‌های گردشگری، تاریخی و طبیعی خود، یکی از شهرهای توریستی شناخته می‌شود که هرساله افراد زیادی از شهرها و کشورهای مختلف برای حضور  و گردش چندروزه، آن را انتخاب می‌کنند. در ایران نیز مسیرهای متفاوتی برای رفتن به استانبول وجود دارد.

البته به این شهر از تهران بیشتر صورت می‌گیرد؛ اما درصورتی‌که بخواهید از شهرهایی مانند تبریز یا مشهد به استانبول بروید، مسیرهای مختلفی پیش روی شما وجود دارد. درعین‌حال پرواز تبریز استانبول زمان کمتری می‌برد.

اما درصورتی‌که بخواهید پرواز مشهد استانبول را انتخاب کنید، باید زمان بیشتری برای آن در نظر بگیرید. در ادامه درباره مدت‌زمان مسیرهای مشهد و تبریز به استانبول و تفاوت‌های آن‌ها، اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌دهیم.

مسافت مشهد و تبریز تا استانبول

فاصله‌این شهر به‌صورت زمینی حدود 3347 کیلومتر است و به همین دلیل اگر بخواهید این مسیر را با اتوبوس یا قطار طی کنید، باید مدت‌زمانی حدود یک روز و 12 ساعت را در مسیر بگذرانید.

اما فاصله آن‌ها به‌صورت هوایی حدود 4 ساعت زمان می‌برد. البته این مدت نیز به شرایط آب و هوایی و تغییرات در مسیرهای هوایی بستگی دارد.

در مقابل اگر بخواهید از شهر تبریز به سمت استانبول بروید، زمان کمتری در راه خواهید بود. فاصله هوایی این دو شهر چیزی حدود 1520 کیلومتر است و تقریبا بعد از طی کردن 2 ساعت به استانبول می‌رسید.

البته اگر می‌خواهید با اتوبوس یا خودرو شخصی از تبریز به استانبول بروید، تقریبا باید 24 ساعت زمان در نظر بگیرید. درعین‌حال شرایط جوی و آب و هوایی نامساعد نیز می‌تواند این زمان را کمی بیشتر کند.

همچنین نوع رانندگی و سرعت متوسطی که برای سفر در نظر می‌گیرد، روی مدت‌زمان رسیدن به مقصد تاثیرگذار است. بااین‌حال در مسیر رسیدن به استانبول، از شهرهایی مانند گوربولاق، دغوبایزید، آغری، ارزروم، ارزنجان، آماسیا، بولو و ایزمیت می‌گذرید و موقعیت مناسبی است تا از مسیر نیز لذت ببرید.

مقایسه دو مسیر پروازی مشهد استانبول و تبریز استانبول

روش‌های سفر به استانبول از مشهد و تبریز

برای عزیمت به این شهر ترکیه، چند روش وجود دارد که می‌توانید بر اساس زمانی که برای تعطیلات در نظر گرفتید، بودجه و مواردی مانند این‌ها، انتخاب نمایید. ساده‌ترین روش این است که پرواز مشهد استانبول را انتخاب کنید و بعد از حدود 4 ساعت به مقصد برسید.

اما برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها یا لذت بردن از مسیر سفر، می‌توانید سفر با اتوبوس، قطار یا اتومبیل شخصی را در نظر بگیرید. در این حالت ابتدا باید خودتان را به تهران برسانید و از آنجا به سمت استانبول پرواز کنید. همچنین می‌توانید مسیر مشهد را به سمت تبریز بروید و از آنجا پرواز تبریز استانبول را پیش بگیرید.

سفر با اتومبیل شخصی

مسافرت با خودرو شخصی همیشه لذت‌بخش است و امکان مشاهده بهتر مسیر وجود دارد. علاوه بر آن می‌توان سفری ارزان‌تر را برنامه‌ریزی کرد و هزینه‌های سفر را تا حد زیادی کاهش داد.

اما بهتر است چند نکته را در نظر بگیرید. اول اینکه برای سفر زمینی به استانبول با اتومبیل شخصی، باید گواهینامه بین‌المللی داشته باشید و پلاک خودرو را به‌صورت بین‌المللی ثبت کنید.

همچنین هزینه‌هایی مانند هزینه کاپوتاژ، بیمه بین‌المللی خودرو و برچسب CD و عوارض خروج از کشور را بپردازید. درعین‌حال توصیه می‌شود که چند نفر برای رانندگی باهم همکاری کنید تا خستگی مسیر، خطری برای شما و سایر سرنشینان ایجاد نکند.

انواع بلیط پرواز به استانبول

تفاوتی نمی‌کند که از مشهد، تبریز یا تهران به استانبول سفر کنید؛ به‌هرحال دو نوع پرواز چارتری و سیستمی وجود دارد که می‌توانید بر اساس برنامه‌ریزی خودتان انتخاب نمایید. البته پرواز چارتری قیمت کمتری نسبت به سیستمی دارد و این در صورتی است که زمان مناسبی برای سفر انتخاب کنید.

به عبارتی زمانی که ترافیک مسافران کمتر باشد، قیمت بلیط نیز ارزان‌تر خواهد شد. اما برای سفر خانوادگی و همراه با فرزندان خردسال خود، بهتر است به سراغ بلیط سیستمی بروید تا بر اساس سن کودکان، هزینه بلیط را بپردازید.

مقایسه دو مسیر پروازی مشهد استانبول و تبریز استانبول

سفر زمینی از تبریز به استانبول

اگر تمایل دارید به‌صورت زمینی، عازم استانبول شوید سه مرز بازرگان، مرز سرو و مرز رازی در مسیر شما وجود دارد.

البته نزدیک‌ترین مرز تا شهر تبریز، مرز بازرگان با فاصله‌ای حدود 300 کیلومتر است. همچنین در طول مسیر رسیدن به این مرز، از شهرهای مختلفی مانند مرند و ماکو می‌گذرید.

درعین‌حال اگر مرز رازی را برای خروج از کشور به سمت استانبول انتخاب کنید، از شهرهای وان، تاتوان، موش، بینگول، الازینگ، مالاتیا، کایسری، ساکاریا و گیزه می‌گذرید. بنابراین تجربه‌خوبی خواهد بود تا علاوه بر استانبول، از شهرهای دیگر ترکیه نیز دیدن کنید و خاطرات سفر را در ذهن خود به ثبت برسانید. همچنین مزیت این مدل سفر این است که در تمام فصول سال از بهار تا پاییز، امکان مشاهده جاذبه‌های طبیعی و گردشگری بین راه نیز وجود دارد.

هنگام رسیدن به مرز تمام وسایل همراه مسافران  و پاسپورت‌ها بررسی می‌شوند و همچنین مسافران باید عوارض خروج از کشور را در مرز بپردازند. اما مزیت جالب سفر زمینی به استانبول این است که محدودیتی در حمل بار وجود ندارد و به‌راحتی می‌توانید هر تعداد وسیله که دارید همراه بیاورید. همچنین اگر در مسیر برگشت نیز قصد سفر زمینی داشته باشید، در خرید سوغاتی آزاد خواهید بود.

مقایسه دو مسیر پروازی مشهد استانبول و تبریز استانبول

بهترین راه سفر به استانبول از مشهد و تبریز

اگرچه انتخاب روش سفر به سلیقه، علاقه و برنامه‌ریزی‌های شما بستگی دارد، اما همه ما به‌خوبی میدانیم که بهترین روش، پرواز مشهد استانبول است که بدون دغدغه بتوانید این مسیر را در کمترین زمان طی کنید و به مقصد برسید. همچنین با انتخاب پرواز تبریز استانبول نیازی به هزینه‌های مختلفی مانند پرداخت عوارض، کاپوتاژ، هزینه بیمه بین‌المللی و مانند این‌ها ندارید. درعین‌حال با یک حساب و کتاب ساده خواهید دید که مسیر هوایی در کنار سریع‌تر بودن، راحتی بیشتر و هزینه‌های کمتری را برای شما ایجاد خواهد کرد.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت