مجموعه : نکات مهم سفر

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

راهنمای کامل برای سفر به کربلا

کسانی که به پیاده روی اربعین حسینی میروند بهتر است قبل از سفر این نکات مهم سفر را مطالعه نمایند تا سفر بهتری را تجربه نمایند . دراین پست قصد داریم تا راهنمای سفر به کربلا رابه شما عزیزان ارائه دهیم، اگر آماده هستید در ادامه ي راهنمای سفر به کربلا با ما همراه باشید.

قبل از سفر به کربلا این مطلب را بخوانید ( نکات مهم سفر به کربلا و پیاده روی اربعین حسینی)

– وضعیت آب و هوای شهر کربلا

با توجه به شرایط جغرافیایی که شهر کربلا دارد، عمدتا شما صحرا خواهید دید و همین خود سبب می شود تا گرما بی حد و حصری دراین شهر برقرار باشد. با توجه به آب و هوای حاکم در بیابان این شهر در زمستان ها خنک و گاها سرد ودر فصل تابستان بسیار گرم و آفتابی می شود.

– اطلاعات شهر کربلا

زبان رسمی: عربی و کردی
واحد پول: دینار عراق
کد کشور: +۹۶۴
کد شهری: +۴۰
عدد تلفن‌هاي‌ اضطراری: پلیس: ۱۰۴
آمبولانس: ۱۲۲
آتشنشانی: ۱۱۵
افراد گم شده: ۰۷۸۰۱۳۰۰۵۶۱
احکام شرعی: ۰۷۸۱۴۶۵۱۳۵۳
اداره مرکزی: ۰۷۸۰۱۰۰۴۷۵۸

فرودگاه بین المللی: ندارد

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

نکاتی برای پیاده روی اربعین

از آنجائی که ورود غیرمجاز به خاک عراق، مجازات سنگین و حبس طولانی مدت «2 تا 10 سال» را در بردارد، لذا افراد به هیچ وجه نباید به امید زیارت عتبات عالیات به صورت غیر مجاز وارد خاک عراق شوند، شایان ذکر است که در صورت ورود غیرمجاز، هیچگونه تخفیفی از سوی مقامات قضائی عراق دراین زمینه اعمال نخواهد شد.

در برخی موارد به علت ازدحام و تعدد نفرات در مرزهای ورودی کشور عراق، مهر ورود توسط متصدیان مرزی سهوا در پاسپورت زائر درج نمی‌گردد، لذا لازم است هموطنان از ممهور شدن پاسپورت خود به مهر ورود به کشور عراق خاطرجمعی حاصل نمایند تا هنگام خروج با مشکل روبه‌رو نگردند.

زائرین نسبت به حفظ پاسپورت و سایر اسناد و مدارک هویتی خود جدیت لازم را معمول داشته و بمنظور خاطرجمعی بیشتر اسناد و مدارک خودرا نزد مسئولین کاروان ها نگه‌داری نمایند.

با توجه به وضعیت ویژه «بازرسی‌هاي‌ ضد تروریستی» کمال همکاری با نیروی نظامی انجام و به هنگام بازرسی‌هاي‌ امنیتی، با حوصله و خونسردی کامل با مامورین برخورد نمایند.

فیلمبرداری از اماکن و ادوات نظامی ممنوع و هموطنان جدا از این امر خودداری نمایند.

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

نکات مهم برای سفر به کربلا

با توجه به احتمال ابتلاء به بیماری‌هاي‌ محیطی، رعایت بهداشت و استفاده از تغذیه مناسب ضروری میباشد.

حمل هر گونه مواد مخدر حتی به مقدار خیلی کم و برای مصرف شخصی و یا بعنوان دارو، نزد محاکم عراقی قابل قبول نبوده و احکام سنگینی را برای حامل در برخواهد داشت.

مراجعه زوار به صرافی‌ها و اماکن مشابه زیارتی دور از محل سکونت بدون هماهنگی با مسئولین کاروان‌ها، خطر بدام افتادن در دام شیادان و احتمال ربوده شدن فرد و یا سرقت پول رابه‌ همراه دارد.

بهتر است زائرین ارجمند با پاسپورت مستقل مسافرت نمایند تا در هنگام حوادث احتمالی «فوت صاحب یا یکی از همراهان مندرج در پاسپورت» مشکلات جداسازی از پاسپورت و غیره پیش نیاید.

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

دانستنی های سفر به کربلا

از هر گونه برخورد کلامی غیر معمول با مأموران نظامی و امنیتی اجتناب نمایند.

در هنگام زیارت عتبات عالیات، از انجام اعمال خارج از عرف و رویه‌هاي‌ عمومی مذهب شیعه جدا خودداری نمایند.

حمل هر گونه مواد مخدر حتی به مقدار خیلی کم و برای مصرف شخصی و یا بعنوان دارو، نزد محاکم عراقی قابل قبول نبوده و احکام سنگینی را برای حامل در برخواهد داشت

همراه داشتن تصویر شناسنامه، کارت ملی و چند قطعه عکس، در صورت مفقودشدن پاسپورت ضروری میباشد.

به همراه داشتن آدرس دقیق بستگان و عدد تماس آنان در ایران و هماهنگی با مسئولین کاروان‌ها برای مواقع اضطراری لازم است.

از خرید هر گونه وسایل غیر مجاز و نظامی مانند شوکر، باطوم، دستبند پلیس، جلیقه‌هاي‌ مخصوص حمل سلاح و خشاب و غلاف اسلحه و همچنین از خرید انواع حیوانات مانند پرندگان زینتی و امثالهم خودداری گردد.

تجار و کادر فنی شرکت‌ها که قصد سفر و یا اقامت در عراق را دارند، لازم است مدارک مورد نیاز خودرا در ایران ترجمه و به تائید وزارت امور خارجه برسانند.

کسانی که بدلایلی ممکن است وادار به تنظیم وکالت نامه در نمایندگی‌هاي‌ جمهوری اسلامی ایران در عراق شوند، بهتر است متن وکالتنامه خودرا قبلا با هماهنگی وکیل مربوطه و یا یکی از دفاتر اسناد در کشور تهیه و همراه خود داشته باشند.

برای تهیه وکالتنامه حضور موکل در نمایندگی و امضاء ذیل متن مربوطه ضروری بوده و می بایست با ارائه مدرک معتبر از قبیل پاسپورت، شناسنامه و کارت ملی صورت پذیرد.

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

سامانه سماح «حج و زیارت»

به منظور سفر به کربلا می بایست اول به سامانه سماح که سازمان حج و زیارت است مراجعه کنید و روند مربوطه برای ثبت نام را پشت سر بگذرانید. در همین فرآیند نیز با پرداخت هزینه لازم، فرآیند ثبت نام را تکمیل خواهید کرد. دریافت ویزا از این طریق بین ۵ تا ۱۰ روز زمان میبرد.

شرکت هاي‌ زیارتی

اما راه راحت تری هم وجوددارد که به دفاتر زیارتی مراجعه کنید و با پرداخت هزینه ویزا با معادل ارزی «دلار آزاد»؛ یک روزه ویزای خودرا دریافت کنید.

برای گرفتن ویزای عراق می بایست ۴۱ دلار هزینه کنید، که این ویزا شامل ارز دولتی می شود. اما اگر بخواهید از شرکت هاي‌ زیارتی ویزای خودتان را تهیه کنید، هزینه اي برابر با ۴۳ دلار باید پرداخت کنید و دلار ان با قیمت آزاد ارزیابی می شود.

برای دریافت ویزای زیارتی باید دو قطعه عکس رنگی ۳*۴ با پس زمینه سفید و اصل پاسپورت را در دست داشته باشید.

وسایل لازم برای سفر و پیاده روی در اربعین:

انتخاب وسایل درست برای این پیاده روی چند روزه بسیار اهمیت دارد، به گونه اي که اگر هر کدام از این موارد نباشند، سختی بسیار زیادی را برای شما رقم میزند. بطور کلی برای انتخاب تمامی اینها باید این را درنظر بگیرید که قرار است سه روز ودر طی ساعاتی پیاپی، پیاده روی کنید، پس درنظر گرفتن نکاتی که در ادامه می‌آید، بسیار اهمیت دارند.

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

این وسایل عبارت اند از:

۱- کفش مناسب | دمپایی
۲- لباس مناسب
۳- کوله پشتی و وسایل لازم
۴- شارژر و پاوربانک
۵- عینک آفتابی
۶- کرم ضدآفتاب
۷- دینار عراقی یا دلار

توجه داشته باشید که حتماً دینا یا دلار همراه خودتان در سفر به کربلا ببرید، چرا که عراقی ها رفتار خوبی نخواهند داشت زمانی که شما پول ایران را بخواهید خرج کنید و همین طور مبلغی بالاتر از حد ممکن از شما خواهند گرفت.

بنابر این به صرفه است که برای سفر به عراق در همین جا پول خود رابه دینار تبدیل کنید و یا با خود دلار برده ودر صرافی هاي‌ عراق، دلار رابه دینار تبدیل کنید. بنابر این به صرفه است که برای سفر به عراق در همین جا پول خود رابه دینار تبدیل کنید و یا با خود دلار برده ودر صرافی هاي‌ عراق، دلار رابه دینار تبدیل کنید.

مکان های زیارتی در کربلا

1- بین الحرمین

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

در راهنمای سفر به کربلا می‌خواهیم به چند مورد از مهم ترین جاذبه هاي‌ این شهر اشاره کنیم، که یکی از ان بین الحرمین است، این منطقه به صحنی گفته می شود که بین حرم امام حسین «ع» و مرقد حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام واقع شده است.

بین الحرمین، شامل سه پیاده رو است که طول زیادی ندارد، اما وجود نخل هاي‌ پرثمر خرما و منظره بی بدیل در گنبد طلایی حرم ها به ان جلوه دیگری بخشیده است.

آدرس: عراق، شهر کربلا، ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی بغداد

2- حرم مطهر امام حسین «ع»

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

مهم‌ترین جاذبه هاي‌ زیارتی که میلیونها نفر را سالانه به سمت خود جذب میکند، حرم مطهر امام حسین «ع» است. وی در جنگ که با یزید خلیفه ي حکومت در ان زمان کشته شد ودر روز ۱۰ محرم سال ۶۱ هجری به شهادت رسید. امروزه آرامگاهش تبدیل به محلی برای زیارت شیعیان شده است.

آدرس: عراق کربلا

3- حرم حضرت ابوالفضل عباس «ع»

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

عباس بن علی، که به امر برادرش حسین بن علی به منظور تهیه آب برای اهالی خیمه گاه به سمت رود فرات رفته بود، بعد از رودرویی با دشمنان درکنار نهر علقمه شهید شد و به علت دوری محل درگذشت او از خیمه گاه حسین بن علی و میدان نبرد و همچنین شدت یافتن جنگ، پیکر این حضرت در همان محل باقی ماند و بعد همانجا هم به خاک سپرده شد

آدرس: عراق کربلا

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

بایدها و نبایدها در سفر به کربلا

– رعایت نکات بهداشتی یکی از مهم ترین مواردی است که باید در طول سفر به کربلا به خصوص در صورتی که میخواهید در پیاده روی هاي‌ اربعین شرکت کنید به انها توجه ویژه اي داشته باشید، با توجه به مراکز درمانی متعددی که در میان فاصله بین کربلا و نحف قرار داده شده است حتماً در صورت بروز مشکل به یکی از ان ها مراجعه کنید. «در هیچ شرایطی از لیوان و حوله‌ ي مشترک با دیگران استفاده نکنید».

– با توجه به این‌که سفر زیارتی دریک شهر مذهبی میروید سعی کنید در پوشش خودتان نهایت رعایت را انجام دهید.

– هرگز سعی نکنید که بدون ویزا وارد خاک عراق شوید، چرا به شدت با افراد خاطی برخورد می شود و حبس هاي‌ ۱ تا ۳ ساله دارد.

– از محل تصادفات که تجمع افراد را موجب میشود و محل انفجارات احتمالی دور شوید.

راهنمای کامل برای سفر به کربلا | نکاتی برای پیاده روی اربعین

– حمل هر گونه مواد مخدر، حتی به میزان کم یا بعنوان دارو، برای مامورین عراق کاملا غیرقابل قبول است و جرایم بسیار سنگینی دارد.

– پیشنهاد میکنیم که چند قرص ضروری مثل قرص سرماخوردگی، ضد اسهال و قرص مسکن ساده هم همراه خودتان داشته باشید.

– لازم به ذکر است که حتماً نیازی که شما پیاده مسیر پیاده روی اربعین را طی کنید چرا که می‌توانید با گرفتن ون و یا دیگر اتومبیل ها به کربلا بروید. البته باید بدانید که از ۱۰ کیلومتری کربلا، مسیر اتومبیل رو کاملا بسته میباشد.

– روی تمام ساک‌ها، کیف و چمدان، موبایل و دوربین حتماً نام و مشخصات خودرا بنویسید.

– بردن موبایل، دوربین عکاسی و فیلم‌برداری به داخل حرم‌ها و اماکن زیارتی اکیدا خودداری نمایید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت