فواید تنها سفر کردن

فواید تنها سفر کردن

فواید و مزایای تنها سفر کردن

گاهی هم بد نیست تنها سفر کردن را تجربه کنید؛ برای این امر لازم هست شهامت کافی داشته باشیدسفر کردن یکی از لذت‌بخش‌ترین کارهای دنیاست. وقتی به روستاها، شهرها یا کشور های دیگر مسافرت می کنید، با چشم‌اندازها، فرهنگ‌ها و جاذبه‌هاي اخیر و زیبایی روبه‌رو می شوید که تاثیر مثبت زیادی بر روح و روان دارد.

 

تعداد زیادی از مردم ترجیح می دهند که تنها سفر نکنند زیرا بخشی از زیباییِ پیمودن مسیرها، مشاهده طبیعت و بازدید از بناهای خاص، به هم‌صحبتی باهم‌سفر مربوط می گردد.

اما گاهی هم بد نیست تنها سفر کردن را تجربه کنید؛ برای این امر لازم هست شهامت کافی داشته باشید و بدانید که برای هیجان و خوشی کردن لزوما به وجود افراد دیگر نیازی نیست. حتی به این واسطه میتوانید درس‌هاي زیادی در زندگی بیاموزید. در همین رابطه فردی به «شین کیم» که در عرض ۱۸ ماه به نقاط مختلفی از جهان مسافرت نموده، درس‌هایي از این نوع سیاحت آموخته که نشان میدهد این‌گونه گردش رفتن نیز جاذبه‌هاي خود را دارد. بخشی ازنظرات او را می توانید در ادامه مقاله مطالعه کنید.

حس موقتی: از تنها بودن متنفر خواهید شد

به‌محض ورود به اولین مقصد گردشگری خود، اولین حسی که تجربه می کنید عصبی بودن و شک و تردید هست. در ساعات ابتدائی چنین سفری دچار نوعی تشویش و سراسیمگی خواهید بود، اما این احساسات کاملا گذرا و ناپایدار میباشند.

حس ماندگار: عاشق تنهایی خود خواهید شد

پس از تجربه تلخ نخست در سفر، از این که می توانید با آزادی کامل هر کاری که دوست دارید را انجام دهید و به سبک و دلخواه خود رفتار کنید، بسیار شاد خواهید بود و اینجاست که عاشق تنهایی خود می شوید.

یاد می‌گیرید که کیفیت بهتر از کمیت است

ما در دنیایی زندگی می کنیم که همۀ وقت عدد بزرگ، نشان‌دهنده موفقیت بیشتری هست – فالوئرها، رقم حساب بانکی، منزل و … برای بعضی از افراد این مساله در تعداد مکان‌هایي که از آن بازدید کرده یا کشورها و شهرهایی که به آن سفرکرده‌اند نیز مصداق پیدا می کند. گرچه باید گفت، این که آدم سه ماه را در یک شهر زندگی کرده و تمامی فرهنگ، آداب و زبان آن‌ها را بیاموزد و با مردمانش رابطه عمیقی پیدا کند، بسیار بهتر از این هست که در عرض ۳ ماه به ۱۰ شهر یا کشور گوناگون سفر نماید.

زبان جدید می‌آموزید

زبان اخیر در سفرهای برون‌مرزی اهمیت بسیاری پیدا میکند. وقتی از کشور خود پایتان را بیرون بگذارید، متوجه خواهید شد ارتباط برقرار کردن با دیگران عمده هم آسان نیست و برای این منظور باید تا حدی به زبان کشور مقصد، یا دست‌کم به زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید. به‌طور مثال، اگر با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشید با ۱۲ درصد از کشور های جهان می توانید ارتباط برقرار نمایید. یکی از لازمه‌هاي آشنایی با فرهنگ‌هاي اخیر، دانستن زبان هست، مثلا انگلیسی، اسپانیایی یا فرانسوی که کشور های زیادی را تحت پوشش خود دارند.

برای این امر ابزارهای گوناگونی وجود دارد و میتوانید از وب سایت‌ها یا اپلیکیشن هاي آموزشی بهره بگیرید.

 

فواید تنها سفر کردن

بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند که تنها سفر نکنند

یاد می‌گیرید خود را دوست داشته باشید

تنها سفر کدن بدون شک حس تنهایی را به شما القا خواهد نمود اما فرصت بسیار خوبی برای آشنایی اکثر شما با خودتان نیز خواهد بود. وقتی تنها هستید اکثر به خود، افکار، علاقه‌مندی‌ها و توانایی‌هاي خود خواهید اندیشید و این موجب می گردد تا آشنایی بیشتری از خویش پیدا نموده و به دنبال آن، موفقیت‌هاي بیشتری را نیز در زندگی خود رقم بزنید.

می‌آموزید که مهم نیست دیگران در مورد شما چگونه فکر می‌کنند

بین اعتمادبه‌نفس درونی و بیرونی تفاوت زیادی وجود دارد. شاید انسان در ظاهر و به‌دروغ بتواند خودش را فردی معتمد به نفس نشان دهد اما بدون شک نمیتواند برای زمان طولانی این روند را ادامه دهد. اما اعتمادبه‌نفس درونی به‌گونه‌ایست که فرد به درست بودن فعالیت‌ها و عقاید خود مطمئن هست و به همین جهت عمده برایش مهم نیست که دیگران در مورد او چگونه می‌اندیشند یا چه قضاوتی در موردش دارند.

خودتان مسئول همه موفقیت‌ها و شکست‌هایتان هستید

وقتی تنهایی سفر میکنید، کسی نیست که با او مشورت کنید. بنابراین تمامی تصمیماتی که اتخاذ می‌نمایید فارغ از مفید یا بد یا درست و غلط بودن به خودتان مربوط هست و هیچ فرد دیگری غیر از خودتان مسئول موفقیت یا شکست شما نیست.

 

به حس درونی خود اعتماد کنید

شما در طول روز تصمیمات بزرگ یا کوچکی در زندگی اتخاذ می‌نمایید که در مورد بعضی از آن‌ها شاید اطلاعات کافی و لازم را نداشته  باشید، به همین لحاظ برترین کار این هست که به درک و حس‌هاي درونی خود اعتماد نمایید. اعتماد کردن به تجربیات ناخودآگاه یکی از روش‌هاي پایندگی و موفقیت به شمار می رود.

خانه همان‌جایی است که شما حضور دارید

در طول سفرهایی که به‌تنهایی صورت می‌پذیرند، یاد می گیرید که هرکجایی که در آن حضورداشته و ساکن هستید را منزل خود بدانید و همان اندازه احساس راحتی داشته باشید.

خود را با فضای شهری که در آن حضور دارید وفق بدهید

هنگامی‌که به شهری سفر می‌نمایید، سعی کنید از تمامی جاذبه‌هاي آن مشاهده کرده و با مردم آنجا معاشرت داشته باشید. حتما غذا هاي محلی را تست کنید تا بدین واسطه بتوانید نسبت به سبک زندگی اهالی آن منطقه دید درست‌تری داشته باشید.

به مسائل مهم زندگی پی می‌برید

در طول سفرهایی که به‌تنهایی انجام می دهید با مردم زیادی آشنا میشوید که هرکدام داستان‌هاي متعددی برای بیان دارند. میتوانید از افراد پولدار گرفته تا فقیر، روبه‌مرگ، سرحال و شاداب و … درس‌هاي تازه‌اي از زندگی بیاموزید.

 

 فواید تنها سفر کردن

تنهایی سفر کردن این مزیت را دارد که بیشتر به خود ایمان پیدا می‌کنید

 
افراد مهم زندگی خود را خواهید شناخت

هنگامی‌که برای مدتی از خانواده، دوستان یا آشنایان خود دور باشید متوجه خواهید شد که چه کسانی برایتان بیشترین اهمیت را دارند. دوری‌هاي موقتی ارزش و اعتبار هر انسانی را مشخص می‌نماید و باعث میشود تا علاقه حقیقی را از عادت‌هاي خود تفکیک نموده و در نتیجه این کشفیات، رفتار و تعامل مناسب‌تری با اطرافیان داشته باشید.

موبایل خود را کنار بگذارید

اگر می خواهید به معنای حقیقی از تنهایی سفر نمودن خود بهرهگیری کنید، باید کاملا ذهنتان باز باشد، به سبک و علاقه شخصی خود رفتار نمایید و بتوانید از تمامی وقتتان به برترین نحو بهره بگیرید، پیشنهاد میکنیم گوشی را کنار گذاشته و ارتباطات از راه دور خود را تقریبا به صفر برسانید.

کارهای عجیب و جدید انجام دهید

زندگی بسیار کوتاه‌تر از آن چیزی هست که تصور می کنید، بنابراین بهتر این هست که نهایت بهرهگیری‌ي خود را از آن داشته باشید. تعداد زیادی از انسان‌ها از این که خودشان باشند و هیجانات درونی‌شان را بروز دهند، سعی میکنند برای خودشان چهارچوب و محدودیت تعریف کرده و بر زمینه آن رفتار کنند. اما وقتی تنهایی سفر میکنید، به این واسطه که کسی شما را نمی‌شناسد، می تواند خودِ واقعیتان باشید و هر فعالیت عجیب و جالبی که دوست دارید را انجام دهید.

خوشی‌های خود را به تاخیر نیندازید

بین شادکامی و خوشحالی تفاوت زیادی وجود دارد. شادکامی یعنی این که در طول زندگی خود برای خوشبختی سعی کرده و آن را هم به دست بیاورید، اما خوشحالی یعنی این که هرلحظه و هرکجا که هستید، بتوانید از ساده‌ترین مسائلی که پیرامونتان روی میدهد نیز شاد شده و لذت ببرید.

مسائل بسیاری برای یادگیری وجود دارد

شک نداشته باشید که در زندگی مسائل زیادی هست که شما از آن‌ها بی‌اطلاع هستید؛ تعداد زیادی از ما نمی دانیم مردم شهرها یا کشور های دیگر چه اعتقاداتی دارند، غذا هاي رسمی‌شان چیست یا حتی به چه زبانی صحبت می کنند. در طول سفر با تعداد زیادی از این موارد آشنا شده و بر میزان دانش شما افزوده خواهد گشت و می توانید چشم‌اندازهای مناسب‌تری برای آینده خود داشته باشید.

عمل کردن بهتر از حرف زدن است

تقریباهمه می توانند که در مورد ایده‌هاي خود ساعت‌ها حرف بزنند، اما تنها نظر دادن کافی نیست و تعداد زیادی از مسائل زندگی باید به مرحله‌ي اجرا دربیایند. این را همۀ وقت به یاد داشته باشید که عمل کردن بهتر از حرف زدن هست. اگرچه جا دارد اشاره‌کنیم که بی‌فکر رفتار نمودن نیز درست نیست زیرا موجب انجام کارهای اضافه و خستگی میشود. سخت‌کوشی به مفهوم عمده کار کردن نیست، بلکه درست رفتار کردن هست.

با غریبه‌ها ارتباط برقرار کنید

ارتباط برقرار نمودن با غریبه‌ها عمده سخت نیست و ازنظر امنیتی هم برایتان مشکلی ندارد. از افراد غریبه که به‌طور موقتی با آن‌ها معاشرت میکنیم، مسائل بسیاری میتوان آموخت که برای بهبود زندگی روزمره بسیار کاربردی خواهند بود.

 

دیدن باطن مردم به‌جای ظاهرشان

یکی از برترین مهارت‌هایي که در طول سفرهای انفرادی می توانید به آن‌ها دست پیدا نمایید، درک درست مردم هست. در ظاهر تعداد زیادی از افراد شبیه هم میباشند، اما ازلحاظ باطنی همۀ باهم فرق دارند.

مهربان بودن را می‌آموزید

بدون شک راحت‌ترین کار جهان این هست که از عالم و آدم طلبکار باشید و هر رویدادی موجب ناراحتی و ناکامی شما بشود، اما در طول سفرهای انفرادی یاد میگیرید که مهربان بوده و با مردم همگام شوید. با مهربانی نه‌تنها خودتان احساسات بهتری را تجربه خواهید کرد، بلکه مردم نیز سعی می کنند همان اندازه به شما محبت داشته باشند. 

 

فواید تنها سفر کردن

 در طول سفر می‌آموزید که به‌صورت خودجوش موجب شادی اکثر خویش بشوید

 

کتاب بخوانید

در طول سفرهایی که به‌تنهایی صورت میدهید یاد میگیرید که مطالعه کتاب میتواند به خلاقیت اکثر شما کمک نماید. در این‌گونه سیاحت‌ها، با خودتان حتما کتاب ببرید تا در مسیرهای طولانی برای سرگرم شدن آن‌ها را مطالعه نمایید.

خودجوش بودن یکی از بُعدهای زندگی است

در طول سفر می‌آموزید که به‌صورت خودجوش موجب شادی اکثر خویش بشوید و یاد بگیرید که برای شاد بودن لزوما به وجود افراد دیگر نیازی نیست.

تنهایی همیشه هم چاره کار نیست

برای سفرهایی که میخواهید با سرعت بیشتری صورت‌پذیرند، تنها رفتن برترین انتخاب محسوب می گردد. اما برای انجام سفرهای طولانی، بهتر هست همراه داشته باشید.

کارهای انسان دوستانه انجام دهید

یکی از آسان‌ترین و لذت‌بخش‌ترین کارهای جهان این هست که موجب خنده و آرامش دیگران بشوید. شما میتوانید با کارهای ساده و کوچک حتی به غریبه‌ها هم محبت نمایید.

فقط روی خودتان حساب کرده و برای خود ارزش قائل شوید

تنهایی سفر کردن این مزیت را دارد که اکثر به خود ایمان پیدا میکنید و میدانید هیچ‌کسی غیر از خودتان نمیتواند به شما کمک نماید. پیرو همین امر باید اکثر مراقب خود باشید و برای خواسته‌هایتان ارزش بیشتری قائل شوید.

هدفمند باشید

هدف‌هاي بزرگ و فراتر از خود و زندگی شخصیتان تعریف کنید. اینکار کمک می کند تا با توان و مهارت بیشتری از عهده برطرف نمودن مشکلات بربیایید. این را نیز در ذهن خود لحاظ کنید که این اهداف صرفا برای شما نیست و باید به‌گونه‌اي باشند که دیگران بتوانند روی تعهداتتان حساب کرده و به شما اعتماد پیدا کنند.

روی نظرات خود بمانید

برای اعتقادات خود ارزش قائل شده و برای حفظ آن‌ها پافشاری کنید، اما این را نیز در نظر داشته باشید که دانش انسان‌ها محدود هست و این امکان وجود دارد که شما از بعضی مسائل آگاهی کافی نداشته باشید.

این را به یاد داشته باشید که همه ما انسان هستیم

فارغ از تفاوت‌هاي ظاهری و نوع و سبک زندگی انسان‌ها، باید این را به یاد داشته باشید که همۀ ما بازی مشترکی را در زندگی دنبال میکنیم؛ همۀ روزی به جهان آمده و روزی هم دار فانی را وداع میگویند.

جدیدترین مطالب سایت