مجموعه : نکات مهم سفر
بروزرسانی : 4 مهر 1402

15 جشنواره مهم هند برای کودک + عکس

15 جشنواره مهم هند برای کودک + عکس

آگاهی از جشنواره هاي‌ مختلف هند بـه کودکان کمک می کند تا بـه فرهنگ و تنوع خود احترام بگذارند. ما در آن قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 15 جشنواره مهم هند برای کودک را منتشر کرده ایم.

15 جشن مهم هند که کودک شما باید بداند

هند کشوری با تنوع و جشنواره هاي‌ متعدد از مذاهب متعدد اسـت. در حالی کـه برخی از جشنواره ها در سراسر کشور جشن گرفته می شوند، برخی ممکن اسـت خاص منطقه و مذهب باشند. بنابر این، در این جا لیستی از جشنواره هاي‌ هندی ما برای بچه ها آمده اسـت تا درباره فرهنگ و میراث خود بیشتر بدانند. معرفی کودکان بـه جشنواره‌هاي‌ مختلف کـه در سراسر کشور برگزار می شود، میتواند راهی عالی برای قدردانی از تنوع و احترام بـه همه ی ادیان باشد.

اگر فرزند شـما علاقه شدیدی بـه یادگیری بیشتر در مورد فرهنگ ها و سنت هاي‌ مختلف دارد، شـما بـه جای درستی آمده اید. جشنواره ها برای کودکان هیجان انگیز هستند، با چراغ ها، شیرینی ها، غذا، سرگرمی و شادی. بنابر این، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انها و آموزش روش صحیح جشن گرفتن بـه فرزندان خود ادامه دهید.

1.دیوالی

دیوالی

دیوالی یا دیپاوالی توسط هندوها در سراسر هند و جهان با شور و اشتیاق یکسان مشاهده می شود. این جشن برای نخستین بار زمانی برگزار شد کـه لرد راما پس از 14 سال طولانی از تبعید بـه آیودیا بازگشت. مردم آیودیا این رویداد رابا روشن کردن لامپ ها بر روی درها و طاقچه ها جشن گرفتند.

حتی امروزه نیز دراین جشن، چراغ هاي‌ کوچک گلی و شمع روشن می شود. چراغ ها نشان دهنده پیروزی خیر بر شر اسـت. این جشن ها همچنین برنامه هاي‌ فرهنگی متعددی را رقم می‌زند. تبادل شیرینی و هدایا نیز از سنت دیرینه دیوالی اسـت.

همچنین سنت پرستش الهه لاکشمی در عصر دیوالی وجوددارد. اگر چه دیوالی یک جشنواره 5 روزه اسـت، اما مردم هفته ها قبل از جشنواره واقعی شروع بـه آماده شدن برای آن می کنند. خانه هایشان را تمیز و زیبا می کنند. گفته می شود کـه الهه لاکشمی فقط وارد خانه هایي می شود کـه تمیز و روشن هستند.

آخرین روز دیوالی جشن بای دوج اسـت. Bhai Dooj در Shukla Paksha Dwitiya در ماه هندو Kartik میوفتد. در مناطق مختلف هند بـه نام هاي‌ مختلفی شناخته می شود. دراین روز خواهران برادران خودرا آرتی می کنند و بر پیشانی خود تیلاک می‌زنند. پس ازآن تبادل هدایا و شیرینی انجام می شود.

دیوالی یک جشن هندو اسـت کـه توسط جین ها و سیک ها نیز برگزار می شود. جین ها دیوالی را بـه عنوان روزی کـه لرد ماهاویر بـه نیروانا دست یافت، جشن می‌گیرند. در مقابل، سیک ها آنرا بـه عنوان باندی چور دیواها جشن میگیرند، روزی کـه گورو هارگوبیند و دیگر گوروها از زندان امپراتور جهانگیر آزاد شدند.


مطالب مشابه: مردان ترسناک و آدم خوار کشور هند «عکس»


2. هولی

هولی، همچنین بـه عنوان “جشنواره رنگ ها” شناخته می شود، جشنواره اي از سرگرمی، شادی، شادی، رقص، موسیقی و رنگ اسـت. این یادبود کشتن هولیکا، دیو، توسط پراهلاد از جانبداران سرسخت لرد ویشنو اسـت. همچنین اعتقاد بر این اسـت کـه لرد شیوا چشم سوم خودرا باز کرد و کامادوای را دراین روز سوزاند. مردم جنوب هند کامادوا را بـه خاطر فداکاری شدید او در روز هولی می پرستند.

نام جشنواره “هولی” از کلمات سانسکریت از “Holika Dahanam” گرفته شده اسـت کـه بـه معنای “کشتن هولیکا” اسـت. این جشن رنگارنگ مطابق تقویم هندو در پورنیما یا ماه کامل برگزار می شود. مراسم هولیکا دهن در روز اول برگزار می شود. روزبعد، مردم هولی رابا ریختن پودر رنگی و پاشیدن آب رنگی روی یک دیگر جشن میگیرند. بچه ها یک دیگر را در استخرهای گلی غوطه ور می کنند. در بسیاری از مناطق هند، مردم بانگ، خمیری کـه از گیاه شاهدانه درست می شود، در طول هولی مصرف می کنند.

هولی همچنین بـه یاد عشق جاودانه رادا و کریشنا جشن گرفته می شود. کریشنای جوان همیشه از مادرش شکایت میکرد کـه چرا رادا در حالی کـه تیره بود، رنگ روشنی داشت. یاشودا بـه او پیشنهاد کرد کـه برای تغییر رنگ صورت رادا رنگی بـه چهره او بزند. در برخی مناطق، هولی برداشت جدید و بازگشت رنگ در طبیعت را تجلیل می کند. این جشنواره مهم هند اسـت.

3. عید سعید فطر

عید سعید فطر

عید سعید فطر مهم ترین جشن در جامعه مسلمانان، نه تنها در هند، بلکه در سراسر جهان اسـت. این جشن، مهمترین روز در اسلام، پایان 30 روزه ماه مبارک رمضان اسـت. این جشن 3 روزه شامل پوشیدن لباس نو، تبادل هدایا و دادن مبالغ ناچیز بـه کودکان اسـت. دیدار دوستان و اقوام برای تبادل احوالپرسی نیز از ویژگی هاي‌ این جشنواره اسـت.

4. ناواراتری، دورگا پوجا، و دوسهرا

ناواراتری جشنواره رقص و عبادت هندو اسـت. معنی سانسکریت اصطلاح ناواراتری «نه شب» اسـت. در طول این جشنواره، مردم اشکال شاکتی را می پرستند. در گجرات، ناواراتری زمان رقص پر جنب و جوش گاربا اسـت. مردان و زنان دور یک چراغ خاکی با موسیقی عبادی می رقصند. ودر تامیل نادو، سه روز اول ناواراتری بـه الهه لاکشمی، سه روز دیگر بـه الهه دورگا و سه روز آخر بـه الهه ساراسواتی اختصاص دارد.

دوسهرا یا ویجایاداشامی کـه طبق معمولً بـه آن می‌گویند روزی اسـت کـه پس از نه روز ناواراتری می‌آید. دوسهرا یادآور شکست راوانا توسط لرد راما اسـت. در طول نه روز ناواراتری، Ramleela، اجرای داستان راما دربخش‌هاي‌ مختلف شهرها، شهرستان‌ها و روستاها بـه صحنه میرود. موسیقی محلی دائماً اجرای رام لیلا را همراهی می کند.

در روز دهم، بازیگر نقش راما، تیرهای آتشین را روی پیکره‌هاي‌ راوانا، مگنات و کومبکارنا پرتاب میکند. این مجسمه ها پر از آتش بازی هستند کـه منجر بـه یک منظره درخشان می شود. هیاهو با فریادهای شادی تماشاگران افزایش مییابد.

جشنواره دوسهرا نیز مصادف با پیروزی الهه دورگا بر دیو ماهی هاسورا اسـت. جشن دورگا پوجا با شادی در بنگال غربی برگزار می شود. رقص، نمایش، و نمایش هاي‌ فرهنگی در سراسر ایالت برگزار می شود. پاندل ها بـه زیبایی تزئین شده اند و مردم بـه تعداد زیادی برای لذت بردن از جشن ها جمع می شوند.

این شهر شبیه یک گالری هنری در فضای باز اسـت. این فستیوال پر جنب و جوش ده روز طول میکشد کـه نه روز آن بـه عبادت می گذرد و روز دهم مجسمه هاي‌ عظیم الهه در رودخانه گنگ غوطه ور می شود. این یکی از جشنواره هاي‌ مهم در هند اسـت کـه بچه ها باید بدانند.

5. گانش چاتورثی

گانش چاتورتی مهمترین جشنواره ماهاراشترا اسـت. این فستیوال 10 روزه، تولد خدای محبوب و سر فیل، لرد گانش را گرامی می دارد. در Shukla Chaturthi شروع می شود ودر Anant Chaturdashiof ماه Bhadrapad بـه اتمام میرسد. افسانه ها میگویند کـه لرد شیوا لرد گانش را بـه عنوان مانعی در مسیر دیوها و ایجاد کننده مانع در راه شیاطین خلق کرد.

مجسمه هاي‌ عظیم و زیبای لرد گانشا در خانه ها و سکوهای فداییان نصب شده اسـت. در روز جشن شیرینی مخصوصی بـه نام مودکی تهیه و بـه لرد گانش تقدیم می شود. در پایان جشن، مجسمه ها در خیابانها رژه می روند ودر اقیانوس غوطه ور می شوند.

بال گنگادار تیلاک جشن هاي‌ عمومی گانش چاتورتی را آغاز کرد. در تلاش برای متحد کردن هند در برابر بریتانیا، مبارز آزادی بال گانگادار تیلاک این جشنواره را از یک جشن خصوصی بـه یک رویداد عمومی در مقیاس بزرگ درسال 1893 تبدیل کرد.

6. اونام

اونام

Onam یک جشنواره برداشت محصول اسـت کـه بـه نشانه بازگشت پادشاه ماهابالی بـه خانه اسـت. کارناوال اونام کـه ده روز طول میکشد، بهترین سنت و فرهنگ کرالا را بـه نمایش می‌گذارد. مردم جلوی خانه خودرا با پوکالام پیچیده، رنگولیس گل تزئین می کنند. جشن هاي‌ سنتی برنج با چهار نوع کاری مختلف روی برگ هاي‌ موز سرو می شود. رقص هاي‌ عجیب‌وغریب Kaikottikali و مسابقه قایق مار از ویژگی هاي‌ قابل توجه Onam هستند.

7. جانمشتمی

جانمشتامی یا کریشناستامی یادآور تولد لرد کریشنا، نهمین تجسم لرد ویشنو اسـت. کریشناستامی طی دو روز جشن گرفته می شود. روز اول گوکول اشتامی و روز دوم کلاستمی کـه بیشتر بـه جانمشتمی مشهور اسـت.

شیفتگان بـه مناسبت جانمشتمی تا نیمه هاي‌ شب روضه می‌خوانند. از آنجایی کـه کریشنا شیرخوار بـه شیر و کره علاقه داشت، زنان طیف وسیعی از غذا هاي لذیذ را برای ارائه بـه او آماده می کنند. هزاران نفر از جانبازان برای عبادت خداوند کریشنا بـه معابد زیبای تزئین شده میروند.

سنت مفرح این جشنواره «داهی هندی» اسـت. این شامل بالا رفتن افراد از یک دیگر برای تشکیل یک هرم انسانی اسـت. سپس فردی کـه در بالای هرم قرار دارد سعی میکند ظرف سفالی پر از کشک را کـه طبق معمولً از ساختمان‌ها آویزان می شود، بشکند.

8. کریسمس

کریسمس

کریسمس را هم مسیحیان و هم غیر مسیحیان در هند جشن می‌گیرند. اگر چه هندی ها سنت هاي‌ مشابه غرب را رعایت می کنند، هنوز هم میتوان برخی از تأثیرات سنت محلی هند را مشاهده کرد. شهر های بزرگ هند مانند بمبئی، کلکته و دهلی در طول کریسمس ظاهری جشن دارند. مراکز خرید و بازارها بـه زیبایی با نورپردازی و تزئینات تزئین شده اند. تبادل هدایا و گردهمایی خانوادگی از ویژگی هاي‌ سهام این جشنواره اسـت.

9. پونگال

پونگال کـه ماکار سانکرانتی نیز نامیده می شود، یک جشن برداشت 3 روزه اسـت کـه هر سال در 14 ژانویه جشن گرفته می شود. در روز اول پونگال، خانه بـه طور کامل تمیز می شود و زباله ها سوزانده می شوند. کودکان درکنار آتش آواز میخوانند و می رقصند. در سوریا پونگال، هندی‌هاي‌ جنوبی یک پونگال شیرین تهیه می کنند و از خدای خورشید برای برداشت پربارش تشکر می کنند. ماتو پونگال، آخرین روز پونگال برای احترام بـه گاوها جشن گرفته می شود.

10. راکشا باندان

راکشا باندان، جشنواره اي برای بزرگداشت نجیب ترین و عمیق ترین پیوند بین یک برادر و خواهر، توسط هندوها، جین ها و سیک ها در سراسر هند برگزار می شود. در روشن ترین شب ماه شروان میوفتد.

دراین روز خواهران نخ مقدسی را بر مچ برادران خود می بندند. این نخ مسئولیتی را کـه برادر در قبال خواهرش دارد را یادآوری می کند. این نشان می‌دهد کـه برادران باید تحت هر شرایطی از خواهر خود محافظت کنند. این آیین با تبادل هدایا و شیرینی بـه دنبال دارد.

11. بایساخی

بایساخی

بایساخی یا وایساخی یک جشن مهم در هند اسـت کـه توسط جامعه سیک جشن گرفته می شود. این فستیوال برداشت محصول و سال نو پنجابی اسـت کـه همگی بـه صورت یکجا جمع شده اند. Bhangra، رقص محلی پنجابی با شور و شوق در Baisakhi اجرا می شود.

بایساخی علاوه بر فصل برداشت، تولد خالصه را نیز بـه همراه دارد. گورو گوبیند سینگ با سازماندهی سیک ها بـه خالسا، تفاوت هاي‌ بین بالا و پایین را از بین برد. او ثابت کرد کـه همه ی انسانها در نزد خداوند یکسان هستند.

12. ماها شیوراتری

ماها شیوراتری، شب بزرگ شیوا، در چهاردهمین روز ماه مرغشیرش جشن گرفته می شود. این یادبود ازدواج لرد شیوا و الهه پارواتی اسـت. مردم این جشن رابا روزه گرفتن و تقدیم برگ هاي‌ بیلوا بـه لرد شیوا جشن می‌گیرند. همچنین سنت حمام مقدس بـه «شیوا لینگام» وجوددارد.

طبق افسانه، پادشاه بهاگیرات پادشاهی خودرا ترک کرد تا برای نجات روح جد خود مراقبه کند. او بی وقفه بـه رودخانه مقدس گنگ دعا می کرد تا خاکستر جدش را بشوید و آن ها را از نفرین رها کند تا بـه بهشت بروند. اما فقط لرد شیوا توانست وزن دودمان خودرا حفظ کند. پس بـه خداوند شیوا دعا کرد کـه پس از پیچ و خم در بین صخره هاي‌ جامد بـه زمین رسید. این داستان با حمام کردن لینگام بازسازی می شود.

13. کاروا چوث

Karwa Chauth یکی از جشنواره هاي‌ مهم شمال هند برای زنان اسـت. همانگونه کـه از نام آن پیداست، کاروا بـه معنی دیگ سفالی و چوث بـه معنای چهارم اسـت.

این روزه اي اسـت کـه توسط زنان متاهل انجام می شود و برای سلامتی و طول عمر همسرشان بـه درگاه خداوند مناجات می کنند. نه روز قبل از دیوالی، در چهارمین روز از ماه هندو کارتیک جشن گرفته می شود. زنان روزه خودرا قبل از طلوع خورشید آغاز می کنند و تنها پس از مشاهده ماه افطار می کنند. اما شیوه هاي‌ جشن کاروا چوث از منطقه اي بـه منطقه دیگر متفاوت اسـت.

کاروا چوث فقط روزی نیست کـه زنان از خداوند متعال برای زندگی طولانی و سعادتمند همسرانشان دعا کنند. همچنین نماد وفاداری بی‌پرده انها بـه همسران اسـت.

14. گورو ناناک جایانتی

گورو ناناک جایانتی کـه با نام گوروپوراب نیز شناخته می شود، سالگرد تولد گورو ناناک، بنیانگذار مذهب سیک ها را جشن می‌گیرد. Granth Sahib، کتاب مقدس سیک ها بـه مدت دو روز و شب قبل از جشنواره خوانده می شود. یک راهپیمایی باشکوه در روز جشنواره خارج می شود. جشن هاي‌ گورو ناناک جایانتی در امریتسار فوق العاده چشمگیر اسـت و یکی از جشنواره هاي‌ مشهور شمال هند اسـت.

15. ماکار سانکرانتی

ماکار سانکرانتی تنها جشنواره هندو اسـت کـه بر اساس تقویم خورشیدی متمرکز شده اسـت. طبق افسانه، بهشما، قهرمان مهابهاراتا منتظر زمان خوشی بود تا جان خودرا از دست بدهد. اعتقاد بر این اسـت کـه فردی کـه دراین روز می میرد بـه سعادت ابدی و سرای نور می‌رسد. جشن Makar Sankranti با غواصی در گنگ و تقدیم آب بـه خدای خورشید برگزار می شود.

در اوتار پرادش، ماکار سانکرانتی را خیچری سانکرانتی مینامند. گجراتی ها رسم دارند کـه برای نزدیکان و عزیزان خود هدایای دست ساز درست می کنند. جشنواره بادبادک ها نیز در Makar Sankranti برگزار می شود. بادبادک بازان از سراسر کشور دراین جشنواره شرکت می کنند.


مطالب مشابه: پسری عجیب که الهه مقدس در هند است «+عکس»


1. چرا خانواده ها با هم جشن می گیرند؟

جشنواره ها مردم و جوامع را بـه هم نزدیک می کند. آن ها بـه ما کمک می کنند در لحظه شادی کنیم، شادی را گسترش دهیم و تاریخ، فرهنگ و سنت هاي‌ باشکوه را جشن بگیریم. کودکان میتوانند با پیروی از بزرگان خود و شرکت در مقدمات، فرهنگ ها و آیین هاي‌ مختلف را بیاموزند. خانواده می‌توانند از یکنواختی زندگی فاصله بگیرند و دور هم جمع شوند و هیجان جشن را بـه اشتراک بگذارند.

2. اهمیت جشنواره های هندی چیست؟

جشنواره رویدادی اسـت کـه توسط یک جامعه برای بزرگداشت بخشی از مذهب یا آداب و رسوم آن جامعه برگزار می شود. طبق معمولً بـه عنوان یک تعطیلات ملی یا محلی مشاهده می شود. در هند، جشنواره ها حول محور تولد خدا، آیین هاي‌ سنتی و تغییرات فصلی اسـت. جشنواره ها در سراسر کشور جشن گرفته می شوند و مردم را گرد هم می آورند و پیوندهای قوی انسانیت را ایجاد می کنند.

3. چگونه این جشنواره ها در طول زمان تکامل یافته اند، و برخی از اقتباس های امروزی از این جشن ها برای بچه ها چیست؟

با شهرنشینی و جهانی شدن، تأثیرات جدید بسیاری بر جشنواره هاي‌ هندی وارد شده اسـت. با ظهور تکنولوژی، فاصله ها کاهش یافته و حتی باوجود فاصله زیاد، احساس آشنایی ایجاد می کند. والدین در مناطق شهری نیز از پیامد های اکولوژیکی برخی از شیوه ها آگاه شده اند و از این رو، انها شروع بـه اتخاذ شیوه هاي‌ دوستدار محیط زیست کرده اند.

درسال‌هاي‌ اخیر، بازدید از یک پرورشگاه و کمک بـه افراد کم‌اقبال از ما یا برگزاری کارگاه‌هاي‌ هنری و صنایع دستی برای کودکان در طول جشنواره‌ها محبوبیت پیدا کرده اسـت.

4. چگونه بچه هایی با پیشینه های مذهبی و فرهنگی مختلف گرد هم می آیند تا این جشن ها را جشن بگیرند؟

طبق معمولً فستیوال هاي‌ بزرگتری مانند دیوالی و عید بـه صورت عمومی جشن گرفته می شوند. این امر کودکان ادیان و فرهنگ هاي‌ دیگر را تشویق می کند تا در جشنواره شرکت کنند. نمایشها، هنرها و فعالیت هاي‌ مدرسه نیز نقش بزرگی در آموزش اهمیت وحدت در تنوع بـه کودکان دارند.

5. چگونه والدین و مدارس کودکان را در مورد اهمیت این جشنواره ها و نقش آنها در حفظ فرهنگ هند آموزش می دهند؟

والدین و معلمان می‌توانند داستان هاي‌ اساطیری را روایت کنند تا فرزندان خودرا در مورد اهمیت جشنواره هاي‌ هندی آموزش دهند. بیشتر جشنواره‌ها داستانی اسطوره‌اي دارند. این داستان ها همچنین بـه کودکان اجازه می‌دهد تا با ادیان و فرهنگ هاي‌ دیگر آشنا شوند.

6. مدارس و مؤسسات آموزشی هند چگونه جشن فستیوال ها را در برنامه های درسی خود گنجانده اند؟

مدارس میتوانند دانش آموزان را تشویق بـه شرکت در هنر و نمایش برای جشن گرفتن جشنواره ها کنند. سخنرانی و مناظره نیز راه خوبی برای جشن گرفتن جشنواره ها ودر نظر گرفتن شخصیت ها هستند. آن ها می‌توانند از کودکان بخواهند کـه کاردستی هایي مانند ماسک یا عروسک هاي‌ شخصیت هاي‌ اساطیری بسازند و داستان خاصی را اجرا کنند.

7. چگونه فستیوال های هندی جامعه و با هم بودن را در میان کودکان و خانواده ها تقویت می کنند؟

آیین‌ها، سنت‌ها، جشن‌هاي‌ جمعی، خیریه، خدمات اجتماعی، تبادل هدایا و نمایش‌هاي‌ فرهنگی باعث تقویت جامعه و باهم بودن در بین مردم می شود.

8. جشنواره های هندی چگونه به حفظ و انتقال سنت های فرهنگی از نسلی به نسل دیگر کمک می کنند؟

آیین هاي‌ مرتبط با هر جشنواره برای چندین نسل انجام شده اسـت. بچه ها این آداب و رسوم را رعایت می کنند و روش صحیح اجرای انها را یاد میگیرند. کودکان شروع بـه قدردانی از زمانی کـه درکنار دوستان و خانواده می گذرانند. این جنبه ها بـه زودی در کودکان ریشه دوانده و آن ها آماده انتقال آن بـه نسل بعدی می شوند.


مطالب مشابه: جالب ترین جشنواره در هند «نور و رنگ»


در پایان

جشنواره هاي‌ هندی برای کودکان بـه انها کمک می کند تا درباره میراث و فرهنگ این کشور بیشتر بیاموزند. تماشای رنگ جشنواره ها از نقاط مختلف هند می تواند جذاب باشد. دیوالی، هولی، عید فطر، ناواراتری، دورگا پوجا، دوسهرا، گانش چاتورتی، اونام، جانمشتامی، کریسمس، پونگال، بایساخی، ماها سیواراتری، راکشا باندان و ماکار سانکرانتی برخی از جشنواره‌هاي‌ محبوبی هستند کـه دراین کشور جشن گرفته میشوند.

همچنین، روز سال نو در تاریخ هاي‌ مختلف توسط جوامع مختلف جشن گرفته می شود. اوگادی، بایساخی، گودی پادوا، و پویلا بویساخ تعدادی از آن ها هستند. در هر جشنواره فعالیت ها، شیرینی ها، غذاها و تزئینات مختلفی وجوددارد. داستان ها را بـه اشتراک بگذارید، حقایق را توضیح دهید و اجازه دهید بچه هاي‌ کوچکتان از هر جشنواره لذت ببرند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت