15 شهر زیبای دنیا که باید حتما ببینید

15 شهر زیبای دنیا که باید حتما ببینید

البته زیبایی در چشم بیننده اسـت، اما ما فکر می‌کنیم کـه بحث در مورد فهرست 15 کلان شهر جذاب جهان دشوار اسـت. این‌ها دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب همه ی مقاصد نفسگیر هستند کـه در فهرست 15 شهر زیبای دنیا کع آرزوهای سفر همه ی قراردارند.

 

شهر های زیبای دنیا که حتما باید دید

شهرها برای بسیاری از مسافران جذابیت غیر قابل انکاری دارند. اما وقتی نوبت بـه انتخاب شهری برای بازدید میرسد، تعداد زیادی برای انتخاب با بیش از 500 شهر با بیش از یک میلیون نفر در سراسر جهان وجوددارد.

 

1. رم

رم

رم، شهر ابدی پایتخت ایتالیا برای همه ی چیزهایی دارد. راه سزارها و سناتورها را دنبال نمایید، از مهمترین مکان هاي‌ کلیسای کاتولیک دیدن کنید، la dolce vita را در خیابان هاي‌ شهر تجربه کنید و از غنای آشپزی ایتالیا لذت ببرید—همه ی این ها در رم امکانپذیر اسـت. شهری کـه تاریخ و مدرنیته درکنار هم هستند، بی شک یکی از زیباترین شهر های جهان اسـت.

 

نمونه موردی: پلکان هاي‌ رم بـه تنهایی میتوانند مبنای یک برنامه سفر زیبا باشند، از پلکان مارپیچی دوتایی در موزه هاي‌ واتیکان و پلکان Palazzo Senatorio، شاهکاری از میکل آنژ، تا پله هاي‌ افسانه اي اسپانیایی.

 


مطالب مشابه: بهترین شهرهای ایران از نظر امکانات و جاذبه های گردشگری و تفریحی


 

2. پاریس

پاریس

پاریس شهر عشق اسـت، با بلوارهای زیبا، پارک‌هاي‌ سرسبز کـه برای قدم زدن ساخته شده‌اند و رستوران‌هایي کـه غذا هاي لذیذی را برای ساعت‌ها سرو می کنند. و همچنین شهر کافه‌هایي اسـت کـه می توانید در ان زمان رابا تحسین پاریس و مردمش سپری کنید. همان طور کـه از کنار ساختمان هاي‌ باشکوه در هر گوشه در برخی از مناطق پرسه میزنید، بـه زودی خواهید فهمید کـه چرا پاریس جایگاه خودرا دراین فهرست بـه دست آورده اسـت.

 

3. لندن

لندن

چای بعد از ظهر، ماهی و چیپس، و خانواده سلطنتی – بریتانیای کبیر و پایتخت ان لندن، همه ی این‌ها و خیلی چیزهای دیگر را نشان میدهند. علاوه بر این همه ی سنت، این کلان شهر محل مدرنیته چشمگیر اسـت. از جواهرات تاج گرفته تا مجموعه‌اي از پارک‌هاي‌ آراسته، و خانه‌هاي‌ تراس زیبا گرفته تا شاهکارهای موزه‌هاي‌ متعددش، لندن مملو از زیبایی اسـت.

 

چشم لندن و تبر سنت مری 30 کـه توسط کن شاتل‌ورث و نورمن فاستر طراحی شده‌اند «بـه دلیل شکل ان بـه نام غوره سبز نیز شناخته میشود»؛ دیدنی‌هایي برای کسانی هستند کـه سلیقه معاصر دارند.

 

4. پراگ

پراگ

پراگ با معماری افسانه‌اي خود در سبک‌هاي‌ مختلف از رنسانس گرفته تا آرت دکو و فراتر از ان؛ منظره‌اي قابل مشاهده اسـت. قلب تاریخی ان مجموعه اي مسحور کننده از خیابان هاست کـه شـما را بـه گم شدن در سرگردانی دعوت میکند. بازدید از پل چارلز، با ردیفی از مجسمه هاي‌ باروک و قلعه پراگ «یکی از بزرگ ترین در جهان» باید در برنامه سفر شـما باشد.

 

5. ونیز

ونیز

شهری مانند ونیز کـه با قایق بـه همان اندازه پیاده سفر میکنید، تجربه اي منحصر بـه فرد اسـت. این شهر آن قدر خارق العاده اسـت کـه همه ی باید ان و نور درخشان ان را تجربه کنند. اما این تنها پل‌ها و قایق‌ها نیستند کـه ونیز را بسیار جالب میکنند، کاخ‌هاي‌ زیبای ان مشرف بـه کانال بزرگ، کاخ مجلل سنت مارک و کاخ دوج‌ها و آثار استادان قدیمی در موزه‌هاي‌ ان نیز هستند.

 

6. سیدنی

سیدنی

چه کسی وقتی بـه سیدنی فکر می‌کند بـه خورشید و موج سواری و کیلومترها سواحل طلایی فکر نمی‌کند؟ این شهر بزرگ محبوب در هر فصلی مظهر تفریح تابستانی اسـت. اگر فصل مورد علاقه شـما نیز هست، یک نکته مثبت این اسـت کـه تابستان استرالیا با سردترین روزها در نیمکره شمالی هم زمان اسـت.

 

اگر می خواهید از ماه‌هاي‌ سرد زمستان فرار کنید، چمدان‌هاي‌ خودرا برای یکی از زیباترین شهر های جهان ببندید کـه آسمان‌هاي‌ آبی و نسیم‌هاي‌ دریایی دارد. اگر خیلی گرم ان را دوست ندارید، بهتر اسـت از اکتبر تا نوامبر «بهار استرالیا» یا از مارس تا آوریل «پاییز انها» سفر کنید. در طول این پنجره ها، دما در سیدنی طبق معمول بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد اسـت، گرم اما کمی ملایم تر از تابستان، از دسامبر تا فوریه.

 

7. نیویورک

نیویورک

نیویورک، شهری کـه هرگز نمیخوابد. در این جا می توانید از چراغ هاي‌ میدان تایمز یا داستان هایي کـه در برادوی گفته می شود الهام بگیرید.

 

در آسمان‌خراش‌هاي‌ سر بـه فلک کشیده، فروشگاه‌هاي‌ زیبا در مدیسون و پنجم، آب‌نماها با نورهای شهری کـه در رودخانه‌هاي‌ هادسون و ایست ریور منعکس شده‌اند، ودر تنوع بسیار ان زیبایی وجوددارد – دنیایی از تجارب، طعم‌ها و حتی صداها در انتظار شماست. یک شهر در پایان یک روز تحریک مداوم، احتمالاً موافقت خواهید کرد کـه نیویورک زیبایی منحصر بـه فرد و یا دیوانه کننده اي دارد.

 

8. بارسلونا

بارسلونا

رنگ هاي‌ خیره کننده بارسلونا تنها با نگاه کردن بـه انها می‌توانند شـما را خوشحال کنند. شهری کـه قطعا می‌تواند خودرا یکی از زیباترین شهر های جهان بنامد، در وسط کاتالونیا و درست در سواحل دریای مدیترانه واقع شده اسـت.

 

این یک مکان ایده آل برای تجربه سواحل رویایی و شگفتی هاي‌ غذا هاي کاتالان دریک تعطیلات اسـت. گویی این بـه اندازه کافی شهر را جذاب نکرده اسـت، کلان شهر اسپانیا نیز بـه خاطر زندگی شبانه پرشور خود شناخته شده اسـت. آوریل تا ژوئن و سپتامبر تا اکتبر – اجتناب از گرمای تابستان و شلوغی – زمان ایده آلی برای سفر و تجربه بارسلونا در بهترین حالت ان اسـت.

 


مطالب مشابه: بهترین شهر جهان برای زندگی کجاست؟


 

9. ونکوور

ونکوور

طبیعت را ترجیح می‌دهید یا زندگی شهری؟ پاسخ ونکوور بـه این سوال این اسـت کـه “چرا هردو نه؟” این کلان شهر، بزرگ ترین شهر بریتیش کلمبیا، در گوشه جنوب غربی کانادا واقع شده اسـت و توسط کوه‌ها، جنگل‌ها و اقیانوس آرام با مسیرهای آلپی نزدیک کـه منتظر کاوش هستند و جزیره زیبای ونکوور تنها با کشتی کوتاهی دورتر اسـت، احاطه شده اسـت. حتی در محدوده شهر، پارک عظیم استنلی فرصتی برای فرار بـه فضای باز فراهم میکند.

 

10. وین

وین

وین درسال 2023 توسط واحد اطلاعات اکونومیست «EIU» بـه عنوان قابل زندگی ترین شهر جهان معرفی شد، این تمایز بر اساس معیارهایی از ایمنی تا زیرساخت اسـت. پایتخت اتریش در زمینه فرهنگ نیز امتیاز بالایی کسب میکند. این شهری اسـت کـه میتواند بـه مفاخر فرهنگی از موتزارت تا کلیمت و بتهوون تا برامس ببالد.

 

یکی از مشاهیر جدیدتر فردنسرایش هوندرتواسر بود کـه در پایتخت اتریش بـه دنیا آمد و تعدادی از معروفترین و شگفت‌انگیزترین ساختمان‌هاي‌ خودرا در این جا طراحی کرد. خانه Hundertwasser تجسم دیدگاه او از یک واحه سبز در شهر اسـت.

 

11. بانکوک

بانکوک

بانکوک سال هاست کـه یکی از پربازدیدترین شهر های جهان بوده اسـت. این یک شاخص واضح اسـت کـه چیزی در مورد شهر تایلند وجوددارد کـه مردم را از سراسر جهان مجذوب میکند.

 

کاخ سلطنتی ان مجموعه‌اي باورنکردنی از آلاچیق‌هاي‌ پرآذین اسـت، در حالی کـه رودخانه چائو فرایا مملو از معابدی اسـت کـه ساکنان ان برای عبادت مانند قرن‌ها دور هم جمع می شوند. در شب، با کاهش دما، ساکنان و بازدیدکنندگان بـه طور یکسان برای لذت بردن از عصرها بیرون می‌آیند و شهر شکل متفاوتی از زیبایی شبانه بـه خود می گیرد.

 

12. سیاتل

سیاتل

ایالات متحده آمریکا شهر های زیادی دارد کـه ارزش دیدن دارند و سیاتل باید در هر فهرستی باشد، حتی اگر گاهی اوقات ممکن اسـت نیویورک، لس آنجلس، میامی و برخی کلان شهر های بزرگ دیگر تحت الشعاع قرار گیرد.

 

سیاتل در ایالت واشنگتن، در ساحل اقیانوس آرام این کشور قرار دارد و با ترکیبی از جاذبه هاي‌ شهر های بزرگ و مناظر طبیعی خیره کننده، بازدیدکنندگان را تحت تاثیر قرار میدهد. اطراف ان را کوه‌ها و جنگل‌هاي‌ همیشه سبز احاطه کرده‌اند در حالی کـه فضاهای سبز زیادی در محدوده شهر وجوددارد.

 

13. سنگاپور

سنگاپور

سنگاپور با خط افق آینده نگر خود، کنجکاوی بسیاری از علاقه مندان بـه سفر را جلب میکند. چرخ و فلک، سوپرتریز و هتل مارینا بی سندز کـه یکی از جالب‌ترین استخرهای جهان را در باغ پشت بام خود دارد، تنها سه ساختمان پر شور و هیجانی معاصر در شهر هستند. اما محله‌هاي‌ چند صد ساله و ساختمان‌هاي‌ دوران استعمار نیز دراین ترکیب وجود دارند کـه بـه زیبا و جذاب کردن سنگاپور کمک میکنند.

 

14. اوزاکا

اوزاکا

ژاپن بـه لطف بندر اوزاکا در فهرست ما قرار گرفته اسـت. این شهر نه تنها در میان گردشگران محبوب اسـت، بلکه مانند وین، اغلب در رتبه بندی هاي‌ قابل زندگی ترین شهر های جهان ظاهر می شود. در جدید ترین رتبه بندی EIU، در رتبه دهم قرار گرفت. این شهر بـه ویژه در بهار، زمانی کـه شکوفه هاي‌ گیلاس شکوفه میدهند، یا در پاییز، زمانی کـه درختان در پارک هاي‌ شهر و اطراف ان؛ شاخ و برگ هاي‌ پاییزی پر جنب و جوش را بـه نمایش می گذارند، زیبا اسـت.

 

15. ریودوژانیرو

ریودوژانیرو

در ریودوژانیرو، سواحل فوق‌العاده درکنار شهری پرجمعیت قراردارند کـه نگرش آمریکای لاتین بـه زندگی را در بر میگیرد. دلبستگی بـه مذهب کاتولیک در این جا بـه وضوح احساس می شود. نه تنها مجسمه مشهور مسیح کـه بر فراز شهر می‌نگرد، بلکه کلیساهای متعددی نیز وجوددارد کـه از محبوب‌ترین مناظر دیدنی هستند.

 

و سپس طرف دیگری از ریو نیز وجوددارد، سرزمین بوسا نوا و موهیتوها. همه ی این ها در شهری آشکار می شود کـه دارای توپوگرافی خیره کننده اسـت، با خط ساحلی غیر معمول، ماسه هاي‌ طولانی ماسه، و قله هاي‌ سر بـه فلک کشیده، برخی درست در لبه آب.

 


مطالب مشابه: 10 شهر برتر تکنولوژی جهان را بشناسید «+عکس»


 

در پایان

برنامه ریزی برای استراحت در شهر؟ باوجود ده‌ها هزار شهر در سراسر جهان، محدود کردن فهرست کار سهولت نیست. همه ی چیز بـه خواسته شـما دریک سفر شهری بستگی دارد. آیا دنبال یک کلان شهر مدرن با آسمان خراش هاي‌ سر بـه فلک کشیده هستید؟ یا یک ماجراجویی در فضای باز با طبیعت الهام بخش؟ هنر و معماری بـه طرز خیره کننده اي حفظ شده چطور؟ 

جدیدترین مطالب سایت