24 حقیقت در مورد سریلانکا + مکان های دیدنی

مجموعه : نکات مهم سفر
24 حقیقت در مورد سریلانکا + مکان های دیدنی

سریلانکا کـه درست در جنوب شرقی هند واقع شده اسـت، گوهر پنهان اقیانوس هند اسـت. این کشور جزیره اي فراتر از خرابه هاي‌ باستانی، سواحل زیبا و حیات وحش شگفت انگیز، داستان هاي‌ دیگری نیز برای کشف دارد. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از حقایقی جالب در مورد سریلانکا را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی در مورد سری لانکا

سریلانکا کشوری جزیره اي در اقیانوس هند اسـت. پیش از این، تا سال 1972؛ هم کشور و هم جزیره اي کـه در ان قرار دارد، در جهان بـه نام سیلان شناخته می شد. این کشور دارای فرهنگ ها، زبان ها و گروه هاي‌ قومی بسیاری اسـت. حدود بیست و دو میلیون نفر در آنجا زندگی می‌کنند کـه اکثر انها سینهالی هستند و پس از ان بزرگ ترین اقلیت کشور، تامیل ها قراردارند.

 

سریلانکا کـه بـه «اشک هند» یا «غله‌خانه شرق» نیز مشهور اسـت، کشوری با قرن‌ها تاریخ اسـت. موقعیت جغرافیایی ان همواره ان را بـه یک مرکز مهم استراتژیک و تجاری شناخته شده در شرق آسیا و همچنین در اروپا تبدیل کرده اسـت کـه نمایندگان ان چندین سال این جزیره را تحت نظارت داشتند و ان را بـه یک مستعمره تبدیل کردند.

 

1. سریلانکا که قبلاً سیلان نام داشت در جزیره سیلان در جنوب آسیا و در اقیانوس هند واقع شده است.

سریلانکا که قبلاً سیلان نام داشت در جزیره سیلان در جنوب آسیا و در اقیانوس هند واقع شده است.

درحدود 50 کیلومتری جنوب شرقی هند قرار دارد کـه با آب هاي‌ تنگه پالک و خلیج مانار از ان جدا میشود.

 


مطالب مشابه: عکس های جالب و دیدنی از مسافران قطار در هند


 

2. این جزایر یکی از بزرگترین جزایر اقیانوس هند است.

این جزایر یکی از بزرگترین جزایر اقیانوس هند است.

مساحت ان 65600 کیلومتر مربع اسـت. این جزیره بیست و پنجمین جزیره بزرگ جهان از نظر مساحت اسـت.

 

3. از نظر زمین شناسی، این جزیره بخشی از صفحه هند است.

از نظر زمین شناسی، این جزیره بخشی از صفحه هند است.

این صفحه تکتونیکی اسـت کـه شبه جزیره هند، دریای عرب، خلیج بنگال و بخش کوچکی از اقیانوس هند را در بر می گیرد. همراه با صفحه استرالیا، صفحه هند و استرالیا را تشکیل می‌دهد. در پالئوژن «قدیمی‌ترین دوره عصر سنوزوئیک» یک ترانشه زمین ساختی عمیق تشکیل شد کـه سیلان را از هند جدا کرد.

 

بر اساس اساطیر هندو، یک پل زمینی بین هند و سریلانکا وجود داشته اسـت. امروزه تنها زنجیره اي از جزایر آهکی بـه نام پل آدم، راما ستو یا پل راما وجوددارد و شواهد زمین شناسی نشان می‌دهد کـه این یک پیوند زمینی سابق بین جزیره و سرزمین اصلی اسـت.

 

48 کیلومتر طول دارد و خلیج منار را از تنگه پالک جدا می کند. طبق سنت، این بقایای گذرگاه بزرگی اسـت کـه توسط راما «یکی از تجسم هاي‌ خدای ویشنو، کـه در هندوئیسم بـه عنوان خدای برتر دیده می‌شود» یا حیواناتی از ارتش او گذاشته شده اسـت تا نیروهایش بتوانند از هند بـه سریلانکا بروند. جایی کـه همسرش سیتا توسط دیو راوانا ربوده شد.

 

طبق افسانه مسلمانان، آدام از مسیر عبور کرد و بـه قله آدم «پنجمین قله مرتفع جزیره» در سیلان رفت و بـه مدت 1000 سال روی یک پا ایستاد.

 

4. سریلانکا به شکل یک قطره اشک یا میوه انبه است.

سریلانکا به شکل یک قطره اشک یا میوه انبه است.

این کشور دشتی اسـت کـه 80 درصد مساحت ان را دشت‌هاي‌ ساحلی هموار یا متحرک تشکیل می دهند. بخش جنوبی مرکزی سریلانکا توسط ارتفاعات مرکزی سریلانکا اشغال شده اسـت کـه امتدادی از دکن «یک ارتفاعات قابل توجه دربخش مرکزی و جنوبی شبه جزیره هند» اسـت. هسته این ناحیه فلات مرتفعی اسـت کـه از شمال بـه جنوب بـه طول حدود 65 کیلومتر امتداد دارد.

 

این منطقه مرتفع‌ترین کوه‌هاي‌ کشور را در بر می گیرد کـه بلندترین آن ها قله Pidurutalagala «کوه پدرو» با ارتفاع 2524 متر از سطح دریا اسـت. قله هاي‌ دیگر عبارتند از Kirigalpotta «2388 متر بالاتر از سطح دریا»؛ Totapolakanda «2357 متر بالاتر از سطح دریا»؛ کوه Hakgala «2169 متر بالاتر از سطح دریا»؛ Namunukula «2011.7 متر بالاتر از سطح دریا» و قله Adam «2243 متر بالاتر از سطح دریا». 

 

5. قله آدم یک مکان مقدس در نظر گرفته می شود.

قله آدم یک مکان مقدس در نظر گرفته می شود.

این قله پنجمین قله مرتفع سریلانکا اسـت کـه تا 2243 متر از سطح دریا بالا می‌رود. این جزیره در قسمت جنوبی جزیره قرار دارد و از گنیس پرکامبرین ساخته شده اسـت و هرمی شکل اسـت و دامنه هاي‌ ان پوشیده از جنگل نیمه گرمسیری همیشه سبز اسـت.

 

این قله توسط پیروان بسیاری از ادیان بـه عنوان مکانی مقدس شناخته میشود. فرورفتگی دراز 1.5 متری کـه در بالای ان قرار دارد، رد پاهای شیوا «هندوها»؛ بودا «بودایی ها»؛ آدم «مسلمانان» و سنت توماس «مسیحیان هندی» درنظر گرفته می‌شود. قله آدم بـه عنوان یک مکان مذهبی، مقصد زیارت هاي‌ متعدد اسـت.

 

6. در پای رشته کوه هاکگالا، باغ افسانه ای لذت راوانا کشیده شده است.

در پای رشته کوه هاکگالا، باغ افسانه ای لذت راوانا کشیده شده است.

این یک باغ گیاه شناسی اسـت کـه در مجاورت ان یک ذخیره گاه طبیعی دقیق وجوددارد. این شهر محل زندگی لوتانگ هاي‌ بومی «میمون هاي‌ برگ» اسـت. افسانه اي از رامایانا «حماسه سانسکریت» میگوید کـه این مکان باغ لذت راوانا بود، دیو با ده سر و بیست دست، کـه سیتا، همسر راما را ربود و زندانی کرد «گفته می‌شود او 14 سال در زندان بوده اسـت. در غاری درروستای نزدیک سیتا الیا».

 

7. سریلانکا صد و سه رودخانه دارد.

سریلانکا صد و سه رودخانه دارد.

اکثر انها کوتاه هستند، اما 16 رودخانه بزرگ بـه طول بیش از 100 کیلومتر وجوددارد کـه 12 مورد از انها حدود 75 درصد از متوسط جریان رودخانه در کل کشور را حمل می‌کنند.. طولانی ترین رودخانه هاي‌ سریلانکا ماهاولی گانگا «”رود بزرگ”» بـه طول 335 کیلومتر و مالواتو اویا بـه طول 170 کیلومتر هستند.

 

8. پنجاه و یک آبشار طبیعی به ارتفاع 10 متر یا بیشتر وجود دارد.

پنجاه و یک آبشار طبیعی به ارتفاع 10 متر یا بیشتر وجود دارد.

بلندترین آبشار آبشار بامباراکاندا در جنگل کاج با ارتفاع 263 متر اسـت کـه ان را بـه 461 امین آبشار مرتفع جهان تبدیل می کند.

 

9. خط ساحلی سریلانکا 1585 کیلومتر طول دارد.

خط ساحلی سریلانکا 1585 کیلومتر طول دارد.

سریلانکا ادعای یک منطقه اقتصادی انحصاری در آب هاي دریایی اطراف را دارد کـه 200 مایل دریایی – حدود 6.7 برابر مساحت خشکی کشور – گسترش مییابد. این جزیره توسط صخره هاي‌ مرجانی متعدد احاطه شده اسـت.

 

این ساحل دارای 40 تالاب و 45 مصب اسـت «حوضه اي ساحلی کـه رودخانه اي بـه داخل ان می ریزد و ارتباط باز با دریای آزاد دارد». اکوسیستم حرا جزیره با وسعت بیش از 7000 هکتار، نقش بزرگی در کاهش نیروی سونامی اقیانوس هند درسال 2004 ایفا کرد.

 

10. سریلانکا بالاترین تنوع زیستی در واحد سطح را در بین کشورهای آسیایی از نظر گیاهان گلدار و مهره داران به استثنای پرندگان دارد.

سریلانکا بالاترین تنوع زیستی در واحد سطح را در بین کشورهای آسیایی از نظر گیاهان گلدار و مهره داران به استثنای پرندگان دارد.

در بین تمامی گونه هاي‌ گیاهی گلدار در جزیره، 27 درصد بومی هستند و در بین پستانداران، گونه هاي‌ بومی 22 درصد را تشکیل می دهند. برخی پرنده شناسان 33 گونه از پرندگان موجود در سریلانکا را بومی می‌دانند، در حالی کـه برخی دیگر تنها 27 گونه را می شناسند.

 

11. دنیای حیوانات این جزیره بسیار متنوع است.

دنیای حیوانات این جزیره بسیار متنوع است.

فیل‌هاي‌ هندی کـه بزرگ‌ترین پستانداران در آنجا هستند، و همچنین گاومیش‌هاي‌ وحشی، شوروتین خالدار سریلانکا، خرس‌هاي‌ تنبل، گربه‌سانان متعدد «پلنگ» و مار کبرای هندی در بین حیوانات غنی هستند.

 

گونه هاي‌ زیادی از میمون ها از جمله ماکاک توک، لنگور خاکستری و لنگور ارغوانی وجوددارد. سریلانکا همچنین میزبان بزرگ ترین گونه خفاش حشره خوار – روباه پرنده هندی، «Pteropus medius» اسـت کـه بـه عنوان خفاش میوه هندی بزرگ‌تر نیز شناخته می‌شود. رودخانه‌ها محل زندگی کروکودیل‌ها «تمساح آب شور، تمساح ماگر» هستند و دستگاه نظارت بر آب آسیایی «وارانوس نجات‌دهنده» در کناره‌هاي‌ تالاب‌ها زندگی می کند.

 

12. در سریلانکا بیست و دو پارک ملی وجود دارد.

در سریلانکا بیست و دو پارک ملی وجود دارد.

علاوه بر این، 61 ذخیره گاه حیات وحش، 4 ذخیره گاه طبیعی و 3 ذخیره گاه طبیعی سختگیرانه وجوددارد. مناطق حفاظت شده نزدیک بـه 5000 کیلومتر مربع را شامل میشود کـه حدود 7 درصد از مساحت کشور را تشکیل میدهد.

 

13. سریلانکا قدیمی ترین دموکراسی در آسیا است.

سریلانکا قدیمی ترین دموکراسی در آسیا است.

این کشور یک جمهوری دموکراتیک و یک دولت واحد اسـت کـه توسط یک سیستم نیمه ریاستی اداره میشود. نظام حقوقی کشور بسیار پیچیده اسـت و تأثیرات فرهنگی مختلفی را منعکس می کند. حقوق جزا در آنجا تقریبا منحصراً بر اساس قوانین بریتانیا اسـت، قانون مدنی از حقوق رومی-هلندی گرفته شده اسـت.

 

در موارد خاص بـه دلیل آداب و رسوم عرفی کهن و مذهب، قوانین عرفی سینهالی «قانون کندیان»؛ تساولامایی و شریعت رعایت می‌شود.

 


مطالب مشابه: تصاویر دیدنی از شهر زیبای گوا در کشور هند


 

14. تاریخ مستند سریلانکا به 3000 سال قبل باز می گردد.

تاریخ مستند سریلانکا به 3000 سال قبل باز می گردد.

شواهدی از سکونتگاه‌هاي‌ انسان‌هاي‌ ماقبل تاریخ بـه حداقل 125000 سال قبل وجوددارد. قدیمی‌ترین نوشته هاي‌ مقدس بودایی شناخته شده از سریلانکا، مشهور بـه قانون پالی، بـه چهارمین شورای بودایی کـه در 29 قبل از میلاد برگزار شد، بازمی گردد.

 

15. موقعیت جغرافیایی جزیره و وجود بنادر طبیعی به سریلانکا اهمیت استراتژیک و تجاری زیادی داده است.

موقعیت جغرافیایی جزیره و وجود بنادر طبیعی به سریلانکا اهمیت استراتژیک و تجاری زیادی داده است.

این جزیره در دوران باستان مرکز تجاری بزرگی بود کـه هم برای آسیای شرقی و هم اروپاییان شناخته شده بود. در قرن پانزدهم، پرتغالی ها بـه آنجا رسیدند و تجارت دریایی جزیره را بازرسی کردند و پس از ان مالکیت بخشی از جزیره را بـه دست گرفتند. در قرن هفدهم، هلندی ها و پادشاهی کانادا بازرسی جزیره را بـه دست گرفتند. سپس متصرفات هلند توسط بریتانیایی ها تسخیر شد کـه بین سال هاي‌ 1815 و 1948 ان را مستعمره کردند.

 

16. جمهوری سریلانکا در سال 1972 تاسیس شد.

جمهوری سریلانکا در سال 1972 تاسیس شد.

در آغاز قرن بیستم، یک جنبش استقلال ملی بـه وجود آمد کـه اقدام ان منجر بـه تبدیل شدن سیلان بـه یک سلطه درسال 1948 شد. این سلطه درسال 1972 با جمهوری سریلانکا جای گزین شد. درسال 1972؛ نام رسمی این ایالت “جمهوری آزاد و مستقل سریلانکا” بود. درسال 1978 بـه “جمهوری سوسیالیستی دموکراتیک سریلانکا” تغییر یافت.

 

17. سریلانکا بیست و شش سال است که از جنگ داخلی رنج می برد.

سریلانکا بیست و شش سال است که از جنگ داخلی رنج می برد.

درسال 1983 آغاز شد ودر سال 2009 با شکست نیروهای مسلح سریلانکا، سازمان شبه نظامی تامیل Liberation Tigers of Tamil Eelam «ببرهای تامیل» پایان یافت.

 

18. سریلانکا کشوری در حال توسعه است.

سریلانکا کشوری در حال توسعه است.

این کشور دارای بالاترین رتبه در جنوب آسیا از نظر توسعه و دارای دومین درآمد سرانه در جنوب آسیا اسـت. درسال 2021؛ این کشور دچار فروپاشی اقتصادی، سقوط ارز، افزایش تورم و بحران انسانی شد. سریلانکا یکی از اعضای مؤسس انجمن همکاری هاي‌ منطقه اي جنوب آسیا «SAARC» و عضو سازمان ملل متحد، کشور های مشترک المنافع، G77 و جنبش کشور های غیرمتعهد «NAM» اسـت.

 

19. علامت تجاری صادراتی سریلانکا چای سیلان است.

علامت تجاری صادراتی سریلانکا چای سیلان است.

در قرن 19 و 20؛ سریلانکا بـه یک اقتصاد مزرعه تبدیل شد کـه بـه دلیل تولید و صادرات دارچین، لاستیک و چای سیلان مشهور بود. امروزه بخش‌هاي‌ اصلی اقتصادی کشور گردشگری، صادرات چای، پوشاک، تولید برنج و سایر محصولات کشاورزی اسـت.

 

20. سریلانکا ملکه الیزابت دوم را مهاراجه می نامید که به ملکه بزرگ ترجمه می شود.

سریلانکا ملکه الیزابت دوم را مهاراجه می نامید که به ملکه بزرگ ترجمه می شود.

الیزابت دوم برای نخستین بار درسال 1954؛ پنج ماه پس از تاجگذاری خود، از سریلانکا دیدن کرد. او توسط همسرش شاهزاده فیلیپ همراه بود. در طول اقامت ده روزه خود، زوج سلطنتی کـه با قطار سلطنتی سفر می‌کردند، از کلمبو، کندی، آنورادهاپورا، پولونارووا و نووارا الیا دیدن کردند.

 

ملکه در حالی کـه در کلمبو بود، نخستین جلسه پارلمان دوم سیلان را افتتاح کرد. دومین باری کـه الیزابت دوم از سریلانکا بازدید کرد درسال 1981 بود کـه در ان زمان شاهد ساخت سد ویکتوریا، بزرگ ترین پروژه برق آبی سریلانکا توسط یک شرکت انگلیسی بود.

 

21. 752 کلیسای کاتولیک در این جزیره وجود دارد.

752 کلیسای کاتولیک در این جزیره وجود دارد.

مهم‌ترین مکان زیارتی کاتولیک ها در آنجا برای 400 سال، زیارتگاه بانوی ما مدو بوده اسـت. سنت میگوید کـه مجسمه بانوی مادو قدرت شفابخشی معجزه آسای نیش مار را دارد.

 

22. بزرگترین شهر سریلانکا کلمبو است که تا سال 1982 پایتخت سابق این کشور بود.

بزرگترین شهر سریلانکا کلمبو است که تا سال 1982 پایتخت سابق این کشور بود.

این شهر پایتخت تجاری و محل استقرار نمایندگی‌هاي‌ دیپلماتیک و بسیاری از ادارات دولتی اسـت. همچنین مهم ترین مرکز اقتصادی کشور اسـت.

 

23. سریلانکا دارای هشت میراث جهانی یونسکو است.

سریلانکا دارای هشت میراث جهانی یونسکو است.

یکی از انها یک سایت باستان شناسی با ویرانه هاي‌ یک قصر و قلعه باستانی اسـت کـه در زمان پادشاهی کاشیاپا اول «473-491» بر بالای صخره 180 متری Sigiriya ساخته شده اسـت. این صخره را «صخره شیر» «Sigiriya» می نامند، زیرا دروازه‌اي بـه شکل یک شیر بزرگ بر روی یک فلات کوچک در نیمی از صخره ساخته شده بود. پس از مرگ شاه این کاخ متروکه شد. این صومعه تا قرن چهاردهم بـه عنوان یک صومعه بودایی خدمت می‌کرد.

 

تنها پایه هاي‌ کاخ و قسمت هایي از قلعه تا بـه امروز باقیمانده اسـت. نقاشی هاي‌ دیواری کـه زنان دربار و کنیزهای سلطنتی را بـه تصویر می‌کشد بر روی دیوارهای صخره اي حفظ شده اسـت. بخشی از راه پله کـه از بین دو پای شیر سنگی امتداد دارد بازسازی شده اسـت.

 

افسانه اي در مورد پیدایش قلعه در “صخره شیر” وجوددارد. پادشاه داتوسنا، کـه در قرن پنجم بر سیلان حکومت میکرد، یک دختر و دو پسر داشت – یکی مشروع، موگالانا اول، کـه وارث تاج و تخت بود، و کاسیاپای اول، کـه از بستری نامشروع آمده بود.

 

کاسیاپای من نمی‌خواستم این واقعیت را بپذیرم کـه این برادر ناتنی او بود کـه قرار بود حاکمیت جزیره را بـه دست گیرد، بنابر این او کودتای کاخ انجام داد. او پدرش را زندانی کرد و سپس بـه طرز ظالمانه اي کشت – وقتی پدرش از افشای مکان گنجینه هاي‌ سلطنتی خودداری کرد، کاسیاپای اول وی را زنده بـه گور کرد. موگالانا اول با جان خود فرار کرد ودر هند مخفی شد.

 

کاسیاپای اول پادشاه شد، اما او در ترس از انتقام برادرش زندگی کرد. از این رو تصمیم گرفت قلعه خودرا بر روی صخره اي بـه ارتفاع 180 متر بسازد کـه تنها از طریق پلکان قابل دسترسی اسـت. او هجده سال حکومت کرد تا این کـه درسال 491 مگالانا اول در راس لشکری بزرگ وارد جزیره شد و بـه غاصب حمله کرد. کاسیاپای اول کـه در نبرد شکست خورده بود با بریدن گلوی خود با خنجر خود خودکشی کرد.

 

24. هتل Galle Face در کلمبو محل ملاقات نخبگان دوران استعمار بود.

هتل Galle Face در کلمبو محل ملاقات نخبگان دوران استعمار بود.

این یک ویلای هلندی اسـت کـه درسال 1864 ساخته شده و میزبان مهمانان برجسته اي از جمله ایندیرا گاندی، ریچارد نیکسون، شاهزاده فیلیپ، جورج برنارد شاو، مارک تواین، آنتونی چخوف، دوک الینگتون، هریسون فورد، ارنستو چه گوارا، استیون اسپیلبرگ، جان پل دوم، آدام آسنیک، یوری گاگارین، راجر مور، اورسولا آندرس، اسکارلت جوهانسون، لارنس اولیویه، استینگ، ساد و دیگران.

 


مطالب مشابه: برزوهوم نام مکانی تاریخی در کشمیر هند


 

در پایان

بهترین چیز در مورد سریلانکا این اسـت کـه حتی اگر فکر می کنید جزیره‌اي کوچک اسـت، مملو از چیزهایی برای انجام دادن، چیزهایی برای خوردن، و تاریخ جذابی اسـت.

برچسب‌ها: ,
جدیدترین مطالب سایت