جستجو در تالاب

27 حقیقت جالب در مورد شهر روم (عکس)

مجموعه : نکات مهم سفر
27 حقیقت جالب در مورد شهر روم (عکس)

آیا بـه دنبال جالب ترین حقایق در مورد روم هستید؟ شهر روم باستانی و مدرن مملو از بناهای تاریخی باورنکردنی، تاریخ جذاب و بیش از چند شگفتی اسـت. از نخستین امپراتوران روم گرفته تا عظمت کولوسئوم، رودخانه تیبر، گربه‌هاي‌ وحشی و تپه آونتین، این حقایق جذاب روم ممکن اسـت شـما را شگفت‌زده کند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 27 حقیقت جالب در مورد شهر روم را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی در مورد شهر روم

تاریخ رم بـه مدت 28 قرن پیوسته بوده اسـت، اگر چه مشخص اسـت کـه این منطقه بسیار قبل از ان مسکونی بوده اسـت. روم یکی از طولانی ترین شهر های مسکونی جهان اسـت. برای قرن ها این شهر پایتخت روم باستان بود کـه ابتدا یک پادشاهی، سپس یک جمهوری و سپس یک امپراتوری بود.

 

پس از سقوط امپراتوری روم، شهر بـه آرامی تسلیم نفوذ کلیسای کاتولیک شد. وضعیت تنها زمانی تغییر کرد کـه روم توسط نیروهای ایتالیایی در 20 سپتامبر 1870 تسخیر شد و دولت پاپ وجود نداشت.

 

1. روم در سال 735 قبل از میلاد تأسیس شد.

رم در سال 735 قبل از میلاد تأسیس شد.

افسانه ها حاکی از ان اسـت کـه روم توسط رومولوس و برادر دوقلویش رموس تأسیس شد. پسران توسط مادرشان درکنار رودخانه تیبر رها شدند. یک گرگ ماده انها را پیدا کرد و انها را بـه عنوان فرزندان خود بزرگ کرد. وقتی برادران بزرگ شدند، رومولوس رموس را کشت و نخستین فرمانروای روم شد.

 


مطالب مشابه: آشنایی با رمانتیک ترین مکان های جهان «عکس»


 

2. در روم باستان، مرکز شهر، فروم رومی بود.

در روم باستان، مرکز شهر، فروم رومی بود.

مرکز زندگی مدنی و سیاسی بود. امروزه فروم یک جاذبه گردشگری اسـت کـه در ان میتوانیم معماری و هنر ان زمان را تحسین کنیم.

 

3. روم شهری با قوانین بسیار سختگیرانه حفاظت از حیوانات است.

رم شهری با قوانین بسیار سختگیرانه حفاظت از حیوانات است.

درسال 2005؛ این شهر یک قانون 59 ماده اي برای حمایت از حیوانات منتشر کرد. این قانون در مورد حیوانات ولگرد و اهلی اعمال می شود.

 

4. روم بیش از 2000 فواره را در خود جای داده است.

رم بیش از 2000 فواره را در خود جای داده است.

اگر چه برخی از فواره‌هاي‌ روم بزرگ و بـه یاد ماندنی هستند، مانند فواره تروی، بیشتر فواره‌هاي‌ روم ناسونا «فونتانلا» نامیده میشوند – شیرهای کوچک دماغه‌اي شکل کـه برای نوشیدن طراحی شده‌اند.

 

5. روم را شهر ابدی می نامند.

رم را شهر ابدی می نامند.

حتی رومیان باستان ان را بـه این نام می نامیدند. آن ها ادعا کردند کـه هر اتفاقی هم بیفتد، شهرشان زنده خواهد ماند و بـه شکوفایی خود ادامه خواهد داد.

 

6. پول در فواره تروی

پول در فواره تروی

هر شب حدود 3000 یورو از کف فواره تروی صید می شود. این پول بـه بنیاد کاریتاس می‌رسد کـه بـه خانواده هاي‌ نیازمند در منطقه روم کمک می‌کند.

 

7. کولوسئوم هدیه ای به مردم روم بود.

کولوسئوم هدیه ای به مردم رم بود.

ساخت ان توسط امپراتور وسپاسیان آغاز شد و توسط تیتوس فلاویوس تکمیل شد. در جریان افتتاحیه ساختمان، یک جشنواره 100 روزه آغاز شد. نبردهای شدید با گلادیاتورها و حیوانات وحشی در عرصه کولوسئوم اتفاق افتاد. بـه گفته یکی از مورخان رومی، حدود 9000 حیوان وحشی در جشن افتتاحیه کولوسئوم کشته شدند.

 

8. اولین مرکز خرید در روم ساخته شد.

اولین مرکز خرید در رم ساخته شد.

بین سال‌های 107 تا 110 پس از میلاد، امپراتور تراژان یک مرکز خرید بـه نام Mercato di Traiano ساخت. دارای چندین سطح و بیش از 150 مغازه بود کـه همه ی چیز از غذا گرفته تا کالاهای خانگی و پوشاک را می فروختند.

 

9. در روم باستان فقط شهروندان مجاز به پوشیدن توگا بودند. خارجی ها، بردگان و افراد تبعید شده از روم مجاز به پوشیدن آن نبودند.

در روم باستان فقط شهروندان مجاز به پوشیدن توگا بودند. خارجی ها، بردگان و افراد تبعید شده از روم مجاز به پوشیدن آن نبودند.

در ابتدا توگا را هم مردان و هم زنان می‌پوشیدند. آن ها را همه ی کارگران یدی میپوشیدند. با گذشت زمان، آن ها بخشی از هویت ملی روم شدند. آن ها هم عملکرد تشریفاتی و هم اجتماعی داشتند.

 

توگا ها طبق معمولً از پشم سفید ساخته میشدند. درحدود قرن سوم قبل از میلاد، زنان شروع بـه جایگزینی توگا با استولا کردند. این ها لباس هاي بلند، چین دار و بدون آستین بودند. انها توسط زنان ثروتمند رومی پوشیده میشدند. استولا میتواند از کتان، پشم و برای زنان ثروتمند از ابریشم ساخته شود. برخلاف توگا، استولا رنگ از پیش تعیین شده اي نداشت.

 

10. این شهر بیش از 2.76 میلیون نفر را در خود جای داده است.

این شهر بیش از 2.76 میلیون نفر را در خود جای داده است.

این شهر پرجمعیت ترین شهر ایتالیا و سومین شهر پرجمعیت اتحادیه اروپا اسـت. این کلان شهر 4.34 میلیون نفر جمعیت دارد و هشتمین منطقه شهری بزرگ اتحادیه اروپا اسـت. 90.5 درصد شهر را بومیان ایتالیایی تشکیل میدهند. بزرگ ترین اقلیت هاي‌ ملی داخل شهر بلغاری ها، لهستانی ها، اوکراینی ها، آلبانیایی ها، فیلیپینی ها، بنگلی ها و چینی ها هستند.

 

11. روم دارای 2 فرودگاه «Ciampino، Fiumicino» است. همچنین یک بندر بزرگ دریایی «Port Civitavecchia که به عنوان بندر روم نیز شناخته می شود» در نزدیکی شهر وجود دارد.

رم دارای 2 فرودگاه «Ciampino، Fiumicino» است. همچنین یک بندر بزرگ دریایی «Port Civitavecchia که به عنوان بندر رم نیز شناخته می شود» در نزدیکی شهر وجود دارد.

محبوب ترین فرودگاه روم لئوناردو داوینچی Rome-Fiumicino اسـت. قبل از شیوع بیماری همه ی گیر COVID-19؛ سالانه بیش از 43 میلیون مسافر را جابه‌جا می‌کرد. این فرودگاه یازدهمین فرودگاه شلوغ اروپا از نظر تردد مسافر اسـت.

 

بندر Civitavecchia در حومه منطقه شهری ودر حدود 60 کیلومتری مرکز روم واقع شده اسـت. از زمان هاي‌ قدیم شناخته شده اسـت، کـه درحدود سال 106 توسط امپراتور تراژان تاسیس شد. این مسیر اصلی حمل و نقل بین ایتالیا و ساردینیا اسـت.

 

12. روم بزرگترین استودیوی فیلم اروپا، Cinecittà را در خود جای داده است.

رم بزرگترین استودیوی فیلم اروپا، Cinecittà را در خود جای داده است.

این شهر در حومه شهر روم واقع شده اسـت و مساحت ان 40 هکتار اسـت. دراین منطقه 22 سالن تیراندازی، استودیو تولید، استودیو صدا، کارگاه صنایع دستی و اتاق گریم وجوددارد.

 

برناردو برتولوچی، فدریکو فلینی، سرجیو لئونه، فرانسیس فورد کاپولا، مارتین اسکورسیزی و مل گیبسون و دیگران دراین استودیو کار کرده‌اند. در دهه هاي‌ 1950 و 1960؛ بسیاری از فیلمسازان معروف بین المللی جذب Cinecittà شدند. این دوره از زندگی استودیو “هالیوود روی تابر” نام داشت.

 

13. Senatus Populusque Romanus

Senatus Populusque Romanus

S.P.Q.R. – کتیبه اي کـه اغلب بر روی دیوارها و بناهای تاریخی رومی میبینیم بـه معنای “سنا و مردم روم” اسـت. این مخفف درحدود سال 80 قبل از میلاد در روم ظاهر شد. و تا زمان سلطنت کنستانتین کبیر – امپراتوری کـه نخستین بار مسیحیت را پذیرفت – مورد استفاده قرار گرفت.

 

14. زنان در روم باستان موهای خود را رنگ می کردند.

زنان در روم باستان موهای خود را رنگ می کردند.

مو هاي خودرا با چربی بز و خاکستر راش بور و قرمز رنگ کردند.

 

15. ارتفاع ستون تراژان 39.83 متر است. این یک بنای تاریخی مهم شهری است که به یاد پیروزی امپراتور تراژان بر داکیان است.

ارتفاع ستون تراژان 39.83 متر است. این یک بنای تاریخی مهم شهری است که به یاد پیروزی امپراتور تراژان بر داکیان است.

این بنا کـه بین سال‌هاي‌ 106 تا 113 پس از میلاد ساخته شده اسـت، با نقش برجسته‌هایي پوشیده شده اسـت کـه 155 صحنه رابا 2662 مجسمه نشان میدهد کـه در بین آن ها خود امپراتور 58 بار ظاهر میشود.

 

پس از ساخت ان؛ مجسمه اي از عقاب بر روی ستون قرار گرفت کـه پس از مرگ امپراتور، مجسمه تراژان جای گزین ان شد. این مجسمه برای تقریباً یک هزار و نیم بر فراز این منطقه برج بود. در 4 دسامبر 1587؛ مجسمه برنزی از سنت پیتر رسول بر روی ستون قرار گرفت. این عمل توسط پاپ سیکستوس پنجم آغاز شد. این مجسمه تا بـه امروز ستون را تزئین می‌کند.

 


مطالب مشابه: دیوار مهربانی به شهر رم رسید «+عکس»


 

16. ادرار در روم باستان یک کالای مورد علاقه بود.

ادرار در روم باستان یک کالای مورد علاقه بود.

دیدنی های شهر روم

در مناطق مخصوصی کـه مشخص شده برداشت می شد و بعدا برای دباغی چرم، تمیز کردن سطوح مختلف یا در دکتری استفاده می شد. همچنین در صنعت استفاده می شد، جایی کـه قبل از این کـه بـه خیاطی راه پیدا کند برای درمان پشم استفاده می شد. آمونیاک موجود در ادرار دراین مورد برای از بین بردن چربی از الیاف پشم مفید بود، زیرا خاصیت امولسیون کنندگی دارد.

 

رومی ها معتقد بودند کـه ادرار دارای خواص دارویی اسـت. بـه عنوان مثال بـه عنوان ضدعفونی کننده زخمها و درمان بیماری هاي‌ پوستی استفاده می شد. همچنین برای گلودرد و دندان درد استفاده می شد.

 

17. در آن سال 64 شهر در آتش سوزی عظیم سوخت. این رویداد به عنوان آتش بزرگ رم شناخته می شود.

در آن سال 64 شهر در آتش سوزی عظیم سوخت. این رویداد به عنوان آتش بزرگ رم شناخته می شود.

بـه گفته تاسیتوس، آتش سوزی 5 و نیم روز بـه طول انجامید و 10 منطقه از 14 منطقه شهر را ویران کرد.

 

18. ایالت شهر واتیکان در داخل شهر واقع شده است.

ایالت شهر واتیکان در داخل شهر واقع شده است.

مقر رسولی از 17 ژانویه 1377؛ زمانی کـه پاپ گریگوری یازدهم ان را از منطقه تخریب شده لاتران منتقل کرد، وجود داشته اسـت. بـه طور رسمی، شهر واتیکان تنها از 24 فوریه 1929؛ زمانی کـه دولت کلیسایی و دولت بنیتو موسولینی معاهده اي را امضا کردند کـه وجود و عملکرد ان را رسمیت می بخشید، یک کشور مستقل اسـت.

 

19. در سال 846 کلیسای سنت پیتر توسط دزدان دریایی عرب غارت شد.

در سال 846 کلیسای سنت پیتر توسط دزدان دریایی عرب غارت شد.

تنها پس از این وقایع بود کـه تصمیم بـه استحکام بخشیدن بـه کلیسای با دیوارها گرفته شد. این استحکامات بـه دستور پاپ لئو چهارم صادر شد و بـه همین دلیل اسـت کـه باسیلیکا و ساختمان هاي‌ ان را شهر لئونین می نامیدند.

 

20. سیرک ماکسیموس قدیمی ترین و بزرگترین سیرک روم باستان بود.

سیرک ماکسیموس قدیمی ترین و بزرگترین سیرک روم باستان بود.

منشا ان بـه سلطنت لوسیوس تارکینیوس پریسکوس مربوط می شود، دوره اي از 617 تا 578 قبل از میلاد.

 

21. سکونتگاه اصلی رومی ها در پالاتین ساخته شده است. این سکونتگاه «Roma quadrata» نام دارد.

سکونتگاه اصلی رومی ها در پالاتین ساخته شده است. این سکونتگاه «Roma quadrata» نام دارد.

پالاتین یکی از هفت تپه این شهر اسـت. از زمان اکتاویان آگوستوس، کاخ هاي‌ امپراتوری بر روی این تپه ساخته شد. بناهای مهم دیگری نیز در این جا قرار گرفت کـه از جمله انها میتوان بـه:

  1. معبد ویکتوریا
  2. معبد مشتری
  3. ویلای لیویا
  4. کاخ سپتیمیوس سوروس، دومیتیان
  5. ویلاهای نرو، مارک آنتونی یا مارکوس لیسینیوس کراسوس

 

22. میدان ناوونا میدانی است که در اواخر قرن پانزدهم بر روی خرابه‌های استادیوم دومیتیان ساخته شده است.

میدان ناوونا میدانی است که در اواخر قرن پانزدهم بر روی خرابه‌های استادیوم دومیتیان ساخته شده است.

پیازا ناوونا کـه در اصل یک بازار شهری بود، در زمان پادشاهی Innocent X بین سال‌هاي‌ 1644 و 1655 بـه میدان نماینده‌اي کـه امروزه می‌شناسیم، تبدیل شد.

 

23. بازی های المپیک تابستانی 1960 در روم برگزار شد.

بازی های المپیک تابستانی 1960 در رم برگزار شد.

نخستین بازی هاي‌ المپیک قرار بود درسال 1908 در رم برگزار شود، اما بـه دلیل فوران آتشفشان لغو شد و بـه لندن منتقل شد.

 

24. روم دو باشگاه بزرگ فوتبال دارد.

رم دو باشگاه بزرگ فوتبال دارد.

آ اس رم و اس اس لاتزیو تجربه اي فراموش نشدنی را برای هواداران خود فراهم می‌کنند. لاتزیو باشگاه قدیمی‌تر اسـت کـه درسال 1900 تأسیس شد. AS Roma 27 سال بعد تاسیس شد. هردو باشگاه در سری آ، بالاترین لیگ فوتبال ایتالیا بازی می‌کنند.

 

25. پله های معروف اسپانیایی بین سال های 1723 و 1725 ساخته شد.

پله های معروف اسپانیایی بین سال های 1723 و 1725 ساخته شد.

تعداد آن ها 135 اسـت و یکی از طولانی ترین و عریض ترین راه پله هاي‌ اروپا هستند. بـه دلیل اختلاف ارتفاع زیاد و ترافیک زیاد، راه پله باید مرتباً بازسازی شود. آخرین چنین درمانی درسال 2015 انجام شد و بیش از 11 ماه بـه طول انجامید. پله هاي‌ اسپانیایی در طول کار تعمیر از کار افتاده بودند.

 

26. طبق افسانه، رومیان دفاع از کاپیتول روم را در برابر تهاجم گول ها در سال 390 قبل از میلاد مدیونند.

طبق افسانه، رومیان دفاع از کاپیتول روم را در برابر تهاجم گول ها در سال 390 قبل از میلاد مدیونند.

گفته می شود زمانی کـه سربازان خسته از دفاع از شهر بـه خواب رفتند، با فریاد این پرندگان از خواب بیدار شدند کـه با مشاهده مهاجمان در حال نزدیک شدن بـه ساختمان ها زنگ خطر را بـه صدا در آورد.

 

27. ساخت کلیسای سنت پیتر 120 سال طول کشید.

ساخت کلیسای سنت پیتر 120 سال طول کشید.

ساخت و ساز درسال 1506 در محل کلیسای قدیمی‌تری کـه توسط امپراتور کنستانتین کبیر تأسیس شده بود، آغاز شد. این دومین کلیسای بزرگ جهان اسـت کـه از نظر اندازه تنها پس از کلیسای بانوی صلح در یاموسوکرو، ساحل عاج، دوم اسـت. کلیسای سنت پیتر بـه ابعاد 220 در 150 متر، 136.6 متر ارتفاع و گنبد ان 42 متر قطر دارد.

 


مطالب مشابه: معرفی شهر های پر جاذبه و گردشگری در ایتالیا + عکس


 

در پایان

شهر ابدی کـه همه ی ساله توجه 7 تا 10 میلیون گردشگر را بـه خود جلب میکند، مملو از تاریخ، هنر و غذا هاي خوشمزه اسـت. با قرار گرفتن در کانون توجه برای قرن، فکر می‌کنید کـه تمام اسرار روم در دسترس دید عموم قرار گرفته اسـت. اما بسیاری از داستان هاي‌ کمتر شناخته شده در مورد این شهر وجوددارد کـه ممکن اسـت نام آن ها را نشنیده باشید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
ماجرای ازدواج جوان 22 ساله آمریکایى با مادر پیر دوستش (فیلم)
ماجرای ازدواج جوان 22 ساله آمریکایى با مادر پیر دوستش (فیلم)