47 حقیقت در مورد کشور کوبا (عکس)

47 حقیقت در مورد کشور کوبا (عکس)

کوبا بـه خاطر اتومبیل هاي‌ کلاسیک زیبا، انقلابیون مشهور جهان و سیگار برگ هاي‌ قابل توجه خود شناخته شده اسـت، اما چیزهای زیادی وجوددارد کـه این جزیره کارائیب را بـه مکانی جذاب تبدیل می کند. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 47 حقیقت در مورد کشور کوبا را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی در مورد کشور کوبا

کوبا، کشوری واقع در دریای کارائیب – بـه دلیل شکل ان؛ مارمولک سبز بلند نیز نامیده می‌شود. معماری استعماری، کارخانه هاي‌ سیگار برگ، ماشین هاي‌ قدیمی زیبا، رام – همه ی بـه فضای کوبا کمک می‌کنند. 200 خلیج و 250 ساحل را بـه ان اضافه کنید، این جزیره یک پایگاه گردشگری عظیم و بهشتی برای آفتاب‌گیران اسـت. مردم آنجا شاد هستند، برای روابط با عزیزانشان باز هستند و عجله اي برای رفتن بـه جایی ندارند.

 

1. جمهوری کوبا کشوری جزیره ای در آمریکای شمالی است که در جزیره کوبا در مجمع الجزایر آنتیل بزرگ واقع شده است.

جمهوری کوبا کشوری جزیره ای در آمریکای شمالی است که در جزیره کوبا در مجمع الجزایر آنتیل بزرگ واقع شده است.

آنتیل بزرگ بخشی از زنجیره بزرگتری از جزایر در دریای کارائیب اسـت کـه بـه نام آنتیل شناخته میشود. این مجمع الجزایر شامل کوبا، هائیتی، جامائیکا و پورتوریکو و همچنین بسیاری از جزایر کوچک تر در سواحل آن ها می‌شود.

 


مطالب مشابه: معرفی جاهای گردشگری مورد علاقه ایرانی ها


 

2. این بزرگترین کشور از نظر مساحت در دریای کارائیب است، منطقه ای متشکل از دریای کارائیب، جزایر و سواحل اطراف.

این منطقه در جنوب شرقی خلیج مکزیک و سرزمین اصلی آمریکای شمالی، شرق آمریکای مرکزی و شمال آمریکای جنوبی قرار دارد.

 

3. مساحت این جزیره 110860 کیلومتر مربع «68885 مایل مربع» و بیش از 11 میلیون نفر جمعیت دارد.

مساحت این جزیره 110860 کیلومتر مربع «68885 مایل مربع» و بیش از 11 میلیون نفر جمعیت دارد.

این جزیره از نظر مساحت در رتبه شانزدهم جهان قرار دارد.

 

4. این جزیره در عرض جغرافیایی قرار دارد و توسط تنگه فلوریدا از فلوریدا، توسط گذرگاه بادگیر از هائیتی، توسط ناوچه کیمن از جامائیکا و توسط کانال یوکاتان از یوکاتان جدا شده است.

طول این جزیره حدود 1200 کیلومتر «745 مایل» و عرض ان 50 تا 200 کیلومتر «31 تا 124 مایل» اسـت.

 

5. پایتخت کوبا هاوانا است.

پایتخت کوبا هاوانا است.

این پایتخت و همچنین بزرگ ترین شهر و بندر جزیره و کل دریای کارائیب اسـت. در خلیج مکزیک واقع شده اسـت. هاوانا شهری قدیمی اسـت کـه درسال 1515 توسط فاتح اسپانیایی دیگو ولاسکز د کوئلار، ابتدا در سواحل جنوبی جزیره تأسیس شد ودر سال 1519 بـه مکان کنونی خود نقل مکان کرد «برخی منابع سال 1519 را بـه عنوان تاریخ تأسیس شهر ذکر کرده اند».

 

این شهر با داشتن صنایع دخانی، پتروشیمی، نساجی و الکترومکانیکی مهم ترین مرکز صنعتی کشور اسـت. این مرکز حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی اسـت – دارای فرودگاه بین المللی خوزه مارتی اسـت.

 

6. هاوانا مکان مورد علاقه ارنست همینگوی بود که 20 سال از زندگی خود را در اینجا گذراند.

این شهر دارای بناهای تاریخی بسیاری از معماری استعماری اسـت و بـه همین دلیل، شهر قدیمی La Habana Vieja درسال 1982 بـه عنوان میراث جهانی یونسکو معرفی شد.

 

7. در جولای 2015، اولین منطقه دسترسی به اینترنت کشور در هاوانا برای استفاده کوبایی ها افتتاح شد.

در جولای 2015، اولین منطقه دسترسی به اینترنت کشور در هاوانا برای استفاده کوبایی ها افتتاح شد.

پیش از این، اینترنت فقط در مناطق مسکونی برای گردشگران خارجی در معرض بود.

 

8. این جزیره در سال 1492 توسط کریستف کلمب کشف شد.

این جزیره با خط ساحلی متنوع 3735 کیلومتر، بزرگ ترین جزیره در دریای کارائیب اسـت. شبکه اي از خلیج ها و شبه جزیره ها و صدها جزیره کوچک دور از ساحل وجوددارد. بزرگ ترین خلیج‌هاي‌ کوبا عبارتند از: باتابانو، آنا ماریا و خلیج مشهور خوک‌ها کـه بیشتر بـه خاطر حادثه مسلحانه در آوریل 1961 شناخته میشوند «از جمله این کـه ایالات متحده روابط دیپلماتیک خودرا با کوبا در نتیجه این درگیری قطع کرد». کوبا توسط دریای عمیق تا ارتفاع 7000 متر احاطه شده اسـت.

 

9. بزرگترین جزیره متعلق به کوبا Isla de la Juventud «Isla de Pinos» است.

بزرگترین جزیره متعلق به کوبا Isla de la Juventud «Isla de Pinos» است.

این جزیره دشتی در خلیج باتابانو اسـت. این دومین جزیره بزرگ کوبا و ششمین جزیره بزرگ در مجمع الجزایر آنتیل اسـت.

 

10. چشم انداز کوبا کاملاً متنوع است و بیشتر این کشور دشت «70٪» است.

بیشترین تمرکز کوه ها در شرق کشور اسـت و بلندترین قله ها در آنجا برمی خیزند. در شرق، کوه هاي‌ سیرا مائسترا، با بلندترین قله کشور – پیکو تورکینو «1974 متر» قرار دارد. بیشتر کوه هاي‌ کوبا ارتفاع کم دارند – پایین ترین رشته کوه Cordillera Guaniguanico اسـت.

 

11. آب و هوای کوبا گرم و مرطوب است که توسط بادهای تجاری شمال شرقی معتدل می شود.

آب و هوای کوبا گرم و مرطوب است که توسط بادهای تجاری شمال شرقی معتدل می شود.

بیشتر کشور در منطقه آب و هوای مرطوب استوایی قرار دارد، جایی کـه یک فصل بارانی وجوددارد کـه از ماه می تا نوامبر ادامه دارد. لبه غربی دارای آب و هوای استوایی با فصل خشک مشخص اسـت. کوبا در مسیر طوفان هاي‌ استوایی قرار دارد کـه در اواخر تابستان و پاییز رخ میدهد.

 

12. شبکه رودخانه کوبا به خوبی توسعه یافته است و بیش از 200 رودخانه در آن جاری است. طولانی ترین ریو کائوتو به طول 340 کیلومتر «211 مایل» است که به دریای کارائیب می ریزد.

بیشتر رودخانه ها در شرق کشور واقع شده اند. از 340 کیلومتری ریو کوتو، تنها 80 کیلومتر «50 مایل» از پایین دست قابل کشتیرانی اسـت. تعداد کمی دریاچه کوچک وجوددارد و مخازن نزدیک ساحل شور هستند. بزرگ ترین دریاچه ها لاگونا د لچه و لاگونا د آریگوانابو هستند.

 

13. کوبا دارای خاک های مشخصی است که متعلق به منطقه خاک کارائیب است.

کوبا دارای خاک های مشخصی است که متعلق به منطقه خاک کارائیب است.

بخش اعظم کشور پوشیده از خاک‌هاي‌ فرالیتی قرمز «مشخصه آب و هوای استوایی و زیر استوایی اسـت، ممکن اسـت قرمز، زرد متمایل بـه قرمز یا زرد باشد»؛ با حاصلخیزی بالا. در نقاطی، خاک‌هاي‌ ساوانای آهن‌دار و خاک‌هاي‌ آبرفتی تیره در حوضه‌هاي‌ رودخانه وجوددارد.

 

14. جنگل‌های کوبا کمتر از یک چهارم زمین این کشور را پوشش می‌دهند – جایی که جنگل‌های استوایی زمانی رشد می‌کردند، اکنون مزارع و مزارع زیر کشت هستند.

فلور از نظر گونه ها غنی اسـت اما زیاد نیست. تشکیل پوشش گیاهی اولیه جزیره ساوانا و بوته خشکی اسـت. بسیاری از گونه هاي‌ گیاهی بومی هستند. در ساحل، جنگل ها و بیشه هاي‌ حرا رشد میکنند.

 

15. 65 ذخیره گاه طبیعی وجود دارد، از جمله دو پارک ملی که جزو میراث جهانی یونسکو هستند.

65 ذخیره گاه طبیعی وجود دارد، از جمله دو پارک ملی که جزو میراث جهانی یونسکو هستند.

حیات وحش، مانند گیاهان در کوبا، از نظر تعداد گونه‌هاي‌ غنی، اما از نظر کمیت متوسط اسـت. نزدیک بـه 7000 گونه حشره و 4000 گونه نرم تن وجوددارد. بسیاری از حیوانات سمی، خطرناک برای انسان، مانند عنکبوت هاي‌ مودار، بیوه هاي‌ سیاه و اسکولوپندرا در آنجا زندگی می‌کنند. هیچ پستاندار بزرگی در جزیره وجود ندارد. کروکودیل ها در مناطق باتلاقی زندگی میکنند در حالی کـه ایگوانا ها ساوانا را اشغال میکنند.

 

16. کوبا بیشترین تعداد گونه حلزون در جهان را در خود جای داده است، از جمله یکی از آنها که زیباترین آنها محسوب می شود – حلزون نقاشی شده.

یکی از انها، حلزون زمینی کوبایی – حلزون نقاشی شده «Polymita picta» بـه رنگ هاي‌ صدفی زیبای خود می بالد. انها در طیف گسترده اي از رنگ ها هستند و بـه نظر میرسد کـه از قلم مو بیرون آمده اند. سال‌هاست کـه کلکسیونرها از سرتاسر جهان بـه دنبال ان‌ها بوده‌اند و تاجران محلی حلزون‌ها را از زیستگاه طبیعی خود میگیرند تا صدف‌هایشان را بفروشند.

 

انها نه تنها توسط گردشگرانی کـه از کوبا بازدید میکنند خریداری می‌کنند، بلکه در بسته هایي بـه ایالات متحده و اروپا ارسال می شوند. بیش از یک دهه اسـت کـه برداشت حلزون پولیمیتا غیرقانونی بوده اسـت. حلزون هاي‌ رنگ شده نه تنها بـه دلیل تاجران پوسته بلکه بـه دلیل از دست دادن زیستگاه خود در مزارع قهوه و تغییرات آب و هوایی بـه شدت در معرض خطر هستند.

 

17. کوبا همچنین خانه کوچکترین پرنده جهان، مرغ مگس خوار هاوانا «Mellisuga helenae» است.

کوبا همچنین خانه کوچکترین پرنده جهان، مرغ مگس خوار هاوانا «Mellisuga helenae» است.

گونه کوچکی از پرندگان از خانواده مرغ مگس خوار «Trochilidae» اسـت. این گیاه بومی کوبا و جزیره یوونتود اسـت. طول بدن این مرغ مگس خوار حدود 6.3 سانتی متر اسـت کـه 1.2 سانتی متر ان منقار و 1.5 سانتی متر ان دم اسـت. اندازه بال 2.9 سانتی متر و وزن بدن 1.6-1.9 گرم اسـت.

 

رنگ هاي‌ روشن و کمانی رنگ پر باعث میشود کـه پرنده مانند یک جواهر کوچک بـه نظر برسد. اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت «IUCN» مرغ مگس خوار هاوانا را بـه دلیل تخریب و تبدیل زیستگاهش بـه عنوان گونه هاي‌ تقریبا در معرض خطر طبقه بندی می کند.

 

18. قبل از ورود کریستف کلمب به کوبا در سال 1492، این جزیره توسط مردمان بومی دریای کارائیب، تاینو و سیبونی سکونت داشت.

در اوایل قرن شانزدهم «1511-1514»؛ کوبا تحت تسلط اسپانیا قرار گرفت و بـه پایگاهی برای فتح اسپانیایی «اکتشافات نظامی اسپانیا و پرتغال برای فتح مناطق تازه کشف شده» در دنیای جدید تبدیل شد.

 

19. مقامات استعماری با معرفی سیستم encomienda «بردگی و کنترل بر جمعیت هند» باعث نابودی جمعیت محلی شدند.

مقامات استعماری با معرفی سیستم encomienda «بردگی و کنترل بر جمعیت هند» باعث نابودی جمعیت محلی شدند.

در نیمه اول قرن شانزدهم، بردگان سیاه پوست برای کار در مزارع بـه کوبا آورده شدند. از سال 1797؛ این جزیره بـه نقطه اصلی تجارت برده تبدیل شد.

 

20. در نیمه اول قرن نوزدهم، کوبا یکی از توسعه‌یافته‌ترین مکان‌ها در آمریکای لاتین «کشورهای آمریکای جنوبی و مرکزی که در آن به زبان‌های رومی صحبت می‌شود، یعنی اسپانیایی، پرتغالی یا فرانسوی» بود.

همچنین یکی از آخرین مستعمرات اسپانیا بود. کوبا بـه بزرگ ترین تولیدکننده شکر در منطقه تبدیل شد. از اواخر قرن 18 روابط تجاری نزدیکی با ایالات متحده داشت – کـه در قرن 19 هدف توسعه طلبی ان قرار گرفت.

 

21. در قرن نوزدهم، سه جریان در جامعه کوبا ظهور کردند: آنهایی که طرفدار اصلاحات و حکومت اسپانیا بودند – اصلاح طلبان. کسانی که طرفدار الحاق کوبا به ایالات متحده هستند – الحاقیان. و طرفداران استقلال – استقلالی ها.

در قرن نوزدهم، سه جریان در جامعه کوبا ظهور کردند: آنهایی که طرفدار اصلاحات و حکومت اسپانیا بودند - اصلاح طلبان. کسانی که طرفدار الحاق کوبا به ایالات متحده هستند - الحاقیان. و طرفداران استقلال - استقلالی ها.

اردوگاه استقلال کـه هم زمان در تلاش برای لغو برده داری و برقراری دموکراسی بود، از حمایت گسترده اي برخوردار شد. درسال 1868؛ یک قیام ضد استعماری آغاز شد کـه بـه یک جنگ یک دهه اي تبدیل شد کـه منجر بـه اعطای کرسی توسط اسپانیا بـه کوبایی ها در پارلمان اسپانیا شد.

 

22. در سال 1880، برده داری در کوبا لغو شد.

هنگامی کـه شورش ناموفق دیگری در جزیره آغاز شد، ایالات متحده با اسپانیا وارد جنگ شد و بـه زور نظارت جزیره را بـه دست گرفت. نیروهای آمریکایی تا سال 1902 کوبا را اشغال کردند و دولت کوبا را وادار بـه تصویب اصلاحیه پلات کرد کـه بـه آمریکایی ها حق مداخله در امور داخلی کوبا و ایجاد پایگاه دریایی در گوانتانامو را می داد.

 


مطالب مشابه: ارزانترین تورهای خارجی برای ایرانیان + تورهای لحظه آخری


 

23. در سال 1906، نیروهای آمریکایی برای دومین بار در کوبا مداخله کردند و این جزیره را به مدت دو سال و نیم اشغال کردند.

در سال 1906، نیروهای آمریکایی برای دومین بار در کوبا مداخله کردند و این جزیره را به مدت دو سال و نیم اشغال کردند.

پس از خروج نیروهای خارجی، دیکتاتورهای زیادی بر کشور حکومت کردند. در طول جنگ جهانی اول، کوبا درکنار متفقین قرار گرفت. در دهه 1930؛ فولخنسیو باتیستا قدرت را بـه دست گرفت ودر سال 1940 رئیس جمهور شد. حکومت دیکتاتور با انقلاب کوبا سرنگون شد، کـه درسال 1959 یک مخالف مسلح را بـه قدرت رساند کـه در جنبش 26 جولای و ارتش شورشی گروه بندی شده بودند.

 

24. در سال 1959، فیدل کاسترو، رهبر انقلاب، نخست وزیر کوبا شد.

دولت ملی شدن اقتصاد، بـه ویژه مالکیت خارجی و اصلاحات ارضی را آغاز کرد. در اعتراض بـه این اقدامات، دولت ایالات متحده تحریم تجاری را درسال 1960 اعمال کرد «کـه تا امروز ادامه دارد» و یکسال بعد روابط دیپلماتیک خودرا قطع کرد.

 

در نتیجه انقلاب، حدود دو میلیون نفر از کوبا، عمدتاً بـه ایالات متحده مهاجرت کردند «درسال 1961؛ مهاجرانی کـه در سازمان اطلاعات مرکزی سازماندهی شده بودند، بـه خلیج خوک ها حمله کردند». پس از این اقدامات آمریکا، کاسترو با اتحاد جماهیر شوروی تماس گرفت. حزب کمونیست کوبا تاسیس شد و از سال 1965 بر این کشور حکومت می کند.

 

25. در سال 2006، کوبا، بولیوی و ونزوئلا اتحادی را علیه سرمایه داری و امپریالیسم به نام ALBA تشکیل دادند.

در سال 2006، کوبا، بولیوی و ونزوئلا اتحادی را علیه سرمایه داری و امپریالیسم به نام ALBA تشکیل دادند.

در همان سال فیدل کاسترو قدرت را بـه برادر کوچکترش رائول کاسترو سپرد.

 

26. فیدل کاسترو – نماد کوبا – در 26 نوامبر 2016 درگذشت.

او طولانی ترین رئیس دولت «52 سال و 62 روز» در دوران مدرن، در بین حاکمان بدون تاج و تخت بود. هنگامی کـه پادشاهان درنظر گرفته می شوند، تنها ملکه الیزابت دوم، کـه درسال 1952 بر تخت سلطنت نشست، از او پیشی گرفت.

 

27. فیدل کاسترو نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرد.

فیدل کاسترو نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرد.

رکورد طولانی ترین سخنرانی ایراد شده در سازمان ملل بـه او اعطا شد. 4 ساعت و 29 دقیقه طول کشید. با این حال، طولانی ترین سخنرانی او سخنرانی او در کوبا بود – این سخنرانی 7 ساعت طول کشید.

 

28. کاسترو فردی بود که با سوابق فراوان و حقایق شگفت‌انگیز مربوط به زندگی و فعالیت‌هایش به شهرت رسید.

  • او در طول فعالیت هاي‌ سیاسی خود از 630 سوء قصد جان سالم بـه در برد
  • او عاشق سیگار بود اما درسال 1985 بـه دلایل سلامتی سیگار را ترک کرد
  • او دو زن و یازده فرزند با هفت شریک داشت
  • همسر اولش زمانی کـه او در زندان بود تقاضای طلاق داد. دلیل ان هم این بود کـه کاسترو نامه هاي‌ درهم آمیزی را هم زمان برای همسر و معشوقه اش فرستاد
  • او بـه خاطر ریشش مشهور بود کـه فقط بـه این دلیل بود کـه وقت نداشت هرروز ان را بتراشد
  • در جوانی بیسبال را بـه عنوان پارچ بازی میکرد

 

29. شهروندان کوبایی تا سال 2021 فقط می‌توانند در 127 صنعت فهرست‌شده در طبقه‌بندی ملی فعالیت‌های اقتصادی فعالیت کنند.

شهروندان کوبایی تا سال 2021 فقط می‌توانند در 127 صنعت فهرست‌شده در طبقه‌بندی ملی فعالیت‌های اقتصادی فعالیت کنند.

اکنون این لیست بـه 2100 صنعت افزایش یافته اسـت کـه تنها 124 فعالیت برای بخش دولتی و تعاونی اختصاص دارد.

 

30. کوبا عمدتاً توسط کوبایی‌ها زندگی می‌کنند، یک ملت چند قومیتی عمدتاً اروپایی و آفریقایی.

سفیدپوستان حدود 64٪ از جمعیت را تشکیل میدهند، Mestizos «یکی از والدین هندی و دیگری اروپایی» بیش از 26٪ و سیاه پوستان بیش از 9٪ جمعیت را تشکیل میدهند. قبل از استعمار اسپانیا، قبیله سرخپوستان سیبونی گروه جمعیت غالب بود.

 

31. مذهب غالب در کوبا کاتولیک است.

مذهب غالب در کوبا کاتولیک است.

57٪ مسیحی هستند کـه 50.6٪ کاتولیک، 6٪ پروتستان و 0.4٪ ارتدکس هستند. مسیحیان آفریقایی 17.2 درصد را تشکیل میدهند. سه پاپ از کوبا بازدید کردند: ژان پل دوم درسال 1998؛ بندیکت شانزدهم درسال 2012 و فرانسیس درسال 2015.

 

32. همگرایی مذهبی در کوبا بسیار مشهود است.

سنکرتیسم شامل آمیختگی دیدگاه‌هاي‌ مختلف مذهبی و فلسفی اسـت کـه تساهل دینی و پانتئیسم «اختلاط روح و ماده» را در اعمال فرقه‌هاي‌ مختلف، از جمله گسترده‌ترین پرستش اجداد، ترویج میکند. اعتقاد بر این اسـت کـه بیش از 80٪ از جمعیت، عمدتا کاتولیک، مناسک فرقه Santeria را انجام میدهند.

 

این فرقه برخاسته از باور بردگان آفریقایی بود کـه اکثر انها بـه اجبار بـه آیین مسیحیت تعمید داده شدند و از مذهب قبیله اي سابق خود منع شدند. بردگان دین واقعی خودرا در پشت تصاویر قدیسان کاتولیک کـه برای آن ها محراب می ساختند پنهان میکردند کـه در واقع اریشا یا نیروهای طبیعت را کـه در سنت انها تجلی مستقیم خدای متعال بود، تجلیل میکرد.

 

33. کوبا یک جمهوری سوسیالیستی است که توسط حزب کمونیست رهبری می شود.

کوبا یک جمهوری سوسیالیستی است که توسط حزب کمونیست رهبری می شود.

قوه مجریه در اختیار مجلس ملی قوه خلق اسـت کـه پارلمانی تک مجلسی اسـت. ارگان حاکمیت شورای دولتی اسـت و رئیس ان رئیس دولت اسـت. حزب کمونیست کوبا درسال 1925 تأسیس شد.

 

34. عموماً اعتقاد بر این است که خدمه کریستف کلمب در حین کاوش در جزیره سیگار برگ را کشف کردند. کوبا یکی از بزرگترین صادرکنندگان سیگار برگ در جهان است که چهارمین کالای صادراتی مهم این کشور است «صادرات اصلی کوبا نیکل است که 4 درصد از کل تولید جهانی این ماده خام را تشکیل می دهد».

عادت سیگار کشیدن از اسپانیا در اروپا گسترش یافت، جایی کـه سیگار برگ از تنباکوی کوبایی در سویل درسال 1717 ساخته می شد. بـه زودی تقاضا برای سیگارهای باکیفیت بالاتر بالا گرفت و “سویل”؛ کـه سیگارهای اسپانیایی نامیده می شد، جای گزین سیگارهای سیگاری شد. 

 

بـه لطف فرمان فردیناند هفتم پادشاه اسپانیا، کوبا درسال 1821 مجوز تولید سیگارهای خودرا دریافت کرد و بـه این ترتیب “هاوانا” متولد شد و افسانه سیگار کوبایی کـه تا امروز ادامه دارد، شروع بـه شکل‌گیری کرد. برای قدردانی از این ژست، کوبایی ها هر سال یک جعبه از بهترین سیگار برگ هاي‌ خود، “ترینیداد” را بـه دربار پادشاه اسپانیا تحویل می دادند.

 

35. راز منحصر به فرد بودن سیگارهای کوبایی بیش از هر چیز در شرایط ایده آل برای رشد تنباکو نهفته است: رطوبت 70٪ و دمای بالا. عامل مهم دیگر خاک حاصلخیز فرالیت قرمز است که در کوبا فراوان است.

راز منحصر به فرد بودن سیگارهای کوبایی بیش از هر چیز در شرایط ایده آل برای رشد تنباکو نهفته است: رطوبت 70٪ و دمای بالا. عامل مهم دیگر خاک حاصلخیز فرالیت قرمز است که در کوبا فراوان است.

یکیدیگر از عوامل مهم حرفه اي بودن پرورش دهندگان، دانش انها در مورد کشت، خشک کردن و تخمیر برگ ها اسـت کـه اغلب از نسلی بـه نسل دیگر منتقل می‌شود.

 

36. قبلاً اعتقاد بر این بود که سیگار بر روی ران‌های زنان زیبای کوبایی می‌غلتند – شاید زمانی چنین بوده است، اما امروزه آن‌ها را در کارخانه‌ها توسط تروسدورها، کارگران ماهر کارخانه سیگار تولید می‌کنند.

تروکدورها سیگار را کاملاً با دست می سازند. با گذاشتن پرکننده «تریپا» از برگ هاي‌ کامل تنباکو، چرخاندن ان بـه یک لفاف «کاپوت» و چسباندن برگ بیرونی «کاپا» شروع کنید.

 

37. در کوبا، ریتم سالسا در هر لحظه طنین انداز است. گروه های سالسا موسیقی در دهه 1970 شروع به شکل گیری کردند.

در کوبا، ریتم سالسا در هر لحظه طنین انداز است. گروه های سالسا موسیقی در دهه 1970 شروع به شکل گیری کردند.

این ترکیبی از ریتم هاي‌ کارائیب، آفریقایی-کوبایی و جاز اسـت کـه در سراسر جهان محبوب اسـت. کلمه سالسا در اسپانیایی بـه معنای یک سس بسیار تند اسـت، و این دقیقاً همان چیزی اسـت کـه این رقص اسـت – پویا و تند. بـه همان اندازه در کوبا محبوبیت رومبا دارد کـه در بین نخستین بردگان آفریقایی کـه حدود 400 سال پیش بـه این جزیره آورده شدند سرچشمه گرفت.

 

38. رام نوشیدنی ملی مردم کوبا است.

در گذشته نوشیدنی راهزنان، دزدان دریایی، قاچاقچیان و تاجران برده بودو قرن ها یک کالای عمده قاچاق بود. رام را احتمالا اعراب بـه اروپا آورده اند. در اسپانیا، مورها مزارع عظیم نیشکر داشتند و کریستف کلمب، در سفر دوم خود، نهال ها را بـه کوبا آورد، جایی کـه انها بـه خوبی با آب و هوای آنجا سازگار شدند. بردگانی کـه در مزارع کار میکردند با کشف این کـه ملاس، محصول فرعی تصفیه شکر، میتواند بـه الکل تخمیر شود، بـه تولید رم کمک کردند.

 

39. توسعه سریع تولید رام در کوبا پس از سال 1800 اتفاق افتاد، زمانی که آلمبیک های مس – ظروف مورد استفاده برای تقطیر – از اروپا وارد شدند و زمانی که کشف شد که رام کهنه طعم و عطر آن را بهبود می بخشد.

توسعه سریع تولید رام در کوبا پس از سال 1800 اتفاق افتاد، زمانی که آلمبیک های مس - ظروف مورد استفاده برای تقطیر - از اروپا وارد شدند و زمانی که کشف شد که رام کهنه طعم و عطر آن را بهبود می بخشد.

در موزه رام ودر کارخانه اي کـه درسال 1878 تأسیس شد «FCA De Ron Bocoy سابق»؛ می‌توانید تمام تجهیزات مورد استفاده در تولید تاریخی لجنداریو رام را مشاهده کنید. دو برند مشهور رم کوبایی باکاردی و هاوانا کلاب هستند. باکاردی قدیمی‌ترین اسـت کـه صاحبانش پس از گسترش انقلاب و مصادره اموال توسط مقامات جدید از جزیره مهاجرت کردند.

 

40. در اوایل قرن بیستم، رام در مقیاس صنعتی در کوبا شروع به تولید کرد.

بـه تولید انبوه رسید و شهرت ان در سراسر جهان شناخته شد. هنگامی کـه ممنوعیت در ایالات متحده درسال 1920 معرفی شد، آمریکایی ها بـه تعداد زیادی برای نوشیدن الکل بـه کوبا آمدند.

 

41. در سال 1934، کسب و کار خانوادگی خوزه آریچابالا نام تجاری هاوانا کلاب را ایجاد کرد.

در سال 1934، کسب و کار خانوادگی خوزه آریچابالا نام تجاری هاوانا کلاب را ایجاد کرد.

دولت فیدل کاسترو این شرکت را ملی کرد و سال‌ها بعد رام هاي‌ ان در سراسر جهان مشهور شد. امروزه تقریبا در هر خانه کوبایی یک بطری هاوانا کلاب یافت میشود.

 

42. پنج دانشگاه در کوبا وجود دارد که مهمترین مؤسسه علمی آن آکادمی علوم کوبا در هاوانا است که در سال 1962 تأسیس شد.

در کوبا، تحصیل در مدرسه برای همه ی کودکان بین 6 تا 15 سال اجباری اسـت. کوبا یکی از بالاترین نرخ باسوادی را در جهان دارد – 99.8 درصد از مردم کوبا می‌توانند بخوانند و بنویسند.

 

43. کوبا کشوری مدارا با اقلیت های جنسی است.

کوبا کشوری مدارا با اقلیت های جنسی است.

دگرباشان جنسی میتوانند بدون مانع در ارتش کار کنند، دولت بودجه جراحی تغییر جنسیت را تامین می کند و قصد دارد ازدواج همجنس گرایان را قانونی کند.

 

44. در بخش جنوب شرقی جزیره، در خلیج گوانتانامو، یک پایگاه نظامی ایالات متحده – ایستگاه دریایی خلیج گوانتانامو قرار دارد.

2300 نیروی آمریکایی در آنجا مستقر هستند. ایالات متحده ماهانه 4085 دلار بـه کوبا برای اجاره این پایگاه میپردازد، اما کوبا هرگز این چک ها را نقد نکرده اسـت.

 

45. اسپانیایی زبان رسمی در کوبا است.

اسپانیایی زبان رسمی در کوبا است.

با این حال، بـه طور قابل توجهی با زبان کاستیلی کـه در اسپانیا صحبت می‌شود و با دیگر گویش هاي‌ آمریکای جنوبی تفاوت دارد. از میان تمام کشورهایی کـه بـه زبان اسپانیایی صحبت میکنند، کوبایی ها سریع ترین و کمترین وضوح رابا ان صحبت میکنند، با بسیاری از منطقه گرایی ها. تعداد زیادی از جوانان هاوان بـه انگلیسی صحبت میکنند.

 

46. مجسمه جان لنون در هاوانا وجود دارد.

از سال 1964 تا 1966؛ موسیقی بیتلز بـه طور رسمی در کوبا ممنوع شد. تا سال 1971 از رادیو پخش نشد. با این حال، وقتی فیدل کاسترو اظهارات لنون را در انتقاد از نظام غربی شنید، ادعا کرد کـه او یک انقلابی واقعی اسـت و نظر خودرا در مورد یک هنرمند تغییر داد. درسال 2000؛ مجسمه برنزی لنون، اثر خوزه ویلا، در هاوانا ساخته شد. در می‌دانی روبروی باشگاه روح بیتلز هاوانا قرار دارد کـه حدود 200 عضو دارد.

 

47. مشکل مجسمه این بود که عینک لنون مدام ناپدید می شد.

در نهایت دولت کوبا نگهبانی بـه نام آلیدا رودریگز پدراسا استخدام کرد کـه هرروز صبح ساعت 8 صبح بـه میدان می‌آید و عینک لنون را میزند و از ان محافظت می کند. او برای اینکار ماهانه 245 پزو کوبایی دست مزد می‌گیرد کـه طبق استانداردهای کوبا بسیار سخاوتمندانه اسـت. با این وجود، این عینک قبلاً سه بار ناپدید شده اسـت، اما مقامات هر قطعه از دست رفته را پس می گیرند.

 


مطالب مشابه: بهترین مکان های گردشگری برای سفر در تابستان «+ تصاویر»


 

در پایان

کوبا کشوری جذاب اسـت کـه تخیل مسافران و مورخان را بـه خود جلب کرده اسـت. اما علیرغم این کـه کوبا بزرگ ترین و یکی از پربازدیدترین جزایر در دریای کارائیب اسـت، هنوز برای بسیاری از مردم نسبتا ناشناخته اسـت.